Autor Tema: Son of SHOUTBOX™  (Pročitano 1393584 puta)

0 članova i 7 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
Odg: Son of SHOUTBOX™
« Odgovor #8730 poslato: 17.09.2017 19:28:41 »
Eovajda. Living on the Edge, napravicu mali eksperiment, pokusacu nedelju dana da koristim samo Edge (trenutno koristim Chrome i Edge pola-pola).

Edge je za Windows ono sta je Safari za Mac - minimalan, elegantan a u odnosu na Chrome lepsi, brzi i trosi manje baterije. Za par stvari, tipa neki sajtovi optimizovani za Chrome, po koja ekstenzija. - koristim Chrome, ali za vecinu stvari Safari. Da koristim Windows full time - Edge, definitivno.

Razumem da Chrome mnogi koriste zato sto je najpopularniji, pa za njega prave najvise ekstenzija, optimizuju sajtova, itd. Ali generalno, ja nisam naleteo na Google softver da mi se dopada jos od Google Talka. Primoran sam da, zbog posla, koristim neke Google servise/aplikacije tipa Drive, Docs i Hangouts - and they all suck.

Btw, kada smo kod Chrome-a, nikad mi nije bilo jasno kako uvek uspeju da naprave najruzniji browser. Zapravo, nije mi jasno kako Google generalno ima tako gadan dizajn - aj u poredjenju sa Apple (posto sam tu kao pristrasan, jel, pa mi ne bi verovali) - ali bukvlano je svaka Microsoft aplikacija lepsa od Google ekvivalenta. Edge vs Chrome je samo jedan od mnogih primera. Znam da mnogima nije bitno kako nesto izgleda, ali pomislio bih da mogu da uzmu neke dobre dizajnere da zele.

Then again, ovo im je VP of design, that explains a few things

« Poslednja izmena: 17.09.2017 19:37:33 Ivan »
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #8731 poslato: 17.09.2017 20:09:11 »
FWIW Vecina danasnjeg MSFT senior kadra za dizajn je nasledjen iz Nokije. VP im je neki lik iz Adobea, ali koliko shvatam (na svu srecu) on je menadzer a ne "design tzar" varijanta kao sto je ta funkcija u Google/Appleu

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #8732 poslato: 17.09.2017 20:55:52 »
FWIW Vecina danasnjeg MSFT senior kadra za dizajn je nasledjen iz Nokije. VP im je neki lik iz Adobea, ali koliko shvatam (na svu srecu) on je menadzer a ne "design tzar" varijanta kao sto je ta funkcija u Google/Appleu

Jel? Nokia ljudi rade i na dizajnu Windowsa? Mozda mi se zato Windows sve vise svidja. Najnoviji dizajn jezik (koji planiraju da postepeno uvode, ali se vec mogu naci primeri) je bas korak napred.

Plus, jel to bitno sto nije “dizajn tzar”? Ne bih poredio Google i Apple po pitanju dizajna svakako. Po pitanju estetike softvera, Apple tuce i jedne i druge (iako se MS polako priblizava, do te mere da ce uskoro biti iskljucivo pitanje ukusa, rekao bih)
« Poslednja izmena: 17.09.2017 22:36:11 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Deadpool

• Dominator
  • merc with a mouth
« Odgovor #8733 poslato: 18.09.2017 05:09:50 »
Distopija u praksi: organi siromašnih za bogate.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #8734 poslato: 18.09.2017 09:06:26 »
Eovajda. Living on the Edge, napravicu mali eksperiment, pokusacu nedelju dana da koristim samo Edge (trenutno koristim Chrome i Edge pola-pola).

Ja već mesecima koristim Edge. Pravi mi malo problema oko Google Drive-a, i nekada YouTube playback stane i nastavi kad switch-ujem prozore, ali sem toga je ok. Ono što mi se sviđa je opcija kod skidanja fajlova - Open umesto Save. Kad odaberem open, skinuće fajl, verovatno u neki temp folder i otvoriti ga. I posle će ga obrisati. Tako da ne gomilam kojekakve gluposti u Downloads folderu.

Vidi se da mu fali još malo polish-a, ali hoću da uspe, pošto mi je Chrome ružan. Za razliku od Ivana, meni je dizajn Google - Microsoft - Apple, a ne obrnuto. Obožavam Google dizajn, ne podnosim Apple dizajn UI-a. Hardver je druga priča, sem kod onog sata. Ali Chrome je strašno ružan. Stvarno, ne razumem zašto nisu update-ovali izgled. Takođe, ždere memoriju. Sranje mi je jedino što neke Google usluge kao Allo for Web rade samo na Chrome-u. Takođe, moram da imam otvoren i ulogovan Chrome da bi koristio Hangouts (takođe ružan) na desktopu.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #8735 poslato: 18.09.2017 09:42:57 »

Ja već mesecima koristim Edge. Pravi mi malo problema oko Google Drive-a, i nekada YouTube playback stane i nastavi kad switch-ujem prozore, ali sem toga je ok. Ono što mi se sviđa je opcija kod skidanja fajlova - Open umesto Save. Kad odaberem open, skinuće fajl, verovatno u neki temp folder i otvoriti ga. I posle će ga obrisati. Tako da ne gomilam kojekakve gluposti u Downloads folderu.

Vidi se da mu fali još malo polish-a, ali hoću da uspe, pošto mi je Chrome ružan. Za razliku od Ivana, meni je dizajn Google - Microsoft - Apple, a ne obrnuto. Obožavam Google dizajn, ne podnosim Apple dizajn UI-a. Hardver je druga priča, sem kod onog sata. Ali Chrome je strašno ružan. Stvarno, ne razumem zašto nisu update-ovali izgled. Takođe, ždere memoriju. Sranje mi je jedino što neke Google usluge kao Allo for Web rade samo na Chrome-u. Takođe, moram da imam otvoren i ulogovan Chrome da bi koristio Hangouts (takođe ružan) na desktopu.

Nije mi jasno kako Google moze da ti bude lepsi od MS i Apple. Na stranu stvari ukusa - Google nema nikakvu doslednost dizajna - cinjenica je da kada odes na Microsoft OneDrive on izgleda kao Word, Word izgleda isto kao Windows, itd. Kod Apple isto - svi servisi, programi, svi su uradjeni sa istim design jezikom. Kod Google, nista ne lici jedno na drugo. Evo napravio sam shot njihovih najvaznijih servisa - i to jos nisam ni racunao Android koji tek izgleda potpuno drugacije.

https://www.dropbox.com/s/07z43n32skf9gqn/google_ui.jpg?dl=0

Bukvalno im je svaki dizajn drugaciji, fontovi su razliciti, negde imaju senke ispod headera, negde su flat, negde je transparentno, negde imaju ovaj pristup, negde onaj - bas su mi uzasni. Nisu ni blizu Microsoftu i Apple-u. Mislim, bas me je iznenadilo da ti se dopadaju.

Pored toga.... ovo jeste stvar ukusa ali - samo Google moze da izabere ovu boju:

Meh, ne znam, meni su oni bas uzas i bas bez ukusa. Jeste, meni je Google generalno jako pokvarena i uzasno licemerna kompanija i verovatno sam zato pristrasan, ali ne shvatam kako je nekom ovo lepo. Boje su im uzasne, dizajn im je sve samo ne koherentan, ne drze se sopstvenih pravila.... Dok, s druge strane, to da neko vise voli Microsoft estetiku od Apple-ove mogu da razumem kao stvar ukusa i nemam neke argumente protiv toga, osim licnog stava da je MS dizajn hladniji i sterilniji.
« Poslednja izmena: 18.09.2017 09:51:37 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #8736 poslato: 18.09.2017 14:21:53 »
Jel? Nokia ljudi rade i na dizajnu Windowsa? Mozda mi se zato Windows sve vise svidja.

Plus, jel to bitno sto nije “dizajn tzar”? Ne bih poredio Google i Apple po pitanju dizajna svakako. Po pitanju estetike softvera, Apple tuce i jedne i druge (iako se MS polako priblizava, do te mere da ce uskoro biti iskljucivo pitanje ukusa, rekao bih)

Bitno je (strogo IMO) u smislu da je jako tesko da jedna osoba moze da bude jednako dobra i dosledna u dizajniranju toliko siroke palete proizvoda (plus partner ekosistema) kao sto je MSFT-ova. Najvazniji kvalitet (opet strogo IMO) stoga je da zapravo uskladi te dizajnere i da neki pet projekat ne ide na stetu sveobuhvatnog dizajna, nadam se da je jasno sta hocu da kazem.

BTW Primer - moj polu-shef u dizajn-smislu iz Nokia vremena je bio GM za Win10 Core UX ( http://www.peterskillmandesign.com/ ), a koliko vidim sada su ga prebacili na Skype jer se to mesto naglo upraznilo posle feedback-a za dizajn nove verzije Skypea na Androidu/iOSu.

Citat
Najnoviji dizajn jezik (koji planiraju da postepeno uvode, ali se vec mogu naci primeri) je bas korak napred.

[inzenjerska perspektiva]
Meni se fluent sa inzenjerskog aspekta svidja jer je (barem teoretski, videcemo praksu) mnogo jasnije/lakse regulisati fokus, i mnogo je kompatibilniji sa VR paradigmom ako zatreba. Metro je zgodan za touch, ali je mozda korak previse jer je cesto tesko uskladiti taj super-minimalisticki dizajn sa bogatijom funkcionalnoscu (na mobile-u je Metro zapravo bio super iz tog aspekta, Desktop, not so much). Fluent obecava da ce biti mnogo skalabilniji u tom smislu.
[/inzenjerska perspektiva]

A ako dobro izgleda... All the better :)

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #8737 poslato: 18.09.2017 15:35:40 »

[inzenjerska perspektiva]
Meni se fluent sa inzenjerskog aspekta svidja jer je (barem teoretski, videcemo praksu) mnogo jasnije/lakse regulisati fokus, i mnogo je kompatibilniji sa VR paradigmom ako zatreba. Metro je zgodan za touch, ali je mozda korak previse jer je cesto tesko uskladiti taj super-minimalisticki dizajn sa bogatijom funkcionalnoscu (na mobile-u je Metro zapravo bio super iz tog aspekta, Desktop, not so much). Fluent obecava da ce biti mnogo skalabilniji u tom smislu.
[/inzenjerska perspektiva]

A ako dobro izgleda... All the better :)

Samo da ne bude previse ostar i monoton i da bude malo zivlji - meni je mana MS dizajna uvek bila sto mi je delovao previse hladno. Tipa, macOS je isto tako sav ozbiljan i sterilan, ali onda imaju onaj semafor u tri boje na svakom prozoru, vrlo sarene ikonice u moru crno-belih ikonica, pastelno-plavu boju foldera, itd. Rec koja to opisuje, a koju cesto koriste je "whimsical". Ne ulazeci u to da li je Apple tu uspeo ili ne, ono sto mi definitivno smeta kod Windowsa je odsustvo toga. Ne znam iskreno u cemu je stvar, nisam puno razmisljao - nije da Microsoft ne koristi boje ili da nema sarenila - ali nekako mi je prva asocijacija uvek onaj crn Start Menu i Action Centar. Znam da moze da se promeni boja toga, ali i dalje mi je ta kombinacija flat boja i ostrih ivica bas onako - hladna. Mozda zato sto Mac prozori imaju zaobljene coskove, ili sto je sve nekako blaze u dizajnu - deluje mi toplije.

E sad, taj Fluent design, kod njega mi to nekako ne smeta. Mozda ispadne malo hladniji, ali bas je s puno ukusa uradjen i - po prvi put, uz sve efekte, materijale i bling - deluje suptilno. Pazi ovo kako je svedeno i profi i divno:

www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže DieH@rd

• Living in 1080p
  • Dominator
  • :-/ Prosuo sam sok na tastaturu... :-/
« Odgovor #8738 poslato: 18.09.2017 22:47:51 »
MTS opticki net, trenutne cene koje imaju na salterima:

Samo net 150/20Mb - 3300din
BOX 3 (150/20Mb + fiksni + TV) - 4500din

Ima jos brzina, al ovi sa bencha nisu preneli sta ce sve biti u ponudi. U sledece pola godine se izgleda nece maci iz BG/NS-a.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #8739 poslato: 19.09.2017 02:15:07 »

Samo net 150/20Mb - 3300din
BOX 3 (150/20Mb + fiksni + TV) - 4500din

Wow, cool. 20Mbit upload - konacno malo veci upload. Voleo bih da i SBB predje na tako nesto.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #8740 poslato: 19.09.2017 09:44:00 »
Evo Edge mi je upravo sjebao 20 minuta kucanja odgovora na ovu poruku. Čist bag.

Enivej, probaću ponovo:

Nije mi jasno kako Google moze da ti bude lepsi od MS i Apple. Na stranu stvari ukusa - Google nema nikakvu doslednost dizajna - cinjenica je da kada odes na Microsoft OneDrive on izgleda kao Word, Word izgleda isto kao Windows, itd. Kod Apple isto - svi servisi, programi, svi su uradjeni sa istim design jezikom. Kod Google, nista ne lici jedno na drugo. Evo napravio sam shot njihovih najvaznijih servisa - i to jos nisam ni racunao Android koji tek izgleda potpuno drugacije.

https://www.dropbox.com/s/07z43n32skf9gqn/google_ui.jpg?dl=0

Bukvalno im je svaki dizajn drugaciji, fontovi su razliciti, negde imaju senke ispod headera, negde su flat, negde je transparentno, negde imaju ovaj pristup, negde onaj - bas su mi uzasni. Nisu ni blizu Microsoftu i Apple-u. Mislim, bas me je iznenadilo da ti se dopadaju.

Ti ovde vidiš ono što želiš da vidiš. Različit layout doživljavaš kao različit stil. Ja vidim potpunu doslednost stilu. Takođe, nije novost da mi je Apple dno, a Google vrh što se tiče dizajna, to sam više puta ponovio. Verujem da smo potpuno subjektivni obojica, samo ti imaš problem da prihvatiš da neko ko se, kao i ti, donekle bavi dizajnom, može da ima toliko dijagonalno suprotan doživljaj od tebe. A realnost je jednostavna: navikli smo na te sisteme, i spremni smo da ignorišemo mane kod svog, a odmah uočimo mane kod drugog.

Mislim da sve tri firme imaju isti problem. Konstantno usvajaju nov dizajn, ali imaju problem da ga primene apsolutno svugde. Pogotovo na nekim starijim aplikacijama. Sve to izgleda super u planiranju, ali kad počneš da primenjuješ, naiđeš na sranja. Evo gledam i Wondows 10. Sad je opet na pola-pola. Neke aplikacije su dobile taj novi neki izgled sa poluprovidnim elementima. Calculator, Groove na primer. Druge nisu i potpuno su flat. I taman kad budu primenili na skoro sve, smisliće nešto novo i početi opat polovično da primenjuju.

Eto ti si izvukao ovaj Hangouts (koji jeste malo ružnjikav). Ja nemam pojma kako stvari izgledaju na nekom Samsungu ili nešto, koristim samo ove Google-ove telefone. Evo kako kod mene izgleda doživljaj:

Splashscreens:

Meni je ovo prililčno usaglašeno. Da ih nisam poređao ovako ne bih primetio da je Duo ikonica malo niže, i da Allo nema gornju statusnu liniju. Isti stil, ista paleta boja.

Apps:

I ovde postaje zanimljivo. Različit layout, ali po meni, isti stil. Newsstand ima pozadinsku sliku i transparenciju za informaciju o vremenu i klasične material design kartice sa vestima ispod. YouTube fura svoj stil komplet, ali i dalje u skladu sa flat material design pravilima. Maps Contribute, ima veliku sliku, ali kartice na beloj pozadini ispod. Fit ima flat design ilustraciju i grafikone koji su takođe flat. Primeti da nigde nema gradijenata ili nekog pokušaja da ose odstupi od flat dizajna. Gde postoji drawer sa leve strane, postoje one tri crtice. Nekad su na belom polju, nekad na obojenom polju, nekad na slici, ali uvek na istom mestu i znaš čemu služe i šta će da se pojavi kad klikneš. Jedino što mi odstupa je ova drečava boja na ivici kalkulatora. Generalno google ne koristi te prezasićene boje, kao i nova YouTube ikonica koja je za nijansu predrečava u odnosu na ono na šta sam navikao kod njihovog dizajna.

Sad ti možda zamišljaš doslednost kao LCARS iz Star Treka, ali to je jednostavno nemoguće izvesti. Svaka aplikacija radi drugi posao i treba joj drugačiji pristup da bi bila efikasna u onome što radi.

E sad, jako je lako da iskopam sliku iOS-a, koja po meni izgleda kao totalni clusterfuck:

Gledaj ovo šarenilo! Neke ikonice imaju gradijent kao iTunes Store i App Store, a neke ili imaju gotovo neprimetan ili ga nemaju kao Messages i FaceTime. Većina furaju simplicizam i jednostavne ikonice, a onda ova Settings ikonica fura nneke sitne sitne načičkane zupčanike. Totalno drugi stil. Ti to verovatno ne vidiš, ili misliš da preterujem. Isto ide i u suprotnom smeru, kad ti gledaš Google dizajn.

Na mreži kravinoff

• Kraven the
  • Dominator
    • deviantART
« Odgovor #8741 poslato: 19.09.2017 14:30:00 »

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #8742 poslato: 21.09.2017 15:29:39 »
@Relja - ok, razumem sta kazes, ali meni je to sve sto si poslao poprilicno bezveze dizajnirano, tako da ne vredi da se raspravljamo. Dosledniji su na Androidu svakako, govorio sam o web servisima, ali u svakom slucaju, uzas su mi - tebi je obrnuto. Svescu to pod jos jednu misteriju svemira.

Pitam se da li to sto su mi ti svi Google proizvodi tako gadni ima veze i sa time sto su mi odvratni kao kompanija. Juce sam radio clean install novog iOS-a na iPadu i instalirao neki Google app, mislim YouTube. I ulogovao se u svoj Google nalog - i kasnije u toku dana mi stize mail od njih sa tekstom: "Dobrodosli na svoj novi iPad! Primetili smo da na iPadu nemate ove aplikacije instalirano! Predlazemo da ih stavite bla bla" i predlaze mi Chrome, Google Photos i Gmail app. Aj sto ni u snu ne bih koristio te apps, ali otkud njima pravo da gledaju koje apps ja imam instalirane na iPadu? Ni u jednom momentu me nisu pitali da li smeju da uzmu podatke kao sto rade svi drugi developeri. Moja pretpostavka je da zloupotrebljavaju sistem za shareovanje app data na iOS-u koji developerima sluzi da dobijaju crash logove i bug reportove i slicno.

Znaci, Google mi je gori nego Hoolie, koji je kao parodija na njih. Ono, ako postoje kompanije u Silikonskoj dolini koje smatram bas evil - to su Google i Facebook. Bas evil. Trgovina privatnoscu ce napretkom tehnologije, za koju deceniju, biti nova trgovina belim robljem, a Google je tu predvodnik.

Zato kada vidim te njihove vesele boje i crtezice kao na tom activity app sto si okacio, to mi tako smrdi licemerjem da ne mogu da smislim to. Pa ipak, mislim da ni nema svega toga, da mi se opet ne bi dopalo.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #8743 poslato: 21.09.2017 15:57:23 »
ulogovao se u svoj Google nalog - i kasnije u toku dana mi stize mail od njih sa tekstom: "Dobrodosli na svoj novi iPad! Primetili smo da na iPadu nemate ove aplikacije instalirano! Predlazemo da ih stavite bla bla" i predlaze mi Chrome, Google Photos i Gmail app. Aj sto ni u snu ne bih koristio te apps, ali otkud njima pravo da gledaju koje apps ja imam instalirane na iPadu? Ni u jednom momentu me nisu pitali da li smeju da uzmu podatke kao sto rade svi drugi developeri. Moja pretpostavka je da zloupotrebljavaju sistem za shareovanje app data na iOS-u koji developerima sluzi da dobijaju crash logove i bug reportove i slicno.

Ne treba nista da zloupotrebljavaju - kada ti pokrenes aplikaciju ona ce se ulogovati u Google (neke ne moras cak ni da pokrenes jer imaju neku background komponentu). A ako neka aplikacija nije ni jednom pokrenuta (i stoga nikada se nije ulogovala)... sansa je 99.99% da je nemas.

Ako ovo zvuci komplikovano, misli o tome kao browseru - ako na novoj masini odes na youtube i nikada nisi bio na gmail-u, google ce to znati jer nemas gmail cookie.

Ovo sto navodis je zapravo (skoro) jedina *dobra* primena data mininga koji Google radi.

Mene isto nervira to "AJDE NASE APLIKACIJE, AJDE, AJDE!!!", kao sto je recimo Chrome promocija ako Google search koristim u Edge-u. Zapravo, nervira to sto to radi SVAKI put - da jednom to okaci i kliknem "no thanks", sve bi bilo u redu.
« Poslednja izmena: 21.09.2017 16:00:04 bear »

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #8744 poslato: 21.09.2017 16:06:50 »
Google is buying part of HTC's smartphone team for $1.1 billion

https://venturebeat.com/2017/09/20/google-acquires-htcs-pixel-team-for-1-1-billion/

Iz price izgleda da G hoce od ovog dela HTC-a da napravi nesto kao Surface divizija Microsofta, a posto su svi Android proizvodjaci osim Samsunga u najboljem slucaju oko pozitivne nule, cena je prilicno povoljna.