Autor Tema: Japanci napravili... kakogod se to zvalo...  (Pročitano 2857 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bogdan

• Dominator
Japanci napravili... kakogod se to zvalo...
« poslato: 12.04.2008 00:16:58 »
http://tech.commongate.com/post/Robot_Worn_On_Your_Body_Can_Increase_Your_Strength

suvise sam umoran da bi razmisljao o pravom imenu ovoga... ali bi mi u svakom slucaju dobro doslo!
Posetite forum udruzenja Alisa!
http://misterija.freeforums.org/

Van mreže tamburix

• Administrator
  • Dominator
  • Loo loo loo, I've got some apples, loo loo loo...
    • eemagine
Re: Japanci napravili... kakogod se to zvalo...
« Odgovor #1 poslato: 12.04.2008 10:35:59 »
japanci se uvek svega prvi sete :)
interesting...

Van mreže BojanM

• Global Moderator
  • Dominator
  • In Vino Veritas, In Hepar Cirrhosis...
« Odgovor #2 poslato: 12.04.2008 17:44:54 »
Kad smo već kod Japanaca...

http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2008&mm=04&nav_id=293118

9. april 2008.
Roboti umesto japanskih radnika

Roboti bi do 2025. godine mogli da zamene oko 3,5 miliona radnika u Japanu, tvrde japanski stručnjaci.

Upotreba robota bi, smatraju oni, pomogla da se izbegne nestašica radne snage zbog rapidnog starenja japanskog stanovništva.

Japan očekuje da će se do 2030. godine njegova radna snaga smanjiti za čitavih 16 odsto, dok će broj starih osoba nastaviti da raste.

Postavlja se pitanje ko će da obavlja poslove, budući da zemlja nije navikla, niti je pripremljena za imigraciju većih razmera.

Stručnjaci trusta mozgova "Memorijalna fondacija mašinske industrije" ističu da bi roboti, od mikroskopskih kapsula koje služe za detektovanje bolesti, do usisivača poslednje generacije, pomogli da se popune praznine.

Umesto da svaki robot zameni po jednog radnika, stručnjaci fondacije predlažu da roboti pomažu ljudima da se usredsrede na važnije stvari.

Japan bi tako mogao da 2025. uštedi 21 milijardu dolara na ime zdravstvenog osiguranja za stare osobe koristeći robote koji bi nadgledali zdravstveno stanje starih osoba.

Osobe koje se staraju o drugima uštedele bi više od sat dnevno kada bi im roboti pomagali u čuvanju dece, brizi oko starih osoba i obavljanju kućnih poslova. Zadaci robota mogli bi da budu i glasno čitanje knjiga ili pomoć pri kupanju starijih osoba.

Japanska vlada smatra da će do 2055. godine 40 odsto stanovnika te zemlje imati više od 65 godina.
pozdrav,
  Bojan

Van mreže carnifex

• Sarmofil
  • Dominator
  • Sarma prevails
« Odgovor #3 poslato: 13.04.2008 16:34:02 »
Eto, mozemo da se zaposlimo u Japanu ;)
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time... like tears in rain... Time to die." Roy Batty, Blade Runner

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #4 poslato: 13.04.2008 17:34:49 »
Actually, mislim da mi starimo gore nego oni, jedino stvari izgledaju nesto bolje na papiru, ali i to samo zato sto se krace zivi pa pa nam je prosek 'bolji'. U Vojvodini napr prosecan stanovnik vec sada ima preko 40 godina :S Do 2050 mislim da je predvidjeni minus (bez migracionih promera = izbeglica, gastarbajtera, etc) oko 500.000 ljudi (!). No svuda je to problem, polovina zemalja na planeti zemlji ima negativan prirodan prirastaj stanovnika... Jedino nam vade prosek neke africke zemlje gde je prosek preko sedmoro dece po stanovniku (prosek, dakle treba biti zdravo vredan !!!).

Van mreže ivica

• Urednik
  • Dominator
    • The Art of Kendo
« Odgovor #5 poslato: 13.04.2008 18:10:48 »
Kakve sada to Bear veze ima sa robotskim egzoskeletom?
Mislim stvarno... :)

Doduše, nekako sumljam da će bilo kojoj zemlji problem praviti negativni priraštaj. Na kraju krajeva, o toj priči se drobi oduvek, pošto se lepo uklapa u razmišljanje ''many sons, a lot of guns'' (kojem su skloni pasivniji krajevi sveta, bez obzira na fizičku udaljenost, nezavisno od kulture i religije), a koja je, bar po meni, totalno nepovezana sa procenom ekonomskog razvoja i potražnje radne snage.

Pre mi izgleda kao nešto u kontektsu: ''moje pleme bolje i moje pleme ubiti tvoje i pojesti vama snagu''.

Realno, razvijeni delovi sveta imaju manje dece pošto su sigurniji da će mali balvci koje naprave preživeti. Ukoliko neka zemlja zaista bude imala problem sa radnom snagom, tu je uvek outsourcing i polakšanje migracionih zakona.
Verujem da će tranzit ljudi nadoknaditi manji prirodni priraštaj.
Da ne govorimo o produžetku radnog veka - uz smanjenje radnih sati u godini.
Movies, films and movies - Watching movies and writing about them

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #6 poslato: 13.04.2008 18:47:16 »
Kakve sada to Bear veze ima sa robotskim egzoskeletom?
Mislim stvarno... :)

Errr... :)

Citat
Realno, razvijeni delovi sveta imaju manje dece pošto su sigurniji da će mali balvci koje naprave preživeti. Ukoliko neka zemlja zaista bude imala problem sa radnom snagom, tu je uvek outsourcing i polakšanje migracionih zakona. Verujem da će tranzit ljudi nadoknaditi manji prirodni priraštaj.

Ima samo jedna maaaaala zackoljica, koji je ujedno i razlog zasto je to mnogo veci problem ovde nego u Japanu. A to je da mi bas i nismo najrazvijenija zemlja na planeti, ni blizu. Zato imamo taj killer combo - negativan prirastaj i emigraciju najsposobnijeg dela stanovnistva - zato kazem da nam je realna pozicija gora nego sto se vidi iz statistike, gde smo 170. od 220 zemalja, ali tamo nije uracunata emigracija koja bi nas verovatno spustila za par desetina mesta. Ima li ko da misli da u Srbiji vlada manjak radne snage i da ako mi polaksamo imigracione zakone da ce radna snaga da pohrli u Srbiju i da ce Srbija sa brojnim novim nacionalnim i verskim manjinama zajedno happily krenuti put demografskog oporavka ? Do I smell SF here ? :) :(

Citat
Da ne govorimo o produžetku radnog veka - uz smanjenje radnih sati u godini.

To ne resava problem ni najmanje jer je duzina reproduktivnog ciklusa bioloski definisana. Ako ljudi rade duze, to znaci samo veci 'bafer' tj. broj ljudi u sistemu, ali nema veze sa njihovim dugorocnim rastom ili opadanjem. Radne sate ne mozes smanjivati bez negativnih posledica jer su starosne strukture zanimanja dosta fiksna - ne moze deda od 70 godina da kopa jarke, a i praksa je pokazala da nova zanimanja slabo absorbuju starije osobe - nesto ne vidim programere od 70 godina (po logici smanjenja radnih sati ideja je da napr ti radis 4 dana a da 5. dan radi neko ko bi inace bio u penziji). Sta onda deda od 70 godina da radi u zemlji Srbiji, osim tradicionalnog kopanja po kontejnerima ?