Autor Tema: iOS hardware/software/spiritual discussion zone  (Pročitano 223427 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
Odg: iOS hardware/software/spiritual discussion zone
« Odgovor #1005 poslato: 18.02.2018 14:40:32 »

Ja zapravo kotam da iOS ima nešto super ispod haube. Jer stvari idu tako glatko i brzo. Samo je UI i dizajn totalni promašaj. Čak me i žena pitala "Zašto je ovo tako konfuzno?". A ona nema nikakav stav u celoj ovoj Android/Winndows/iOS/OSX raspravi. Poslednje čega se seća je da smo imali Macbook Pro davno i da je bio jako jako dobar laptop i da smo uživali koristeći ga. Tako da zapravo verovatno ima pozitivna očekivanja od nečega što ima jabuku na sebi.

Mogu da razumem da joj je iOS 11 za iPad nejasan. To je bukvalno novo poglavlje za iPad, upao si u periodu apsolutno najvece tranzicije ikad. Na iPadu su ubacili gomilu tih multitasking fora zarad produktivnosti i pokusali da naprave kompjuter od toga. Mogu da ukapiram da je tvojoj zeni multitasking konfuzan, sta se draguje, sta je split screen, sta floating, sta ovo, sta ono. Mislim da je to proporcionalno novim mogucnostima i smatram iOS 11 najboljim tablet OS-om trenutno, ali da razumem zasto je to nekom ko je navikao na drugaciji rad zbunjujuce.

To mi je realna kritika. "Mrzelo me da pritisnem Accept puno puta" je bas prvoklasno kenjanje.

U svakom slucaju iOS na iPadu nije uzasan, ne respektujes ono sta su postigli s njime a to je da je iPad po prvi put laptop replacement za neke ljude. Ne postoji bolji tablet OS trenutno (tipa da radis bez tastature i misa a da budes produktivan a ne samo da konzumiras sadrzaj). To ti garantujem. I onda ti uletis sa tim tvojim "uzasan je", pa to samo govori da ne kapiras sta ta naprava moze i da si joj dao citavih 5 minuta i zakljucio da je iOS sranje.

Postoje jednostavniji OS-ovi koji rade mnogo, mnogo manje. Ako ti treba tablet za Netflix i Quoru, onda je neki Samsung Galaxy Tab jednostavniji za to, i mozda i bolji izbor za tebe.

Ne, ne mislim na onaj 4 digit stuff. Nego ono. Šifra za Apple ID ili šta već.

To se zove password. Ne zove se passcode. Ti si rekao da svi to zovu "password" a samo oni "passcode". Nesto si ti tu pobrkao.

Reči i brojevi. Ono što svi ostali zovu "password". Znaš ono kad odeš na sajt i ispod imap "Foprgot password"? Niko ne kaže "Forgot passcode?"

Ni Apple ne kaze passcode za sifru. Passcode kazu za ono s brojevima. To si ti nesto ozbiljno pobrkao i samo mi govori koliko si negativno pristupio svemu i proleteo bez paznje.

Naravno, znam šta je keychain in general. Ima ga i Chrome,  i Unity i šta sve već što ne koristim. Ali to se takođe zove "Would you like [device or software name here] to remember your passwords?" A ne "generate random keychain".

Gde si to, majketi, nasao? To jedino mozda ako nemas telefonski broj pa hoces preko random generisane sifre da radi, ali ukljucis lepo 2 factor autentifikaciju i tu koristis lepo srpski telefonski broj i nema nikakvog random keychaina.

Naravno, moram da prihvatim mogućnost da moj stav o Apple-u utiče na moj stav.

Gari, ne da utice, nego ja mislim da ti to uopste ne mozes vise da gledas normalno.

Ali svet u kojem sam ja ogorčen i vidim samo loše i svet u kojem Apple jednostavno nema dobar UI su potpuno identični u mainfestaciji i nemam načina da ustanovim koji je ispavan. Siguran sam da nije samo "navikao sam da su stvari na drugom mestu" jer imam dovoljno iskustva sa raznim interfejsima tokom svih ovih godina. Mislim, prešao sam sa Maye na Blender koji je veoma, veoma... ono,  apsolutno drugačiji interfejs od svega na šta sam navikao drugde.

Apsolutno. I nisi "jako zurio i nervirao se", nego si ulozio vise od 10 minuta da naucis Blenderov interfejs. Pritom nisi mrzeo Blender iz dna duse i trazio razloge zasto je sranje.

Primarni razlog što ljude Blender odbija je njegov UI koji nema skoro ništa zajedničko sa ostalim 3D aplikacijama. I jeste bilo teško navići se na novo, ali ono... navikao sam se. Jer su stvari imale smisla. Samo su bile na drugom mestu.

iOS itekako ima smisla, ali ti to nikad neces priznati tako da je besmislena rasprava.

Loš je UI i dizajn. UI u smislu "gde bi potpuni novajlija potražio ovu opciju?" Skoro kao da nisu ni postavili sebi to pitanje. A dizajn... well, o tome sam već pričao. Jako me frustrira kako ogromna firma koja je ubedila sve da su kraljevi dizajna može da ima toliko amaterski dizan. I da ih ljudi i dalje tretiraju kao kraljeve dizajna.

Zato sto imaju odlican dizajn i jesu kraljevi dizajna. Nadji mi tablet OS koji je bolje resio multitasking, drag & drop, multi window, itd. Ovo je potpuno nov nacin rada, kontam da je tek Windows i macOS konfuzan za ljude koji prvi put u zivotu sednu za kompjuter, samo smo svi navikli na to da kada kliknes strelicom dvaput na nesto da bude to prava stvar umesto da kliknes jednom. Zato je tvojoj zeni Mac jasniji od iPada.

Mene nerviraju te besmislene izjave tipa "amaterski dizajn". Jebiga, Relja, ako stvarno to mislis, onda se ne razumes u dizajn. Ja to, doduse, pripisujem arogantnoj pristrasnosti i negativnim stavovima.

Ali taleko od toga da mi je agonija korišžejne iPad-a. Zapravo uživam jer većinu vremena nemam kontakta sa iOS-om. Ovo mi je uređaj za konzumiranje sadržaja, tako da ono... Quora, Twitter, Netflix....

Probaj na Android tabletu da citas Twitter i Quoru i gledas Netflix u isto vreme.

« Poslednja izmena: 18.02.2018 14:52:40 Ivan »
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #1006 poslato: 18.02.2018 14:45:25 »
Check this out. Ovo su razni dijazni UI interfejsa koje sam našao na Pinterestu. Ovo su freelance artisti i veerujem da kompletan set vizualnog dizajna za OS kod njih ne košta više od $10.000 ili tako nešto. Svi su fenomenalni. Na kraju ću da postavim superior Apple design poređenja radi:

Poredis estetiku staticnih screenshotova. To je em pitanje ukusa, em prakticnosti. Ja recimo ne bih mogao da svakodnevno zurim u gomilu tih Pinterest stvari sto si okacio, previse su sareni i detaljni. O tome koliko lako pronalazim ikone na njima da ne govorim. Kao slike su cool, kao UI su uzas. Pogotovo kada dodju 3rd party developeri i onda pokusaju to da repliciraju, ako uopste mogu da se naprave guidelines za to sto su ti ljudi radili. Ima razloga zasto i iOS i Android i Windows i macOS imaju vrlo jednostavnu grafiku i vise idu na doslednost nego na estetiku. Mislim da bi ti bio bas los interfejs dizajner za kompleksne sisteme, na osnovu ovoga sto si napisao. Mogao bi da napravis jako lepe stand alone ikonice.
« Poslednja izmena: 18.02.2018 14:50:42 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
iOS hardware/software/spiritual discussion zone
« Odgovor #1007 poslato: 18.02.2018 14:51:33 »
To je jako slab izgovor. Htedoh da napišem "znam da je dizajn drugačiji kada je u pitanju ceo OS koji je dinamičan" u prethodnoj poruci, ali nisam. Ne vidim da je to dobar argument da stvari budu ružne. Neusaglašene, možda. Ružne, ne.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #1008 poslato: 18.02.2018 14:53:36 »
To je jako slab izgovor. Htedoh da napišem "znam da je dizajn drugačiji kada je u pitanju ceo OS koji je dinamičan" u prethodnoj poruci, ali nisam. Ne vidim da je to dobar argument da stvari budu ružne. Neusaglašene, možda. Ružne, ne.

To je stvar ukusa. "Meni je iOS ruzan" mi je skroz ok stav. To je tvoj ukus i ne mogu da ti kazem da gresis.

"iOS je uzasan softver sa uzasnim dizajnom" je neznanje.

Edit: Sto vise razmisljam, stvarno mislim da nema smisla da se ubedjujemo, samo cemo upasti u negativne emocije. Ultimativno, niko ne moze da ti kaze kako se ti osecas prema necemu, ako je tebi uzasan softver, uzasan je i to je to. Nema sta vise da se prica, a ja samo upadam u rasprave bez razloga.
« Poslednja izmena: 18.02.2018 15:06:59 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #1009 poslato: 18.02.2018 15:44:41 »
Ok, samo da pojasnim par stvari da ne ispadne da sam lupao:

1. nisam ni pokušao multi tasking ni floatovanje, nemam pojma šta je to. Konfuzne su osnovne stvari. Tipa:

Kada swipe-ujem od dole uđem u onaj meni gde vidim otvorene aplikacije i neke opcije desno tipa WiFi, Bluetooth, Screen Brighntess. I naravno očekujem da kod WiFi ikonice imam opcije za WiFi. Da se ulogujem u mrežu. Ali avaj, kliktanje na to samo pali i gasi WiFi. Naravno, probam long press, očekivajući neke naprednije opcije, ništa. I onda tako bauljam i tražim gde bi to moglo da bude dok ne nađem da ima samo u Settings-u i nigde drugde.

Hteo sam da vidim koliko imam prostora na uređaju i skrolujem kroz Settinngs, tražeći reči "Storage" ili "Space". Naravno, ne nalazim. Mislim, ovo je jedna od ajbazičnijih informacija o uređaju. I nađem pod "General/iPad Storage" ili tako nešto. Apsolutno ne mislim da ta informacija treba da bude skrivena u podmeniju.

Otvori mi se neki prozor i sad hoću da idem nazad i ne vidim back dugme. Home taster naravno izlazi iz aplikacije. Tek posle nekog vremena vidim tekst "Done" ili "Cancel" shroz gore levo. Mislim, ovo može da bude moja nanvika sa Androida da mi je back odmah tu dole, ali mi stvarno nema smisla da toliko česta stvar na koju treba da klikneš bude toliko daleko od mesta gde su mi ruke i prsti kad radim sa tabletom. A pogotovo ne u formi teksta. Trebalo bi da bude dugme.

2. Nemam Android tablet da isprobam ovo što si rekao, ali nema potrebe. Svi android tableti su ili totalno plastikanersko srajne ili jednostavno preskupi za ono što nude. Zato sam se i odlučio za ovaj uređaj. Jer Apple ima superiorne tablete. Znam da split screen apps radi na Androidu odavno, ali mislim da jako malo aplikacija to podržava. Znam da sam jednom gledao YouTube i odgovarao na poruke nekome u isto vreme na telefonu, ali kontam da ne bih mogao da izvedem ovaj tvoj eksperiment. I to nema veze sa svim onim što sam zamerio iOS-u. To što ima nekih stvari koje radi dobro ili super, ne znači da može da se provuče sa manama.
« Poslednja izmena: 18.02.2018 15:58:45 Relja »

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #1010 poslato: 18.02.2018 17:19:17 »
Nevezano na Android vs iOS...

Vecina ovoga sto si napisao pod 1 mi zvuci kao UI shock, tj. pojava kada ti je nesto nelogicno zasto sto si NAUCIO kako se to radi na drugom sistemu. To sto si prvo ucio ti je uglavnom "najlogicnije" jer nema precedenta. Najbizarniji deo toga je da te to iskustvo zapravo SPRECAVA da istrazujes nove pristupe jer ti nesto u glavi zuji "THIS IS WRONG, I'M SO LOST" jer je u konfliktu sa vec necim ustanovljenim. Ako znas da ne znas, nema konflikta, i naravno strpljiviji si.

Evo ti back-button ekvivalent na Windows strani - f*kin' Start button. Neverovatno koliko se ljudi zalilo da na Win8 nema Start button-a, kao da si im ruku odsekao - ma koliko to dugme bilo anahrono, beskorisno i nelogicno. (Percipiranu) funkciju i logicnost su zapravo implicirale NAVIKE korisnika. Isto i tebi to back dugme (Jel' taj back cancel ili done? Jel' back u navigaciji hijerarhijski ili vremenski?). Kao neko ko je radio na mobile UX-u, mogu da ti kazem da ja "back" koncept koji *korisniku* zvuci banalno, i ta banalnost sledi iz *navika* sta se desava, ali da sa sistemske strane ni najmanje nije "intuitivno". Eno ga web kao najbolji primer koliko back dugme moze biti syebano.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #1011 poslato: 18.02.2018 18:50:31 »
Nevezano na Android vs iOS...

Vecina ovoga sto si napisao pod 1 mi zvuci kao UI shock, tj. pojava kada ti je nesto nelogicno zasto sto si NAUCIO kako se to radi na drugom sistemu. To sto si prvo ucio ti je uglavnom "najlogicnije" jer nema precedenta. Najbizarniji deo toga je da te to iskustvo zapravo SPRECAVA da istrazujes nove pristupe jer ti nesto u glavi zuji "THIS IS WRONG, I'M SO LOST" jer je u konfliktu sa vec necim ustanovljenim. Ako znas da ne znas, nema konflikta, i naravno strpljiviji si.

Evo ti back-button ekvivalent na Windows strani - f*kin' Start button. Neverovatno koliko se ljudi zalilo da na Win8 nema Start button-a, kao da si im ruku odsekao - ma koliko to dugme bilo anahrono, beskorisno i nelogicno. (Percipiranu) funkciju i logicnost su zapravo implicirale NAVIKE korisnika. Isto i tebi to back dugme (Jel' taj back cancel ili done? Jel' back u navigaciji hijerarhijski ili vremenski?). Kao neko ko je radio na mobile UX-u, mogu da ti kazem da ja "back" koncept koji *korisniku* zvuci banalno, i ta banalnost sledi iz *navika* sta se desava, ali da sa sistemske strane ni najmanje nije "intuitivno". Eno ga web kao najbolji primer koliko back dugme moze biti syebano.

Exactly. Ocekivanja vs funkcionalnost. Bas sam razmisljao koliko je sa stanovista modernih uredjaja dupli klik na kompjuterima nelogican. Sa stanovista modernog korisnika, mouse pointer je reprezentacija touch-a koju kontrolises misem, tako da mi je logicno da kada hocu da nesto otvorim, kliknem na to. Kako je dupli klik logican? Naravno, svi smo navikli na rad misem i nije nam to cudno.

Posto slusam gomilu Apple podcastera koji su svi stara garda, svima je Mac ono sto bi rekli "default" i svi imaju istu pricu: iako gotive oni iPad i sve to, "nije to njima Mac" - a s druge strane, njihova deca skroz gutaju taj novi sistem rada sa svajpovima, full screen apps i slicno.

Takodje, nisam hteo da ulazim u diskusije sa Reljom, ali prosecan iOS korisnik bi u storage usao kao i u sve drugo, svajpovao bi na dole u home screenu i upisao storage. Oni malo stariji bi koristili search u samom settings app.

Kako sam ja poceo da pronalazim opcije u Control Panelu na Windowsu koje su mi "nelogicko skrivene"? Poceo sam da koristim search i ne vracam se nazad. Odlicno radi. Treba mi "pen settings nesto nesto" - pocnem to da kucam. Windows mi nadje, cak i ako se opcija zove "Input devices" (lupam sad imena, ali poenta je da ne moram da znam ni kako se tacno opcija zove). To je to. Ali ljudi nece da koriste search, navikli su da je search nesto sto drlja po disku i sto cekas, a ne nesto sto odmah prikazuje rezultate, dok jos kucas. Ozbiljno, na poslu, niko nikad ne koristi search da pokrece stvari, nego svi hoce da kliknu na ikonicu pa to ti je. A jos ako sam se zainatio da bude tu gde ocekujem da bude - naravno da necu biti zadovoljan posto "nije tako lepo slozeno kao na mom Mac-u".

Ne bi me cudilo da tako radi i na Androidu, sasvim slucajno tamo je storage direktno dostupan iz settingsa i nije u podmeniju, ali ja to ne vidim kao neki pametniji dizajn. Ono, iz nekog razloga Storage je na iOS-u u "General" dok su "Wallpapers" stavili odmah u /root settingsa. Nemam pojma, valjda su tako mislili da je bolje i da ljudi cesce menjaju wallpaper nego gledaju koliko prostora imaju slobodno. Od svih kritika iOS-a, prvi put cujem da se neko zali na to gde se nalazi Storage u Settingsu.

Nedavno je drugar koji ceo zivot koristi iPhone kupio Android svojoj mami i zalio mi se kako nista tamo ne moze da nadje. Kaze, pokusao je da doda svoj broj u favorites. Otvori kontakte i tapne na svoj kontakt, ocekujuci da dobije opcije, umesto toga, telefon pocne da zove taj broj. Trebalo mu je dobrih X minuta da provali kako to da uradi. A onda je jos skontao da konakti koji su na SIM kartici a ne u memoriji telefona ne mogu da budu u favorites (ne znam da li je ovo tacno). Naravno, nadrkao se i proglasio sve to za smece. Necu da opet budem lik sa gramofonom, ali ja sam ubedjen da je to samo stvar navike i da kako god da su kontakti reseni na Androidu, nije tako katastrofa kako je on opisao.

Po meni, sve te osnovne stvari rade ok i na Windowsu i na Mac-u i na iOS-u i na Androidu i svuda. Ko se tu zali, rekao bih da ga mrzi da nauci kako stvari rade na novom sistemu (ne mislim samo na Relju sad, nego generalno). Kako sistemi resavaju kompleksnije zadatke, tu se po meni vide razlike i na sta su razliciti developeri stavljali akcenat. Zaliti se na raspored ikonica i dugmica mi je, bas onako, pogresno. Zato kazem, da se Relja zali na to sto, tipa, ne moze da pokrece aplikacije van store-a ili sto ne moze da prikaci mis na tablet (te "filozofske" stvari) pa da razumem, ali ovo mi je bas onako hejt zarad hejta. Sori, tako meni deluje.
« Poslednja izmena: 18.02.2018 19:05:52 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #1012 poslato: 18.02.2018 23:40:18 »
E, ovo sa split screen aplikacijama ne radi. Mislim, radi samo sa pojedinim izgleda, kao na Androidu. Ili se meni nešto zabagovalo. Na primer, probao sam da imam Twitter u jednoj strani, a YouTube u drugoj, ne radi. S druge strane, sa Safarijem radi. Je l' to normalno ili ja nešto ne kontam? Generalno, od jedno 5-6 kombinacija aplikacija, samo sam sa ovim combom uspeo.

Ajd sad kad sam opljuvao, da kažem šta mi se baš dopada u iOS-u. Kao što rekoh, stvari ispod haube uglavno. Super mi je kako kada se vraćam na neku aplikaciju, nastavim tačno gde sam stao. Kod Androida uvek uradi neki refresh. Recimo da sam čitao nešto na Quori i odem na Facebook i vratim se na Quoru, na Androidu ću da vidim gde sam stao na jedno sekund i onda će feed da se refresh-uje i više neću moći da nađem šta sam čitao. Ovo se ne dešava uvek ali neke aplikacije su sklone tome. Facebook pogotovo. Ali ovde se to ne dešava. Sviđa mi se Garage Band :) To sam obožavao i na Macbook-u davno. Sviđa mi se broj notifikacija prikazan na ikonici aplikacije. Iako nekad može malo da me nervira. Udari mi OCD pa moram sve da kliknem da isčistim to. Ali kontam da je korisna opcija.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #1013 poslato: 19.02.2018 01:02:00 »
E, ovo sa split screen aplikacijama ne radi. Mislim, radi samo sa pojedinim izgleda, kao na Androidu. Ili se meni nešto zabagovalo. Na primer, probao sam da imam Twitter u jednoj strani, a YouTube u drugoj, ne radi. S druge strane, sa Safarijem radi. Je l' to normalno ili ja nešto ne kontam? Generalno, od jedno 5-6 kombinacija aplikacija, samo sam sa ovim combom uspeo.

Neke aplikacije ne podrzavaju universal scaling, tojest nisu dizajnirane da rade na delu ekrana. Nema ih puno, ali moze da se nadje - neke su matore pa nisu update-ovane, a neke jednostavno nisu predvidjene da rade na manjem prostoru. Bas ih malo ima u poslednje vreme, ali cisto da znas.

YouTube definitivno radi u split screen, kao i Twitter app, tako da ne znam u cemu je problem. Jel ti rade ostale apps?

Evo, nije me mrzelo da snimim video, posto sam tako super gari. Lol, sad sam video da mi YT nudi relationship advice od onog lika sto si pomenuo, Jordana Petersona :) Gledao sam par videa.

https://1drv.ms/v/s!As1krEkw5BGrgdZ8dmMcUoHMyBQ0fg
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #1014 poslato: 19.02.2018 08:41:06 »
Hvala, nije bilo potrebe da praviš video, verovao bih ti. Evo ja probao malopre, radilo, sad opet ne radi. Check it out:

https://photos.app.goo.gl/elYQydrrEIUFgjVZ2

Svejedno, u čemu je onda poenta ove izjave:

Citat
Probaj na Android tabletu da citas Twitter i Quoru i gledas Netflix u isto vreme.

Pošto multitasking postoji na Androidu skoro oduvek (ono, muzika ide u pozadini dok radim nešto drugo), a split screen apps radi ja mislim od Nugat verzije ili tako nešto (verzija pre ove aktuelne). Neke aplikacije podržavaju, neke ne. Ista situacija.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #1015 poslato: 19.02.2018 10:01:50 »
Ej čekaj.  Mislio si na ono *tri aplikacije*? Ne koncept multitaskinga nego baš to što možeš tri (dve u spilt screen i jedna plutajuća) a ne samo dve u split screen kao u Androidu?

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #1016 poslato: 19.02.2018 12:32:35 »
Nisam siguran u cemu je problem, evo uputstva

https://support.apple.com/en-us/HT207582

Verujem da si sve to uradio, ne znam zasto ne radi. Da restartujes?

Ej čekaj.  Mislio si na ono *tri aplikacije*? Ne koncept multitaskinga nego baš to što možeš tri (dve u spilt screen i jedna plutajuća) a ne samo dve u split screen kao u Androidu?

U zavisnosti od kolicine RAM-a (ne znam sad da li na tvom radi) mozes da imas 2 split screen aplikacije, jednu plutajucu i da imas Netflix picture in picture (plutajuci kvadrat sa filmom), dakle cetiri stvari odjednom. Na tvom iPadu moze dve odjednom + video (Netflix)

Evo ovako izgleda 4 apps odjednom:

https://1drv.ms/u/s!As1krEkw5BGrgdZ9Ot-xIQn4xP1h7Q
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #1017 poslato: 19.02.2018 13:07:20 »
Kako sam ja poceo da pronalazim opcije u Control Panelu na Windowsu koje su mi "nelogicko skrivene"? Poceo sam da koristim search i ne vracam se nazad. Odlicno radi. Treba mi "pen settings nesto nesto" - pocnem to da kucam. Windows mi nadje, cak i ako se opcija zove "Input devices" (lupam sad imena, ali poenta je da ne moram da znam ni kako se tacno opcija zove). To je to. Ali ljudi nece da koriste search, navikli su da je search nesto sto drlja po disku i sto cekas, a ne nesto sto odmah prikazuje rezultate, dok jos kucas. Ozbiljno, na poslu, niko nikad ne koristi search da pokrece stvari, nego svi hoce da kliknu na ikonicu pa to ti je.

^This. Ja sam ovo poceo u Win8, pisao sam i tu na forum samo je verovatno potpalo pod bulaznjenje :)

Semantika je buducnost interakcije. (da, da, opet tripujem) Ikone i direktorijumi su hijerarhijski, a nas mozak voli da pamti hijerarhije strukturu, tako radi i muscle-memory. Sto je dobro... ali... cini stvari nefleksibilnima. Semanticko upravljanje/pretraga (kao kucanje u search) je mnogo fleksibilnije, a kao bonus - otvara prostor *prirodnim* formama interakcije (ono sto si kucao... mozes i da kazes Kortani/Aleksi/Siri). Primera radi ja rutinski u search kucam stvari tipa "alarm in 20 min". That's f*kin' it. Nema ono start->aplikacije->alarmi->add->once->podesi vreme->ok. Ili napr "remind to send mail at 2 pm". Isto tako meni je refleks da kazem/ukucam (!) "wifi" a ne da tapkam ikonice ako hocu da se povezem na mrezu (samo kao primer promene paradigme "gde je najlogicnije da se podesava wifi").

Sve to na kvadrat kada si na nekom 2-in-1-u, gde je svo to lovljenje ikona/podesavanja uzasno naporno, bas zato sto podsvesno tretiras prst kao zamenu za misha (koji, je ironicno, nastao kao alatka kao zamena za dodir/izbor tacke :) )

Uzgred, samo da napomenem - split screen je jedna od stvari koja (sad vec) radi brzo, efikasno i touch-friendly i na Win10 i... Niko ga ne koristi. Jer su navikli na prozorcice. Isto i za X u cosku. Ljudi su mi kukali kako ih nervira sto nema X gore desno kada si u tablet modu (a, paradoksalno, ne smeta/ne primecuju da ni Android ni iOS nemaju X).
« Poslednja izmena: 19.02.2018 13:21:19 bear »

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #1018 poslato: 19.02.2018 13:38:34 »
Exactly. Ocekivanja vs funkcionalnost. Bas sam razmisljao koliko je sa stanovista modernih uredjaja dupli klik na kompjuterima nelogican. Sa stanovista modernog korisnika, mouse pointer je reprezentacija touch-a koju kontrolises misem, tako da mi je logicno da kada hocu da nesto otvorim, kliknem na to. Kako je dupli klik logican? Naravno, svi smo navikli na rad misem i nije nam to cudno.

Uzgred, za double-click je odgovoran... Apple :D Xerox (i IBM) je preferirao pristup sa vise dugmica. Apple je na Lisi insistirao na jednom dugmetu, pa je otud potekla potreba za button-overload-om, koji je posle i Microsoft preuzeo.

[bear filozofija]
Zato je, kao sto rekoh, mega-ironicno da izmisljamo gesture-ove koji su zamena za (drumroll) zamenu manjka dugmica.

Posto sve to svakako modeluje... ruku/touch. Preferencije za "pokazivanje" (select) je KAZIprst (INDEX finger), ili za "prevlacenje" ako se pomera po povrsini. Palac je simbol za "hvatanje" (ili "pritisak/snagu"). Double-tap je zapravo "ehej!".

Zapravo imao brdo tih *ugradjenih* komunikacionih funkcija u nas mozak/ruke (tu spadaju i govor, pogled, body language, younameit), samo treba polako da tehnologija/softver da stigne i, naravno, da prebrodi inerciju stvorenu raznim pomagalima.
[/bear filozofija]

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #1019 poslato: 19.02.2018 22:58:11 »
Wow. Je l' moguće da na iOS-u ne mogu da dodam drugog usera? Ono ne mogu ženi da napravim njen account sa njenim aplikacijama i sl? Ili za klinca neki safe user account da mi ne odgovara na poslovne mailove dok igra igre?