Autor Tema: Cilindar  (Pročitano 10708 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže ivica

• Urednik
  • Dominator
    • The Art of Kendo
Cilindar
« poslato: 20.10.2011 19:18:09 »
Kratka priča pisana na temu, okvirno, perspektiva iz prvog lica, akter nalazi nešto što ne zna šta je, ali publika zna, i to mu spasava život, a da ona ili on do kraja ne znaju ništa o predmetu. Trudio sam se da bude kratka, i nije prošla baš sjajno kod publike na radionici na kojoj sam je okačio.

Cilindar

Čujem njihove korake. Uskoro, biće ih mnogo više. Skrovište koje sam našao u ruševinama neće me još dugo služiti.
Koplje sam izgubio iznad klanca, moj nož ostao je zaglavljen između rebara hodača koji me je zamalo dohvatio.
Čak i da imam oružje, to ništa ne bi promenilo. Čopor će uskoro preplaviti ovo mesto.
— Ja sam lovac, ratnik, muškarac plemena Ptica – šapućem sebi. – Neću umreti kao pas u rupi.
Zavlačim se dublje. U potpunom mraku, kopam i opipavam. Pod prstima nalazim samo sitno kamenje i prašinu. Napolju, zavijanje postaje glasnije. Čopor je pronašao moj miris.
Dodirujem nešto glatko. Polako, prelazim prstima preko predmeta. U pitanju je cilindar, dugačak kao moja podlaktica. Podižem ga i proveravam težinu u ruci. Deluje čvrsto. Ukoliko budem imao sreće, smrskaću jednom hodaču lobanju i povesti ga sa sobom u sledeći svet.
Dovlačim se do ulaza, srce mi sumanuto kuca. Mogu da namirišem ogavni zadah njihovih čeljusti.
Jedan trenutak sam neodlučan, mislim na ženu, lica moje dece i sve što ću izgubiti.
— Ptice! – urlam i izlećem iz skrovišta.
Najbliži hodač se okreće ka meni. Tek sada vidim da je predmet koji držim sasvim crn i savršeno pravilan, očigledno napravljen u starom svetu. Hodač se izmiče. Ostatak, njih deset ili više, okružuje m, a ja mašem cilindrom i uzvikujem ratne pokliče.
Hodači, međutim, ne napadaju. Vidim da njihove oči prate moju ruku. Vračevi govore da su oni nekada davno bili ljudi, ali ja u to nikada nisam verovao. Skačem ka odraslom mužjaku. I on se povlači. Brzo se okrećem, očekujući da je drugi već iza mojih leđa. Nema nikoga. Samo zenice u tmini koje me prate. Podižem cilindar iznad glave.
— Ptice! Ptice!
Deluje mi kao da su oči celog čopora prestravljene i zakucane za moju šaku. Plaše se!
Jurišam ka njima, ispružene ruke, i gledam kako bezglavo beže u noć.
Posmatram cilindar u ruci. Čini mi se da je topao na dodir.
Smejem se, ljubim predmet koji mi je spasao život.
*
— Nemoj nas ostaviti – kaže mi sin kroz suze.
Porodica se nalazi oko moje postelje, a vrač baja pesmu izlečenja. Znam da neće uspeti da me spase. Od kada sam se vratio iz divljine, nisam prestao da povraćam. Kosa mi je otpala, krvarim iz svakog otvora na telu, a rane poput opekotina prekrile su mi kožu. Hodači me nisu uzeli to veče, ali sada osećam da duh smrti leži pored mene.
Ipak, ne plašim se. Znam da će moja porodica i moje pleme biti bezbedno – čim sam se vratio, zakopao sam magičan cilindar pored totema Ptica u središtu sela.
Čuvaće ih, kao što je sačuvao mene.
Movies, films and movies - Watching movies and writing about them

Van mreže GraveSpawn

• Dominator
Re: Cilindar
« Odgovor #1 poslato: 20.10.2011 20:06:44 »
Interesantno. Predpostavljam da je predmet bio radioaktivan jer si opisao simptome trovanja radijacijom?

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #2 poslato: 20.10.2011 21:03:33 »
Em, da, mislim da je to bilo ocigledno :)

Dobro je, Ivice - svidjaju mi se detalji. Recimo to sto je iz plemena "Ptice" a ne plemena "Klasicna ratoborna zivotinja" (tipa Vuk, Lav, Vepar, itd).

Svidja mi se nacin na koji opisujes samo neke stvari, ne ulazeci previse u deskripciju - a ostavljas dosta stvari masti.

Ono sto mi je najslabije u prici je upravo taj radioaktivni momenat. Nije da je los, ali je nesto slabiji  - ta fora "doom is coming and we embrace it" - to mi je, nekako, Martinovski jeftino, da tako kazem. Sta je bolje od toga? Pojma nemam, nisam pisac :) Ali mislim da mozes da smislis nesto inventivnije. Ovo je, u stvari, kompliment a ne kritika, da se razumemo.

Dakle, imas sjajan stil. Mislim da si zreo za jedan sjajan SF roman koji ti nece doneti nikakvu zaradu :) Salim se, ali mislim da si spreman za nesto vece. Sad, nase trziste je takvo kakvo jeste, ali da zelis samo pare, bio bi bankar, zar ne?

U svakom slucaju, cestitke.
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #3 poslato: 20.10.2011 21:21:32 »
Sviđa mi se priča izuzetno, ali malo mi je pokvarilo ugođaj to što sam prvo pročitao GraveSpawn-ov reply, pa onda priču. Nisam 100% siguran da li bih sam skontao u čemu je stvar. Verovatno bih.

Van mreže ivica

• Urednik
  • Dominator
    • The Art of Kendo
« Odgovor #4 poslato: 20.10.2011 21:25:18 »
Hvala š'o ste čitali. Da, zamislio sam da je radiokativna šipka u pitanju, a hodači znaju šta je i zato beže od nje, a glavni lik se razboli. Fora je da je u toj takmičarskoj radionici (sve se dešava, inače, na http://www.znaksagite.com/diskusije/) još ljudima imalo skoro identično rešenje. Tako da to stoji, očigledno nije baš inventivno. Ali, hteo sam da bude kratko i što je moguće jasnije.

Što se tiče romana, all that is a long, sad, sad story... Polako dolazim do tačke kada više nemam ideje. Imam tri rukopisa, od kojih sam dva pokušavao da plasiram, neuspešno.

Postoje dve opcije: ili sam prosto loš, ili je izdavačka situacija u Srbiji takva da bez neke veze ili keširanja nema izdavanja. Ukoliko su te dve opcije tačne, recimo samo da se onda nadam da je zaista problem u meni. Druga varijanta mi je mnogo gora :(

Van mreže neor

• Dominator
    • NEOR - naučna fantastika
« Odgovor #5 poslato: 20.10.2011 22:14:15 »
Postoje dve opcije: ili sam prosto loš, ili je izdavačka situacija u Srbiji takva da bez neke veze ili keširanja nema izdavanja. Ukoliko su te dve opcije tačne, recimo samo da se onda nadam da je zaista problem u meni. Druga varijanta mi je mnogo gora :(
Samo da dam komentar o toj drugoj varijanti. Ne bavim se time već nekoliko godina ali ne verujem da su se stvari mnogo promenile.
Tržište za pisanu naučnu fantastiku u Srbiji je vrlo malo. Kad su u pitanju nepoznati, pa još domaći, pisci svodi se na možda par stotina ljudi koji bi kupili takav roman ako nema neke ozbiljne promotivne kampanje (ili osvojiš NIN-ovu nagradu :) ), tako da se izdavačima ne isplati.
Na primer troškovi izdavanja knjige u tiražu od 500 primeraka, bez autorskog honorara i reklame, su minimalno 1000-2000 evra. Onda računaj da od cene u knjižari, kad skineš pdv od 8%, oko polovine (obično 40-60%) ostaje knjižari i distributeru, ono što preostane treba da pokrije početne troškove i obezbedi zaradu izdavaču i autoru, što je na malom tiražu praktično ništa ili još manje.  :(
Ako sam radiš verovatno možeš da prođeš jeftinije. Na primer neki prijatelj ti uradi lekturu, prelom, dizajn korica, sam promovišeš knjigu ili znaš dovoljno ljudi koji bi ti pomenuli knjigu u raznim medijima i slično.
Jedna ideja je da probaš sa nekom manjom digitalnom štamparijom da se dogovoriš da ti radi print-on-demand pa da ne moraš odmah da odštampaš ceo tiraž, takva štampa je bar duplo skuplja po primerku ali manji ti je rizik da ostaneš sa punim magacinom neprodatih knjiga.
Zlatno doba, Darvinov radio, Brzina mraka - http://www.neor.rs/arhiva/neor/

Van mreže ivica

• Urednik
  • Dominator
    • The Art of Kendo
« Odgovor #6 poslato: 20.10.2011 23:42:06 »
Hm, hvala ti Neor, dosta tema za razmišljanje.
Prvo, mislim da uopšte nisam ''teška'' naučna fantastika, bar dva rukopisa koja želim da plasiram: prvi ''Četiri godine'' je triler murder-mystery u relanom okruženju, gde fantastika curi tek postepeno i verovatno najviše liči na svet romana American Gods. Drugi, ''Armija protiv heroja'' (priča o njemu je ovde http://www.photontide.org/forum/index.php?topic=1768.0 i to je gotovo delo) je više SF, ali žanrovski je palp - teroristi protiv super-heroja, pucanje, malo kako-perica-zamišlja globalne politike, eksplozije itd. Knjiga za plažu.

Shvatam da je to teže promovisati nego druga dela, ali realno, nisam ja Filip Dik ili Zelazni, pa da pišem teške SF stvari. Niti imam talenta za to, a i da imam, ne bih želeo da pravi takva dela.

Šta me plaši kod samizdata? Voleo bih da imam urednika/cu, osobu koja će reći: ovo sporo, ovo nepotrebno, ovo proširi. I ja to uradim, i imamo bolje delo.
Drugo me plaši mnogo više: ne želim da ulažem novac. Deo mene veruje u ono - novac ide samo jednosmerno - od izdavača ka autoru, nikada obrnuto. Možda je glupavo. Možda prosto ne verujem dovoljno u sebe i svoja dela, pa mislim da se neće svideti ljudima niti da će se prodavati, osim prijateljima i tako to. A možda deo mene misli - hej, ako nisi u stanju da budeš objavljen regularno (iz kojeg god razloga), ni ne bi trebalo da budeš.

Trenutno sam već polu-odustao od pisanja izdavačima, i fokusirao sam se na sajt. Tu pišem i kačim stvari, nešto u nastavcima (http://ivicamilaric.blog.rs/blog/ivicamilaric/pokojnik)  i nadam se da će biti dovoljno dobre da budu popularne, pa da me neko, možda, nekako i primeti... Bolje ideje od toga nemam. Zapravo, nemam nikakvu drugu ideju. :)

Na mreži Aca

• Global Moderator
  • Dominator
« Odgovor #7 poslato: 21.10.2011 08:45:54 »
Ivice...ajd da citiram samog sebe u vezi onog romana sa ratnicima dzihada Vs Superheroes.. Ja da sam na tvom mestu bih ovo uradio in a heartbeat.  :D

Znas sta ja mislim?
Ti bi prijatelju mozda mogao tu ideju lepo da udomis nekom od nezavisnih americkih strip izdavaca(Dynamite, IDW, Top Cow, Platinum, Dark Horse...). Ozbiljno, ne zezam se. Ideja ti uopste nije losa. Razmisli o tome. Ajd ti vidi da se zaplet i uvodno poglavlje prevedu na engleski pa da se posalje. Samo ne znam kako bi za copyrights.... :smoking:

Van mreže neor

• Dominator
« Odgovor #8 poslato: 21.10.2011 09:10:51 »
Znas sta ja mislim?
Ti bi prijatelju mozda mogao tu ideju lepo da udomis nekom od nezavisnih americkih strip izdavaca(Dynamite, IDW, Top Cow, Platinum, Dark Horse...). Ozbiljno, ne zezam se. Ideja ti uopste nije losa. Razmisli o tome. Ajd ti vidi da se zaplet i uvodno poglavlje prevedu na engleski pa da se posalje. Samo ne znam kako bi za copyrights.... :smoking:
Kad su u pitanju americki, a i ostali inostrani, izdavaci obično nije dobra ideja da se direktno kontaktiraju. Do njih se dolazi preko književnih agenata (literary agents) koji su neka vrsta filtera i izdavači neće ni da pogledaju nešto što im nije stiglo preko njih. Možeš ih tražiti na internetu ili u katalogu "Literary Market Place" (LMP) za amerčike, odnosno "International Literary Market Place" (ILMP) za ostatak sveta. Pošto izlaze svake godine, izdanja iz ranijih godina mogu relativno jeftino da se nadju polovna (ja imam iz 2004. pa ako neko hoće da pogleda može da mi se javi).

Van mreže ivica

• Urednik
  • Dominator
    • The Art of Kendo
« Odgovor #9 poslato: 21.10.2011 17:23:49 »
Aco, drago mi je da misliš da bih mogao to da plasiram napolju, ali mislim da su mi šanse za to spektakularno male.
Neor, kako ide taj proces sa agentom? Da li postoje neki koji govore srpsko-hrvatski i koji bi mogli da bace pogled i kažu nešto tipa ''ne zanosi se djete'' ili ''hmm, možda može da se pokuša''?

Van mreže neor

• Dominator
« Odgovor #10 poslato: 21.10.2011 18:51:52 »
Mislim da ih kod nas nažalost nema. Sećam se da je bilo reči pre par godina o tome da je neko počeo da se bavi kod nas ili u Hrvatskoj poslom agenta ali ne mogu da se setim ko je i da li još to radi.
Inače agent je nešto između urednika i menadžera. On proceni da li nešto ima šanse da bude objavljeno i gde pa onda to prosledi uredniku/izdavaču. Otprilike ono što bi i ti sam uradio samo što njegova procena i uticaj kod izdavača imaju malo veću težinu.

Strancima bi morao da pošalješ gotov prevod. Zoran Živković je govorio o tome kako je on uspeo da objavi knjige u inostranstvu. Mislim da je negde više o tome pričao ali našao sam samo ovaj članak http://polja.eunet.rs/polja457/457-16.pdf

Van mreže mmlado

• Terminator
« Odgovor #11 poslato: 22.10.2011 06:42:42 »
Cilindar je dobra, kratka prica. Lajk. :)
Meni je na kraju bilo jasno da ga je radijacija ubila, ali znam simptome iz drugis sf-dela. Pretpostavljam da i publika kome je namenjena, da ce znati, ali ne i avredz dzoe, koji se verovatno nikad nije susreo sa ovakvim starima ili ga verovatno ni ne interesuje.

Nemam nikakvo iskustvo sa izdavanjem knjiga, pa samo razmisljam na glas. :)
Ne bi bilo lakse sam publikovati kao ebook? Pretpostavljam, da ako napises prevod na engleskom, mozda mozes da ga plasiras na amazon. Kao pocetnu cenu stavis 1 dollar, pa vidis koliko ga nose. Verovatno odmah imas i povratne informacije od citaca, preko njihovih komentara. Isto tako pretpostavljam da bi video vise para po prodatoj knjizi nego da ides putem papira.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #12 poslato: 22.10.2011 13:14:14 »
Ne bi bilo lakse sam publikovati kao ebook? Pretpostavljam, da ako napises prevod na engleskom, mozda mozes da ga plasiras na amazon. Kao pocetnu cenu stavis 1 dollar, pa vidis koliko ga nose. Verovatno odmah imas i povratne informacije od citaca, preko njihovih komentara. Isto tako pretpostavljam da bi video vise para po prodatoj knjizi nego da ides putem papira.

^^ What he says. Ako imas finansijske ambicije, a nemas/neces da ulozis svoju kintu, ovo ti je verovatno najbolja opcija. Kombinovati sa viralnim marketingom (koji ti nije stran :) ), raznim cross-promocijama, itd. Stari 'ja kucam pa izdavac pogleda, uradim prepravke, posaljemo u stampu i onda zaradim milion dolara kao bestseler' model je mrtav osim ako si uspeo da napravis ime za sebe pre 2000-te.

Takodje, pogledati sta rade autori koji su imali slicne probleme. Ja bih recimo na tvom mestu procitao sve sto je Cory Doctorow napisao na tu temu (samizdat u 21. digitalnom veku) - mozda ti se njegove price ne svidjaju, ali ima iskustva na temu, a to nikad nije na odmet :)

http://www.tor.com/blogs/2011/03/the-experiment-behind-cory-doctorows-with-a-little-help

http://craphound.com/walh/ (i jos podosta toga na craphoundu)

Van mreže ivica

• Urednik
  • Dominator
    • The Art of Kendo
« Odgovor #13 poslato: 22.10.2011 14:34:14 »
E to maso, to već nije loša ideja, if I may say so... Will check it out, hvala! :)