Autor Tema: Windows/macOS/PC/spiritual discussion zone  (Pročitano 46812 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
Odg: Windows/macOS/PC/spiritual discussion zone
« Odgovor #435 poslato: 19.05.2018 17:33:50 »
Thanx

Elem, mozda ti se updejtovao tako jer si se potrefeio bas usred instalacije. Meni je jutros instalirao neki april update :D

Odoh da trazim CPU i maticnu; valjda necu morati da kupujem i kuciste

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #436 poslato: 19.05.2018 19:17:46 »
Pricamo bas o istim licencama. Ja sam moju uzeo sa nekog starog HP Workstation-a koji je isao na reciklazu.

Mozda je u tome tajna - workstationovi i serveri nemaju OEM licence (barem kod HP-a, verovatno isto i kod ostalih), nego iz komercijalnog programa (koje su ekvivalentne retail-u IIRC). Cak je moguce imati vise licenci istovremeno za istu masinu (na HP workstationovima koje kupujes danas dobijes i Win7 i Win10 licencu). OEM licence idu uz "consumer" masine namenjene smrtnicima :P

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #437 poslato: 19.05.2018 19:31:40 »
Inace, evo malo mog paralelnog univerzuma u odnosu na Atilin univerzum - ali boze sto je Windows genijalan. Znaci, fresh instalacija, instaler skinut legalno, instalira i dodje do dela kada kaze, onako veselo, krupnim fontom "updates found" (to je prilikom instalacije, jos nisam usao u Windows)

- Updates installing 0% - ovo je jedino sto pise na ekranu, jel..... dodje posle nekog vremena do 100%.
- Nakon toga se progress jednostavno pretvori opet u 0 i krene ponovo.
- To je ponovio jedno 3-4 puta. Ne postoji bas nikakav nacin da utvrdim gde je on sa instaliranjem updates.
- Nakon toga restart.... i onda jos jednom update krece od 0 do 100% - cisto da bude siguran.
- Nakon toga restart i setup se zavrsio i docekuje me plavi ekran na kom pise Installing Updates. Valjda mu je nesto ostalo.

- Ovo nije pljuvacina po Windowsu zarad pljuvanja. Mislim, super radi. Kupio sam 1060ku za cenu jednog Mac ventilatora i fantasticno je sve brzo. Ali kritikujem ono sto je vredno kritike - ti kada instaliras macOS, skine se naj-naj-najnovija verzija i to se instalira. Nema update odmah nakon instalacije. A najmanje.... 6 puta update-ovanje koje traje bas dugo.

Postoji sansa da si nekako uspeo da skines installer za FCU i da je on ipak odlucio da te updateuje na April Update negde u procesu. Slazem se da je malo nejasna "polazna tacka" za instalaciju (od cega ce da zavisi i koliko gluposti treba da skine).

Restarti su inace skoro sigurno rezultat drajvera, cist Win10 nema nista drugo u sebi za sta treba restart, prosli su WinXP dani. Jel' to neka rucno sastavljena/menjana masina? Kod "brand" masina WHQL drajveri su uglavnom u jednom paketu pa to uradi jednom, dok ako imas svasta-nesto u masini koju si sam sastavio onda ih lovi pojedinacno i ako je je majstor koji je pisao drajver stavio da treba restart posle install-a... Windows ce da restartuje. To nema veze sa Windowsom, makar naravno iritira korisnike preko istog.

Takodje, pri svezoj instalaciji instalira samo critical/essential updates-e, ove sto su nizeg prioriteta (a ti skoro nikad ne zahtevaju restart) stavi naknadno, cilj je da te pusti da radis sto ranije, a te ispravke za autocorrect, nove wallpapere, fontove i slicna sr@nja skine kada ne radis nista na masini - ili rucno zatrazis update. To jeste pametno i raduje me sto je tako. To sto se to kosi sa update-OCDjem je druga prica.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #438 poslato: 19.05.2018 19:46:18 »

Restarti su inace skoro sigurno rezultat drajvera, cist Win10 nema nista drugo u sebi za sta treba restart, prosli su WinXP dani. Jel' to neka rucno sastavljena/menjana masina? Kod "brand" masina WHQL drajveri su uglavnom u jednom paketu pa to uradi jednom, dok ako imas svasta-nesto u masini koju si sam sastavio onda ih lovi pojedinacno i ako je je majstor koji je pisao drajver stavio da treba restart posle install-a... Windows ce da restartuje. To nema veze sa Windowsom, makar naravno iritira korisnike preko istog.

Da, u pravu si, nije fer poredjenje, Mac vs non-brand PC. Nekako imam osecaj da bi se neki Surface ili Spectre ili stagod vec dosta bolje ponasao po tom pitanju.

Ipak, stoji zamerka oko indikatora. Bas tako da dodje do 100% odmah samo predje na 0%.... nije mi problem da cekam, problem mi je sto nemam bas nikakvu predstavu koliko jos treba da cekam. I, takodje, smara me sto gotovo uvek nakon update ima jos jedan update. Evo, danas bukvalno nije bio restart kompjutera a da se pre Windowsa nije pojavilo "Installing updates".

Mora da to moze bolje.
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #439 poslato: 19.05.2018 22:49:22 »
Da, u pravu si, nije fer poredjenje, Mac vs non-brand PC. Nekako imam osecaj da bi se neki Surface ili Spectre ili stagod vec dosta bolje ponasao po tom pitanju.

Ej isto. Tako i meni kad sam kupio Surface Laptop. Prvo podesio win in onda update za update-om. I svakom treba 100 godina da se instalira.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #440 poslato: 20.05.2018 00:53:09 »
Relja, tvoj slučaj je malo specifičan - na toj mašini je bio Windows S, koji je diskontinuiran i koji se efektivno odmah reinstalirao u "pravi" Windows. Ja sam imao Surface Pro i čak i kada sam ga reinstalirao od nule nije previše drljao. Najviše što mi je trebalo je sa poslednjim laptopom pre par dana jer sam odmah posle uključenja stavio April update - Ali I to je bio +1 reboot I ~15 min install a.

@Ivan Win10 ima bar jedan update dnevno (uglavnom za Windows defender tj virus definicije). Ako misliš na ono "updating" oko reboota radiće to još jedno vreme, kao što rekoh, ima milion tih low-priority gluposti koje će se lagano nainstaliravati u prvih dan-dva.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #441 poslato: 20.05.2018 17:12:24 »
Relja, tvoj slučaj je malo specifičan - na toj mašini je bio Windows S, koji je diskontinuiran i koji se efektivno odmah reinstalirao u "pravi" Windows. Ja sam imao Surface Pro i čak i kada sam ga reinstalirao od nule nije previše drljao. Najviše što mi je trebalo je sa poslednjim laptopom pre par dana jer sam odmah posle uključenja stavio April update - Ali I to je bio +1 reboot I ~15 min install a.

@Ivan Win10 ima bar jedan update dnevno (uglavnom za Windows defender tj virus definicije). Ako misliš na ono "updating" oko reboota radiće to još jedno vreme, kao što rekoh, ima milion tih low-priority gluposti koje će se lagano nainstaliravati u prvih dan-dva.

A sto ne uzme samo i sve to instalira ne lagano, nego intenzivno u jednom mahu pa me posle ne gnjavi. Nek instalira 2 sata to i zavrsi s tim, a ne svaki put kad hocu restart, da me tako samo malo gnjavi, najcesce kada sam u frci bas.

Mozes da zamislis scenario - radim nesto, pukne Wacom driver, bikoz Wacom. Moram da restartujem, nerviram se, bas bas zurim, a doceka me ono njegovo "Almost There".... Nisam neko ko ispoljava agresiju fizicki, ali par puta zamalo nisam udario monitor na poslu.

Mislim, sigurno ja tu nesto ne kapiram, ne mislim ja da su oni budale, ali ne znam kako mogu da bas tako siluju non stop. Siguran sam da Windows Defender moze da update-uje definicije u pozadini a da sve ovo moze da instalira odjednom, pa bar da sam, tipa, dve nedelje miran. Ili evo, nedelju dana.

Vidi, merio sam, instalacija macOS i Windowsa 10 veceg update-a (kada se sve sabere) traje otprilike isto. Jedina razlika je sto se za macOS pojavi jedan crn ekran sa progress barom i kaze: 25 minutes remaining. Mogu da odem i popijem kafu, prosetam psa - skoro su u minut tacni s procenom, ali i da nisu, znam da sad imam pauzu. Kada se to zavrsi, to je to, kompjuter je spreman i radim i nema vise "Hold on, just a moment, I'm setting a few thing for you, almost done, I promise!" pa tako 5x dnevno.

Kao sto rekoh, nesto ja tu ne kapiram, sigurno. U MS sede vrlo pametni ljudi i ovo je, moguce, najbolje resenje od svih alternativa. Ali, brate, mnogo nervira. Nije da cepidlacim, stvarno nervira. U svemu drugom mi se cini da je Windows 10 sve bolji i bolji, ali sa tim updates kao da ih pogorsavaju svake godine.

Ej isto.

Kako inace radi Surface? Znam da nije proslo puno vremena, ali za sad kakva su iskustva? Performanse, kako se drzi hardver, kako je raditi na njemu, itd. Jel ima nekih skrivenih iznenadjenja ili je smooth sailing? Video sam bas nedavno opet jedan Surface Pro i uvek mi je prva misao kako prelepo i cool izgledaju.
« Poslednja izmena: 20.05.2018 17:17:25 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #442 poslato: 20.05.2018 19:10:31 »
A sto ne uzme samo i sve to instalira ne lagano, nego intenzivno u jednom mahu pa me posle ne gnjavi. Nek instalira 2 sata to i zavrsi s tim, a ne svaki put kad hocu restart, da me tako samo malo gnjavi, najcesce kada sam u frci bas.

Zato sto ima puno stop-go stvari, pa ce install trajati (lupam) 10 sati. Kao sto rekoh - taj lazy-install je najbolja stvar koja se desila u Windows update svetu u poslednjih 100 godina.

Citat
Mozes da zamislis scenario - radim nesto, pukne Wacom driver, bikoz Wacom. Moram da restartujem, nerviram se, bas bas zurim, a doceka me ono njegovo "Almost There".... Nisam neko ko ispoljava agresiju fizicki, ali par puta zamalo nisam udario monitor na poslu.

To je nesto drugo. Drajveri nikada nisu lazy install. Mozda, ali samo moooozda ako ti je to masina za posao zelis da ipak ne ostavis stvari na "instaliraj kad ti se cefne", nego, stajaznam, uradis nego ludo I stavis da to radi posle ponoci ili ujutro.

In fact... "Almost there" je hint za Windows upgrade a ne update ili drajvere. Ono, sledeca verzija Windowsa.

Citat
Mislim, sigurno ja tu nesto ne kapiram, ne mislim ja da su oni budale, ali ne znam kako mogu da bas tako siluju non stop. Siguran sam da Windows Defender moze da update-uje definicije u pozadini a da sve ovo moze da instalira odjednom, pa bar da sam, tipa, dve nedelje miran. Ili evo, nedelju dana.

Sorry, ali treba da siluju I jache, djon je jedini lek. No more mr nice guy. Treba da rade na tome da bude sto bezbolnije, slazem se, ali ako tebe ne mrzi da kucas I hejtujes za nesto sto je ono, tri klika (I to tri klika koja moras uraditi JEDNOM u zivotu te instalacije…), moracemo onako kako je najbezbolnije za ekosistem u celini, pa makar ti (gasp) morao da sacekas 2-3 minuta posle nekog restarta. Idi prosetaj, popij kafu, hejtuj malo Wacom jer zato, whatever.

Citat
Vidi, merio sam, instalacija macOS i Windowsa 10 veceg update-a (kada se sve sabere) traje otprilike isto. Jedina razlika je sto se za macOS pojavi jedan crn ekran sa progress barom i kaze: 25 minutes remaining. Mogu da odem i popijem kafu, prosetam psa - skoro su u minut tacni s procenom, ali i da nisu, znam da sad imam pauzu. Kada se to zavrsi, to je to, kompjuter je spreman i radim i nema vise "Hold on, just a moment, I'm setting a few thing for you, almost done, I promise!" pa tako 5x dnevno.

5x dnevno? Malo preterujemo, a? :) Tu preciznost nikada neces imati u Win svetu jer ogroman deo komponenti (kako drajvera tako I softvera) dolazi od 3rd party firmi, pa se ti snadji da procenis ko je kako to (ne) uradio.

Citat
Kao sto rekoh, nesto ja tu ne kapiram, sigurno. U MS sede vrlo pametni ljudi i ovo je, moguce, najbolje resenje od svih alternativa. Ali, brate, mnogo nervira. Nije da cepidlacim, stvarno nervira. U svemu drugom mi se cini da je Windows 10 sve bolji i bolji, ali sa tim updates kao da ih pogorsavaju svake godine.

Pa da, gori je - u stara vremena si mogao lepo da ne updateujes I imas shit windows od pre 10 godina I teras malware I silujes developere da prave shit software sa tehnologijama iz 1990. Ma super je bilo. K'o Sloba sto je super bio.

« Poslednja izmena: 20.05.2018 19:15:36 bear »

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #443 poslato: 20.05.2018 19:27:19 »
Inace, flamewar notwithstanding, zanimljivo mi je kako kritikujes Relju kako se namerno pravi nemust I hejtuje iOS samo zato sto nesto radi malo drugacije na Androidu, a onda - barem za moje usi - ispada da isto radis ti sa Windows( Update)-om :)

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #444 poslato: 20.05.2018 22:27:37 »
Inace, flamewar notwithstanding, zanimljivo mi je kako kritikujes Relju kako se namerno pravi nemust I hejtuje iOS samo zato sto nesto radi malo drugacije na Androidu, a onda - barem za moje usi - ispada da isto radis ti sa Windows( Update)-om :)

Relja: iOS je pakao, evo probao sam mute i ne radi kako ja hocu. Uzasno iskustvo.
Ivan: Windows 10 je sve bolji, planiram i sam da uzmem PC. Jedino mi smeta kako nikad ne znam kada ce update, niti koliko ce da traje, i to mi je bas lose.

Stvarno ne znam kako je to isto.

Ej, Windows i Microsoft su meni omiljene firme. To kako rade update mi se ne dopada. Razumem sta mi kazes, ok, nije strasno, nije 5x dnevno, ali je skoro svaki dan. I nisam nerazuman, cak ti kazem - sigurno ima razloga. Samo smara.
« Poslednja izmena: 20.05.2018 22:31:03 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #445 poslato: 20.05.2018 23:22:48 »
Relja: iOS je pakao, evo probao sam mute i ne radi kako ja hocu. Uzasno iskustvo.

Mislim da je lista solidno duža od toga. :)

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #446 poslato: 21.05.2018 00:24:24 »

Mislim da je lista solidno duža od toga. :)

Dobro, ali ja svakako ne tvrdim da je Windows smece ili pakao ili bilo sta zbog stvari koje ne rade kako ja mislim da treba. Ne kazem to ni za Android.

Niko nikome ne brani kritiku. Kod tebe meni smeta intenzitet tvojih zakljucaka, ne pojedonacne kritike. Koliko god smatrao da ne stoje :)
« Poslednja izmena: 21.05.2018 00:40:46 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #447 poslato: 21.05.2018 13:06:29 »
Dobro, ali ja svakako ne tvrdim da je Windows smece ili pakao ili bilo sta zbog stvari koje ne rade kako ja mislim da treba. Ne kazem to ni za Android.

Niko nikome ne brani kritiku. Kod tebe meni smeta intenzitet tvojih zakljucaka, ne pojedonacne kritike. Koliko god smatrao da ne stoje :)

Vidis, mozda je podsvesno ili samo u mojoj glavi, ali obrati paznju na razliku u tonu izmedju ove dve stvari:

Citat: Ivan
Windows 10 je sve bolji, planiram i sam da uzmem PC. Jedino mi smeta kako nikad ne znam kada ce update, niti koliko ce da traje, i to mi je bas lose.

versus

Citat: Ivan
...Nisam neko ko ispoljava agresiju fizicki, ali par puta zamalo nisam udario monitor na poslu....
...ne mislim ja da su oni budale, ali ne znam kako mogu da bas tako siluju non stop...
...5x dnevno...
...Ali, brate, mnogo nervira. Nije da cepidlacim, stvarno nervira...
...U svemu drugom mi se cini da je Windows 10 sve bolji i bolji, ali sa tim updates kao da ih pogorsavaju svake godine...

Ono prvo je kritika, ovo drugo je (malo samouzdrzavajuci) hejt.

Ej, prosle godine si kukao kako ne zelis da ides u regedit(o izgledajucu aplikaciju) da bi podesavao update settingse na osnovu nekih tech-help postova na netu, a sada ti je najveci problem i "gore svake godine" sto se par puta restartovao tokom nove instalacije i morao si to da (gasp) sacekas. Jel' jasnije zasto mi je to u konfliku sa ovim sto si gore napisao?

« Poslednja izmena: 21.05.2018 13:09:51 bear »

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #448 poslato: 25.06.2018 19:56:03 »
Da se nadovezem na onu epizodu sa licencama za Windows;

Znaci pre nedelju dana sam sastavio novi komp (od 21:30 do 02:00 -_-)
Sve je radilo odmah za divno cudo :), al windows naravno nije bio aktiviran.
Onaj product key mi stoji (ona poslednja sekvenca od 5 znakova) nesto drugo od onog sa originalne Win 7.
I kako se jel da razlikuju, meni na pamet ne padne da probam da samo ukucam to..
Nego, cackaj net, ne mogu da najdem chat support.
Googlam, javi se neki lik, postane mi sumnjivo, skontam da sam dobio neke indijce koji hoce da mi uvale svoju fake kopiju. Gledam licence na netu, nasao na e bay za 7 dolara, ajd reko da probam, jeftino je (nisam do kraja kupovao, al imaju money back).
Gledam koliko kosta nov win da bih na kraju okacio pitanje na MS community strani i jedan od 4 odgovora je ukucaj win 7 product key and lo and behold, it works :D.

Tako da sam nedelju dana sedeo ko neki debil sa ne aktiviranim windowsom, a product key mi stoji na stolu pored tastature :D

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #449 poslato: 25.06.2018 22:16:53 »
Da se nadovezem na onu epizodu sa licencama za Windows;

Znaci pre nedelju dana sam sastavio novi komp (od 21:30 do 02:00 -_-)
Sve je radilo odmah za divno cudo :), al windows naravno nije bio aktiviran.
Onaj product key mi stoji (ona poslednja sekvenca od 5 znakova) nesto drugo od onog sa originalne Win 7.
I kako se jel da razlikuju, meni na pamet ne padne da probam da samo ukucam to..
Nego, cackaj net, ne mogu da najdem chat support.
Googlam, javi se neki lik, postane mi sumnjivo, skontam da sam dobio neke indijce koji hoce da mi uvale svoju fake kopiju. Gledam licence na netu, nasao na e bay za 7 dolara, ajd reko da probam, jeftino je (nisam do kraja kupovao, al imaju money back).
Gledam koliko kosta nov win da bih na kraju okacio pitanje na MS community strani i jedan od 4 odgovora je ukucaj win 7 product key and lo and behold, it works :D.

Tako da sam nedelju dana sedeo ko neki debil sa ne aktiviranim windowsom, a product key mi stoji na stolu pored tastature :D

E pa eto, drago mi je da je uspelo sve.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames