DE-STAR
U svetlu poslednjih meteorskih aktivnosti u Rusiji, pojavio se novi koncept borbe protiv opasnih asteroida – postepeno isparavanje asteroida preko ogromnih udaljenosti.
Meteorski udar u Rusiji koji se dogodio u isto vreme kada je ogromni asteroid projurio veoma blizu Zemlje, uzburkao je nove debate o potrebi za boljim sistemima odbrane od asteroida koji presecaju Zemljinu orbitu i predstavljaju kontinualnu pretnju po opstanak ljudske civilizacije, ako ne i vrste. Ova dva događaja ponovo su otvorila pitanja naše spremnosti da se izborimo sa budućim opasnim asteroidima, a jedna grupa naučnika upravo je prezentovala svoj plan da ispari opasne asteroide koji prete Zemlji.
Fizičar Filip M. Lubin izneo je plan svog tima dan pre ruske eksplozije meteora. “Moramo da budemo proaktivni, a ne reaktivni u suočavanju sa ovakvim pretnjama,” rekao je. “Možemo da učinimo nešto povodom toga. Ne moramo da počnemo sa velikim planovima, možemo da počnemo sa malim i nadograđujemo sistem polako.”
Lubin i kolege osmislili su sistem koji su nazvali DE-STAR (Directed Energy Solar Targeting of Asteroids and exploration). Koncept je sledeći: Zauzdati snagu Sunca i konvertovati je u masovni niz laserskih snopova koji mogu da odbiju ili ispare asteroide koji predstavljaju pretnju po Zemlju. “Sve komponente za ovakav sistrem postoje danas, samo ne u veličini koja nam odgovara”, dodao je Lubin.”Povećavanje ovih tehnologija na skalu koja nam odgovara će biti izazov.”
Veličina sistema koji je predložen jeste zapanjujuća i varira od dekstop uređaja do uređaja veličine 6 milja (10 kilometara) u prečniku, a sposobnost se pojačava sa svakim sledećm proširenjem. DE-STAR 2 bi na primer bio dugačak oko 100 metara, otprilike koliko je dugačka i internacionalna svemirska stanica i mogao bi da izbije asteroide sa njihovih orbita. Takav sistem bi koštao stotine milijardi dolara i sklapao bi se u orbiti od manjih delova. Zahvaljujući modularnom pristupu, ovaj orbitalni sistem bi postepeno postajao sve veći i veći. Istraživači kažu da bi DE-STAR 4 bio 100 puta veći od DE-STAR 2 i mogao bi da ispari asteroid prečnika 500 metara za godinu dana, konstantno ga bombardujući s 1,4 megatona energije svaki dan. Za veće asteroide, formiralo bi se usmereno isparenje na asteroidu koje bi, kao raketa, asteroid polako guralo u željenom smeru.
Tim takođe smatra da bi njihov izum imao implikacije i u oblasti asteroidnog rudarenja i svemirskog putovanja. DE-STAR sistemi mogli bi da se koriste da evaluiraju sastav asteroida i njegovu isplativost za svemirske rudare. Takođe, sposobnost da se usmeri energija Sunca na udaljenu metu bi itekako bila korisna za napajanje svemirskih brodova. Kontinualna akceleracija svemirskog broda na ovaj način dovela bi letelicu do relativističkih brzina što podrazumeva i interstelarne puteve.
Lubin i kolege trenutno pripremaju dokumentaciju za ovaj projakat za reviziju u naučnoj zajednici.
Komentari: