Autor Tema: Ameri i njihov iTunes  (Pročitano 3297 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
Ameri i njihov iTunes
« poslato: 20.12.2009 14:19:01 »
Evo teksta iz Wikipedije ispod, ali da ne bi ste citali, prepricacu: Palm napravi uredjaj po imenu Pre i najavi da ce moci da se 'sinkuje' sa popularnim iTunesom (tako sto, zapravo, oponasa iPod). Apple ih zezne u narednoj verziji tako sto nekim mumbo-jumbo shitom spreci Pre da koristi iTunes. Onda Palm izda update, kojim zezne Apple. Onda Apple izda novu verziju koja zezne Palm. U medjuvremenu, jedni druge tuze. Meni je to smesno :) Mislim, jedna od osnovnih zamerki Apple mobilnim proizvodima je bas to sto ne mozes da kopiras van iTunes softvera, a evo, ovi se ubili oko toga da li ce Pre moci da ga koristi ili ne. Sta ces, popularno!

Source: Wikipedia (kliknite na spoiler za full tekst)

Spoiler: ShowHide
iTunes syncing
Palm has announced that the Pre will be capable of "seamlessly" synchronizing with Apple's iTunes via its Media Sync feature.[24][25] After Apple's first attempt to disable this feature the Pre achieved this by switching its USB Product and Vendor IDs to those of an Apple iPod, thereby mimicking or "spoofing" the Apple device.[26][27] The update to iTunes 8.2.1 reportedly disables syncing with the Pre.[28] WebOS update 1.1.0, released by Palm on July 23, 2009, restores iTunes syncing natively, but third-party applications can still be used to sync iTunes with the device with previous versions of WebOS.[29] At the same time, Palm reported Apple to the USB Implementers Forum for what it felt was Apple's misuse of the Vendor ID to identify devices linked through the USB interface.[30] The USB Implementers Forum however responded back that Palm was the one misusing the USB vendor identifier and that Apple was correct. Apple responded again on September 9, 2009 with its release of iTunes 9 during their 'It's only Rock and Roll' event. The new version of iTunes effectively re-blocked the Pre from syncing with iTunes.[31] On September 22, 2009 the USB Implementers Forum found no wrong doing on Apple's part and instead asked Palm to explain its apparent violations of USB policy by mimicking Apple's USB Vendor ID.[32]
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže carnifex

• Sarmofil
  • Dominator
  • Sarma prevails
Re: Ameri i njihov iTunes
« Odgovor #1 poslato: 20.12.2009 14:25:07 »
ITunes je sranje.
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time... like tears in rain... Time to die." Roy Batty, Blade Runner

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #2 poslato: 20.12.2009 21:28:17 »
Kontam da oni tu imaju neku računicu da promovišu iTunes only, tj. da ljudi "razmisle" da pređu na Mac.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #3 poslato: 21.12.2009 00:36:32 »
Lepota zatvorenog ekosistema. Da ti ne padne na pamet da slucajno prebegnes kod konkurencije :)

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #4 poslato: 21.12.2009 03:48:51 »
iTunes nije loš program. Jednostavno - nije. Nijedan Apple program nije loš. Ne kažem da su najbolji - kako bi oni voleli to da predstave - ali nisu loši. iTunes radi isto što i WinAmp, recimo, lepše izgleda i omogućava sync sa iPodima/iPhoneovima. Problem nije u tome što program ne valja - naprotiv, vrlo mi je simpatičan - već u tome što Apple ne dozvoljava izbor. Meni se, recimo, sviđa jednostavnost i elegantnost programa - ali šta mi to vredi ako ja ne mogu da koristim iUređaje tamo gde iTunes nije instaliran. Ili šta ako mi se, jednostavno, ćefne da koristim neki drugi program jednog dana - I'm just weird that way.

Ima razlog zašto Apple radi to što radi, nisu oni glupavi. Da to što oni rade ne funkcioniše kod njihovih mušterija, ne bi oni bili tako uspešni i ne bi bili sinonim za media playere u Americi. Jednostavno, postoje različiti modeli poslovanja - jedni zarađuju totalnom otvorenošću, drugi čvrstom kontrolom. I jedno i drugo ima prednosti i mane. Apple živi od iTunes-a i App Store-a skoro koliko i od prodaje samih uređaja. Google živi od besplatnih servisa a ne prodaju hardver (bar ne još). Nokia prodaje samo uređaje. Neki kombinuju, neki su ekstremni, neki su volonterski. Sve ima svoje mesto na tržištu i svoj pristup, a krajnju reč će dati korisnici - koji nisu baš uvek najpametnija masa.

Ja nisam rekao da je glupo to što je Palm uradio - naprotiv - to im je verovatno bio vrlo potentni selling point. Ja kažem da su glupi korisnici koji ne traže alternativu i time primoraju i firme poput Apple-a da ipak budu malo otvorenije. Apple nikada neće biti open-source kompanija, a ako bude - to više neće biti Apple. I ne treba da bude - za one koji žele više slobode (a to donosi i veću odgovornost i, često, više truda, i definitivno nije za svakog) postoje drugi uređaji i druge kompanije. Ali ipak, čak i za Apple, malo preteruju. Toliko panično čuvaju svoje malo kraljevstvo da to zabrinjava. Zar bi bilo strašno da je Pre dobio da koristi iTunes? Ljudi koji kupuju iPhone ionako ne bi uzeli ništa što nije Apple.

Inače me zabrinjava trend kompanija da formiraju grupe fanboy-eva i oslanjaju se na njih. Ja do neke mere volim da se uhvatim za neku kompaniju - očekujem da će mi sledeći aparat biti Nikon, sledeći procesor Intel, sledeći telefon Nokia.... Ali, ako Canon napravi fenomenalan aparat koji mi više odgovara, ako Phenom uspe da prestigne Core u stabilnosti i brzini, ako HTC napravi moćniji uređaj od Maemo napravica - hey, I'll switch, if able. Kvalitet upravo i proizilazi iz konstantnog takmičenja kompanija. Čitam komentare vezane za mobilne uređaje. iPhone korisnici neće prihvatiti da je nešto bolje pa sve da pravi holograme, oni koji se drže HTC-a, izdržaće sve mane WM platforme i praviti se da bolje ne postoji a Nokijaši će da ignorišu činjenicu da je Nokia šutnula sve one koji su pukli silne pare na N97 i, na duge staze, pustila svoj skupo plaćeni Symbian niz vodu.

Potrebno je menjati proizvođače, terati ih da prave inovacije, unapređenja i da ih nude pod povoljnijim uslovima. Lojalan treba biti samo ako firma jednostavno nema konkurenciju. Pa čak i tada treba biti realan i kritičan i ne gutati sve što ti serviraju. Od Wacoma, recimo, nema bolje firme za proizvodnju tabli za crtanje. Šta je rezultat? Iako sjajna tabla, Intuos 4 se pojavio sa problemima (labavi vrhovi olovki koji se prebrzo troše, na primer, ja sam se obezbedio sa bukvalno 20-ak komada) koje niko ne namerava da popravi u dogledno vreme. Zašto bi? Kada bolja tabla u tom price range-u jednostavno ne postoji (ili u bilo kom price range-u, for that matter, osim ako ne računamo Cintiq od istog proizvođača). Kada bi, recimo, Apple napravio odličnu tablu za crtanje, siguran sam da bi Wacomovci mnogo brže odgovorili na zamerke svojih korisnika.
« Poslednja izmena: 21.12.2009 04:02:25 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #5 poslato: 21.12.2009 08:42:56 »
It's a brand thing. Tone i tone porošača se okupljaju oko elitističkih brendova u iluziji da su posebni i da ne prave kompromise. Apple je jedan od ekstremno elitističkih brendova koji ušuška potrošača u osećaju da oni kontrolišu apsolutno svaki aspekt njihovog iskustva sa njihovim proizvodima i samim tim ne moraju ni o čemu da brinu, jer dobijaju maksimalni kvalitet bez kompromisa. BEZ KOMPROMISA!!! To je 0,00 kompromisa.

Samim tim ideja da neko tamo nešto čačka i da se iTunes-u može pristupiti i na drugi način, nepovratno narušava elitistički imidž Apple-a. NIKADA ne žrtvuješ brend za neku dodatnu dobit, povećanje udela u tržištu ili izvlačenje iz krize. To su sve promenljive stvari, čiji će parametri sutra da se promene, ali brend gradiš decenijama.

Evo nekoliko primera. Malo ću kopirati podatke iz nekih dokumenata koje imam na ovu temu:

TOMMY HILFIGER

Tommy Hilfiger je bio poznat kao najviše voljen dizajnerski brend za garderobu i targetirao je višu američku klasu. Izgradio je sopstveni imidž: odvažan, pomalo drzak i 100% US identitet. Krajem 90-tih, prodaja je počela da im stagnira i vlasnik, Tommy, je skontao da je vreme da uradi nešto na repozicioniranju brenda. Doneo je odluku da će, od tada, Tommy Hilfiger brend uvek biti prvi u "cool" i "trendi" garderobi. U želji da ne bude više samo crveno-belo-plavi logo, i da se potrošačima ponudi nešto više, rešio je da se potpuno distancira od logoa, pa a je smanjio ili totalno uklonio sa odeće. Počinju na farke da stavljaju kojekakve vezove i nakit, smišljaju neke pantalone od zmijske kože i tako neke gluposti i počinju da prodaju i druge proizvode (pored garderobe). Rezultati ovakvog poteza su biliu katastrofalni. Sa nivoa od $40,00 po deonici, spada na $22,62 u decembru 1999. a ta cifra se prepolovi dodatno do  kraja 2000. Prodaja se usporila, zatvorile se novootvorene prodavnice u Londonu i na Beverli Hilsu, otkazuju se revije širom sveta. TH je tada zapao u ozbiljnu krizu

KODAK

Takođe u 90-tim godinama, Kodak, koji se jasno postavio kao proizvođaš fotografskih filmova za profesionalce, donosi glupu odluku da, zbog pada učešća na tržištu, ispuni prazninu u svojoj ponudi i napravi novu, jeftiniju vrstu filma koja se zove KODAK Funtime. Jasno naznačivši da se radi o jeftinijem filmu, nižeg kvaliteta za porodične fotografije i sl. Sva istraživanja u tom periodu su pokazala da u suštini ne može da se utvrdi razlika u kvalitetu filma različitih proizvođača. Kodak je tu dominirao čisto na osnovu elitističkog brenda. Profesionalni fotografi su kontali da je Kodak jedina prava stvar za profesionalce.

Enivej, budale su lansirale Kodak Funtime film i automatski sahranili svoj brend. Pukli su finansijski. Ne znam tačne cifre. Iako su JASNO naznačili razliku između Funtime i njihovih profesionalnih "Royal gold" filmova, Kodak se više nije doživljavao kao vrh kvaliteta. I profesionalci su počeli da ga kupuju manje, tj. počeli su da se vode cenom, a ne nekom idejom kvaliteta. U naletu panike oko učešća na tržištu i blage krize koja je relativno kratko trajala, sjebali su brend, nešto na čemu su radili decenijama. Posle takvog koraka nema povatka.

Zašto sam sve ovo napisao? Hoću da istaknem koliko je bitno za elitističke brendove da toliko insistiraju na bezkompromisnosti. Ako Apple pusti da neko drugi ima upliv u njihov softver, gde su oni jasno postavili situaciju "mi kontrolišemo sve", magija će nestati i niko ih više neće videti kao vrh vrhova.

Inače, kada bih imao priliku da igram u velikoj igri i ja bih išao sa elitističkim brendom. Odalamio bih najluđu cenu za svoje proizvode, i furao dizajn i stil nasuprot osnovne funkcionalnosti. Manje je posla, veći je profit i nekako mi je zanimljivije :)
« Poslednja izmena: 21.12.2009 08:49:38 Relja »

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #6 poslato: 21.12.2009 11:07:17 »
Kada bi, recimo, Apple napravio odličnu tablu za crtanje, siguran sam da bi Wacomovci mnogo brže odgovorili na zamerke svojih korisnika.

http://blogs.zdnet.com/Apple/?p=2046

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #7 poslato: 21.12.2009 11:38:24 »
iTablet ce gotovo sigurno biti kapacitivni (toliko dugo su gradili imidz kapacitivno-i-finger-oriented-is-the-best da bi sada staviti rezistivni skrin bilo mini samoupucavanje brenda koji upravo opisujete). A ako je kapacitivni, jedino crtanje moguce na njemu ce biti finger-painting. Naravno, poznajuci Apple, to ce biti predstavljeno kao prednost i biti gurnuto na front page raznih hipster publikacija  :)
« Poslednja izmena: 21.12.2009 11:40:28 bear »

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #8 poslato: 21.12.2009 11:52:53 »
Ne verujem da je njima mnogo problem da promene priču. Misliš da masu zabole za to kapacitivni-rezistivni? Možda tebi znači, ali ostalima je ono "yeah, magic... got it..." Glavno da je belo i da ima onako uglačan ekran.

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #9 poslato: 21.12.2009 12:47:05 »
Bear, ajd skokni na mobilnisvet.com i procitaj njihov review za HTC HD2. Malopre sam ga procitao, kazu da njegov kapacitativni ekran radi i sa stylusom i sa rukavicama.

and i quote:
"Ekran karakteriše veliki kapacitet, odgovara na dodire prstiju, olovke, odgovara čak i kada nosite rukavice – ukratko rečeno, nijedan od ekrana ne reaguje na ovaj način. "

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #10 poslato: 21.12.2009 14:01:13 »
HD2 ne moze da koristi obican stylus, napravice neki mumbojumbo posebni koji imitira prste.  Rukavicama ne moze da se radi.
« Poslednja izmena: 21.12.2009 14:10:10 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #11 poslato: 21.12.2009 14:19:16 »
Ja sam samo quoteovao njihov review, jel iko ovde imao prilike da isproba HD2?

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #12 poslato: 21.12.2009 15:01:56 »
Ja sam samo quoteovao njihov review, jel iko ovde imao prilike da isproba HD2?

Nope. Probao sam Tattoo, Hero, iPhone i, naravno, N900. Video sam i dva starija WM HTC telefona, ali ne znam koji su.

HTC je dobra firma, ali pocinje da me nervira koliko se pale na HD2. I to iz pogresnih razloga. Ono, gledas HD2 reklamu, glavna fora je sto prikazuje vreme (kao, pada kisa na ekranu, ili sneg) u zavisnosti od vremenske prognoze.

HD2 je najbolji Windows Mobile telefon. Svaka cast HTC-u na HTC Sense interfejsu. ALI - to je i dalje Windows Mobile 6.5, koji po meni, ne moze da se meri sa Androidom i Maemom. Naravno, ne govorim iz licnog iskustva, vec na osnovu onoga sto sam procitao.

Dakle, zavisi za sta ti treba. Ja nikad necu reci da je iPhone smece: zato sto nekom ne treba open-source OS na minikompjuteru, vec im treba zabavan multimedijalni telefon koji je fensi i lak za koriscenje. HD2 je mixed beast - s jedne strane, hoce da se takmici sa iPhone-om, a opet da se progura kao ozbiljan, cak biznis uredjaj. I, naravno, kao rezultat: ljudi se pale iz pogresnih razloga. Pricaju kako je iPhone igracka za decu, a HD2 ozbiljan uredjaj - uspesno ignorisuci sve stvari na kojima HD2 insistira da bi delovao iPhone-fensi-like (da vidis samo kako se slike browsuju iz foto albuma, sa kojim efektima....). I sad, svi zele iPhone a zele da se osecaju "naprednim korisnicima". I know - napravicemo iPhone-like uredjaj koji cemo da reklamiramo kao ozbiljnu napravu.... :D

U svakom slucaju HD2 deluje kao vrlo fin gadget. Samo me njegovi fanovi nerviraju :)

Po mojoj krajnje subjektivnoj listi, postoje tri najbolja mobilna uredjaja trenutno, i ja ih sortiram ovako: N900 > Droid > HD2

Svi ostali su ispod po svemu.

www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames