Autor Tema: Windows/macOS/PC/spiritual discussion zone  (Pročitano 18197 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
Odg: Windows/macOS/PC/spiritual discussion zone
« Odgovor #135 poslato: 15.05.2017 20:10:21 »
Jbg platis i nadas se da ce da ti dekriptuju podatke... Jedan moj ortak zna lika koji je 'zakacio' jednu od ranijih verzija ramsomware-a. Na racunaru u teretani koji drzi. Na kome su mu bili podaci o svim clanovima teretane. Racunarje imao pristup internetu, nije imao nikakav antivirus i na njega su clanovi redovno kopirali muzikui filmove sa usb... NARAVNO da nije imao nikakav bekap.

I, sta je radio? Jel platio? Jesu mu otkljucali?

Uzas, btw.
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #136 poslato: 15.05.2017 20:54:10 »
Citam bas o ovom WannaCry ransomware.... jel oni stvarno izvlace pare tako? Mislim, jel im zaista ljudi plate? I jel im onda zaista dekriptuju fajlove? Mislim, toliko mi sve to deluje uzasno da bi mi bilo cudno cak i da im ljudi daju pare a oni ispune svoj deo "pogodbe".

Placaju ljudi. Sto je tuzno, jer retko dobiju podatke nazad.

U konkretnom slucaju (wannacry), payment ne da ne garantuje povracaj podataka, nego je prakticno nemoguce (ne samo iz moralnih, nego i tehnickih razloga).

http://blog.checkpoint.com/2017/05/14/wannacry-paid-time-off/

Citat
Ja znam sta bih ja radio - s obzirom da imam bekap svega, samo bih reformatirao disk i to je to - ali sta generalno raditi ako ti se tako nesto desi a nemas bekapovane bitne stvari?

Ubaciti casicu zestine i reformatirati. Alternativa zestini su razne forme aktivnog smanjenja stresa. I naravno, uvek imati bekap. Ono, ako mozemo da naucimo da peremo zube i koristimo kondome, valjda i backupovanje moze da se nauci, posto to jeste deo higijene upotrebe racunara.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #137 poslato: 15.05.2017 20:57:41 »
I da napomenem - imate "srece" ako vam ransomware zbrlja samo disk. Novije generacije ce verovatno umesto na nivou racunara raditi na nivou accounta - u prevodu ransomovati sve sto vam je na gmailu/gdriveu/etc za sta ni backup nije tako lako resiti. Ouch.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #138 poslato: 15.05.2017 22:07:10 »
I da napomenem - imate "srece" ako vam ransomware zbrlja samo disk. Novije generacije ce verovatno umesto na nivou racunara raditi na nivou accounta - u prevodu ransomovati sve sto vam je na gmailu/gdriveu/etc za sta ni backup nije tako lako resiti. Ouch.

Iz teksta koji si linkovao:

"Most A-list ransomware pride themselves on customer support, and are usually very easy to contact."

Ovo mi je nekako najvise jezivo od svega. Customer support? Da te opljackaju? Bas jako ljigavo.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #139 poslato: 15.05.2017 23:06:12 »
To ti je kao reketas koji te odveze limuzinom do banke da bi ti podigao pare za njega. Da, uvek se iznenadim kad saznam da postoji jos veca dubina ljigavosti (kao i narcisoidnosti).

Van mreže Igor

• Dominator
« Odgovor #140 poslato: 16.05.2017 06:02:04 »
Citat
I, sta je radio? Jel platio? Jesu mu otkljucali?

Uzas, btw.

Platio i otkljucali. "Pride in customer support" indeed...
"Let us think the unthinkable, let us do the undoable, let us prepare to grapple with the ineffable itself, and see if we may not eff it after all." - Douglas Adams

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #141 poslato: 16.05.2017 09:04:40 »
Evo cujem juce da je i drugar moj zapatio ransomware pre nekih 5, 6 meseci. Navodno je zena njegova otvorila neki mail. Imao je XP na tom laptopu. Nije platio, obrisao sve, fasovale fotke klinke i c'est la vie.

Nije valjda da Google nema neku zastitu, failsafe ili bilo kakvo osiguranje od ovakvih napada, barem za korisnike koji placaju, neki premium paket il nesto?!

Van mreže Igor

• Dominator
« Odgovor #142 poslato: 16.05.2017 09:25:14 »
Evo cujem juce da je i drugar moj zapatio ransomware pre nekih 5, 6 meseci. Navodno je zena njegova otvorila neki mail. Imao je XP na tom laptopu. Nije platio, obrisao sve, fasovale fotke klinke i c'est la vie.

Nije valjda da Google nema neku zastitu, failsafe ili bilo kakvo osiguranje od ovakvih napada, barem za korisnike koji placaju, neki premium paket il nesto?!

Pa na google imas 2 factor authentication. Ja kad probam da se ulogujem na google sa novog racunar, odmah mi stize SMS sa confirmation code na telefon i bez njega ne mogu da se ulogujem. Naravno, pitanje je koliko ljudi to koristi posto nije obavezno...
"Let us think the unthinkable, let us do the undoable, let us prepare to grapple with the ineffable itself, and see if we may not eff it after all." - Douglas Adams

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #143 poslato: 16.05.2017 09:34:03 »
Ja koristim neku varijantu da me pita za opciju kako da se ulogujem. Jer recimo kada sam izgubio telefon, bilo bi dosta zajebano da unesem conf code. Al mi daje opciju da upisem svoj broj telefona i jos nesto, mislim da je bilo 3 opcije.
Aha, pa da, to ima smisla ok, al to mi je za phishing ili tako nesto.
Meni ovo deluje, a vi me ispravite ako sam paranoican, kao da ti lupe neku blokadu pristupa ili nesto, ne da udju na moj profil. Jel to ima smisla?

Van mreže Igor

• Dominator
« Odgovor #144 poslato: 16.05.2017 09:58:15 »
Ja koristim neku varijantu da me pita za opciju kako da se ulogujem. Jer recimo kada sam izgubio telefon, bilo bi dosta zajebano da unesem conf code. Al mi daje opciju da upisem svoj broj telefona i jos nesto, mislim da je bilo 3 opcije.
Meni ovo deluje, a vi me ispravite ako sam paranoican, kao da ti lupe neku blokadu pristupa ili nesto, ne da udju na moj profil. Jel to ima smisla?

Pa imas recovery phone number - rezervni broj za slucaj da izgubis svoj. Ja sam sebi za recovery stavio zenin telefon, a na njenom nalogu moj. Sanse da izgubis oba odjednom nisu bas velike...

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #145 poslato: 16.05.2017 19:32:34 »

Uvek, ali uvek koristite 2FA.

Obr paz da 2FA != rezervni broj za izgubljeni pasword. 2FA se koristi prvenstveno prilikom upotrebe NOVOG uredjaja. 2FA je mera sigurnosti kojom se smanjuje sansa da neko provali na vash nalog. Sto se ljudima realno desava cesce nego sto mislite.

E ima zanimljiva zackoljica sa ovim. Da, ima Google neki "generalni" filter za malware/spam, ali... je dosta ogranicen. Najveci problem je sto bi to znacilo da neki 3rd party efektivno cita tvoje mailove. Sve dok su podaci kompletno in-house, Google serveri koji teraju Google kod koji gledaju mail, to je OK, ali ako ima antivirusa, to je pravno zdravo komplikovano. Jel' ti znas ko daje te AV usluge, jel' mu verujes, jel' iz prave drzave, ko je kriv ako ti *mislis* da imas zastitu ali ipak nesto fasujes i tako to.
« Poslednja izmena: 16.05.2017 19:47:41 bear »

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #146 poslato: 19.05.2017 16:41:20 »
Procureo Surface Pro update, tj spec bump - i opet nema USB-C. Jel' to Microsoft sada namerno downplay-uje taj port da bi kontrirao Apple-u i Google-u?

Glupo - i lose za korisnike. Nikome ne odgovara spora tranzicija u kojoj jedni koriste usb-c, drugi ne mogu.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #147 poslato: 19.05.2017 19:42:15 »
S obzirom da izgleda da je samo CPU bump, verovatno se ne isplati (?) komplikovati zivot sa dva seta accessoryja. Dunno.

[company plug]
Meanwhile, u drugom kraju Windows galaksije, Surface Pro (5) sa USB-C-om (tacnije thunderboltom) se zove HP X2 1012 G2 (da, da, debilni product naming FTW).

http://www.anandtech.com/show/11389/hp-launches-elite-x2-1012-g2-2in1

Prakticno isti form faktor, isti displej, Wacom pen,  do 16G RAM/1TB SSD-a + KBL i3-i7 CPU, opcije za 4G, smartcard, NFC. Con: milimetar deblji od Surface-a, mozda malo konzervativniji dizajn i bez bullshitara presvlaka.

Full specs: https://support.hp.com/us-en/document/c05415563
[/company plug]

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #148 poslato: 19.05.2017 20:14:28 »
S obzirom da izgleda da je samo CPU bump, verovatno se ne isplati (?) komplikovati zivot sa dva seta accessoryja. Dunno.

[company plug]
Meanwhile, u drugom kraju Windows galaksije, Surface Pro (5) sa USB-C-om (tacnije thunderboltom) se zove HP X2 1012 G2 (da, da, debilni product naming FTW).

http://www.anandtech.com/show/11389/hp-launches-elite-x2-1012-g2-2in1

Prakticno isti form faktor, isti displej, Wacom pen,  do 16G RAM/1TB SSD-a + KBL i3-i7 CPU, opcije za 4G, smartcard, NFC. Con: milimetar deblji od Surface-a, mozda malo konzervativniji dizajn i bez bullshitara presvlaka.

Full specs: https://support.hp.com/us-en/document/c05415563
[/company plug]

Svaka cast na specs i ne sumnjam da je dobar kompjuter - ali (nemo' sad se ljutis) Surface Pro izgleda mnogo lepse i vise premium.

Sad, mozes da kazes da to nije bitno, ali ovo su sve $1000+ kompjuteri, tu mi je osecaj bitan koliko i specs. A Microsoft je nekako uspeo da napravi iconic look od Surface uredjaja i, ne znam, ja da kupujem Windows PC trenutno, verovatno bih uzeo Surface Laptop ili Surface Pro. Tim pre me nervira sto nisu USB-C.

Sto se tice HP-a, njihovi fensi i premium laptopi mi se uglavnom ne svidjaju uopste. Kic su mi (opet, nemoj se ljutis, ovo je debelo stvar ukusa). Od trenutnih, ironicno, najvise mi se svidjaju oni na kojima deluje kao da su Apple i Microsoft wannabe dizajneri najmanje radili: njihovi Workstation kompjuteri (ZBook Studio izgleda opasno), a najmanje ti fensi-smensi transformersi.

U svakom slucaju, mislim da Microsoft pravi ubedljivo najlepse kompjutere sa Windows strane. A HP, po meni (mada, ko sam ja da tu dajem neka misljenja) treba da odustane od fenserisanja i radi ono sto od njih najvise ocekujem - da pravi jako kvalitetne, izdrzljive i pomalo dosadne kompjutere. Da kupujem workstation PC laptop - verovatno bi mi HP bio prvi izbor.
« Poslednja izmena: 19.05.2017 20:17:08 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #149 poslato: 19.05.2017 22:03:57 »
Sto se tice HP-a, njihovi fensi i premium laptopi mi se uglavnom ne svidjaju uopste.

Meni je ovaj onako ok.

HP Spectre x360.