Autor Tema: Windows/macOS/PC/spiritual discussion zone  (Pročitano 44646 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže bear

• Dominator
Odg: Windows/macOS/PC/spiritual discussion zone
« Odgovor #315 poslato: 23.09.2017 12:31:05 »
Par opaski

1. Reklame su usluga.

2. Ja licno ne vidim razliku izmedju F2P, i, recimo provajderskog modela prodaje ciji je Apple bio pionir. Na svu srecu vremena gde iPhone paketi kostaju vise od ekvivalentnih non-iPhone paketa je proslo, ali ta "prva tri meseca free! a posle samo 60$ mesecno!" filozofija meni gde se na kraju plati cak jos vise od 1000$ ima isti psiholoski vajb kao F2P.

3. I Apple-u i Google-u je cilj profit. To da ce Google taj profit ostvarivati kvarno, a Apple samo na cist nacin, je tvoja pretpostavka - ja ne vidim logiku koja bi to potvrdila. Apple cak eksplicitno kaze da ce davati korisnicke podatke 3rd party firmama da poboljsa svoju uslugu prodaje (tj. da bi prodavao jos vise) - sto je IMHO gore nego sto Google radi u smislu reklama. Takodje, to sto je osnova poslovnog modela hardver, ne iskljucuje mogucnost manipulacije.

Primer:

Za razliku od senzacionalistickih vesti ne mislim da to Apple radi sa nekom "evil" namerom da ti unisti ugodjaj ili da te natera na nesto, to je vise "cena napretka" iOS-a, ali jeste jedan od mehanizama kako da ti "pomogne" da se odlucis za novi uredaj.

Long story short - ja barem ne vidim fundamentalnu razliku, osim sto Goog, zbog kolicine i rasprostranjenosti svojih servisa zna vise o tebi nego Apple, odnosno da neki proizvodjaci u Android ekosistemu "stede" na sigurnosti zbog rokova, cene, itd (sta stavljati u TPM, nedostatak biometrijskih standarda a la Windows Hello ili FaceID i sl).

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #316 poslato: 23.09.2017 15:06:31 »
Zato meni Google proizvodi na papiru deluju do jaja, ali su mi u praksi zapravo loseg kvaliteta.

Ok, znam da se Relja nece sloziti i to je ok. Ali sam pokusao da objasnim kako ja gledam na njih.

Makes perfect sense.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #317 poslato: 24.09.2017 21:50:46 »
Totalno offtopic:

Ovo je pitanje na koje ocekujem da prvenstveno Atila odgovori, ali ko god ima ideju, nek se javi

Elem, koristim vec neko vreme OneDrive "premium" opciju, koju uzimam preko vrlo povoljne Office 365 pretplate. Dakle, imam 1Tb prostora, napredne opcije tipa expiring links, itd.

Generalno sam zadovoljan uslugom. Medjutim, ne mogu da se otmem utisku da je upload jednostavno sporiji nego na Dropboxu ili iCloud Drive-u. Ne uvek, doduse, nekada mi deluje da je sporiji nego inace, nekada radi "normalno". Takodje, zakleo bih se da sporije uploaduje fajlove kada uploadujem preko sajta, nego preko Mac aplikacije koju koristim (koja je, inace, sasvim solidna) - sto mi je cudno, s obzirom da je isti nalog u pitanju a da, opet, kod Dropboxa ne vidim razliku kada radim rucni upload preko sajta ili preko aplikacije. Da bude jos cudnije, Dropbox koristim free nalog, dok je OneDrive placen, jel.

Dakle, moje pitanje je - jel moguce da je OneDrive sporiji od jednog Dropboxa? Nije neki pokusaj da kritikujem MS, zapravo bih voleo da se ispostavi da tripujem, posto je OneDrive ubedljivo najpovoljniji ovde.
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #318 poslato: 25.09.2017 13:10:20 »
No idea - ja skoro nikad ne uploadujem nista vece preko sajta. Koliko vidim meni radi skoro nominalnom brzinom ako ubacim nesto u OD folder (imam 100MB/s uplink i uspeva da ga ispuni). Teoretski, upload preko weba ce uvek biti najsporiji, jer ne moze da se razbije na vise threadova za simultani upload delova. Takodje, pluginovi mogu da se umesaju i malo uspore stvari.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #319 poslato: 25.09.2017 18:56:42 »
No idea - ja skoro nikad ne uploadujem nista vece preko sajta. Koliko vidim meni radi skoro nominalnom brzinom ako ubacim nesto u OD folder (imam 100MB/s uplink i uspeva da ga ispuni). Teoretski, upload preko weba ce uvek biti najsporiji, jer ne moze da se razbije na vise threadova za simultani upload delova. Takodje, pluginovi mogu da se umesaju i malo uspore stvari.

Znaci, ima smisla da je brze preko app. Ok, good to know.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #320 poslato: 26.09.2017 12:36:38 »
2. Usage history ( https://myactivity.google.com/item )

Woah! Ovo je super cool. Nisam znao da ovo postoji. Don't judge me. Meni je super da imam trag svega što sam radio, gde sam bio i tako to. Jasno mi je da nije svima tako, samo nisam znao da postoji ova opcija.

FWIW Postoji EU zakon o dostupnosti informacija po kojem svaka firma MORA da ti dostavi sve podatke koje ima o tebi, ovaj myactivity je samo convenient nacin da se to uradi bez nekih formalno-pravnih zahteva. Srbija nije EU tako da nema tu zastitu ali otom potom.

Ovoga sam se setio bas u kontekstu jednog clanka danas koji isto prica o creepy strani tog ekstenzivnog data-koriscenja.

https://www.theguardian.com/technology/2017/sep/26/tinder-personal-data-dating-app-messages-hacked-sold

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #321 poslato: 03.10.2017 19:25:13 »
Evo malo creepyness-a za ljude koji malo vise cirkulishu: https://www.google.com/maps/timeline

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #322 poslato: 04.10.2017 23:11:54 »
Google Pixelbook. Predivan i verovatno potpuno beskoristan laptop. Sem ako ne mogu da instaliram win10 na isti.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #323 poslato: 04.10.2017 23:20:33 »
Mislim da od svih tih 2-in-1-ova Chromebookovi imaju najmanje smisla, oni su mi nekako "worst of both worlds". Nemas pristupa win ekosistemu, ali zato imas cenu i (fizicka) ogranicenja istog. Njihov glavni uspeh i nisha je edukacija jer je jalo lako napraviti managed sisteme za cele skole preko G servisa. Sve van toga... tesko. #ImBiased

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #324 poslato: 17.10.2017 23:02:57 »
Raduje me sto je AMD u ofanzivi, pa je i Intel morao da mrdne dupe - refresh-ovi su obicno booring, ali ovaj Kaby Lake Refresh je *bas* veliki skok. Ja sam zamenio svoj Spectre (koji je imao podnosljivi i7-7500U) sa novijim (spolja identicnim) koji ima i7-8550U i prvi put da mogu da poverujem Intelu koliko je bolje cak i ako je u pitanju samo jedna generacija, razlika u igrama i prilikom kompajliranja je vise nego ocigledna i bez fps meracha i shtoperica.

Enihoo, i Microsoft izgleda da planira ofanzivu na toj liniji ako neko ima (mnogo) vishe para na raspolaganju (sada i u 15" formatu) :

Surface Book 2, 15 inch

15-inch display, 3240 x 2160, 260 PPI
Eighth-gen Intel Quad-Core i7-8650U, 4.2GHz "max turbo"
16GB RAM
256GB, 512GB, or 1TB SSD
Nvidia GeForce GTX 1060, 6GB graphic memory
13.5 x 9.87 x 0.9 inches
4.2 pounds, 1.8-pound tablet mode

Surface Book 2, 13 inch

13.5-inch display, 3000 x 2000, 267 PPI
Base model: seventh-gen dual-core i5-7300U with 8GB RAM

Upgrade options:

Eighth-gen Intel Quad-Core i7-8650U, 4.2GHz "max turbo"
16GB RAM
256GB, 512GB, or 1TB SSD
Nvidia GeForce GTX 1050, 2GB graphic memory (not available on base i5 model)
12.3 x 9.14 x 0.9 inches
3.62 pounds (Base model is 3.38 pounds), 1.59-pound tablet mode

Surface Book 2 shared specs

Claimed 17 hours battery, five hours for tablet (video watching)
Bluetooth 4.1
2 USB-A, 1 USB-C, Surface connect, SD card slot, headphone jack
5MP camera (front), 8MP rear
Supports Windows Hello login
Dolby Atmos support for headphones
Backlit keyboard, 1.55mm travel

Tako da, looking good, dodashe napokon i USB-C (nazalost nema Thunderbolt), 1050 i 1060 su sjajan izbor za GPU, al' da cete se oprostiti sa od preko 2000 eura... Hocete :)

https://www.theverge.com/2017/10/17/16481628/microsoft-surface-book-2-price-release-date-specs-availability-processor

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #325 poslato: 18.10.2017 13:59:15 »
Meni deluje jako dobro 15ca, bas odlican laptop - 1060ka, odlican CPU, dobar kvalitet.... Odvojiv tablet/ekran (koji moze da se zarotira i ostane prikacen na base) i olovka su samo plusevi. Cena mi ne deluje velika za takvu konfiguraciju, u sustini kosta kao MBP sa znatno, znatno jacim GPU (aj CPU sto je jaci, to ce MBP da dobije u sledecem refresh, ali cisto sumnjam da ce Vega koju ce imati dostici 1060ku).

Steta za TB3, ali bar ima USB-C. Kvalitet builda mi deluje vrhunski.

Jedina prava mana za mene - dostupnost u Srbiji. MBP mozes da kupis sto kod gusara, sto legalno - ali Microsoft smatra da nismo dostojni njihovih Surface-a, sto znaci da ono malo gusara koji ih donose, donose ih po cenama koje su cak i za Apple prevelike.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Igor

• Dominator
« Odgovor #326 poslato: 18.10.2017 15:54:54 »
Sedamnaest sati na bateriji?
"Let us think the unthinkable, let us do the undoable, let us prepare to grapple with the ineffable itself, and see if we may not eff it after all." - Douglas Adams

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #327 poslato: 18.10.2017 17:49:14 »
Verovatno video playback (dok je prikacen na osnovu). Sumnjam da sa 1060 u punom zamahu moze da pridje 10 sati, a kamoli 17.

Enihoo, veri najs, ali u konfiguraciji kojoj bi mi bi interesantan stize do 3000 (!) eurona, a to je waaay over budget. Model sa i5 zaobici u sirokom luku, on je tu samo da bi imali dobru "from" cenu. Komparacije radi, quad-core i7 Spectre koji ima za dlaku slabije spec me je kostao manje od *pola* toga (meni je to bitno - deal with it).

Portovi su mi glavni razlog zasto nisam svoj Surface Pro3 upgradovao u Book svojevremeno, nazalost Book-u su svi portovi i dalje na bazi. A iako je USB-C napredak, mislim da je to ispalo jedan korak napred, jedan korak nazad. Jednostavno nedovoljno, jer rezultuje u Mac-style dongleland-u (USB-C port je *umesto* miniDP konektrora na Book kecu), s tim sto Mac na plus strani bar ima TB3 portove. Pa ovako nit' moze covek da koristi TB3 dokove (koji su vec sada de-fakto standard za profesionalne masine), nit moze da koristi eGPUove, a taj nesretni USB-C port mora da deli za monitor. Taj Surface Connect port ne moze da strada dovoljno brzo :( Ili da su makar napravili Connect -> TB3 adapter.

Long story short - ako vam ne treba TB3 za dok ili eksterni eGPU/SSD (ili Oculus/Vive), i imate 2500+ eura... Go for it, this is the best money can buy u consumer segmentu. Za nas ostale ostaju razni Spectre/XPS/Razer-ovi :)

Sad bih rekao "Surface Book 2 is the new MacBook Pro" ali necu da se prepirem sa Ivanom :P
« Poslednja izmena: 18.10.2017 18:00:25 bear »

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #328 poslato: 18.10.2017 19:28:04 »
Pa neces se prepirati, ovo je meni zaista "new MacBook Pro" kategorija, kompjuter koji je i lep i mocan i inovativan. Sada kada je u 15" i quad-core CPU varijanti, zaista predstavlja dobru alternativu. Plus, jos ima i olovku i tablet u sebi, sto je svakako bonus. Koliko puta ti dobro dodje preciznost stylusa dok radis u Shopu, recimo - i ovde mozes samo da zgrabis olovku i uradis to sto treba. Mozda nije opcija za ozbiljne ilustracije, ali nista te ne sprecava da kupis neki Intuos uz to a ovo je svakako korisno.

Hej, cak i Windows 10 postaje sve lepsi. Pored toga, kako MS pametno igra sa servisima na iOS i Androidu, PC postaje sasvim validna platforma i za iOS korisnike.

Ono gde se ti i ja necemo sloziti je cena - 3000e nije "preskupo" za kompjuter za rad. Ok, preskupo je za jadna okruzenja kakva je Srbija, ali za nekog profesionalca u "svetu" - to je ok cena za ono sto nudi. Dalje gde se ne slazem je "za dlaku slabiji spec" od znatno jeftinijeg Spectre - koliko ja znam, Spectre ima integrisani GPU, a ovo cudo ima GeForce 1050 i 1060. CPU je prestao da bude najbitnija stavka po pitanju performansi - osim ako ne kupujes neki workstation kompjuter za renderovanje - GPU je ono sto diktira brzinu za mnoge stvari. Na kraju krajeva, nije sve u performance specs.

Da se razumemo, nije mi namera da kritikujem Spectre, verujem da je super kompjuter, ali da neko procita to sta si napisao pomislio bi da je Surface Book cisto bacanje para. A nije. Verujem da je ovo odlican kompjuter za profesionalce i da ce tesko naci bolji kompjuter trenutno, osim u slucaju da bas zele macOS (sto ne zanemarujem, ali vecini ljudi ipak nije presudno).

Takodje je prvi Windows laptop koji bih uzeo.
« Poslednja izmena: 18.10.2017 19:34:36 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #329 poslato: 18.10.2017 19:47:19 »
Ono gde se ti i ja necemo sloziti je cena - 3000e nije "preskupo" za kompjuter za rad. Ok, preskupo je za jadna okruzenja kakva je Srbija, ali za nekog profesionalca u "svetu" - to je ok cena za ono sto nudi.

Ne znam, ispada da ja zivim u Srbiji samo nisam svestan toga :) Nije poenta u 3000e, nego u tome da sam u razliku cene u odnosu na Spectre mogao uzeti eGPU/dok sa sve 1080kom i 4K sjajan displej pride. Ne slazemo se u tezi da "nema preskupe opreme ako je ona za profesionalne svrhe", jbg.

I znas i sam da nemamo isti kriterijum sta znaci profesionalna upotreba jer moze biti "najbrzi", "najisplativiji", "najpouzdaniji", "najnabudzenije izgledajuci" i sta sve ne. Pravi profesionalizam IMO nije kada "svejedno koliko kosta vishe sve dok je rezultat bolji", nego "gde ce dodatno utroseni dolar najvise koristiti".

U prevodu, veca cena od 1500E ima smisla ako cu ja, upotrebom te opreme, zaraditi 1500E vise/lakse nego da nisam uzeo tu opremu. Znam da je tebi ovo anti-etos "naj-opreme", ali komercijalni argument profesionalne strane je jasan. Ako to ne racunam, onda kupujem iz gushta, hobija, fenseraja... ali to kod mene nije deo profesionalne priche.

Citat
Dalje gde se ne slazem je "za dlaku slabiji spec" od znatno jeftinijeg Spectre - koliko ja znam, Spectre ima integrisani GPU, a ovo cudo ima GeForce 1050 i 1060

??? Pobrkao si loncice. I kod Book2-a i kod Spectre-a entry level core i5 13" modeli imaju integrisani GPU, a 15" modeli imaju 10x0 GPU-ove. Ovaj konkretno koji ja imam je 1030, sto sam namerno uzeo jer mi je dobar balans za on-the-go battery life, a sa druge strane imam eGPU kada mi treba "anlimited pauaaa" ili VR (i bonus da mogu da ga upgradeujem kad mi se cefne).
« Poslednja izmena: 18.10.2017 19:55:10 bear »