Autor Tema: Zvezdane Staze - knjiga Džina Rodenberija  (Pročitano 6805 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
Zvezdane Staze - knjiga Džina Rodenberija
« poslato: 17.04.2012 08:22:48 »
Oni koji me prate po Facebok-u su možda primetili da mi je žena za godišnjicu pronašla i kupila knjigu o kojoj sam joj onako usput pričao. Originalne "Zvezdane Staze" koje je pisao Džin Rodenberi lično. Srpski prevod iz 1981. godine. Radi se o događajima iz Star Trek 1 filma sa V'gerom.

I počeo sam malo da čitam i totalno se iznenadio koliko mi je knjiga i dalje super i koliko je Džin Rodenberi to drugačije i bolje zamišljao. Postoji neki predgovor u kojem Kirk navodno priča o tome kako su njegove avanture malo prenaduvane u raznium pričama i da je to daleko od onoga što se zaista desilo u prvoj 5-godišnjoj misiji. Takođe, Kirk i ostali visoki oficiri flote imaju implante u mozgu koje flota koristi samo u krajnjoj nuždi i na početku knjige Kirk dobija izveštaj o napadu V'gera na Klingonce u formi novih sećanja u svom mozgu. Veoma, non-startrek-like.

Začudilo me je takođe kako Kirk u predgovoru pominje "nove ljude" koji čine apsolutnu većinu čovečanstva sada. Oni su natprosečno inteligentniji i mnogo radiji da se utope u većinu i kolektiv. Ali su se pokazali kao izuzetno loši svemirski putnici. Zato Zvezdana flota unajmljuje sirovine i "primitivce" sa izrazitom individualnošću kao što je i Kirk sam, za svemirske ekspedicije. To objašnjava Kirkovo bahato ponašanje većim delom svoje karijere. I on sam zna da je primitivac, ali ispada da je to karakteristika koju flota traži :) "Novi ljudi" generalno ne vole mnogo Zvezdanu flotu i smatraju da je održavanje takve flote preskupo (tako da ništa od onog debilnog sveta bez novca).

Samo sam to hteo da podelim s vama. Mislim da bi ST bio nešto bolji da su se držali ovih vizija. Seksa i referenci na seks ima koliko hoćete. Na primer, kada Kirk dođe prvi put na most, a Uhura u njegovom pogledu prepozna pogled "kakav se javlja u očima nekih muškaraca kada su upravo osvojili ženu i ona leži pred njima spremna da se poda. Uhuri takav izgled nije bio ništa novo..."

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
Odg: Zvezdane Staze - knjiga Džina Rodenberija
« Odgovor #1 poslato: 17.04.2012 09:12:29 »
Zanimljivo. Ali po ovome sto pise na knjizi ispada da je Rodenberi napisao roman po scenariju. I to mi je interesantno.
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #2 poslato: 17.04.2012 11:41:29 »
Zanimljivo. Ali po ovome sto pise na knjizi ispada da je Rodenberi napisao roman po scenariju. I to mi je interesantno.

Da, to je ono: Napisao je roman, ali nije osmislio radnju :) Nešto kao novelizacija filma, ali pre izlaska filma ili tako nešto.

Van mreže ivica

• Urednik
  • Dominator
    • The Art of Kendo
« Odgovor #3 poslato: 17.04.2012 19:31:40 »
Ovo sam ''novim'' ljudima nikada čuo. Od čega su postali novi, kao genetski inženjering itd? I zašto ne podnose putovanje svemirom?
Movies, films and movies - Watching movies and writing about them

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #4 poslato: 17.04.2012 23:34:45 »
"Čini se skoro apsurdnim da smo mi 'primitivci' bolji svemirski putnici nego ti visoko-razvijeni, izvanredno inteligentni i prilagodljivi novi ljudi. Razlog za postojanje ovog paradoksa najbolje je objašnjen u studiji jednog vulkanca o prvim godinama postojanja Zvezdane flote, kada su nestanci brodova, odmetanja i pobune posada, doveli do gotovo potpunog prekida istraživanja spoljašnjeg svemira. Ovaj nekada osporavan izveštaj tvrdio je da su ti misteriozni gubitci bili neposredno prouzrokovani činjenicom da su norme za prijem u Zvezdanu flotu bile opako visoke. Razumljivo, verovalo se da će takvi kvaliteti biti od koristi u savlađivanju neobično raznovrsnih obrazaca života sa kojima se posade zvezdoplova sreću tokom istraživanja spoljašnjeg svemira.

Ispostavilio se da istini odgovara ponešto od suprotnog. Problem je bio u tome što pre ili kasnije članovi posade zvezdoplova moraju neizbežno da dođu u kontakti sa oblicima života koji su razvijeniji i napredniji od njihovog. Ovo bi se obično završavalo tako što ti izvanredno inteligentni i elastični umovi koje je u svemir poslala Zvezdana flota nisu bili u stanju da se odupru, već bi ih, konačno, zavele više filozofije, stremljenja i nivoi svesti s kojima bi se susretali."

Kirk kasnije kaže kako je njegova generacija jedna od prvih u floti koje su odabrali upravo zbog manjka te "živosti uma". ukratko kako ja vidim stvari, novi ljudi, tj. Zemljani in general su postali neki hipsteri i new age fanatici, nesposobni da slušaju naređenja. Tu na scenu stupaju stare dobre sirovine kao što je Kirk, koji, kad se susretne sa naprednijom vrstom, spremi par torpeda za nedaj bože i zbari par njihovih ženki. :)

Super mi je i kako u jednom trenutku poriče homoseksualnu vezu sa Spokom o kojoj mnogi hipotetišu :)

Van mreže GraveSpawn

• Dominator
« Odgovor #5 poslato: 18.04.2012 16:22:42 »
Ovo je mnogo bolje nego TV Trek. Zašto nisu uradili reboot po originalnoj Rodenberijevoj zamisli? Deluje mnogo manje naivno nego fora da su ljudska bića preležala sve bolesti današnjice.