Autor Tema: Son of SHOUTBOX™  (Pročitano 1440519 puta)

0 članova i 5 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
Odg: Son of SHOUTBOX™
« Odgovor #1875 poslato: 19.02.2012 14:26:50 »
Pa na primer ima one trenutke kada priča kako na primer, solarni izvor energije može da pokrije svetske potrebe, samo ako bi celu državu popločali solarnim pločama. To daje oseća kao "u je, to je baš slabo". Onda za neki drugi alt. izvor energije isto tako neka poražavajuća statistika. Ali niko ne kaže da treba da pređemo potpuno na solarno ili neko drugo napajanje, nego će sve to da sepolako uvodi paralelno. Pred kraj se negde vade s onim kao "eto napravićemo patchwork svih različitih formi nergije", ali to nekako prikazuju kao loše. Mislim, WTF, naravno da će paralelno da rade i vetrenjače i solarni paneli i talasi i getermalna energija i ugalj i nafta i šta sve već ne.

Isto tako, poređenje ljudske civilizacije s bakterijama koje se razmhnožavaju u flaši je neadekvatno. Ne mislim, uvredljivo, samo neadekvatno. We will find the way. Kada istrošimo flašu, živećemo utegli. Kad iscedimo sve tegle, pretopićemo stare tegle da budu nove flaše. Jasno mi je da je ekspanzija bez jasnog plana za neke strašno jeziva stvar i deluje kao zagarantovana propast. Jeste da su pred nama prepreke za koje ne znamo trenutno kako da ih pređemo. Ali to je jedini način na koji naša vrsta može da prosperira. Prelazimo mostove kad dođemo do njih. Istina, nekad gomila nas pomre od gladi ili bolesti, ali kao vrsta preživimo i nađemo način da se adaptiramo. Ne kažem da je ovo kako idemo sada super plan, ali fora je da ljudi kao vrsta nikada nisu imali niti će ikada imati plan. Jednostavno nismo kolonija mrava. Gledamo svoje potrebe prvo i trenutne potrebe. Ono što je danas ili sutra je važno. Ono što će se desiti za 100 godina je sekundarno. I to se nikad neće promeniti. I dok neko ne nađe neki sistem po kojem će svima biti bolje i raskošnije danas, a da to ujedno obezbeđuje i bolju budućnost, nastavićemo ovako. Nikoga niko neće ubediti da se odriče komfora današnjice zarad budućih generacija ili svoje srtarosti ili... 10 godina u budućnosti. Jednostavno ne funkcionišemo tako. Zato - mindless expansion is the way to go. Build starships. Spread among the stars. Exploit everything to build more starships :)

Van mreže jack

• Dominator
  • So long, and thanks for all the fish.
« Odgovor #1876 poslato: 19.02.2012 17:17:42 »
@Relja
Cenim tvoj crni optimizam (we will find a way), ali moras uzeti u obzir da je podjednako verovatno da cemo zavrsiti kao dinosaurusi, samo svojom krivicom. Mislim da je glavni problem sa ljudima to sto kad god zamisljaju apokalipsu, oni se nalaze u sacici prezivelih. Guess what... :)

Mislim da mi je i dalje jako znacajno skretati paznju koliko je trenutni sistem neodrziv. A jeste. I ekonomija podstice taj trend samo-unistenja sa upravo tom filozofijom "zivi za danas - ako imas para, sve ce biti ok". Ne bi da zvucim kao zeleni fanatik, ali rekao bi da moramo da shvatimo da ima nesto vrlo pogresno sa takvim vidjenjem sveta.
--
Mirko R.

Van mreže holodoc

• Dominator
« Odgovor #1877 poslato: 19.02.2012 17:41:11 »
Zanimljiva Flash animacija o međusobnom odnosu veličina u univerzumu.

http://htwins.net/scale2/

<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
     public static 
$humiliation

private function 
__construct(){

parent::__destruct();

}; 

?>

Van mreže ivica

• Urednik
  • Dominator
    • The Art of Kendo
« Odgovor #1878 poslato: 19.02.2012 19:39:39 »
Žešće su nam ciklične rasprave, svakih nekoliko nedelja ista tema :) Nijedan ljudski sistem nikada nije bio održiv. Ovo je prosto način na koji živimo, oduvek, zauvek, dogod smo ove konstrukcije kao vrsta.
Može da nas ubije samo katastrofa svemirskih razmera, tipa solarna baklja. Osim toga, nada, baby, što nije razlog da se ponašamo kao budale, pošto mi kao pojedinci još kako možemo umreti od gladi ili čega već ne.
Ali, onda strahujte za sebe, kao pojedince, porodice, prijatelje.
Strahovati za ljudsku vrstu kao celinu (ne društvo današnje, nego vrstu) je jednako smisleno kao i strahovati za budućnost Sunca.
Šta ako nestane energije i ono se ugasi?
Movies, films and movies - Watching movies and writing about them

Van mreže Deadpool

• Dominator
  • merc with a mouth
« Odgovor #1879 poslato: 19.02.2012 20:23:20 »
@ivica
Analogija ti nije dobra, šta će da se desi sa Suncem, a i otprilike kada, zna se. Kakva je budućnost Homo sapiensa niko ne zna.

Van mreže ivica

• Urednik
  • Dominator
    • The Art of Kendo
« Odgovor #1880 poslato: 19.02.2012 20:37:55 »
Sigurno je Sunce sistem koji bolje razumemo, ali to ne znači da bilo ko može da garantuje da će zvezda biti živa koliko sada očekujemo. Ni taj sistem ne shvatamo u potpunosti.

Ja bih brinuo i o Suncu. Ako misliš da čovek može da nestane za 100 godina, zašto ne i Sunce? Slažem se da je, na osnovu našeg trenutnog znanja, to mnogo manje verovatno, ali ne znači da ne bi trebali da brinemo oko toga. Ne znamo dovoljno da odbacimo tu verovatnoću, kao što ne možemo da odbacimo verovatnoću da će nafta nestati, a sa njom i čovek.

Apokalipsa čeka iza ugla! Worry.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #1881 poslato: 19.02.2012 21:39:30 »
@Relja
Cenim tvoj crni optimizam (we will find a way), ali moras uzeti u obzir da je podjednako verovatno da cemo zavrsiti kao dinosaurusi, samo svojom krivicom.

Malo verovatno. Dinosaurusi nisu umeli da se adaptiraju. Što Ivica kaže, samo neki planet killer asteroid, gama burst ili takvo nešto može da nas istrebi. Kada im je postalo hladno, naši preci su odrali kože sa krznatih stvorova i ugrejali se. Naučili da prave vatru i naprave bolja skloništa. To je ono što dinosaurusi i svi ostali koji su istrebljeni nisu umeli.

Mislim da mi je i dalje jako znacajno skretati paznju koliko je trenutni sistem neodrziv. A jeste. I ekonomija podstice taj trend samo-unistenja sa upravo tom filozofijom "zivi za danas - ako imas para, sve ce biti ok". Ne bi da zvucim kao zeleni fanatik, ali rekao bi da moramo da shvatimo da ima nesto vrlo pogresno sa takvim vidjenjem sveta.

Ali svi su to već shvatili. Mišljenje da srljamo u propast je preovlađujuće mišljenje na ovoj planeti. Ali i dalje se ništa ne menja. Drugim rečima, ideje da možemo drugačije su pogrešne. Nekako se uvek predstavlja kao da ljudi treba da se trgnu, probude iz neke apatije, da se osveste. Ali svi su već pogledali sve te promo filmove i dokumentarce. Svi su trgnuti, probuđeni i osvešćeni. I? Kakav je rezultat? Ništa. Ali uvek se nađe neki krivac što se ništa ne menja. Krive su zle korporacije. Televizija koja ispira ljudima mozak. Potrošačka kultura. Tajna udruženja. A istina je jednostavna. Ljudima nije u prirodi da dugoročno planiraju i zapostave trenutni komfor zarad sigurnije budućnosti. I ni jedna količina osvešćujućih videa neće to promeniti.

Mislite li da je auto industrija počela da pravi električne automobile jer su se "osvestili"? Ne. Počeli su da ih prave jer su videli priliku za zaradu i ličnu korist. I opet, tako će uvek biti. To nije zlo, pohlepno ili šta već. To je ljudska priroda.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #1882 poslato: 19.02.2012 23:29:25 »
Fin crtani. Ne slažem se sa svim rečenim, kao i uvek ima malo manipulacije činjenicama, ali fino je urađeno.
Sa čim se ne slažeš?

Dve male napomene - jedna da se film aktivno trudi da predstavi tehnologiju kao corsokak, sto naravno je blago sugerisanje. Ovaj film bi da je pravljen krajem 1800-tih, mogao jasno predvideti globalni krah do sredine 20. veka jer nema dovoljno drva i povrsinskih kopova da se cela planeta prekrije parnim masinama. Isto tako i da je pravljen 1930-te, kraj sveta bi bio krajem 20.-tog veka jer ne zna za nuklearnu energiju, ni solarnu, etc.  I tako dalje - u filmu je pretpostavka da su svi izvori i nacini proizvodnje energije poznati i optimizovani, sto je prilicno sigurno da nije slucaj. Druga napomena je da se limitira na Zemlju, sto je opet pojednostavljivanje - naravno da je sada skupo dovlaciti energiju iz svemira (bilo iz Zemaljske orbite ili Meseca ili cak dalje). I tu rast postaje zanimljiv jer jednostavno mora postojati dovoljno velika ekonomska baza da se krene u svemir. Bicikl, kupus i racunari koje pravi EI Nis nece promeniti kosmicke brzine (= potrebnu energiju). A brojac do sledece kataklizme, bilo da je u pitanju asteroid, supervulkan, (prirodni) snowball Earth, stagod, otkucava. Tako da mi MORAMO da ovladamo sa kontrolom dovoljne kolicine energije u limitiranom vremenskom periodu, inace smo gotovi. Ako nas pukne dino-killer asteroid a mi nismo potrosili ni litar nafte, to je i dalje game over.

Film jeste dobrim delom u pravu, ali, kao svaki dobri propagandni program, izvlaci svoje zakljucke. Recimo problem prenaseljavanja nema apsolutno veze za bankama, naftom i sl, nego mnogo pre sa razvojem medicinske nege u socijalno nerazvijenim sredinama. Isto tako, vidi se da film ima najvise problema sa Kinom i sl, malo vukuci na tu 'ako su sve stvari samoodrzive u nasoj zemlji, sve ce biti fino'. E pa guess again :) Jedan od problema globalizacije je da ne mozes smatrati te stvari odvojeno. Pa prakticno svi ratovi su ono, resource driven, to sto John Doe nece uzimati kredite, voziti SUV i krene da uzgaja salatu u dvoristu nece odjednom uciniti da Kina, sa svojim daleko brutalnijim procentom rasta (i pristojnim nuklearnim arsenalom pride), nestane ili daje casnu pionirsku da nece nikoga dirati i vrsiti pritisak upravo kontrolom resursa.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #1883 poslato: 20.02.2012 09:29:57 »
What he said.

Van mreže jack

• Dominator
  • So long, and thanks for all the fish.
« Odgovor #1884 poslato: 20.02.2012 13:11:03 »
Zaista... sta bi se desilo kada najmnogoljudnijoj naciji na svetu sa nuklearnim aresenalom zafali nesto osnovno za zivot npr. voda. Da li je neko rekao "najezda skakavaca"?
--
Mirko R.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #1885 poslato: 20.02.2012 13:26:09 »
Odgovor je: nešto loše. Ali nikako istrebljenje ljudske rase. Samo blaga transformacija.

Van mreže ivica

• Urednik
  • Dominator
    • The Art of Kendo
« Odgovor #1886 poslato: 20.02.2012 13:33:40 »
Izveli bi vojsku na ulice i pobili sve demonstrante koji žele vodu. Po meni je to mnogo verovatnije nego da bi bacili nuklearke na Indiju i uzeli njihovu vodu. Čak i ako se to desi, sve će proći. Milioni će umreti od radijacije, ali će onda za 30 godina izmisliti dekontaminaciju ili neko slično sranje. Pogledajte nauku danas, i pre samo 70 godina. Zamislite šta će biti za 70?

2. svetski rat je najgori konflikt u istoriji, a nije napravio ni ulegnuće na haubi čovečanstva. Balans sila se promenio, kao što će se menjati nakon svakog rata, milioni su umrli, ali sve to će svet zaboraviti za 100 godina, i sećati se samo 3. svetskog rata. Za nas kao vrstu, sve to znači apsolutno ništa. Je li danas pomislite nekada na Napoleonovu invaziju? Ili zlatnu hodru Mongolske imperije? Ili epidemije kuge.

Naravno da ne. Dizajnirani smo da se beskrajno adaptiramo, i dogod to činimo, mi kao vrsta (ne kao društvo) smo sasvim bezbedni od svega inter-planetarnog.
Dobro je razmišljati kako da napustimo naftu, nađemo alternative, budemo eko-smisleniji. Ali i ako budemo najgori uništitelji planete, opet ćemo opstati. Uvek se setite vaših predaka, koje je Relja spomenu.
Preživećemo.

Van mreže Igor

• Dominator
"Let us think the unthinkable, let us do the undoable, let us prepare to grapple with the ineffable itself, and see if we may not eff it after all." - Douglas Adams

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #1888 poslato: 20.02.2012 22:57:09 »
Meanwhile, in a pub near me... BARCRAFT !!! (da, da, znam, na pogresnom jeziku, ali samo kliknite na translate - koristite chrome, jelda - i sve ce vam se samo kas'ti)

Van mreže DieH@rd

• Living in 1080p
  • Dominator
  • :-/ Prosuo sam sok na tastaturu... :-/
« Odgovor #1889 poslato: 20.02.2012 23:52:35 »
Jel prenose sve poznatije Starcraft 2 turnire? :D Ja redovno gledam GSL [komplet od pocetka do kraja svake sezone, individual and team takmicenja] i finala od MLG-a/Dreamhack-ova koje nahvatam.  Jos malo pa ce GSL finale, nadam se da ce DRG ili Genius uzeti titule.