Autor Tema: Sta ste gledali skoro?  (Pročitano 250495 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže bear

• Dominator
Odg: Sta ste gledali skoro?
« Odgovor #1905 poslato: 03.12.2017 18:40:40 »
Pogledah posle mnoogo odlaganja Wonder Woman, i malo mi je ova prethodna rasprava bila cudna.

1. Slazem se da su armor (i njena nosnja in general) zez, doduse ne toliko zbog otvorenih ramena (s obzirom da im trening ima akcenat i na streljastvo a i grcka slika amazonki je bila bez gornjeg oklopa). Meni tu vise izbijaju osigurac stvari tipa stikle (!), sisobran i raspustena kosa. Ja generalno mislim da njenom stilu ne odgovara metal armor, al' da se ne udubljujemo previse u fiziku/logiku superheroja, jel'...

2. Rovovi. Meni tu nista nije bilo cudno, niko tu nije nju fermao. S obzirom da ste vi tu spominjali, mozda sam pomnije pratio ali... Steve kaze "she's drawing all the fire, go!" i zato krene. Oficir u rovu svojima cak kaze "STAY DOWN!", pa vojnici krecu (opet, po nardbi tog oficira) tek kada ova ekipa stigne do nemackog rova. Nikome se tu nije pola posto yebalo za moral ili njen minic - cak i ovi njeni idu za njom ne zbog "we can do it" vec zbog "they are concentrating fire on her, not us".

3. Mene je najvise nerviralo koliko su svi bitniji akteri nesposobni za komunikaciju. Svi govore drugima sta ONI zele da rade (a te ciljeve menjaju mega-impulsivno), a pri uopste ne slusaju sta ovi ostali govore. Na pola filma sam stekao utisak da je WW gluva koliko ignorise sta joj ostali govore.

Tipican primer "WW: Take me to Ares, that solves everything, the German soldiers will not fight after that. Steve: Let me just hand off this info about the gas so people don't die... WW: NO!!! WHY ARE YOU NOT HELPING ME KILL ARES!!!" 15 minuta kasnije... "WW: Look! Women/children are in distress, they don't have what to eat and are treated as slaves! Steve: We must stay on the mission, we can't save everybody... WW: NO!!! HOW CAN YOU SAY THAT!!!! WE ARE NOT LEAVING WITHOUT HELPING THEM!!!". Pa sta se desilo sa "Killing Ares solves everything" i "Germans won't fight without Ares"? I tako u krug. Ne znam jel' to vise scenario ili vise kako je WW karakter zamisljen (svojeglava ratoborna tinejdzerka?), ali me je izrazito nerviralo.

Overall, skoro gledljivo ako ne racunam katastrofalnih poslednjih 10 minuta monster-fajta/raspleta, ali nisam impresioniran ni girl-power aspektom (nekako mi je bila mnogo vise "nepodnosljivo svojeglava" nego "inspirisuca" kao lik, nevezano za pol), ni scenarijom.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #1906 poslato: 04.12.2017 07:22:17 »
Yes, but she was hot.
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #1907 poslato: 04.12.2017 13:57:22 »
Salu na stranu, mislim da se slazem sa tim sta si napisao. Meni je film bar bio fun, za razliku od mnogih prethodnih DC filmova.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #1908 poslato: 04.12.2017 14:28:33 »
Yes, but she was hot.

Taj deo ne sporim ni najmanje :) Samo me je iznenadio taj "warrior diva" vajb, na osnovu onoga sto sam cuo prethodno, mislio sam da ce lik biti mnogo inspirativniji (mozda samo ja imam druge trigere za leadership/respect).

I mislim da su mozda u marketingu/build-up-u malo kanalisali female empowerment na nacin koji meni nije odgovarao. Primera radi svi ti "you don't get to tell me what to do" momenti, koji su savrseno OK u kontekstu nepostojanja polne inferiornosti, ali su meni u filmu uglavnom zvucali kao "I know everything and I don't give a sh!t about anybody, you mortal hoomans are all helpers at best, obstacles at worst to my goals", uz neki polu-izuzetak kada neko dete postane taj cilj, kada WW dobije napad zastitnistva. Naravno, sve je ovo strogo subjektivno.

Primer takve subjektivne scene je kada ona udje u onaj war cabinet meeting. I shvatam ja da je tu osnovna poruka da se zene ne smeju iskljucivati i da ona odbija (tj ne zna) te polne stereotipove "matorih drtina koji iza zatvorenih vrata odlucuju o svemu", ali realno, random civili tu nemaju sta da traze (na kraju krajeva, sa sve tim akcentom mogla je da bude i nemacki spijun). Sa toliko snage mogla je da udje i u muski WC.

« Poslednja izmena: 04.12.2017 15:11:10 bear »

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #1909 poslato: 05.12.2017 22:11:16 »
Taj deo ne sporim ni najmanje :) Samo me je iznenadio taj "warrior diva" vajb, na osnovu onoga sto sam cuo prethodno, mislio sam da ce lik biti mnogo inspirativniji (mozda samo ja imam druge trigere za leadership/respect).

Ako je Wonder Woman uzor žene borca, onda je i Nela, viteška princeza

https://youtu.be/GfKIrXPFMnA

Mrzim taj crtani. Kao devojčica, princeza, vitez. Kontam da misle kako je ovo girl power, ali iza svake scene je jasna poruka: moraš da budeš slatka i ljupka bez obzira koja je situacija i kontekst. Nela ima štit sa roze srcem, mač koji nikada ni za šta ne koristi, ima strelu koju ispali i za koju je vezana ukrasna mašna. Sve ove "heroine" samo uče devojčice istim stereotipima kojima robuju od početka vremena.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #1910 poslato: 06.12.2017 00:09:32 »

Ako je Wonder Woman uzor žene borca, onda je i Nela, viteška princeza

https://youtu.be/GfKIrXPFMnA

Mrzim taj crtani. Kao devojčica, princeza, vitez. Kontam da misle kako je ovo girl power, ali iza svake scene je jasna poruka: moraš da budeš slatka i ljupka bez obzira koja je situacija i kontekst. Nela ima štit sa roze srcem, mač koji nikada ni za šta ne koristi, ima strelu koju ispali i za koju je vezana ukrasna mašna. Sve ove "heroine" samo uče devojčice istim stereotipima kojima robuju od početka vremena.

Slazem se. Doduse, moram da priznam da ne znam sta utice na devojcice - ja znam da kao mali nisam voleo roze boju. Da li je to uticaj sredine, kulturoloski? Verovatno, ali tako je bilo. Mozda devojcice bolje reaguju na srca i pink tonove i sve to. Opet, siguran sam da to nije bioloski vec da ih je sredina tako formirala (cak i ako ih roditelji nisu oblacili u roze pidzamice kao male), ali sta god da je razlog, mozda ta Nela viteska princeza lakse dopre do tih devojcica. Odmah da kazem, samo razmisljam naglas, ne znam zaista - stavisie - meni to isto smeta. Ja bih voleo da imamo crtani sa pravim vitezom zenskog pola za devojcice, ili sa malom automehanicarkom ili sa malom astronautkinjom i to sve bez roze srca i slicno. Ali, jos jednom, nemam pojma.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Na mreži Igor

• Dominator
« Odgovor #1911 poslato: 06.12.2017 07:42:33 »
Slazem se. Doduse, moram da priznam da ne znam sta utice na devojcice - ja znam da kao mali nisam voleo roze boju. Da li je to uticaj sredine, kulturoloski? Verovatno, ali tako je bilo. Mozda devojcice bolje reaguju na srca i pink tonove i sve to. Opet, siguran sam da to nije bioloski vec da ih je sredina tako formirala (cak i ako ih roditelji nisu oblacili u roze pidzamice kao male), ali sta god da je razlog, mozda ta Nela viteska princeza lakse dopre do tih devojcica. Odmah da kazem, samo razmisljam naglas, ne znam zaista - stavisie - meni to isto smeta. Ja bih voleo da imamo crtani sa pravim vitezom zenskog pola za devojcice, ili sa malom automehanicarkom ili sa malom astronautkinjom i to sve bez roze srca i slicno. Ali, jos jednom, nemam pojma.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2583786/

TLDR: Davali su majmunima tipicno 'muske' (autici i sl.) i tipicno 'zenske' igracke (lutke, plisani medvedi), i otkrili da se muzjaci radije igraju sa auticima, a zenke sa lutkicama. Ocigledno su u pitanju dublje razlike u strukturi mozga, hormonima, jbmliga sta...
« Poslednja izmena: 06.12.2017 10:05:16 Igor »
"Let us think the unthinkable, let us do the undoable, let us prepare to grapple with the ineffable itself, and see if we may not eff it after all." - Douglas Adams

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #1912 poslato: 06.12.2017 13:01:14 »
Nezgodacija je sto (kao sto i samo istrazivanje kaze) to varira izmedju vrsta majmuna, ima nekih koji imaju potpuno obrnuti bias.

Facinantan deo je meni ovaj: Our results suggest more rigid preferences of males compared to the more varied and flexible preferences of females.

U prevodu, "zenske" stvari se zapravo definisu vise preko toga sta muzjake ne interesuje nego preko sta zenke zapravo interesuje.

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #1913 poslato: 06.12.2017 14:17:05 »
Justice League sinoc. dobar je, interesantan. Ima OK pejsing, ok borbe, kul su likovi, nisu lose fore, nije previse usiljeno.
Sve ovo naravno kroz prizmu superheroja gde je sve moguce i moci se koriste u trenutko for awesome sake i nikada vise i nikada bas ne znas ko sta moze, osim naravno da je supermen najjaci.
Iako u par navrata wonder woman deluje isto ili cak mocnije.

Van mreže Aca

• Global Moderator
  • Dominator
« Odgovor #1914 poslato: 08.12.2017 09:52:49 »
Kad već pričamo o Wonder Woman...ovaj strip. Možda sam ga postavljao ranije. Mislim da ovih nekoliko stranica sadrži više emocija i poente šta Diana zapravo predstavlja i za šta se bori, nego u celom filmu. Ovo je Wonder Woman koju želim da vidim u bioskopu.

« Poslednja izmena: 08.12.2017 10:15:27 Aca »

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #1915 poslato: 08.12.2017 11:44:11 »
Kigsman: Golden Circle. Svideo mi se. Isti stil, podjednako zanimljiv zaplet kao i prvi deo. Malo mi je u početku delovalo da preteruju sa nekim akcijama, ali sve je jako brzo leglo na svoje mesto. Super su mi Statesmeni :)

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #1916 poslato: 08.12.2017 13:38:34 »
Super je crtez Aco, skinuo sam strip, steta sto je samo par stranica radio taj artist.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Aca

• Global Moderator
  • Dominator
« Odgovor #1917 poslato: 08.12.2017 14:22:44 »
Super je crtez Aco, skinuo sam strip, steta sto je samo par stranica radio taj artist.

Jeste, prelep je. Neverovatno sa kako malo može mnogo da se kaže. Šteta što Patty Jenkins i ekipa nisu to skapirali.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #1918 poslato: 08.12.2017 17:51:42 »

Jeste, prelep je. Neverovatno sa kako malo može mnogo da se kaže. Šteta što Patty Jenkins i ekipa nisu to skapirali.

Nemam pojma, kontam da su ovu scenu iz stripa ekranizovali da bi izgledalo lose. Isto tako, zamisljam kako scene koje ti se ne dopadaju iz filma, prikazane u stripu koji je dobro uradjen deluju odlicno.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Aca

• Global Moderator
  • Dominator
« Odgovor #1919 poslato: 08.12.2017 20:12:53 »
Nemam pojma, kontam da su ovu scenu iz stripa ekranizovali da bi izgledalo lose. Isto tako, zamisljam kako scene koje ti se ne dopadaju iz filma, prikazane u stripu koji je dobro uradjen deluju odlicno.

Čisto sumnjam. Loša priča je loša, nema te glume, muzike, režije i sl. koja to može da popravi.