Naučna Fantastika i Fantazija > Stargate

Stargate Atlantis

(1/103) > >>

Relja:
Enivej, odgledah juče prvu pilot epizodu. Jaaaaako mi se svidelo.

Spoilers:

U kratkim crtama, "the ancients" koji su napravili Stargate sistem, a koji se nigde ne mogu naći u Galaksiji, bili su i na Zemlji jednom i to u gradu Atlantide. I onda su ceo grad lansirali i otputovali u Pegasus galaksiju. Sada, naši junaci, uključujući i naše zemljake sa čuvenom lajnom "ma vidimo se mi na drugoj strani", skontali su kako da odu za njima. Adresa odredišta je 8-cifrena, a ne 7-cifrena, što znači da je stvaaaaaarno daleko. Enivej, ima energije samo za one way trip. I svi ljudi koji su se javili da idu tamo su svesni da se možda nikada neće vratiti. Ali cilj je da se u Pegasus galaksiji ostvari kontakt sa ancient vrstom koja bi nam možda pomogla oko problema koje imamo u našoj Galaksiji.

Nekoliko zanimljivih detalja:

Atlantida je fenomenalno urađena. Stargate u Pegasus galaksiji ne izgleda isto kao i u našoj. Tj. nema one prstenove sa ugraviranim simbolima koji se rotiraju, nego se svetlima na njemu iscrtavaju sazvežća. Upoznati smo sa novim idejama, tipa, otvore Stargate, pošalju robota kroz njega i ne mogu da skontaju šta to robot snima na drugohj strani, pošto se sve rotira. Onda okrenu kameru unazad i vide da je Stargate na izlaznoj strani u svemiru. Tj. u orbiti planete u bestežinskom stanju. Jako dobra stvar.

Likovi su ok, u pilot epizodi se pojavljuje i Robert Patrik, naš pošteni T-1000.

Pax:
Serija je per se sasvim dobra, no nema mi onu SG1 ostricu. Jednostavno mi nesto fali.

Zgodno je sto se vidi da je tehnologija tamo naprednija nego kod nas (npr drugaciji gate), no uzasno me zivcira sto svi govote savrseno tecni engleski. Otisli su pred 10^n-tu godina, a svi su kvaz ameri.

U svakom slucaju, bit ce nesto do njih.

Relja:

--- Citat: "Pax" ---Serija je per se sasvim dobra, no nema mi onu SG1 ostricu. Jednostavno mi nesto fali.

Zgodno je sto se vidi da je tehnologija tamo naprednija nego kod nas (npr drugaciji gate), no uzasno me zivcira sto svi govote savrseno tecni engleski. Otisli su pred 10^n-tu godina, a svi su kvaz ameri.

U svakom slucaju, bit ce nesto do njih.
--- Kraj citata ---

Pazi, ti kao Trekkie sigurno znaš šta je u pitanju oko engleskog u celoj vasioni? Možeš ti smišljati i univerzalne prevodioce i vavilonsku ribicu, poenta je da je serija pravljena za amere i nije isplativo praviti seriju u kojoj za svaku vrstu treba smišljati jezik, pa posle stavljati subtitlove, pa još da navučeš na vrat neke fanove koji su "pažljivo studirali jezik i shvatili da ima neusklađenosti". Eto u ST-u su objasnili univerzalnim prevodiocem, pa ljudi i dalje nezadovoljni. "A zašto im se onda ne vidi da se usne pokreću drugačije?"

Leka:
To oko usana bas i nije problem, meni je veca misterija kako svaki elien u ST-u ima neku izreku i poslovicu koja na "zemaljskom" zvuci idealno?!
Posto, kada sam radio prevod jednog intervijua, jako je tesko da neke fazone/izreke/viceve prevesti a da one ostanu u istom kontekstu, da se rimuju ili da imaju priblizno isti broj reci, a ne 5 puta vise.

Bogdan:

--- Citat: "Pax" ---Serija je per se sasvim dobra, no nema mi onu SG1 ostricu. Jednostavno mi nesto fali.

--- Kraj citata ---

uvek se setim simpsonova i recenice jednog od onih vanzemaljaca: ne to nije engleski nego nas jezik koji je neverovatnom igrom slucaja potpuno identican engleskom

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju