Autor Tema: Android hardware/software/spiritual discussion zone  (Pročitano 323472 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Na mreži DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
Android hardware/software/spiritual discussion zone
« poslato: 14.12.2009 22:23:49 »
Google [bi teoretski] za mesec-dva treba da pusti u prodaju svoj telefon, za koji kazu da nije bilo kompromisa! Gomila zaposlenih u Googleu je dobila test verzije telefona da ih koriste, i naravno pocela je gomila novih informacija da curi na net. Proces izrade je uradila jedna od najjacih kompanija za kvalitetnu mobilnu tehniku, Tajvanski HTC!

Imace najnoviju verziju Android OSa, 3.4" ekran [neznam rezoluciju], kapacitativni touchscreen [the best kind :)], kameru koja ima svoj mikrofon [fucking at last se neko setio da to ubaci], i sve ostale standardne kerefeke [gps, wifi, etc].

Spijunske slike:

A sto je najbolje, cirkulisu rumori da ce kostati samo 200$ u americi [99$ ako se uzme sa ugovorom]. Izgleda da je Googleu vise bitno da sto vishe ljudi uzme telefon, makar i oni sami bili u gubitku.  Ja licno mislim da ce cena biti 200$ sa ugovorom. Sto znaci otprilike 400$ za unlocked fon, i naravno to ispadne oko 500-600evra ovde kod nas  :laugh3:

http://www.engadget.com/2009/12/14/exclusive-first-google-phone-nexus-one-photos-android-2-1-on/

« Poslednja izmena: 18.12.2010 08:51:49 DieH@rd »

Van mreže bear

• Dominator
Re: Google Phone [Nexus One]
« Odgovor #1 poslato: 14.12.2009 23:56:11 »
Jes' to da je kapacitivni bolji procitao na engadgetu ili stvarno tako mislis ? Da znam ima li nade za tebe ili ne... ;D

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #2 poslato: 14.12.2009 23:57:46 »
Meni je bolji onaj bearov.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #3 poslato: 15.12.2009 01:40:56 »
Kapacitivni ekran - ah da, ako je na iPod-u, mora biti da je najbolji! Kao i svaka tehnologija ima i prednosti i mana (osim ako si Apple fanboy - onda ima samo prednosti) - ali i ja se slazem sa Csipom da je resistive ekran bolji. Capacitive je manje precizan (o da) i ne mozes koristiti stylus (ili bilo sta sto nisu prsti, for that matter - da te vidim zimi, u rukavicama, da to koristis).

BTW offtopic - A od kada je to HTC jedna od najjacih kompanija za mobilne uredjaje? A ono, Nokia, Samsung.... pa cak i Apple trci krugove oko HTC-a. HTC je jedan od najpoznatijih proizvodjaca Windows Mobile uredjaja koji je od nedavno poceo da pravi i Android telefone (njihov flagship model je i dalje baziran na WM).

Sada, ne znam da li je u pitanju domaca popularnost Hero-a ili Vipove crno-bele reklame - ali HTC svakako nije jedna od najjacih mobile kompanija. Daleko od toga da su losi, citam da je HD2 bas dobar uredjaj but still....

Uzgred, to da HTC pravi Google phone su glasine, verovatno netacne. Navodno, Google-ovi partneri su LG i Samsung, mada se prica da Samsung mozda odustane zbog pritiska od Apple-a.

Uzgred broj 2 - to da "nema kompromisa" govori samo da Google ima jasnu viziju sta hoce i da nece dozvoliti skrnavljenje Android platforme - ali to ne znaci da nece namerno odluciti da neke stvari ne ubace (i obrnuto). Apple ne pravi nikakve kompromise - oni tacno znaju sta hoce a sta nece, beskompromisno. Zato, recimo, iPhone nema multitasking - zato sto Apple smatra da bi to zbunilo korisnike, a usporilo telefon. Iz tog razloga, na slicnom hardveru N900 moze da tera 50-ak aplikacija simultano dok iPhone moze da tera.... jednu. Bez kompromisa indeed. Android je multitasking platforma, ali dok ne vidim sta je Google odlucio da implementira a sta da "zakljuca" - necu da pricam o beskompromisnim resenjima. Google se poprilicno takmici sa iPhone-om i ici ce na popularnost platforme - ako procene da nesto nece biti popularno, to nesto nece ubaciti. Cilj je napraviti telefon koji ce dospeti do sto vise dzepova - ne koji nece praviti kompromise po pitanju features.

Ne shvatam ni sta ti znaci da ima kameru koja ima svoj mikrofon? Pa i iPhone 3GS, i HTC Hero i HTC HD2 i Nokia N900 imaju "svoje" mikrofone.

GPS i Wifi?? Pa to imaju svi smartphone-ovi. Kruze glasine, doduse, da ce Google-ov telefon biti data/VoIP only, doduse. Ne verujem, ali who knows? Its Google.

Da li ce Google phone biti super? Za svoju demografiju - verujem da hoce. Da li ce biti revolucionaran uredjaj svoje vrste (kako Apple tvrdi za iPhone a Google se lepo ukljucuje u istu pricu i stvara religioznu grupu fanova) - nece. Relja je u pravu - cik da vidim da ima vise potencijala od Maemo platforme. N900 rocks!

Sto se tice popularnosti, uredjaj je dobar koliko i podrska za njega - tako kazu - a tu ce pobediti onaj ko uspe da se nametne kao najfensi, najcool brend.
« Poslednja izmena: 15.12.2009 02:50:46 Ivan »
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Na mreži DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #4 poslato: 15.12.2009 11:12:45 »
Idite na Google.com, nemojte kucati nista u search bar, samo kliknite na "im feeling lucky" dugme.

Tajmer se zavrsava ~3 januara.

Van mreže tamburix

• Administrator
  • Dominator
  • Loo loo loo, I've got some apples, loo loo loo...
    • eemagine
« Odgovor #5 poslato: 15.12.2009 11:48:53 »
Idite na Google.com, nemojte kucati nista u search bar, samo kliknite na "im feeling lucky" dugme.

Tajmer se zavrsava ~3 januara.

koliko vidim to je zapravo 1. januara... mozdda je samo odborjavanje do NG

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #6 poslato: 15.12.2009 13:29:40 »
Ne shvatam ni sta ti znaci da ima kameru koja ima svoj mikrofon? Pa i iPhone 3GS, i HTC Hero i HTC HD2 i Nokia N900 imaju "svoje" mikrofone.

Hoce da kaze verovatno direkcioni mikrofon na poledjini (gde je i glavna kamera). No to je vec ona kategorija - ako ti je to toliko bitno, onda si trebao da poneses mikrofon (koji svakako mozes da utaknes kao handsfree, pa ti ne snima zvuke fokus motora i slicno), kao sto i ako hoces da snimas 'pravi' video treba da poneses pravu kameru a ne da padas na marketinske fore da senzor koji je zajedno sa optikom manji do zrna graska moze smisleno da snima HD.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #7 poslato: 15.12.2009 14:02:35 »
Skrnavo mi izgeda ovaj sivi displej na GooglePhone-u. Zar nije mogao da bude crn kao i okolnja plastika?

Na mreži DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #8 poslato: 15.12.2009 14:13:13 »
Ove slike su iz test verzija, ko zna dal ce tako izgledati finalni produkt [i dal ce biti vise kombinacija boja]. HTC provereno pravi ovaj fon, a vec je neko ripovao 2.1 Android OS i pokusavaju da ga prebace na Motorola Droid. :)

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #9 poslato: 15.12.2009 14:26:47 »
Ah, kako su te stvari meni strane. To je uvek zabavno sa tim zatvorenim i kvazi-otvorenim platformama. Pazi kada je hacker achievement uraditi tako nesto. Zamislite to na normalnim platformama - hakeri pokusavaju da prebace Windows 7 na racunar koji su kupili sa Vistom ! WOW, cool ! A i kakvo crno ripovanje ako je u pitanju stvarno otvorena platforma ? To kao da si rekao 'evo kreka za Ubuntu Linux'... mislim... wtf ? :)

Na mreži DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #10 poslato: 15.12.2009 14:56:14 »
Pa i nije "totalno" otvorena platforma. Novije verzije Android OS-a nemogu da se stave na svaki android fon. A svaka nova verzija OS-a donosi dosta poboljsanja [najbitnije, ceo OS je bolje optimizovan i bolje radi].

Na mreži DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #11 poslato: 16.12.2009 10:32:31 »
:D

Google je pre nedelju dana zatrazio trejdmark na ime Nexus One, ali naravno u njihovom standardnom maniru to ime su pokupili iz jednog scifi filma. Izgleda da u Google-u samo uber geek-ovi rade :D

Ovaj put su se odlucili da pozajme iz Blade Runner-a, replikanti iz tog filma su bili svi iz serije Nexus-6.  Cerka Philip K. Dick-a koja je zaduzena za njegovu "zaovstavstinu" vec preti legalnom akcijom jer joj nije bilo unapred javljeno.
http://www.engadget.com/2009/12/15/google-files-for-nexus-one-trademark/

Na mreži DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #12 poslato: 16.12.2009 16:46:32 »
I cisto da kazem koja su moja 2 centa o celoj temi resistive vs Capacitive.

Po mom licnom iskustvu [koje nije bas veliko] resistive trazi mnogo veci force da bi detektovao imput [govorim o pritiscima prstima, stylus je druga prica], a capacative je mnogo osetljiviji i laksi za multitouch pokrete i ostale "gestures" zajebancije.

Jest da nemogu rukavice sa capacitive ekranima, ali po meni to i nije veliki minus. Vazno je da opsti utisak bolji i da je laksi svakodnevni rad na njemu.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #13 poslato: 16.12.2009 20:01:52 »
I cisto da kazem koja su moja 2 centa o celoj temi resistive vs Capacitive.

Po mom licnom iskustvu [koje nije bas veliko] resistive trazi mnogo veci force da bi detektovao imput [govorim o pritiscima prstima, stylus je druga prica], a capacative je mnogo osetljiviji i laksi za multitouch pokrete i ostale "gestures" zajebancije.

Jest da nemogu rukavice sa capacitive ekranima, ali po meni to i nije veliki minus. Vazno je da opsti utisak bolji i da je laksi svakodnevni rad na njemu.

Zavisi od kvaliteta resistive ekrana. Postoje cak i fore da multi-touch radi na resistive ekranima.  Ja sam probao ekran od N900 - toliko je osetljiv da mozes i da dunes na njega, detektovace :)

S druge strane - mnogo je precizniji. Kucao sam na on-screen tastaturi iPhone-a, svaki 10-ti put je otkucao susedno slovo. S druge strane, na N900 sam uspeo da uhvatim scroll bar velik par mm na ekranu, iz prve.

I jedna i druga tehnologija moze da se izvede kvalitetno. Capacitive je novija tehnologija i ima potencijala, ali da je "bolja" tek tako - uopste nije. A kada uzmes full Firefox browser na Maemo platformi, na ekranu koji ima 260 dpi rezoluciju (sjajnih 800x480) - veruj mi, preciznost (i pomoc stylusa) su i vise nego dobra stvar. Osim ako nisi progutao onu Apple pricu da je bolje zumirati ekran fensi pokretima prstiju umesto gledati ceo odjednom. Ili njihovu foru da je mogucnost koriscenja i prstiju i stylusa (od situacije do situacije i kako ti je lakse) bolja od mogucnosti koriscenja samo prstiju, kao i ideju da fizicka tastatura nije korisna kada imas on-screen verziju....

http://maemo.nokia.com/n900/

Ako iPhone i iPod Touch dobiju vecu rezoluciju (a bio bi red) - bas me interesuje da vidim kako ce sa trenutnim kapacitivnim ekranom da omoguce precizan rad. Naravno, sve ima svoje zasto - iPhone je zaista simpatican, fensi uredjaj, prijatan za rad. Verujem da ce i Google Phone biti takav. Uredjaj koji u par pritisaka omogucava da pustis pesmu ili pozoves prijatelja. Ali - da mi neko prica (posle svega sto sam procitao o sve tri platforme) da iPhone i GPhone donose neke revolucionarne stvari - no they don't. Its all been said and done. Ali jesu super, slazem se.
« Poslednja izmena: 16.12.2009 20:10:31 Ivan »
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #14 poslato: 16.12.2009 22:39:49 »
DieH@rd: drugacije se koristi. Ako si navikao na kapacitivni, rezistivni ce ti smetati ne zato sto je ko zna koliko manje osetljiv nego zato sto se drugacije koristi. Kod kapacitivnog prst 'naleze' vecom povrsinom, kao kad vam uzimaju otiske prstiju (zato je i problem preciznosti), dok se rezistivni koristi 'ivicama', tj noktima ili delom prstiju neposredno pored/ispod nokta. Zato ljudima koji su se navikli na kapacitivni, rezistivni 'ne radi' ili 'treba mnogo jache pritisnuti'. A N900 je zaista odlican primer finger friendly resistive resenja, bice mi drago da to prezentujem :) Kapacitivni i rezistivni ekrani su komplementarni, a od usage patterna zavisi sta je bolje u datoj situaciji.