Autor Tema: Mila Kunis i redosled omiljenih ST serija  (Pročitano 30592 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže ivica

• Urednik
  • Dominator
    • The Art of Kendo
Re: Mila Kunis i redosled omiljenih ST serija
« Odgovor #45 poslato: 06.11.2011 13:35:25 »
Ja bih samo da se ubacim u deo priče o prikazivanju ratovanja. Ratovanje danas već izgleda jako čudno kada ga vode  - helikopteri, dronovi, avioni - sve je udaljenije i udaljenije. Pogledajte dokumentarne filmove kao Restrepo, čak i prašinari krljaju po nekim brdima 1-2km daleko. Oni pucaju na pokrete, ni ne vide stvarne figure jer su jezivo daleko.
Danas to nije kao u WW2 pa da su na 20-50 metara, bacanje granata i sve ostalo.
U ST svemiru, sa tom tehnologijom, realni rat bi izgledao opičeno do daske - sve bi se vrtelo na astronomskim distancama, projektili sa warp pogonima, potiv mere, protiv-protiv mere, itd. Vizuelno, not so much fun.

Kopneni rat bi jedino mogao da liči na onaj iz romana Starship troopers. Male grupe ljudi u oklopima koje su individualni tenkovi, sleću na površinu i uništavaju nešto što ne može iz orbite, iz jednog ili drugog razloga. I tu ne bi bilo ranjavanja, kao, neko je pogođen u nogu i sve to.
Bilo bi samo KA-bum i ćao Federation vojnik.

Hoću da kažem da bi sve to bilo vrlo nefilmično i dosta nedramatično, bar iz moje perspektive.
Movies, films and movies - Watching movies and writing about them

Van mreže Vaar

• Dominator
« Odgovor #46 poslato: 06.11.2011 13:37:10 »
KOJI duh Star Treka? U filmu nema ni "d" od tog duha.
Paaa, to sam i rek'o.
dobrim delom promasen duh Star Treka.

@Relja
Jes vala. Rek'o si. My bad. Sry

Van mreže Igor

• Dominator
« Odgovor #47 poslato: 06.11.2011 13:59:52 »
KOJI duh Star Treka? U filmu nema ni "d" od tog duha.
Paaa, to sam i rek'o.

Rekao si "dobrim delom promasen duh". To implicira da ga donekle NISU promasili...  :tongue3: :tongue3: :tongue3:
"Let us think the unthinkable, let us do the undoable, let us prepare to grapple with the ineffable itself, and see if we may not eff it after all." - Douglas Adams

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #48 poslato: 06.11.2011 14:00:20 »
Dakle, ne pokušavati to, ostavite St kao naivnu viziju budućnosti i sve će biti ok.

IMO Sustina je da je Trek daleko vise prica nego setting, i stoga te "Trek at War", "Desperate TrekWives", "Battlestar Enterprise" kombinacije nemaju puno smisla. Setih se onog komentara Patricka Stewarta:

Citat
"[I had a letter] from a Las Vegas police sergeant. He wasn't asking for anything, he just wrote and said how much the show meant to him, and that he loved his work but there were many times when it made him very low and very despairing about society. When that happens, I go home and watch The Next Generation and it restores my belief that the world will get better." (Sept/Oct 2006, Star Trek Magazine issue #1)

Ako mi neko poturi neku gritty war-dramu, tesko da ce to zameniti ovaj (opet IMHO) definisuci aspekt Trek-a.
« Poslednja izmena: 06.11.2011 14:15:05 bear »

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #49 poslato: 06.11.2011 14:36:38 »
Citat
"[I had a letter] from a Las Vegas police sergeant. He wasn't asking for anything, he just wrote and said how much the show meant to him, and that he loved his work but there were many times when it made him very low and very despairing about society. When that happens, I go home and watch The Next Generation and it restores my belief that the world will get better." (Sept/Oct 2006, Star Trek Magazine issue #1)

Ako mi neko poturi neku gritty war-dramu, tesko da ce to zameniti ovaj (opet IMHO) definisuci aspekt Trek-a.

Fucking yeah. O tome i ja pričam. Realnost nema veze s time.

Van mreže neo

• Recruit
  • *
« Odgovor #50 poslato: 06.11.2011 20:56:26 »
Novi ST film podbacuje u radnji i likovima, ali pobeđuje u toj modernizaciji i realnijem prikazivanju ST univerzuma.

Meni je Starfleet u novom filmu sasvim smesna organizacija. Stvari kao sto su unapredjenje kadeta u kapetana, cinjenice da je Uhura tek tako usput nacula i ispricala cimerki nesto sto bi po svemu trebalo da bude vojna tajna (pa zatim zaboravi da to pomene, uhm... kapetanu), izbacivanje Kirka u escape pod-u, jel' kao nemamo the brig za to, prikaz unistenja jedne civilizacije bez IKAKVOG dramatskog osecaja (kako je to realnije od DS9-ovog prikaza rata?) itd. cine ST univerzum daaaaleko irealnijim i naivnijim nego sto ga skakanje u skafandru i moderniji displeji (sto je i prilicno lakse prikazati kada imas veliki budzet i savremenije specijalne efekete) cini realnijim.

Citat
Zato što bez toga nije Star Trek. A Star Trek je franšiza kao McDonalds ili Nutela. Ljudi vole da idu u McDonalds ne samo zbog ukusa hrane, nego zato što je uvek isti. Nikada ne menja. Samo dodaje neke nove proizvode, ali hamburger im je isti kao što je bio i kad su ti bio mali. Isto tako popizdim kad mi neko napiše "palačinka sa eurokremom", a dobijem neki drugi čokoladni namaz. Ili "sa nutelom" a ispostavi se da je istopljena čokolada unutra. Nije jebeno isto i nije ono za šta sam platio. Kada neko napiše "nova Star Trek serija" ja hoću da dobijem novu Star Trek seriju, a ne izmenjenu, mračniju verziju iste.

Sve me to malo podseca na kukanje matorih TOS-ovaca (ne zeleci time naravno da impliciram da je Relja matori TNG-ovac ;D) da TNG, pa i ceo post-TOS ST, "nije Star Trek" zato sto je suvise ozbiljan, utopistican, sterilan i preachy. U krajnjoj liniji sve je to subjektivna stvar. Jednom fanu ST predstavlja jednu stvar, drugom drugu. Jednom ce se jedno dopasti, nesto drugo ne. Osim par epizoda Voyagera, DS9 je bio prva Trek serija koju sam kao mali gledao (kao sto rece Ivan, priznajem, tada su me prvenstveno privukli spaceship borbe i pucnjava :)), i u velikoj meri je izgradila moje vidjenje Treka. I kad sam presao na druge serijale, uopste mi nije delovalo kao da je DS9 pripadnik nekog drugog univerzuma. Optimizam i vrednosti sekularnog humanizma, ono sto ja smatram duhom ST-a, ja apsolutno vidim i u njemu. Mozda ih preispituje vise nego druge serije, ali ih u krajnjoj liniji i potvrdjuje i sta vise, cini jos vrednijim i vaznijim. Bas ta sirina pristupa i mogucnosti je ono sto se meni dopada. Inace, zasto uopste imati razlicite serijale?

Citat
Opet, to je naznačeno, bilo je neuspeli pokušaj, a i mnogo je čistije i nekako nedirektnije od pucanja u glavu civilu koji kleči ispred rupe. Dakle, polovično prikazan ratni zločin. Nismo videli mrtvu founder decu niti neke strašne patnje. Sve je odrađeno na nivou rečenica koje neko izgovara i snimku jednog faundera kojem se ljušti koža, ali ne deluje kao da je u nekim strašnim patnjama.

Samo prvo da napomenem da sam to prvenstveno spomenuo kao odgovor na konstataciju da Federacija i S31 nisu ucinili nista gore od laganja i neiskrenosti, ne kao primer brutalnosti.
Genocid je genocid, pa bio pocinjen nad humanoidnom decom ili jezerom shapeshifting goo-a. U stvari, to je bas vrlo Trekovska poenta, da ma koliko Foundersi bili drugaciji i ma koliko se mi ne mogli direktno identifikovati sa njima i njihovim patnjama, kao sto recimo mozemo sa mrtvom decom, zlocin ostaje zlocin. Zar to ne spada u "individualne priče o raznovrsnosti, novim konceptima i moralnosti ispričane na nivou likova i njihovih unutrašnjih konflikta"? To je ono sto ST najbolje radi, bavljenje ozbiljnim, real-life stvarima kroz indirektan, alegorican, lakse svarljiv pristup. Bas zato DS9 IMHO savrseno spada u Trek univerzum.
« Poslednja izmena: 06.11.2011 21:06:29 neo »

Van mreže Atani

• Scout
  • **
« Odgovor #51 poslato: 06.11.2011 21:40:43 »
Sad nesto razmisljam, posle dosadasnje diskusije (mada mi je bilo jasno i ranije), koliko je zapravo moje vidjenje sveta u skladu sa mracnim plimama i osekama DS9. On svakako ima svoje apokalipticne momente koji su u velikom kontrastu sa utopistickim idealima koji se provlace kroz pricu.

Medjutim, kada sam pricala o idealima koje bi Federacija trebala da nosi nisam mislila samo na DS9 vec na celu fransizu. Jer ako se bolje pogleda, u svakoj seriji a i u filmovima, negde u lancu komande ti ideali se iskrive ili potpuno nestanu, zavlada stanje anomije usled nemoci da se bilo sta uradi, ali kako to vec biva, posada na kraju "nauci" nesto iz tog iskustva i usprotivi se svemu sto se krsi sa idealom zvanim Federacija. Ali ja bar nikad nisam zaboravila da je ideal samo jedna strana medalje. I da je ideal jedno, a zivot moze biti potpuno drugaciji i u tome DS9 odskace, jer bas to naglasava. Kao neko koga zanima ljudska psiha, i transformacija kroz koju ljudi prolaze u razlicitim drustvenim sistemima, ja sam sa te strane veoma zadovoljna ST, jer cu kao sto je gore pomenuto uvek biti optimisticna uprkos mracnim scenarijima, ali cu uvek i preispitivati one "svetle". A pravu nauku ne cini tehnologija vec kriticki nastrojeni naucnici iza nje. Bar ja tako mislim.

Cini se da NF na ljude uglavnom gleda kao integratore, kao sponu medju ostalim vrstama (pravi smo narcisi, nema sta). Nase mane su uvek i nase vrline (posebno u sukobima sa Vulkancima :)). Tolerancija je smisljena samo da bi se opravdali sopstveni postupci :)

Kako sto se verovatno vidi ja nemam neko znanje o tehnickom delu ST, ali me zanima na kom principu rade stitovi na brodovima iz razloga sto ne mogu da se setim nekih uredjaja koji predstavljaju stit tj. oklop za jednog coveka.

Ono sto u jednoj recenici govori o idealima zbog kojih svi volimo ST je Pikardovo predavanje Kraseru
Ako je u srcu plamen, neka iskra ce izleteti i na usta...

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #52 poslato: 06.11.2011 22:29:02 »
Meni je Starfleet u novom filmu sasvim smesna organizacija. Stvari kao sto su unapredjenje kadeta u kapetana, cinjenice da je Uhura tek tako usput nacula i ispricala cimerki nesto sto bi po svemu trebalo da bude vojna tajna (pa zatim zaboravi da to pomene, uhm... kapetanu), izbacivanje Kirka u escape pod-u, jel' kao nemamo the brig za to, prikaz unistenja jedne civilizacije bez IKAKVOG dramatskog osecaja (kako je to realnije od DS9-ovog prikaza rata?) itd. cine ST univerzum daaaaleko irealnijim i naivnijim nego sto ga skakanje u skafandru i moderniji displeji (sto je i prilicno lakse prikazati kada imas veliki budzet i savremenije specijalne efekete) cini realnijim.

većina stvari koje si naveo ovde nema veze sa setingom, nego sa loše napisanim likovima, nedostatkom logike i svim ostalim što je trejdmark tog totalnog promašaja od filma. Ono o čemu ja govorim je da oficiri imaju trening za svemirske bitke, opremu za operacije u svemiru, regrutuju mlade i uče ih mnogo surovijem preživljavanju od čitanja poezije u moderno uređenim sobama na elitnim svemirskim brodovima. Pogledaj onu scenu kada Kirk dođe da se regrutuje pa ga gurnu u skučeni šatl sa gomilom pogubljenih regruta. Vidi se da nisu svi tu došli jer im je to ispunjenje sna, McCoy jasno kaže da je tu jer ga je izjebala bivša žena finansijski i sl.

Ali ako misliš da ja nešto branim taj film, ispljuvo sam ga žešće (doduše na lošem engleskom u ona moja dva video review-a):

Sve me to malo podseca na kukanje matorih TOS-ovaca (ne zeleci time naravno da impliciram da je Relja matori TNG-ovac ;D) da TNG, pa i ceo post-TOS ST, "nije Star Trek" zato sto je suvise ozbiljan, utopistican, sterilan i preachy. U krajnjoj liniji sve je to subjektivna stvar. Jednom fanu ST predstavlja jednu stvar, drugom drugu. Jednom ce se jedno dopasti, nesto drugo ne.

Pogledaj malo bolje na netu. TOS i TNG su serije koje su ostavile traga na kulturu. Ima toliko ST parodija, ali ni jedna nema Siska, Odoa i Kiru ili Džejnvej ili Parisa. Koliko ima onih "Picard facepalm" fora. generalno, kad god ima neka fora o ST-u tu su Kirk,l Spok, McCoy, Pikard ili Data. To je to. Zašto je tako? Zato što su DS9, VOY i ENT super i zabavne SF serije. Ali nisu imale to nešto posebno što su imale ove dve totalne naive. Imali su bolje efekte. Imali su čak bolje osmišljene likove. Realnije zaplete. Ali nisu imali to nešto što ih odvaja od ostalih SF serija.

I'm not making this shit up. Search the net :)

Ali ja bar nikad nisam zaboravila da je ideal samo jedna strana medalje. I da je ideal jedno, a zivot moze biti potpuno drugaciji i u tome DS9 odskace, jer bas to naglasava.

I baš zato failuje. Jer je to očekivana evolucija od TNG-a, realniji, moderniji, manje naivan pristup životnim temama. Pokušavajući da budu kvalitetniji, postali su prosečni.

Cini se da NF na ljude uglavnom gleda kao integratore, kao sponu medju ostalim vrstama (pravi smo narcisi, nema sta). Nase mane su uvek i nase vrline (posebno u sukobima sa Vulkancima :)). Tolerancija je smisljena samo da bi se opravdali sopstveni postupci :)

Bilo je dosta priča o tome koja rasa u Treku predstavlja koji ljudski aspekt. Jasno je da su Vulkanci hladan razum i malo nadmenost, Klingonci argesija i instinkt. Romulanci su valjda prevrtljivost, Ferengiji, jasno, pohlepa. Ljudi bi trebali da budu kombinacija svega toga, ali u ST-u nekako uspevaju da ne budu ništa od toga. Na tom polju ST podbacuje totalno. Ali se vadi na drugom polju, a to je konstantno prisustvo po jednog lika koji gleda na čovečanstvo spolja i banalizuje stvari koje su nama podrazumevane. To su naravno Spok i Data. Kasnije je Odo trebao da bude takav lik, ali je to nekako loše izvedeno jer se on ponaša samo kao malo uštogljeniji čovek. U Voyageru je to prvo bio Doktor, kasnije u kombinaciji sa 7/9 i na kraju naravno T'Pol.

Odsustvo ovakvog lika u DS9-u je dosta osiromašilo potencijalne zanimljive teme o ljudima i njihovim motivacijama.

Ono sto u jednoj recenici govori o idealima zbog kojih svi volimo ST je Pikardovo predavanje Kraseru

Neo, šta sam ti rekao? Search the net :)

Van mreže neo

• Recruit
  • *
« Odgovor #53 poslato: 07.11.2011 00:07:49 »
Ali ako misliš da ja nešto branim taj film, ispljuvo sam ga žešće (doduše na lošem engleskom u ona moja dva video review-a):

Rado bih pogledao, ali mi vimeo iz nekog razloga ne radi...

Citat
Pogledaj malo bolje na netu. TOS i TNG su serije koje su ostavile traga na kulturu. Ima toliko ST parodija, ali ni jedna nema Siska, Odoa i Kiru ili Džejnvej ili Parisa. Koliko ima onih "Picard facepalm" fora. generalno, kad god ima neka fora o ST-u tu su Kirk,l Spok, McCoy, Pikard ili Data.

Eh, sad, ne sporim ja da su TOS i TNG ostavili najvise traga u mainstream kulturi, to je bar jasno :). Zato sam i stavio "fanu ST", ne "pripadniku generalne publike koje je mozda pogledao neku epizodu tu i tamo, ako i to". Ali samo zato sto su najprepoznatljivije i sto su neki njihovi (vecinom surface) aspekti najvise prodrli u kolektivnu svest, ne znaci da su jednom zasvagda, nepromenljivo definisali sta znaci biti Trek serija. Ako pogledas neki Trek fan messageboard ili fansite, ima sasvim dovoljno materijala i diskusija koje se ticu svih serija.

Citat
Zašto je tako? Zato što su DS9, VOY i ENT super i zabavne SF serije. Ali nisu imale to nešto posebno što su imale ove dve totalne naive. Imali su bolje efekte. Imali su čak bolje osmišljene likove. Realnije zaplete. Ali nisu imali to nešto što ih odvaja od ostalih SF serija.

Iskreno, koliko god ja voleo TOS i TNG i ne sporio im kvalitet, narocito TNG, mislim da je to sto su one imale, a sto ostale nisu, prvenstveno manjak konkurencije (Trek konkurencije i televised SF uopste), vecu pristupacnost zbog ne-serijalizacije i nedostatak zasicenosti publike. Mislim da je to presudan faktor, a ne neki magicni iskljucivi ethereal essence of Trek sastojak ;)

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #54 poslato: 07.11.2011 09:42:21 »
Iskreno, koliko god ja voleo TOS i TNG i ne sporio im kvalitet, narocito TNG, mislim da je to sto su one imale, a sto ostale nisu, prvenstveno manjak konkurencije (Trek konkurencije i televised SF uopste), vecu pristupacnost zbog ne-serijalizacije i nedostatak zasicenosti publike. Mislim da je to presudan faktor, a ne neki magicni iskljucivi ethereal essence of Trek sastojak ;)

To može da stoji za ENT, ali u vreme kada su DS9 i VOY išli, bili su poprilično big deal, ako ne i glavne SF serije koje su se davale. Ne znam ko im je bio konkurent u SF sferi u to doba. A to je bilo poprilično pre nagle ekspanzije TV serija koju vidimo u poslednjih nekoliko godina. Što se tiče prezasićenosti publike, Firefly je izašao posle ove dve serije i ta ista zasićena SF publika je podigla tu seriju na nivo božanstva. Jer su imali ono nešto što je tu seriju činilo posebnom. DS9 i VOY su samo bili nastavci izmrcvarene sage kojisu pokušavali da uvedu nešto novo, a da se ne udalje previše od originala.

Van mreže neo

• Recruit
  • *
« Odgovor #55 poslato: 07.11.2011 15:46:02 »
To može da stoji za ENT, ali u vreme kada su DS9 i VOY išli, bili su poprilično big deal, ako ne i glavne SF serije koje su se davale. Ne znam ko im je bio konkurent u SF sferi u to doba.

Pa kao prvo bili su konkurent jedan drugome. TNG je emitovan od 1987-94, DS9 od 1993-99, VOY 1995-2001. Pogotovo je tu DS9 bio u losoj poziciji jer je tokom celog svog trajanja delio pozornicu sa jos jednom Trek serijom i bio u dobroj meri u senci te druge serije. 1993. su poceli sa emitovanjem The X-Files, kao i Babylon 5, po svemu DS9-ov direktan konkurent. 1997. je krenuo Stargate. Ako ukljucimo i non-SF cult/geek TV, iste pocinje i Buffy the Vampire Slayer. Zatim ima jos tona manjih serija - Xena, Space: Above and Beyond, Earth: Final Conflict, The Outer Limits, Highlander, Sliders, Seaquest, sve manje-vise u tom post-TNG periodu. Mislim da su TV landscape tokom vecem dela TNG emitovanja i TV landscape nakon toga (koji je u velikoj meri omogucen upravo uspehom TNG-a) veoma razliciti. Kakvu konkurenciju je TNG imao?

Sto se Firefly tice, pod zasicenoscu sam prvensteno mislio na zasicenost Trek univerzumom. Ali zapravo, mada i ja worshipujem Firefly, nisam bas siguran da je bio gledaniji ili da je u vecoj meri postao deo pop-kulture od DS9 ili VOY (mada je srazmerno duzini trajanja njegov uspeh svakako mnogo veci). Ali mislim da smo se vec prilicno udaljili od Mile Kunis. :)
« Poslednja izmena: 07.11.2011 15:48:22 neo »

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #56 poslato: 07.11.2011 22:10:54 »
Kakvu konkurenciju je TNG imao?

Nisam siguran da je to preterano merodavno, nije broj SF fanova unapred predodredjen pa da mora da se deli. Savremenici TNG-a u toj Sf/geek liniji su bili Red Dwarf, Quantum Leap, ALF, MacGyver... itd, tako da nije da bas nije bilo serija (pokusaja ;) ), ali TNG jeste bio posebna kategorija u odnosu na ostale.

Van mreže Dr.Jackson

• Recruit
  • *
Odg: Mila Kunis i redosled omiljenih ST serija
« Odgovor #57 poslato: 05.02.2013 20:59:34 »
1. ENT I TNG
2.DS9
3. VOY
4. TOS