Autor Tema: 10 kompjutera - pogled na proteklu deceniju ipo  (Pročitano 6142 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže BojanM

• Global Moderator
  • Dominator
  • In Vino Veritas, In Hepar Cirrhosis...
Re: 10 kompjutera - pogled na proteklu deceniju ipo
« Odgovor #15 poslato: 12.03.2008 11:24:42 »
0.5 - [1988] Commodore 64, nikada ga nisam posedovao ali zaslužuje mesto u ovoj listi, prvi pravi kontakt sa računarima u školici pri lokalnom radio-klubu. Those were the days.

1 - [1991] Schneider (Amstrad) CPC464, 64kB RAM, kasetofon, monitor 640x200 u "32" nijanse zelene boje (16 nivoa jačine boje puta dva intenziteta osvetljenja) i 30-ak kaseta koje nikada nisam sve odigrao jer je "štelovanje glave" kasetofona bilo lakše odraditi "na sluh" nego nekim programom. Od svega što je loše na njemu (egzotičan tj. skup 3" flopi drajv, nepostojanje drugog priključka za džojstik...) najviše mi je smetalo to što sam ga kupio sa pokvarenim reset tasterom na brojaču kasetofona. Tu sam napravio prve korake u programiranju, BASIC, Pascal, C, asembler... Skuplja prašinu u nekom budžaku, ali bi trebalo da i dalje funkcioniše.

1.5 - [interregnum] školski računari, takođe ih nisam posedovao, ali sam imao praktično neograničen pristup njima: ZX Spectrum, Ei PeCom 64 (u mreži od 10 računara!), Olivetti M24, NoName PC XT, NoName PC AT 286, Jugodata 486DX2@66 koji je bio tri koplja ispred svega do tada, i onda je došao...

2 - [1997] AMD K5 PR100, 16MB EDO, Samsung 1600MB HDD, S3 Virge 2MB (možda i najkvalitetnija komponenta u tom računaru), 14" Daewoo koji je mogao da tera 1024x768 samo u neupotrebljivo lošem interlaced modu, 14.4k noname modem, noname zvučna kartica i Sony 8x CD koji se upokojio u garantnom roku i zamenjen je nekim noname 16x modelom a istom prilikom sam ugradio još memorije tako da sam imao celih 32(!!!!11!1!!oneone) MB EDO RAM-a. It was a big deal back then. Gotovo da sam siguran da ne bih danas bio u Tide-u da nije bilo ove mašine i SetNET mreže BBS-ova (Ecstasy, KG BBS, Tigar... Politika, Birostroj, Prometheus... eh, memories). Prodao sam ga da bih istog dana kupio...

3 - [1999] Intel Pentium MMX 233MHz, 32 MB SDRAM, Maxtor 3.2GB HDD, Matrox Mystique 4MB, Creative SB16, US Robotics 33600, neki CD-ROM. Emergency monitor: NEC Multisync 2V koji je imao / ima kolosalne probleme sa fokusom i osvetljajem slike, ali i-dan-danji funkcioniše u nuždi. Tokom svog životnog veka upgrade-ovan na 128MB SD RAM, Maxtor 5.1GB HDD, MSI CD-RW... pa downgrade-ovan na S3 Trio64 V2. Kupljen bez kućišta, udomio sam ga u EuroCase kućište koje je dom i mojoj aktuelnoj mašini, i dalje funkcionalno (kuc-kuc-kuc) - doduše, sa promenjenim napajanjem. Mašina i dalje "kuca" u roditeljskom domu, bar kad ja odem tamo... danas se nalazi u kutiji koja je prošla blagi casemodding tretman, a potiče od jednog od gorepomenutih NoName PC XT školskih računara sa prepakovanim AT napajanjem i dograđenim nosačima za 3.5" diskove koji nisu bili predviđeni XT specifikacijama... hej, bilo mi je dosadno jednog leta.

3.5 - [1999-2000] Bio je tu negde i legendarni Intel Celeron 300A, ne-overklokovana biznis mašina, ali s' obzirom da sam tih dana faktički samo spavao kod kuće i da mi je 90% bitnih podataka stajalo na poslu, isto kao da je bio i moj. 128MB SDRAM, 4.3GB HDD, S3 Virge3D 8MB, Yamaha zvučna, CD, LAN, Philips 105 monitor.

4 - [2003] AMD Duron 1200. Aktuelna mašina. ABIT KT7A, 768MB PC133 SDRAM, GeForce4 MX440, 160GB IBM/Hitachi DeskStar ATA133, LG DVD-ROM, MSI DVD-RW, HDD rack i floppy drive koji mi samo zauzimaju mesto u kućištu, Yamaha zvučna, Realtek LAN, Samsung SyncMaster 753s. Waaaaay overdue za zamenu. Možda ove godine. Takođe ću verovatno ići na neko low-cost, mid-range rešenje; igre ne igram toliko često, a želim da mašina isplati sebe u neko dogledno vreme. ;)
pozdrav,
  Bojan

Van mreže BojanM

• Global Moderator
  • Dominator
« Odgovor #16 poslato: 13.03.2008 23:50:44 »
I kad smo već kod matorih računara, evo šta može 2x 8080 + 1x SID...

[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=yLS35kyYlOU
pozdrav,
  Bojan

Van mreže maddog

• Dominator
« Odgovor #17 poslato: 14.03.2008 08:12:30 »
Extra... :!!:

Van mreže Tutti

• Dominator
  • Astronomy Domine
« Odgovor #18 poslato: 09.04.2008 23:01:04 »
Mozda ce ovo nekome biti zanimljivo. Floppy Disk Drive koji sam nasao prilikom velikog spremanja u firmi medju starom opremom. Mobilni telefon pored da se stekao osecaj velicine.

Careful with That Axe, Eugene
The world moved on...

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #19 poslato: 10.04.2008 00:09:20 »
Sunce ti. Skontaj tu konstrukciju oko cele stvari...

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #20 poslato: 10.04.2008 01:12:10 »
Ovakav hardver je zabranjen medjunarodnim dogovorima u nuklearnom razoruzanju...

Van mreže BojanM

• Global Moderator
  • Dominator
« Odgovor #21 poslato: 10.04.2008 03:35:54 »
Bemtilebackiso, ovo je pravljeno da traje, provali ti te motore... viđao sam bušilice i miksere sa boflastijom skalamerijom...

Ovo mi liči na drajv za one stare 8" diskete sa mainframe-ova, bar po upoređenju veličine sa mobilnim...? Kad se samo setim da je to čudo originalno držalo 80kB podataka, a da danas šetamo okolo 8+ GB u uređaju kojem najveći deo gabarita otpada na USB utičnicu. Uvećanje kapaciteta od (više) miliona puta uz umanjenje gabarita medija (o drajvu da ne govorimo!) od stotinak puta u periodu od 40ak godina.

P.S. Apropo, pokušavajući (bezuspešno, ali i bez posebnog truda) da nađem prave dimenzije tog behemota od drajva, naiđem na kvazi-relevantnu diskusiju o tome kako je i dalje vizuelna asocijacija na snimanje fajla (ikonica u većini programa, uključujući tu i poslednju iteraciju MS Office-a) - i dalje 3.5" flopi disk. Ja sam zadnji put iole redovno koristio diskete za prenos podataka sa jednog računara na drugi pre jedno 10 godina ...a vi?
pozdrav,
  Bojan

Van mreže Vorian

• Dominator
  • Das ist Statler !!!
« Odgovor #22 poslato: 10.04.2008 07:49:40 »
Eh ja čak imam i jedno dve kutije tih disketa....neotvorene....ko zna da li taj floppy i radi....

Nego jel ovo čudo koristilo steper motore? Ono ako rade baš bi bilo lepo ima ti ih :twisted:

Van mreže neor

• Dominator
    • NEOR - naučna fantastika
« Odgovor #23 poslato: 10.04.2008 10:25:21 »
Ali obratite paznju na nalepnicu. To cudo radi direktno na struju od 220V 50Hz.
Zlatno doba, Darvinov radio, Brzina mraka - http://www.neor.rs/arhiva/neor/

Van mreže BojanM

• Global Moderator
  • Dominator
« Odgovor #24 poslato: 10.04.2008 11:37:47 »
Nego jel ovo čudo koristilo steper motore? Ono ako rade baš bi bilo lepo ima ti ih :twisted:

Svaki flopi ima steper koji pomera glavu, ali mislim da je ono veće čudo pozadi u ovom modelu standardan motor, pozicioniranje nultog sektora diskete se vršilo preko nekih keyhole-ova ako se dobro sećam.

A barem matore flopi drajvove možeš da kupiš na kilogram, ili par komada za 100g kafe :)
pozdrav,
  Bojan

Van mreže Vorian

• Dominator
  • Das ist Statler !!!
« Odgovor #25 poslato: 10.04.2008 21:46:16 »
Hehe ja tražio dal imam negde u okolini 5.25 floppy i nisam našao ali kako je savet za steper motore iz flopija da se uzmu iz velikog flopija ja reko ovo je baš velikooo ;D

BTW Pitanje mladog kolege "A jel to onaj flopi od 5 i kolko beše?" :D :D Nije video čovek nikada ništa veće od 3.5 inča a nove generacije i ne znaju šta je to disketa ;) (tektini klinci su na tom mestu u kućištu dobili nešto mnogo bolje čitač za kartice)