Autor Tema: Transformersi... almost  (Pročitano 18506 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vorian

• Dominator
  • Das ist Statler !!!
Re: Transformersi... almost
« Odgovor #75 poslato: 11.08.2007 02:59:51 »

Citat
Samo hoću da napravimo razliku između "tehnički složeno..." i "fizički nemoguće!"

Mmmm ali zaboravljas i na "nepotrebno", "neisplativo", "ima bolju alternativu"  itd  ;) (da ne pominjem da je cena prava sitnica od 150 000 pa do 3 mega $ bar ono gde se usudjuju da pomenu cenu)

Ili da ubacim citat:

Citat
    * Hobbes: "A new decade is coming up."
    * Calvin: "Yeah, big deal! Hmph. Where are the flying cars? Where are the moon colonies? Where are the personal robots and the zero-gravity boots, huh? You call this a new decade?! You call this the future?? HA! Where are the rocket packs? Where are the disintegration rays? Where are the floating cities?"

A nije da se nije probalo jos od 50-tih .....

Citat
Ono sa čime ja imam mali problem je što apriori odbacuješ mogućnost postojanja nečega bez da raspolažeš bilo kakvim podacima koji bi ti dali za pravo da tako nešto uradiš. Na primer, imaš li bilo kakvu ideju da li će ta (kakva god bila) letelica imati 500kg bez putnika ili će imati četiri tone, ili bilo koju drugu nasumičnu vrednost? A postojeći sistemi koji su, složićeš se, prilično lo-fi - padobranom bezbedno prizemljuju letelice od cca. 2 tone (vidi link), teoretski moguće i više. A kao što je već pominjano, sve i da ovo iz nekog razloga nije primenjivo - postoji još par opcija. Ne vidim to kao suštinski problem.

Jaaoooj BRS koliko vidim teze avione spasavaju mahom sa vecih visina .... a u gradu....

Dakle ne odbacujem ja mogucnost postojanja takvog sistema, samo izrazavam sumnju u njegovu primenjlivost na svakodnevni personalni transport kakav danas obezbedjuju npr automobili tj cvrstog sam misljenja da postoje efikasniji nacini za resenje problema.

Uostalom vrlo dobro znam da "Rusi" vec decenijama spustaju meko padobranom i desetine tona u obliku oklopnih vozila, jos bolje znam da se Kvocur katapultirao sa jedva 90m i to prema zemlji i da je preziveo itd itd ali to i dalje principe spasavanja koje danas koristimo ne cini primenljivim u ovom slucaju. Ajd da probam primerom da ilustrujem "manu" BRS-a: Zamisli saobracaj u Gradu-buducnosti koji se odvija mahom letecim kolima (nesto kao u %. Elementu ili bilo kom slicnom SF filmu) i onda neko upotrebi BRS-ekvivalent.....ako si nekada video lancani sudar na autoputu zamisli sada to u 3D i kao bonus pad svih ucesnika u uzi centar Grada-buducnosti  :-X hmmm sad mi ono curkanje u tunelu i ne deluje tako tragicno ;D

Znaci tu vec nisu tehnicka resenja u pitanju (kao kod tunela npr ili cevoputa, mostova, nadvoznjaka...) vec sustinski problemi takve vrste saobracaja......

Van mreže BojanM

• Global Moderator
  • Dominator
  • In Vino Veritas, In Hepar Cirrhosis...
« Odgovor #76 poslato: 11.08.2007 11:31:17 »
Citat
Samo hoću da napravimo razliku između "tehnički složeno..." i "fizički nemoguće!"
Mmmm ali zaboravljas i na "nepotrebno", "neisplativo", "ima bolju alternativu"  itd  ;) (da ne pominjem da je cena prava sitnica od 150 000 pa do 3 mega $ bar ono gde se usudjuju da pomenu cenu)

Kontekst molim, za šta je tolika cena, za današnje leteće automobile?

Ma kao što rekoh -- ne opterećujem se sa "nepotrebno" i "neisplativo", jer se radi o spekulaciji u slučaju da postane isplativo = potrebno (ako neko nađe profit u tome, marketing će ga načiniti nasušnom potrebom ;D -- a masovnija proizvodnja će ga pojeftiniti). Jedino ono "ima bolju alternativu" je eventualni znak pitanja, ali šta znači pojam "bolja alternativa" ako ni ovo prvo još uvek nije izmišljeno? :)

"Dostavu" oklopnih vozila (koju uzgred rade i Ameri, npr. M551 Sheridan je dizajniran sa amfibijskim i air-drop sposobnostima) namerno nisam pominjao, jer je u pitanju specifičan slučaj krajnje kontrolisanog "kližućeg" prizemljenja, tako da mi se čini da nije pravi primer.

Citat
    * Hobbes: "A new decade is coming up."
    * Calvin: "Yeah, big deal! Hmph. Where are the flying cars? Where are the moon colonies? Where are the personal robots and the zero-gravity boots, huh? You call this a new decade?! You call this the future?? HA! Where are the rocket packs? Where are the disintegration rays? Where are the floating cities?"

Ahem... pazi, nije da ne volim C&H, ali citat iz stripa. Dude. :)

Citat
Jaaoooj BRS koliko vidim teze avione spasavaju mahom sa vecih visina .... a u gradu....

...za početak ne bi bilo tih težih letelica, jer bi bile neisplative. :) Mada ko zna?

Citat
Dakle ne odbacujem ja mogucnost postojanja takvog sistema, samo izrazavam sumnju u njegovu primenjlivost na svakodnevni personalni transport kakav danas obezbedjuju npr automobili tj cvrstog sam misljenja da postoje efikasniji nacini za resenje problema.

Možebit, mada ako broj vozila bude nastavio da se povećava današnjim tempom, bojim se da će automobili u ne toliko talekoj budućnosti postati primer slučaja u kome je "dara prevršila meru". Ditto za svaku novu tehnologiju koja je bazirana na istoj (odn. evoluiranoj) infrastrukturi. Nije stvar samo u broju vozila (gužva / vreme u tranzitu je tek jedno lice problema), već i u svim pratećim stvarima koje će morati da niknu kako bi se eliminisale negativne posledice njihove upotrebe. Zato mislim da će neki tek neki novi ili bar hibridni sistem, diverzifikovaniji u odnosu na današnji način transporta doneti pravi napredak.

Citat
Ajd da probam primerom da ilustrujem "manu" BRS-a: Zamisli saobracaj u Gradu-buducnosti koji se odvija mahom letecim kolima (nesto kao u %. Elementu ili bilo kom slicnom SF filmu) i onda neko upotrebi BRS-ekvivalent.....ako si nekada video lancani sudar na autoputu zamisli sada to u 3D i kao bonus pad svih ucesnika u uzi centar Grada-buducnosti  :-X hmmm sad mi ono curkanje u tunelu i ne deluje tako tragicno ;D

Izmestiš rute saobraćaja da ne prate ulice, i izbegavaš zagušenja. Upotreba BRS-ekvivalenta bude kompjuterski kontrolisana tako da se desi tek kada vozilo napusti regulisanu matricu saobraćaja koja se odvija na dovoljnoj visini za bezbednu aktivaciju istog. Sistemom javnog uzbunjivanja upozoriš pešake da se sklone sa ulice, ako već nisu natkrivene, a prolaze ispod neke od glavnih saobraćajnih arterija. I tako dalje, i tako dalje... Missim hajde, za svaki scenario se može naći varijanta u kojoj neće funkcionisati, poenta je izbeći takve varijante. To je kao da neko zaključi da tunele ne treba graditi zato što može da dođe do požara a to je tamo uvek žurka koliko god da su dobre protivpožarne mere, air-bag je Zlo(TM) zato što može da te gadno opeče prilikom otvaranja, ili još gore kako što je mene jedan taksista ubeđivao: "Odvežite se, ja sam bivši auto-instruktor, vaš je izbor da li ćete da ginete sa pojasom ili bez pojasa". :stunned:

Da se razumemo, nisam ni ja rekao da sistemi koje pominjem nemaju mana. Daleko bilo. Ponavljam (i neću više, mame mi :-X); možda -- možda -- će biti moguće upotrebiti ih u ovom ili onom obliku, do ove ili one mere. A možda su i u šumi. Hence the speculation.
pozdrav,
  Bojan

Van mreže Vorian

• Dominator
  • Das ist Statler !!!
« Odgovor #77 poslato: 11.08.2007 23:05:55 »
Pazi izmestanje gradskog saobracaja izvan grada mi nekako ne deluje kao logicno resenje problema (mada efikasno i logicno resenje ne moraju da budu ista stvar).....a van grada i nema nekih preteranih guzvi (u poredjenju sa gradskim).

"Nepotrebno" i "neisplativo" su prilicno bitne spakulacije ako imas alternativu....(ja navijam za teleport ;D ;D)

Citat
Ahem... pazi, nije da ne volim C&H, ali citat iz stripa. Dude.
pa bar je zabavan kao citat ;)
Ma C&H citat je tu da ilustruje koliko je ta ideja (uz jos neke koje se pominju) usla u glave obicnog sveta i da uz sve to i dalje nista a nije da ozbiljni ljudi nisu na tome radili.

Cene su u najgorem slucaju planirane cene primeraka kada udju u proizvodnju i postanu koliko toliko komercijalne ....

« Poslednja izmena: 11.08.2007 23:42:52 Vorian »

Van mreže BojanM

• Global Moderator
  • Dominator
« Odgovor #78 poslato: 12.08.2007 02:12:28 »
Nisam rekao "van grada", već da vazdušne rute uopšte ne moraju da prate klasičan pravougaoni grid nekog megalopolisa, niti da budu u nivou zgrada. :) Možeš tačno da napraviš magistrale prema onome kakva je dnevna migracija stanovništva, i da istovremeno uštediš vreme u tranzitu i omogućiš rutama nižeg ranga "da dišu" jer na taj način eliminišeš bar neka uska grla.

A teleport... eh, da, važi... mada mi se čini da ćemo pre da letujemo na severnom polu nego što će da smisle teleport koji funkcioniše (jao što bih bio srećan da se ispostavi da mi se loše čini ;D)...

Nije da nisu ozbiljni ljudi radili na tome, ali mi se čini da je sve stalo tamo negde 60-tih godina (da ne razglabamo sada o potencijalnim razlozima za to). Za sve ove godine tehnološkog napretka takve stvari su mahom ostale domen zaluđenih nekom od tih ideja, a oni su relativno malobrojni i uglavnom bez "zaleđa" koje bi im moglo omogućiti da tu ideju razvijaju, jer su korporacije po difoltu više zainteresovane za opipljiv proizvod nego za mukotrpan i skup R&D za koji nema garancije da će uspeti. Tako da od svega toga neće biti ništa, methinks, dok se ne desi jedna od dve stvari -- ili će da dođe do novog zaoštravanja među super-silama i onda ova ili ona armija krene da razvija sve što joj dođe pod ruku, ili će pak potrebna tehnologija dovoljno da pojeftini da će je amateri primeniti kako nađu za shodno.

(Treća varijanta bi bila da neka finansijski jaka organizacija skupi petlju i razbije kasicu, po cenu da ih to otera pod led - ali nešto ne računam da će to da se desi.)
pozdrav,
  Bojan

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #79 poslato: 05.10.2007 21:14:12 »
Čitajući neke tekstove sa sajta Roberta Sojera (SF pisca), naišao sam na njegov tekst o automobilima u budućnosti. Samo kratak isečak, a onda idite tamo i pročitajte ceo tekst na: http://www.sfwriter.com/cars.htm

Citat
We're going to see more and more automation as time goes on. Making a car that goes more than 100 km/h isn't a huge engineering problem — but human drivers can't respond fast enough to make those speeds safe. Personally, I'm all in favor of letting the car drive itself (just as airplanes now mostly fly themselves). I'd much rather trust my life to the efforts of engineers and programmers than the angry, sleepy, distracted, incompetent, inebriated people who are behind a lot of wheels now.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #80 poslato: 12.10.2007 18:15:51 »
nisam siguran gde ovo treba da ide, 3D, transformersi, automobili... Pa evo onda ovde :)

http://www.gizmag.com/go/8172/picture/38848/

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #81 poslato: 12.10.2007 18:28:17 »
Transformersi... definitivno.

Van mreže BojanM

• Global Moderator
  • Dominator
« Odgovor #82 poslato: 13.10.2007 00:49:51 »
Bar dok ne napravimo odeljak "Nešto".
pozdrav,
  Bojan

Van mreže maddog

• Dominator
« Odgovor #83 poslato: 14.10.2007 19:12:24 »
Odeljak "bem li ga"... 8)