Autor Tema: Apple's iPhone Dissected  (Pročitano 18145 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Tutti

• Dominator
  • Astronomy Domine
Re: Apple's iPhone Dissected
« Odgovor #75 poslato: 30.08.2007 21:30:31 »
Ma sad se tu covek moze lako smutititi. Jednostavna stvar ako je proizvodjac objavio svoj firmware na sajtu znaci legalno ga mozes upotrebiti. Nisam mislio samo na firmware mobilnih telefona. Ja sam za svoj DVD player legalno skinuo firmware i izvrsio update postojeceg. Na kraju krajeva ko ce da te juri za telefon i da ti proverava firmware.

Iskustva koja ja imam sa mojom Nokiom je da sam pomocu alatke promenio product code code - sa kojim se definise na kojoj je mrezi ili regiji telefon a zatim legalno sa sajta skinuo novi simbian i telefon je postao Music Edition.

Sto se tice Telenora, kolega je uzeo telefon od njih koji je trebao da pokloni i ja sam ga ubedjivao kako mora da ga odnese u servis na otkljucavanje. I onda cisto ajde da probamo da ubacimo MTS karticu kad ono fercera. I ja sam se iznenadio. Mozda nisu svi otkljucani.
Careful with That Axe, Eugene
The world moved on...

Van mreže Vorian

• Dominator
  • Das ist Statler !!!
« Odgovor #76 poslato: 31.08.2007 01:03:07 »

bas pre neki dan sam imao razgovor sa jednim nezadovoljnim mts korisnikom koji je shvatio da mu je telefon kupljen na jednoj od akcija zakljucan i da ne moze u njega da ubaci telenor karticu...

Pa do prosle godine i do kampanje sa 6233 su bili kodirani od tada kao sto rekoh ni jedan koji sam imao u rukama, mada zvanicno,  ako me pitas da li su kodirani odgovor je... da, naravno ;)

Van mreže BojanM

• Global Moderator
  • Dominator
  • In Vino Veritas, In Hepar Cirrhosis...
« Odgovor #77 poslato: 31.08.2007 12:06:16 »
Ma sad se tu covek moze lako smutititi. Jednostavna stvar ako je proizvodjac objavio svoj firmware na sajtu znaci legalno ga mozes upotrebiti.

Osim što te proizvođač pre download-a pita koja ti je verzija i serijski broj proizvoda (odn. product code) kako bi zaključio da li ti sleduje update firmware-a i koja varijanta istog. Objasni mi samo koji je tu legalitet ako mu ti poturiš lažne podatke kako bi došao do tog softvera ili ga nabaviš sa neke leve lokacije koja nikada nije bila ovlašćena da ga redistribuira?

Nisam mislio samo na firmware mobilnih telefona. Ja sam za svoj DVD player legalno skinuo firmware i izvrsio update postojeceg.

Namerno sam zažmurio na to, jer malo dođe kao babe i žabe spram konteksta diskusije, ne? Da je makar uslovno ista klasa uređaja... ono na šta se "pravna mogućnost" (da izbegnem izraz "legalnost") ovde odnosila je bilo "(izmena firmware-a uređaja) u svrhu zakonitog povezivanja na bežičnu mrežu za telefonsku komunikaciju".

Na kraju krajeva ko ce da te juri za telefon i da ti proverava firmware.

Tebe kao pojedinačnog korisnika niko, verovatno. Njih, koji "rade" telefone na veliko (hiljade komada) i preprodaju sa nekom maržom, pak, itekako bi jurili. Mada, eno pre neki dan je bio slučaj u SAD da su momku, sitnoj ribi, koji je ubacivao čipove u konzole da bi zaradio neki dolar sa strane, upali u stan i pokupili mu SVE (pardon, "nagovorili ga da svojevoljno preda" sve što je imalo bilo kakve veze sa konzolama "da bi poboljšao svoje šanse na sudu"). I ajd' sad...

Citat
Iskustva koja ja imam sa mojom Nokiom je da sam pomocu alatke promenio product code - kojim se definise na kojoj je mrezi ili regiji telefon a zatim "legalno" sa sajta skinuo novi simbian i telefon je postao Music Edition.

T,FTFY. :tongue3:
pozdrav,
  Bojan

Van mreže Tutti

• Dominator
  • Astronomy Domine
« Odgovor #78 poslato: 31.08.2007 14:09:15 »
1. Nema legaliteta ako si mu ponudio lazne podatke. Ako nisam legalno je.
2. Izvinjavam se zbog mesanja baba i zaba.
3. U Srbiji ne mozes nabaviti telefon a da nije skinut sa neke mreze + traze cash da bi izbegli PDV.
4. Sta znace ova slova?
The world moved on...

Van mreže BojanM

• Global Moderator
  • Dominator
« Odgovor #79 poslato: 31.08.2007 17:07:44 »
1. Pa jesi li ili nisi? :) (ubacio product code različit od onog koji je ispisan na telefonu)
2. Apology accepted, Captain Needa.
3. Naravno, svakako, jašta. :tongue3: Mada, iPhone i njegovo otključavanje su (bar za sada) aktuelni jedino "preko bare", tako da svakako nije relevantno ima li ili nema kod nas prodavaca "čistih" telefona.
4. There, Fixed That For You (pomaže Google, braćo & junaci)
+5. ...cookie?
pozdrav,
  Bojan

Van mreže BojanM

• Global Moderator
  • Dominator
« Odgovor #80 poslato: 06.09.2007 17:09:57 »
Pa, što se mene tiče, ovo Apple-ovo čudo je Video iPod kojim, eto, može da se telefonira i pošalje e-mail

Obožavam kada citiram samog sebe... Elem, ni dve nedelje nakon što napisah ono gore - predstavili su Video iPod kojim, eto, može da se pošalje mail i (za promenu) ne može da se telefonira. U prevodu, otvorili kućište, prosuli napolje telefon i dosuli malo memorije. Voila, iPod Touch.
pozdrav,
  Bojan

Van mreže Tutti

• Dominator
  • Astronomy Domine
« Odgovor #81 poslato: 07.09.2007 10:18:10 »
Ali izgleda prokleto dobro.
The world moved on...

tantalus

• Gost
« Odgovor #82 poslato: 07.09.2007 16:10:34 »
Evo sta najavljuju kao alternativu iPhone-u:
 http://www.gadgetell.com/2007/06/neo-1973-hold-that-iphone-purchase/
Sa sve podrskom slobodnog softvera.

Van mreže BojanM

• Global Moderator
  • Dominator
« Odgovor #83 poslato: 07.09.2007 16:38:58 »
^ Umm, pa o tome je bilo reči baš na ovoj temi, pogledaj sam početak diskusije. :)

@Tutti: to se već nekako i podrazumeva od Apple-a (mada, de gustibus...). ;) Moram ipak priznati da mi je prethodna generacija iMac-a, bez onog crnog okvira ekrana, bila lepša. Ali dobro, crna je nova bela, ili kako to već ide...
« Poslednja izmena: 07.09.2007 16:41:46 BojanM »
pozdrav,
  Bojan

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #84 poslato: 07.09.2007 20:11:50 »
Malo sam se razocarao u OpenMoko, nazalost pate od klasicne boljke OSS firmi - dali su ekonomsko-menadzerske poslove geekovima (sto je samo marginalno gore od dobrnutog slucaja), and they are failing miserably :( Hardver kasni oko 6 meseci, softver godinu dana, a sistem isporuke im je takav da cena isporuke za Srbiju ista kao za Bocvanu (no kidding) i tako telefon od 300 US$ nekako postane 500 EUR dok stigne u ruke nekog lokalnog entuzijaste :(

Druga stvar sto ljudi ne shvataju da OpenMoko NIJE zamena za iPhone, vec je u pitanju alternativa koja se bazira na potpuno drugoj paradigni razvoja i upotrebe softvera. Otprilike kao Linux-Windows relacija, svi koji instaliraju linux kao zamenu za windows, razocarace se jer linux nije bolji windows od windowsa, isto tako OpenMoko nije bolji iPhone od iPhonea.

... in other news nesto sam nacuo da je Apple smanjio cenu iPhone-a na 399$, tako da izgleda da ga bas ne nose ljudi k'o secer (ili aspartam).

http://www.engadget.com/2007/09/05/steve-jobs-live-apples-the-beat-goes-on-special-event/