Autor Tema: iOS hardware/software/spiritual discussion zone  (Pročitano 196934 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Treki

• BF2 Veteran &
  • Dominator
  • Presumption is the mother of all f*ckups
Re: iOS hardware/software/spiritual discussion zone
« Odgovor #465 poslato: 09.10.2011 21:05:38 »
Definitivno su pukli...tu i tamo im se provuce neki zanimljiv tekst o nekom parcetu hardvera i ako spomenu neki dobar novi web-sajt. Ostalo je truba. Kupujem ga jos uvek samo po navici...

@Holodec

Naslovna strana je krajnje zanimljiva...to nisam prokomentarisao posto mi je ovaj "autor" privukao vise paznje a na istu/slicnu temu :(

O'Neill: "We came here in peace, and we expect to go in one...piece."

Van mreže maddog

• Dominator
« Odgovor #466 poslato: 09.10.2011 22:04:37 »

Van mreže maddog

• Dominator
« Odgovor #467 poslato: 09.10.2011 22:19:45 »
Guys, imam jedno pitanje za vas:
da se nije pomalo preteralo sa glorifikovanjem Jobsa kao jednog od revolucionara i velikana sadašnjice?
Msm, šta je on to uradio da se tako piše o njemu?

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #468 poslato: 09.10.2011 22:23:20 »
Uvek sam obožavao ove reklame. Sve do jedne su super. Fora je što je PC napravljen toliko simpatičan da anulira činjenicu da se Mac reklamira blaćenjem konkurencije.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #469 poslato: 10.10.2011 01:19:31 »
Guys, imam jedno pitanje za vas:
da se nije pomalo preteralo sa glorifikovanjem Jobsa kao jednog od revolucionara i velikana sadašnjice?
Msm, šta je on to uradio da se tako piše o njemu?

E pa sad, to je naravno diskutabilno, zavisi kako gledas na stvari. Ali jeste uradio puno za kompjutersku industriju, a tu industriju je priblizio milionima ljudi koji je inace ne bi koristili. Posto ja smatram da je ta kompjuterska industrija postala kljucni deo razvoja covecanstva, i kako smatram da su kompjuteri - i to ovi kucni, svima dostupni - direktno vezani za buducnost ljudske rase i put kojim ce ici, rekao bih da je Stiv jedan od bitnijih ljudi u istoriji ove planete. Kazem jedan od, ne rangiram, ne poredim, ali 'jedan od', ok? Naravno, ima ljudi, neke i znam, koji ne daju toliku vaznost informacionim tehnologijama. Irak ih je pun, na primer :) Ja govorim o mom sistemu vrednosti, koji delim sa mnogima, ali i ne delim sa mnogim drugima, jelte :D

I vecinu stvari koje je Apple uradio, uradio je to pod direktnim rukovodstvom Stiva. Iako nije sve sam pravio, bukvalno se moze reci da je zasluzan za sve sto je Apple uradio.

A Apple je zacetnik grafickog interfejsa kod operativnih sistema kucnih racunara, napravili su prvi komercijalni kompjuterski mis, uveli estetiku hardvera na velika vrata, promenili muzicku industriju i nacin prodaje muzike (ovo ni najveci protivnici ne mogu da im ospore, dil koji je Dzobs licno izboksovao sa tvrdokornim izdavackim kucama oko iTunesa je probio led za sve ostalo sto danas imamo u svetu digitalne muzike), redefinisali smartphone i opet promenili industriju prodaje softvera (Windows dobija app store sa osmicom kao glavni izvor win softvera, ne moram da objasnjavam koju tezinu to ima).... Meni, iskreno, nije jasno otkud toliko negativnih emocija prema Apple-u, kada covek razmisli, uradili su jako puno i danas nista sto koristimo od kompjutera, bilo da je to Windows PC, touchscreen smartphone bilo koje vrste ili mp3 player - ne bi bili isti da nije bilo njih. Nokijini jeftini Qt telefoni koje ce sledece godine ljudi kupovati za dinar u Telenoru i koji ce mnogima biti prvi i jedini kontakt sa internetom - ne bi ih bilo da nije bilo Apple-a. Promeniti igru toliko puta, to je stvarno dostignuce.

Cak i da nikad nisi drzao u ruci Apple proizvod, svaki dan se susreces sa posledicama Stivovog pohoda po trzistu. Pored toga, covek je bio jedan od najvecih radoholicara na svetu, osoba koja je imala sjajne govore i fantasticne misli (kakav god on licno bio, poruke su mu fenomenalne). Oko njega se stvorio jedan veliki kult licnosti, ja bih rekao dobrim delom opravdan.

Naravno, moze mu se puno zameriti, naravno da uvek ima budala koji ga velicaju bez ikakvog razmisljanja i naravno da je covek bio biznismen koji je hteo da zaradi. Ali njegova predanost poslu, posvecenost detalju i neverovatni, stvarno neverovatni uspeh je postao inspiracija za mnoge.

Dakle, ne treba gledati na njega kao na coveka koji je doneo skupe igracke na svet. Jos jednom, nije to sto je on sa Apple-om proizveo skupi iPhone ili iMac, vec sta je sa tim proizvodima postigao.  Nije toliki uspeh ipod kao naprava, vec to sto je ubedio muzicku industriju da dozvoli LEGALNE mp3 fajlove BEZ DRM zastite - a to je imalo ogromne posledice na citav niz stvari, cak i da nikad u zivotu nisi kupio pesmu legalno, opet je uticalo na nacin na koji ti je muzika dostupna (see any music stores around? :) Nije toliki uspeh sto je napravio Mac, vec sto danas i jeftini netbook koji ima Windows 7 ima gomilu stvari zbog tog Mac-a. Nije toliki uspeh sto je doneo iPhone i iPad na svet - vec sto je tim iPhone-om i iPadom bukvalno promenio kompjutere. Zapravo, oni su pravili tablet, kada su zakljucili da je bolje prvo da izbace telefon. Ali ako gledamo to kao jedan proizvod, kao ideju (naprava sa akcentom na internet, distribuciju i konzumiranje sadrzaja) - taj proizvod je promenio skoro sve buduce proizvode drasticno. Pogledaj Windows 8 na sta lici - kada za par godina kupis novi PC, makar bio i najjeftiniji, najobicniji PC koji tera novi Windows, ti ces koristiti direktnu tekovinu Stiv Dzobsovog novijeg rada. Kao sto je, em, danasnji Windows tekovina Stiv Dzobsovog starijeg rada.

E sad, sami proizvodi su, posto kostaju koliko kostaju, dobili epitet elitistickih igrackica i u tom smislu, mnogi su poceli da zanemaruju ono sto se krilo iza tih igracaka. iPhone, iPad, iMac - to je samo manifestacija ideja koje su zaista promenile stvari drasticno. I u svetu kompjutera i van njega. U sustini, danasnja kompjuterska online revolucija ne bi bila moguca bez Stiva. A ta revolucija menja svet iz dana u dan.

Sto se mene tice, Stiv je promenio svet. Ima jos par ljudi koji su to ucinili i uopste necu da poredim njihovu vaznost. Ali da je Stiv jedan od njih, jeste.

A da li se previse pise o njemu? Pa, to sad ne zelim da komentarisem. Meni je uvek krivo kada neko umre i mislim da, nekako, ni jedna kolicina emocija nije dovoljna da opise gubitak coveka - bilo kog. Meni nikad nije previse tuge za nekom osobom koja nije tu. Plus, covek je umro od raka, ne tako mator, u periodu koji bi bio vrhunac njegove inace megauspesne karijere. E sad, naravno, neki ljudi po prirodi svog posla, da tako kazem, dobiju vecu kolicinu paznje. Mislim, kada je princeza Dajana umrla, naravno da je pola pop muzicara komponovalo tuzne pesme i da nije bilo sanse da izbegnes zaljenje za njom. Sad, ne verujem da ce Ledi Gaga da peva o Stivu, ali ce, naravno, kompjuterska i online populacija da o njemu govori. A kako je danas upravo doba sharinga, socijalnih mreza, pametnih telefona i dostupnih kompjutera - kako da kazem a da ne zvuci kao crni vic - tajming smrti je, ovaj, pravi za tako nesto. Da je Stiv umro pre 10 godina, ne bi ni upola ovako pricali o njemu. Kao sto se nekad, recimo, smrt nekog kralja dozivljavala mnogo tragicnije nego da, recimo, sada neko od neke poznate kraljevske porodice umre. Ne volim sto ovako pricam o zivotu i smrti, svaki zivot je dragocen - ali shvatas sta kazem.

A da je Stiv zasluzio da se o njemu prica, jeste. Tako da, moj odgovor na tvoje pitanje bi bio: ne, kada se sve uzme u obzir, nije se preteralo.
« Poslednja izmena: 10.10.2011 01:38:16 Ivan »
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže neor

• Dominator
    • NEOR - naučna fantastika
« Odgovor #470 poslato: 10.10.2011 08:34:42 »
Jeste uradio puno ali ne u smislu inovacija nego pre svega u smislu marketinga i dizajna.
Ništa potpuno novo nije izmislio ali je znao šta da izabere od svih postojećih tehnologija i onda to lepo upakuje i predstavi kupcima.
Zlatno doba, Darvinov radio, Brzina mraka - http://www.neor.rs/arhiva/neor/

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #471 poslato: 10.10.2011 09:49:53 »
Jeste uradio puno ali ne u smislu inovacija nego pre svega u smislu marketinga i dizajna.
Ništa potpuno novo nije izmislio ali je znao šta da izabere od svih postojećih tehnologija i onda to lepo upakuje i predstavi kupcima.

Mozda nisi hteo, ali tako si napisao kao da to nekako umanjuje vrednost njegovog dostignuca. Izmisliti stvari danas nije toliko "tesko" - razvojni timovi, laboratorije, istrazivacki projekti - ogroman broj ljudi stalno izmislja neke tehnologije. Ne govorim sada o nekim revolucionarnim dostignucima, govorim o normalnom napretku tehnologije. Ono kao, imali smo bluetooth i vec su tada znali kako ce da naprave nesto bolje, samo je trebalo preci na, ne znam, manji nanometarski proces itd. I sada imamo NFC. Kada je "izmisljen" edge, vec se znalo kako ici ka 3G pa ka LTE, itd. Nauka stalno nesto pronalazi - i ne zanemarujem to, ali to je samo jedna strana price.

Nacin kako od toga napraviti upotrebljivu tehnologiju koja koristi covecanstvu - to je jednako vazno dostignuce. Necu da poredim sa naucnim otkricem, ali svakako nije nesto "malo". Primer ti je struja. Elektricna struja je postojala u prirodi - niko je nije "izmislio". Ali kada su Tesla, Edison (i ko god je jos doprineo razvoju ove tehnologije) pronasli prakticnu primenu struje i omogucili njenu upotrebu - tek tada je ona postala nezamenjivi deo naseg zivota.

Zato imas naucnike i pronalazace - i ta dva se razlikuju. Stiv je bio jedan inovativan pronalazac. Kompjuteri bi svakako pre ili kasnije usli u zivote prosecnog coveka, ali bez Stiva mislim da bi se to desilo mnogo kasnije. Mislim da bi danas kompjutere koristili prvenstveno programeri, naucnici, matematicari - a da bi stvaranje umetnickih dela na kompjuteru tek sada pocelo da se desava. Ne zaboravi da su, kada se pojavio Mac, prvi muzicari upravo na njemu poceli da prave muziku. Slicno i sa animatorima, crtacima, itd. Tada su mnogi bili skepticni prema tome, da Mac nije bio takav kakav je bio i da ga Stiv nije "reklamirao" kako jeste, pitanje je da li bi danas imali ovoliko digitalne kreativnosti. A da ne govorim o tim stvarima poput grafickog interfejsa, novih metoda inputa koje je popularizovao, itd.

Evo ti dobar primer - ja obozavam Wacom table i koristim ih svakodnevno. Ali su previse skupe. U 21 veku, po meni, tehnologija koja omogucava precizno crtanje olovkom na kompjuteru ne bi trebala toliko da kosta (a kosta vise nego sam kompjuter). Da se Stiv tu umesao, danas bi imali table za crtanje koje su tri puta jeftinije i dostupnije svima. Da, jeftinije. Koliko god nekima delovalo da je Apple skup, oni su bukvalno formirali odredjena trzista i time spustili cenu. Tablet racunari su pre iPada bili znatno skuplji.
« Poslednja izmena: 10.10.2011 09:58:03 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #472 poslato: 10.10.2011 10:47:35 »
Ovo je tipičan primer nipodaštavanja uloge dizajna i marketinga. Maddog, inžinjering je ono što napravi uređaj, ali marketing i dizajn je ono što da dovede u svaki dom. U ovom slučaju dom, torbu ili džep. Baš sam čitao o toj njegovojh filozofiji poslednjih dana. Lik je ciljao na ljudski interfejs i u tome je uspeo. Ranije je na primer video rekorder dolazio uz debelu knjižicu sa uputstvima. Vremenom su se te knjižice stanjivale i stanjivale, a sada, ako sam dobro pročitao, uz te apple gedžete ne ide nikakvo uputstvo. Jer je sve jasno. Većina nas tech frikova pizdi od te fore "jedno dugme koje radi sve", ali to je ono što je široj populaciji potrebno. Čak ni ja nikada nisam skontao kako da podesim tajmer za snimanje na mom starom VCR-u. A sada mala deca mogu da koriste ipad i slične uređaje. Nekome je to zaglupljivanje mase, ali koliko ja vidim, masa jednostavno nema sposobnost da nauči naprednu tehnologiju ma koliko bila okružena njome. Džobs je tu forsirao tu filozofiju i doveo mobilne komunikacije i internet do ljudi koji su ranije od toga bežali jer je bilo prekomplikovano. Po meni, iPhone je njegov najveći doprinos.

Van mreže neor

• Dominator
« Odgovor #473 poslato: 10.10.2011 11:33:34 »
Zato imas naucnike i pronalazace - i ta dva se razlikuju. Stiv je bio jedan inovativan pronalazac.
Ne bih rekao da je on bio ni naucnik ni pronalazac. On se isticao po tome sto je znao kako i kome da proda svoj proizvod, dakle prodavac. Pronalazac je onaj ko izmisli nesto novo. Dzobs nije nista novo izmislio.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #474 poslato: 10.10.2011 11:39:54 »
Apsolutno tačno, mada ne možemo biti sigurni koliki deo je on izmislio. Nije to kao ranije - jedan neshvaćeni genije koji smišlja stvari u svojoj laboratoriji. Danas to rade veliki sistemi povezanih ljudi. Iako Džobs nije sam programirao ili eksperimentisao, on je dirigovao kuda smer treba da ide. Diskutabilno je. Ako on kaže programeru GUI-ja "ne, napravi da taster ne krene odma sa pokretom prsta, nego da ima mali lag, da deluje kao da ima neku svoju inerciju, da se teško pomera iz stanja mirovanja, a onda posetpeno ubrza", da li je on to izmislio ili programer koji će njegovu apstraktnu ideju preneti u delo?

Ali može da se smatra pronalazačem u domenu marketinga. Jer je postavio neke standarde tu. Takođe je primer za proučavanje u smislu vođe sa vizijom. Koliko čujem, bio je nesnosan, težak za saradnju, visio je svima za vratom i nije pravio kompromise. Za radnike je to bio pakao, ali za kompaniju je bila zvezda vodilja.
« Poslednja izmena: 10.10.2011 11:43:52 Relja »

Van mreže neor

• Dominator
« Odgovor #475 poslato: 10.10.2011 12:16:18 »
Pa da, znao je da proceni šta traže oni kojima želi da proda proizvod i onda kako da im ga proda. Nema sumnje da je u tome bio jako dobar što nikako nije malo, ali to je sasvim drugi deo priče od nauke i pronalazaštva.
U današnje vreme se takvi menadžeri više cene (pitanje je da li zasluženo ili ne) od naučnika i pronalazača i zato ne želim da im se još pripisuje i deo koji pripada ovim drugim grupama.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #476 poslato: 10.10.2011 12:39:57 »
Cekaj, a sta je pronalazac? Jel pronalazac mora da izmisli nesto mehanicki? On je pronasao, izmislio nekoliko user interfejsa. Znaci, kao sto neki pronalazac osmisli otvarac za konzerve koji bolje lezi u ruci, on je izmislio interfejs koji bolje funkcionise kod korisnika. Kao sto je neki pronalazac osmislio kako da uzme zicu i struju (iako nije izmislio ni zicu ni struju) i dobije svetlo, Dzobs je izmislio kako da uzme odredjen hardver i odredjen softver, da sam odredi kako ce taj softver da radi, sta ce taj hardver da ima i dobije sjajan proizvod. Da se razumemo, on je IZUMEO novi tip smartphone-a koji je promenio svet.

Ne znam ko je pronalazac, ako nije Dzobs.

Stalno potenciras to da je on nekom uspeo nesto da proda. Iako je Dzobs bio genije za prodaju, to nije zbog cega je poznat. Dzobs nije bio menadzer. To je u Apple-u pre bio Tim Kuk, koji je sada CEO. A kada kazes to "uspeo da proda", skreces paznju sa znacaja onoga sto je izmislio. Posto nekome mozes prodati i maglu. Dakle, Dzobs je licno odgovoran za revoluciju u kompjuterskoj industriji (nije jedini, naravno, ali jedan od malo ljudi koji to jesu). Osmislio je proizvode i strategiju koji su redefinisali nasu buducnost. Ne znam gde je tu "samo menadzer" - koji je, uzgred, najmanje bio. Sva sreca pa je uspeo i da sve svoje izume proda, pa nisu pali u zaborav u ovom trzisnom drustvu. Ali, jos jednom, nece ga istorija zbog toga pamtiti. Pamtice ga kao pronalazaca i vizionara, sto i jeste bio.
« Poslednja izmena: 10.10.2011 12:48:36 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #477 poslato: 10.10.2011 12:50:22 »
Ne bih se zanosio kao Ivan, iskreno mislim da Džobs nije bio ne znam kakav pronalazač. Niko u toliko velikoj firmi ne može da uzme ličnu zaslugu ni za jedan proizvod. Svi su zaslužni, od čistačice do Džobsa. U različitim nivoima naravno. Izumitelj je filozofije ljudskog interfejsa. I to je to. To je vizija koju je imao u glavi i vizija koju je ostvario i delimično transformisao način na koji svakodnevni život izgleda u razvijenijim društvima. Naravno, nije izlečio sidu ili nahranio gladne u africi, ali je učinio da svi žele da poseduju jedan uređaj i da uživaju da komuniciraju u svakom trenutku o svačemu. Da li je to dobro ili loše, ne bih da komentarišem, ali po meni, više komunikacije među ljudima je svakako dobra stvar.

Ne znam ko je pronalazac, ako nije Dzobs.

Emet "Doc" Brown.

Van mreže DieH@rd

• Living in 1080p
  • Dominator
  • :-/ Prosuo sam sok na tastaturu... :-/
« Odgovor #478 poslato: 10.10.2011 13:42:24 »
Definitivno je ostaio veliki pecat na sve sto je Apple napravio. Nije koristio fokus grupe za testiranje svojih proizvoda, jer je tvrdio da ce masa uvek traziti "brze i jeftinije" uredjaje a ne inovacije. Dovoljno je reci da je zagorcao zivot celoj firmi kada je tik pre premijere iphone-a zatrazio od tehnicara da ugrade stakleni ekran a ne plasticni za koga su ga uveravali da je jedino moguce resenje. His word was the last.

Van mreže jack

• Dominator
  • So long, and thanks for all the fish.
« Odgovor #479 poslato: 10.10.2011 15:13:26 »
Vizionar, pronalazac, prodavac, spremacica... Jedino sto se ljudi slazu je da je uradio nesto veliko. Evo da mu i ja nalepim jedan naziv - arhitekta.

Pronalazaci/inzinjeri izmisljaju algoritme, nalaze specijalizovana resenja i generalno pate od skoncentrisanosti. Ono kada se toliko udubis u resavanju svog problema da mu podredis sve ostalo (a la 'Doc' Brown). Prodavac opet prodaje sta god mu das, pricace da je iPad dobar za seckanje luka ako mu to stoji u tekstu i ako proceni da su ciljna grupa domacice. 0 upliva u proizvodni ciklus.

Ol' Jobsy nije bio ni jedno ni drugo po meni. "Vizionar" ga mozda najbolje opisuje, ali mi je to malo previse pompezno. I dalje sam srodniji sa Woz-om nego sa showman-om kakav je bio Jobs.

Zasto arhitekta. Zato sto su to osobe zaduzene za "grand plan". Da iskoristim Dieh@rd-ov primer - osoba koja kaze NE, bez staklenog ekrana proizvod nece biti ono sto trazimo. Njegov doprinos ne resava ni jedan pojedinacan problem, ali stvara jedinstvenu kombinaciju koja je veca od sume pojedinacnih delova.

Bio je strip pre mesec-dva koji je lepo rekao - Apple nije napravio ni prvi PC, ni prvi mob. telefon, ni prvi mp3 player - ali je napravio te stvari upotrebljivim. A Jobs, ma koliko ga mrzeo zbog toga, je znao kako da organizuje posao i kako da naplati svoj rad. Apple Store, AppMarket, centralizovana prodaja svega vezanog za Apple kao sredstvo za odrzavanje kvaliteta i uzimanje kajmaka od svega toga? MSu to nikad nije poslo za rukom. Linux (volim ga, ali...) tek uci te korake sa Ubuntu-om, i posle svih ovih godina moram primetiti da mu jos uvek predstoji dugacak put.

Jedno je sigurno - Apple je drzalo na okupu to sto je Jobs znao od pocetka do kraja kako zeli da kompanija funkcionise. I zato sto je bio kapacitet da sve do drzi pod kontrolom. Gates mozda radi 22h dnevno, ali ako nemas sveobuhvatnu kontrolu ... pa... vidite sta se dogodi. Balmer pocne da skace po sceni i vice "Developers, developers, developers...".

« Poslednja izmena: 10.10.2011 15:18:01 jack »
--
Mirko R.