Autor Tema: 32bit vs 64bit  (Pročitano 5368 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže BojanM

• Global Moderator
  • Dominator
  • In Vino Veritas, In Hepar Cirrhosis...
Re: 32bit vs 64bit
« Odgovor #15 poslato: 01.03.2008 23:01:54 »
Amm, meni je jasno zasto prodaja ide lose i zasto je 32bit Vista medvedja usluga, ono sto mi nije jasno je zasto se stvorila ta fama o 64bit tehnologiji -in general-.

Zavisi od krugova u kojima se krećeš. Ako govorimo o nekome ko razume ili čak intimno poznaje (wink wink nudge nudge) tehnologiju, nema fame. Ako govorimo o nekome ko čita Svet Kontejnera, traži u prodavnici printer za štampač i bežični kabl za internet modeme (voleo bih da je zezanje u pitanju), fama je odmah tu, iza ćoška. Pera koji se razume u tija kompjuteri je nešto načuo ali ga baš briga da objašnjava Miki koji se interesuje za računare i u svom komšiluku (plus-minus dva sprata u soliteru) važi za eksperta... dok sve to stigne do Laze, ukapirao si i sam koliko ima sati.

Koja bre kebe jeve ? :) Pa prakticno svi post 2005 procesori su 64bitni (uz izuzetak nekih really-really ekonomodela i mobilnih varijanti, na kojima je svakako Vista iskustvo blisko guljenju koze s j@j@), tako da hardverski ne znam o cemu pricamo, to nije kebe jeve, to je NORMALNA masina iz sezone 2007/2008.

Full Vista 64 sa svim DirectX 10 zezalicama, sa dovoljno rezerve da tera neke zahtevnije stvari (niko pri zdravoj pameti ne kupuje mašinu SAMO kako bi imala šareni interfejs i izgledala lepo dok stoji, a grcala čim pokuša da pokrene neku aplikaciju) zahteva malo više od "redovne mašine" koje bi mogle bez blama da teraju, ohIdontknow, 64-bit XP ili nedobog Linux. Čak i da ostavimo to po strani, to je možda normalna mašina iz tekuće sezone, ali Vista je tu već godinu i jače dana, a po originalnom planu trebalo je da izađe pre jedno 5 godina. A i to je malo bitno, htedoh samo da kažem da je postojala šansa da naprave pravi reboot Windows arhitekture, oslobođen velikog dela akumuliranog smeća PLUS da simultano poguraju ljude u upgrade i uspostave 64-bitnu arhitekturu kao standard, ali nisu to uradili iz ma kog već razloga.

Citat
Tako da, dok nije tehnički apsolutno neophodan prelazak na 64 bita,
Hold it right there ! Tehnicki ? Problem je u tome sto ovo nije tehnicka odluka.

Ali jeste. Nemoj pobrkati tehničke preduslove (koji de fakto postoje) sa tehničkom neophodnošću, ili možda tačnije rečeno, količinom/koncentracijom pritiska za prelazak na novu tehnološku platformu. Taj pritisak je još uvek nizak, ili bar deluje sporadično-raštrkano... potreba za većom količinom memorije (koja, zbog famoznog ograničenja u adresiranju, povlači za sobom prelazak na 64b sisteme) je jedno od takvih delovanja. A ko stvara taj pritisak, IT firme (tehnički deo priče) ili korisnici (tržišni deo priče)?

Naravno, nije baš tako crno-belo, i stoji i ono što si rekao, MS koji fakat još uvek vedri i oblači na IT tržištu half-heartedly usmerava korisnike, pa zato i nema tehnološkog pritiska koji bi doveo do masovnog donošenja te odluke.
pozdrav,
  Bojan

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #16 poslato: 02.03.2008 01:28:08 »
Instaliraj 32bitnu Vistu.

Koji car :) Eto, moze i kratko :D
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #17 poslato: 02.03.2008 02:10:20 »
Ok. Dobro. E sad, ja sam uvek za nove tehnologije. Znas ono, 'you had me at 64bits'.... Ali - ako iz svih tih pomenutih razloga (strah proizvodjaca hardvera i softvera, trziste, bla bla) - Vista64 radi skrnavo sa svime sto nije direktno pisano za nju (a toga je malo) - onda mi ne vredi da je instaliram. Eto, Relja je imao bas gadna iskustva. Moram priznati da me je jako

Gledaj, ako ti nece kopkati djavolak zbog tih neiskoristenih registara u procesoru, a dok nema 64bit only softvera, why bother... Meni je samo krivo sto je to situacija u vecini slucajeva i da to rezultuje u vrzinom kolu u kojem sve deblji kraj izvukli vi (=MS korisnici). I feel for you :)

Citat
zacudilo da Firefox ne radi. Missim, ej, ne govorimo mi ovde o nekom programcicu napisanog od strane 40-ogodisnje device koja radi za lokalnu postu a u medjuvremenu programira freeware programe - govorimo o bloody Firefox-u!

? Moo. Ja koristim 64 bitni ffox vec dve godine i kuc-kuc nisam imao problema. Flash je druga prica, ali je i to manje-vise non-issue od pre godinu dana.

Citat
ilustratora. Kada idem da kupim Winsor & Newton cetkicu i debelo platim nesto sto je, u sustini, gomila dlaka i drvo, ja od nje ocekujem da savrseno funkcionise, a ne da ja moram da pisem peticiju njenim proizvodjacima da promene zivotinju koju sisaju da bi dobili cetkicu. Ono, da uzmem da se informisem o tome cija je dlaka najbolja za uljane boje, pa insistiram da to koriste, iako se boje da ce mnogi korisnici sa starijim cetkicama biti osteceni. Shvatas? Ja sam voljan da pomognem, ali na kraju dana, ja sam END user. As in, I wait at the END of the process, not in its middle.

Ok, vracamo se na onaj pasus gde idemo ispred MS-a da odrzavamo miting. Heck, verovatno bi nam i autobus i klopu platini s obzirom odakle je MS. A tek kad budu u regional settings ubacili Kosovo, ima da dolazi taksi po nas... Elem, back on track, to je opet ona fama o kojoj sam pricao a koja je specificna za MS svet. Kod linuxa vec duze vreme svuda pise - ako imas 64bitni procesor, stavi 64bitnu verziju, kraj price, nema neke dileme sta ko kako kome kuda.

Citat
I dobro, jel ti savetujes da onda ipak instaliram 64-bitnu verziju? :D

Hej, ti bi najbolje trebao da znas dal je blablablaFOURTITSblablabla bolje od blablablaTWOTITSblablabla... Naravno, sve to uz uslov da se mozes izboriti sa dodatnim issue-ovima koje FOURTITS u kuci donosi u odnosu na TWOTITS :D

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #18 poslato: 02.03.2008 02:23:57 »
Koja bre kebe jeve ? :) Pa prakticno svi post 2005 procesori su 64bitni (uz izuzetak nekih really-really ekonomodela i mobilnih varijanti, na kojima je svakako Vista iskustvo blisko guljenju koze s j@j@), tako da hardverski ne znam o cemu pricamo, to nije kebe jeve, to je NORMALNA masina iz sezone 2007/2008.

Full Vista 64 sa svim DirectX 10 zezalicama, sa dovoljno rezerve da tera neke zahtevnije stvari (niko pri zdravoj pameti ne kupuje mašinu SAMO kako bi imala šareni interfejs i izgledala lepo dok stoji, a grcala čim pokuša da pokrene neku aplikaciju) zahteva malo više od "redovne mašine" koje bi mogle bez blama da teraju, ohIdontknow, 64-bit XP ili nedobog Linux.

Da, mala zbrka, dakle s obzirom na naslov topika nisam mislio striktno na Vistu (makar je ona najcesce spominjana), vec u tu pricu spada i 64bit XP, koji opet nije da je bas without a hitch (niti daje realno sav bonus koji bi 64b arhitektura mogla da pruzi)...

Citat
originalnom planu trebalo je da izađe pre jedno 5 godina. A i to je malo bitno, htedoh samo da kažem da je postojala šansa da naprave pravi reboot Windows arhitekture, oslobođen velikog dela akumuliranog smeća PLUS da simultano poguraju ljude u upgrade i uspostave 64-bitnu arhitekturu kao standard, ali nisu to uradili iz ma kog već razloga.

Hej, to je moj tekst ! :)

Citat
sobom prelazak na 64b sisteme) je jedno od takvih delovanja. A ko stvara taj pritisak, IT firme (tehnički deo priče) ili korisnici (tržišni deo priče)?

Amm.. Is this a trick question ? :) U MS desktop svetu taj pritisak stvaraju firme (MORAS uzeti ovo ili ono zbog Viste ili ove ili one igre, programa, itd), dok kod servera i generalno tech-savvy publike pritisak mnogo jaci od strane korisnika (cik da neki serverski OS nema besprekornu 64bit podrsku, ne bi im ni svi 'ali crysis ovako radi brze' ni 'nema drajvera za tablet' pomogli na svetu :) ).

Van mreže BojanM

• Global Moderator
  • Dominator
  • In Vino Veritas, In Hepar Cirrhosis...
« Odgovor #19 poslato: 02.03.2008 11:36:05 »
Hej, to je moj tekst ! :)

Istina nema vlasnika. :P

Amm.. Is this a trick question ? :) U MS desktop svetu taj pritisak stvaraju firme (MORAS uzeti ovo ili ono zbog Viste ili ove ili one igre, programa, itd), dok kod servera i generalno tech-savvy publike pritisak mnogo jaci od strane korisnika (cik da neki serverski OS nema besprekornu 64bit podrsku, ne bi im ni svi 'ali crysis ovako radi brze' ni 'nema drajvera za tablet' pomogli na svetu :) ).

OTOH serveri i specijalizovani softveri, uključujući generalno i aplikacije koje zahtevaju visoku pouzdanost i traže jake mašine su ujedno i ciljna publika za brži prelazak na napredniju arhitekturu, dok je Joe Random User zadovoljan i Celerabom na 900 MHz u ASUS Eee PC-u (koji opet, ironijom sudbine, tera Linux po difoltu...)

No ipak, koliko god ja lično imao poštovanja i simpatije za OSS i priključenija, beancounter-i u velikim korporacijama (pa tako i u IT firmama) IMHO obraćaju mnogo veću pažnju na segment tržišta u kojem je prodaja najveća, pa samim time i potencijalni profit -- a to je Windows desktop. Tako da su, globalno gledano i uprkos primerima koji govore suprotno i potvrđuju pravilo, u toj trci između kokoške i jajeta ipak IT kompanije te koje (bar za sada) stvaraju taj pritisak za promenu.
pozdrav,
  Bojan

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #20 poslato: 02.03.2008 11:47:04 »

Gledaj, ako ti nece kopkati djavolak zbog tih neiskoristenih registara u procesoru, a dok nema 64bit only softvera, why bother... Meni je samo krivo sto je to situacija u vecini slucajeva i da to rezultuje u vrzinom kolu u kojem sve deblji kraj izvukli vi (=MS korisnici). I feel for you :)

Pa, mislim, pozurite sa C4 developmentom.... U je, which reminds me - treba da otvorim novi topic na tu temu da bi ti podelio s nama sta se kuva. Hajde idi vidi, stavio sam u 2D, bas imam neka pitanja za tebe.

Elem, 64bitni Photoshop (uz cinjenicu da postoji vec 64bitni MAX) - ce me totalno naterati da predjem na 64bit-a. Inace, citao sam jedan tekst na tomshardwareguide o tome da je prava stvar imati 8Gb RAM :) Znaci, likovi su iskljucili page file! Ono, sa 8Gb ceo sistem moze da radi iskljucivo u RAM-u a da ga nikad ne potrosi (i pritom se crash-uje, posto je iskljucen page). Dakle, 64bit is a must, sooner or later.

? Moo. Ja koristim 64 bitni ffox vec dve godine i kuc-kuc nisam imao problema. Flash je druga prica, ali je i to manje-vise non-issue od pre godinu dana.

Ne znam, to je meni Relja rekao. Is Relja a liar? Are you calling him a filthy liar? Did you just say he's a treacherous asshole who likes to use disturbing lies in his, even more disturbing life? RELJA - HE CALLED YOU AN ASSHOLE!

Ovaj, dobro, mozda Relji nesto drugo nije funkcionisalo na 64bitnoj Visti pa je to rezultovalo nemogucnoscu koriscenja Firefox-a, ali cinjenica da nije mogao da ga koristi. Mozda bi, eto, meni radio - ali to samo znaci da nesto drugo mozda ne bi.

Ok, vracamo se na onaj pasus gde idemo ispred MS-a da odrzavamo miting. Heck, verovatno bi nam i autobus i klopu platini s obzirom odakle je MS. A tek kad budu u regional settings ubacili Kosovo, ima da dolazi taksi po nas... Elem, back on track, to je opet ona fama o kojoj sam pricao a koja je specificna za MS svet. Kod linuxa vec duze vreme svuda pise - ako imas 64bitni procesor, stavi 64bitnu verziju, kraj price, nema neke dileme sta ko kako kome kuda.

Sta? Ko? Kako? Kome? Kuda?

Ovaj, pa da, pazi, ja ne sumnjam da TREBA staviti 64bitni sistem ako ti ga hardver podrzava, ja samo pitam da li ga vredi staviti sada s obzirom na trenutnu situaciju. Ono, Kosovo proglasilo nezavisnost, nema svih drajvera, neki softver ne radi. Ali veruj mi, cim se steknu uslovi, a mozda nam i Rusija pomogne u tome, ja cu da predjem na 64 bit-a. Dovoljno, eto, da izadje Photoshop koji ce poprilicno bolje raditi na 64bit.

Hej, ti bi najbolje trebao da znas dal je blablablaFOURTITSblablabla bolje od blablablaTWOTITSblablabla... Naravno, sve to uz uslov da se mozes izboriti sa dodatnim issue-ovima koje FOURTITS u kuci donosi u odnosu na TWOTITS :D

FOUR TITS are better than TWO. Because they automatically double the number of pussies as well. I mean, if we're talking about humans. If we're talking about Pigs, heck, even four is not one whole pig. But for humans, four tits rule. I like humans. Especially if they have pussies.

Ermh.

Ovaj, da.
« Poslednja izmena: 02.03.2008 12:36:28 Ivan »
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames