Autor Tema: Opet o 3D skolama  (Pročitano 32535 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Delete

• Illuminator
Re: Opet o 3D skolama
« Odgovor #15 poslato: 12.10.2007 21:24:38 »
Ovih dana prolazim često bulevarom, i dele likovi flajere...
Kad ono za MAX srednji i napredni kurs, oko 12 hiljada svaki...
E sada, šta se tu radi, ko predaje, na kojim računarima, i da li se dobija sertifikat...
Ne znam...

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #16 poslato: 12.10.2007 22:21:52 »
Jel' ti sertifikati vrede nesto uopste ? Tj. moze li desiti da neko uplati kintu ali jednostavno nema talenta i na kraju ne dobije sertifikat ? Meni dobre reference vrede 100x vise nego bilo koji sertifikat.

Van mreže Delete

• Illuminator
« Odgovor #17 poslato: 12.10.2007 23:32:12 »
Nemam pojma, bacio sam flajer, jbg.
Ako budem nabavio novi daću ti kontakt pa ti vidi...

Van mreže BojanM

• Global Moderator
  • Dominator
  • In Vino Veritas, In Hepar Cirrhosis...
« Odgovor #18 poslato: 12.10.2007 23:40:50 »
Onima koji nemaju reference niti formalno obrazovanje (čitaj: fakultet, eeeventualno višu školu) samo sertifikati mogu da budže CV. Ako ih iskoriste, tj. upadnu na neko pristojno radno mesto, vrede svaku paru.

Ako ne radiš posao kako treba (a možeš i da imaš sav talenat ovog sveta ali da jednostavno nisi skovan za 9-to-5 posao ili/i rad u timu), onda ti svakako džabe sertifikat, ali imaš i veći problem od toga što si lupio pare u neku tamo školu - premda saznanje o tome uglavnom dobiješ tek kada kreneš da radiš posao, ergo stičeš reference, ergo GOTO 10.
pozdrav,
  Bojan

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #19 poslato: 13.10.2007 00:40:26 »
@vertex

Ne, ne, nisi me shvatio, ja sam onaj kojem u statutu firme zabranjeno da se bavi bilo kakvim formom dizajna :)

@bojan

Ali onda taj sertifikat nije nista drugo do 'priznanica' za uplacenu sumu. Which was the original question.

Van mreže BojanM

• Global Moderator
  • Dominator
  • In Vino Veritas, In Hepar Cirrhosis...
« Odgovor #20 poslato: 13.10.2007 01:08:18 »
Pa ne, pazi, ja sam siguran da otprilike jedan u hiljadu ne položi test na kraju kursa, ako ga uopšte i ima. Možda je cifra i veća, nemam pojma. Ali onda to samo znači da će polagati ponovo i ponovo uz eventualno još nešto sume prebačene na račun škole -- i već po samom principu održavanja kurseva, oni kojima ne odgovara kurs neće ga ni završiti, a većina onih koji uspešno odrade sve što se od njih traži na kursu će upiti dovoljno znanja da polože taj završni test.

Tako da je to - to; osim kada se nakon kursa (i, u principu, nevezano za samo pohađanje kursa) ode na polaganje ispita u nekom sertifikovanom centru za odgovarajući kurikulum, u principu se svodi na gorepomenutu priznanicu. BTW, čini mi se da Autodesk i ne izdaje klasične IT sertifikate, već samo potvrde o pohađanju kursa, pa i to samo u svojim ovlašćenim trening-centrima (kojih ima značajno manje od broja škola u kojima se drže kursevi iz AutoCAD-a, Max-a ili Maya-e).

Da ne bude zabune, ovo je namenjeno i Vertexu bar isto koliko i tebi. :) Ne smatram da ne znaš šta su sertifikati i kako funkcionišu.
« Poslednja izmena: 13.10.2007 01:11:17 BojanM »
pozdrav,
  Bojan

Van mreže Delete

• Illuminator
« Odgovor #21 poslato: 15.10.2007 14:22:38 »
Jel' ti sertifikati vrede nesto uopste ? Tj. moze li desiti da neko uplati kintu ali jednostavno nema talenta i na kraju ne dobije sertifikat ? Meni dobre reference vrede 100x vise nego bilo koji sertifikat.

Pazi šta ja kontam da je to.
Mislim vidjao sam dosta takvih bednih kurseva...
Flajer na parčetu bednog papira, e da sam ga barem sačuvao, pa da okačim...
Uzmu ti pare za ono šta si već znao u dotičnom programu...
Jer se radi low basic...
A teško da ćeš naći kod nas neki Master itd. kurs...
Boli njih uvo da li ti imaš talenta...
E vidiš meni više znači da ja pokupim znanje nego da bih išao samo zbog sertifikata.

Onima koji nemaju reference niti formalno obrazovanje (čitaj: fakultet, eeeventualno višu školu) samo sertifikati mogu da budže CV. Ako ih iskoriste, tj. upadnu na neko pristojno radno mesto, vrede svaku paru.

Teško da neko može da se zaposli za stalno ako nema višu ili faks...
« Poslednja izmena: 15.10.2007 14:25:18 Vertex »

Van mreže Vorian

• Dominator
  • Das ist Statler !!!
« Odgovor #22 poslato: 15.10.2007 16:23:08 »

Znam da zvuči ružno ali ja bih lično menjao svaku školu formalnu ili ne i bilo kakve reference za VEZU.
tja zemlja SRB

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #23 poslato: 15.10.2007 20:02:05 »

Znam da zvuči ružno ali ja bih lično menjao svaku školu formalnu ili ne i bilo kakve reference za VEZU.
tja zemlja SRB

Istina, mada sam primetio čudne promene u društvu na bolje. Ranije je bilo - onaj ko ima vezu, ima posao na kojem ne mora mnogo da radi. U saradnji sa raznim firmama, marketinškim agencijama, štamparijama i sl. skontao sam da ljudi svuda rintaju ko idioti, da ih ima stvarno posvećenih i vrednih. Tj. ako je neko i došao na to mesto vezom, on je i dalje pravi čovek za posao. Ja radim u (još uvek) društvenoj firmi koja je pred privatizacijom već jedno 5 godina. I ona je prepuna džabalebatora koji sede po kancelarijama i piju kafu po ceo dan. Pola njih su nečiji sinovi, ćere, sestrići, unuci,... ali primećujem, da kako se privatizacija približava, sve više ima ljudi koji stvarno obavljaju neki posao i trude se da budu bolji. Iako je i dalje veza najjača stvar u NIS-u, vidim da sposobnost opstajanja na radnom mestu postaje jači faktor od sposobnosti dobijanja posla.

Van mreže ivica

• Urednik
  • Dominator
    • The Art of Kendo
« Odgovor #24 poslato: 15.10.2007 21:24:49 »
Mislim da je Relja u pravu - striktno gledano, ja sam trenutni posao dobio preko veze. Ali, to je značilo da je moj rođak, koji je seniro admin rekao direktroru da je potreban neko za održavanje prodajnog portala. Ovaj ga je pitao da li zna nekog, a on se setio mene.
Ja sam došao, malo popričao i počeo sledeći dan.

Međutim, to ne znači da sam imao blanko ček, već su se moji rezultati pratili. Očigledno sam se pokazao ok, tako da i dalje radim tamo. Da nisam, šutnuli bi me pronto.

Što se tiče šireg pitanja, mislim da su iskustvo i radne navike najbitnije, a  škole kao takve manje. Ako ti želiš da se baviš 3D (ili bilo čime drugim), samo nabavi programe i provodi u njima, za početak, 1 sat dnevno. Igraj se, čitaj forume i sve što možeš da nađeš za dž, ali najbitnije - radi.
Kasnije, radno mesto će prepoznati tvoj sposobnosti mnogo pre kurseva i diploma(ne računajući one koje ti definišu stručnu spremu).

Kod mene je pre nekoliko meseci otišao dizajner. Prvo sam ja počeo da ubacujem slike proizvoda na sajt (pre toga njegov posao), a u poslednjih nekoliko nedelja počinjem da radim stvari kao pripremu za štampu i slično.
Kako je do toga došlo?
Pitali su me da li bi ti umeo da uradiš ovo ili ono, a ja sam rekao da.
Nikada nisam radio kao dizajner, a moje poznavanje naprednijih programa  iz tog polja je minimalno. Ali, seo sam za dizajnerov sto, upalio mašinu, otvorio CorelDraw3 i počeo da učim. Jasno, praviću greške i brljati, ali računam da ću ovim tempom moći da uradim isto što i prethodni dizajner do kraja godine.

Bitan je pristup - sa pravim, posao neće izostati, iako možda ne onaj idealni o kojem sanjamo.
Movies, films and movies - Watching movies and writing about them

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #25 poslato: 16.10.2007 10:21:29 »
Mislim da je Relja u pravu - striktno gledano, ja sam trenutni posao dobio preko veze. Ali, to je značilo da je moj rođak, koji je seniro admin rekao direktroru da je potreban neko za održavanje prodajnog portala. Ovaj ga je pitao da li zna nekog, a on se setio mene.
Ja sam došao, malo popričao i počeo sledeći dan.

That is not the definition of veza. Sustina veze je da ti stignes tamo ili naustrb drugih, obicno kvalifikovanijih/pogodnijih za dato radno mesto, ili se plain & simple izmisli radno mesto da bi se ti smestio. To da se neko setio nekoga pa je zbog toga bio prvi pick, nije veza i savrseno je normalna stvar.

Van mreže maddog

• Dominator
« Odgovor #26 poslato: 16.10.2007 16:20:28 »
Ja sam baš nedavno imao jedno iskustvo koje me je uverilo da ljudi dolaze do posla na pitaj Boga koji način.
Naime, direktor jedne jake firme uzima robu kod nas već duže vreme i u zadnje vreme naručuje sve više i više da bi zadnja stavka bila rek sa hardom. Odradio sam posao rutinski i čovek je više nego zadovoljan. Kao što rekoh, firma je jaka pa sam zato odlučio da testiram znanje likova koji rade tamo jer su im plate min 1000e, a svi poseduju znanje iz računara, koje po njihovim rečima prevazilazi moje. Novi hard sam samo ubacio u rek. Nisam mu pravio ni particiju ni formatirao. Niko od stručnjaka nije skontao u čemu je fazon, čak ni kada sam rekao da sam ja samo povezao hard i rek jer ja ne znam koliko njima treba mesta na hardu i za čega. Da skratim priču:
likovi ne samo što nisu provalili stanje diska, ne mogu da kažem kvar, jel, nego su ga i fizički oštetili pokušavajući da zašrafe hard i rek iako ne idu nikakvi šrafovi...
Pa sad vi skontajte u čemu je fazon...

Van mreže Treki

• BF2 Veteran &
  • Dominator
  • Presumption is the mother of all f*ckups
« Odgovor #27 poslato: 16.10.2007 17:34:12 »
Pa tu sad zavisi sta se podrazumeva pod "znanjem iz racunara". Ako se to znanje svodi na ukucavnje brojki u Excel ili koriscenja aplikacija, specijalno prilagodjenih za tip poslovanja, a za koje svaka ozbiljnija firma obezbedjuje obuku, onda ovo sve i nije nikakvo cudo...

S druge strane, ako je rek pokusavao da osposobi neki nazovi IT srucnjak, koji im odrzava kompove i mreze, e onda je pitanje kako je taj (ne)srecnik dobio takav posao. Jedino preko veze...
O'Neill: "We came here in peace, and we expect to go in one...piece."

Van mreže maddog

• Dominator
« Odgovor #28 poslato: 16.10.2007 18:20:07 »
Upravo to, thank you very much...
Lik "održava" samo zato što mu je direktor stric, a kada zasere onda zovu mene ili mog direktora...
Ja se ne razumem puno u mreže i mrežne sisteme, a da budem iskren nešto me ni ne zanima, dok kao serviser radim jako dobro svoj posao iako nemam ni visoke škole ni sertifikate

Van mreže Treki

• BF2 Veteran &
  • Dominator
  • Presumption is the mother of all f*ckups
« Odgovor #29 poslato: 17.10.2007 00:09:10 »
Ma neka oni brljaju. Ti samo uredno naplati svaki svoj "izlazak na teren" i bas te briga :)

Sto se tice servisiranja, ja sam se ranije bavio tim poslom (sada samo honorarno) i, takodje, bez ikakve skole za to ili sertifikata. Sto se skole tice, ona za to u principu nije ni potrebna, glavno je samo iskustvo i redovno pracenje novih tehnologija...ako imas neki papir, samo bolje za tebe (eventualno veca plata, sigurnija pozicija u firmi,...) ali posao je takav da sasvim normalno moze da se zavrsi i bez njega.
O'Neill: "We came here in peace, and we expect to go in one...piece."