Autor Tema: Documentaries  (Pročitano 35807 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
Odg: Documentaries
« Odgovor #30 poslato: 11.04.2013 00:28:11 »
Pobiješ taj 0,1% populacije koji poseduje 90% sveta, konfiskuješ im imovinu i kreneš iz početka. Nerealno rešenje, ali pravično.

Wrong.

Kada bi uzeli sve pare ne 0.1 - nego citavih 1% najbogatijih i podelili celom svetu, u proseku, svako bi dobio nekih 1000$ (tako sam citao). Sto bi znacilo da bi velika vecina nas to potrosila za mesec, dva - i to po danasnjim uslovima. Da ne kazem sto bi, realno, tada istog momenta taj novac devalvirao i opet bi imali neku podelu na one koji imaju vise i one koji imaju manje. Sto je najgore, ta podela bi verovatno nastala po principu "ko je bolji ubica, ima vise".

S druge strane, tih 1% generisu poslove i zaposljavaju ljude. Vecina njihovog bogatstva nije u nekim tamo zlatnim polugama vec u korporacijama.

Ono sto ljudi ne kapiraju je da je novac sam po sebi nije resurs, vec rad. Ljudi moraju da rade - a raspodela tog rada nije uvek pravicna. Neki rade jako puno i dobijaju jako malo. Neki malo rade a dobijaju puno. Medjutim, zapravo, u poredjenju sa prosekom - tih 1% radi dosta vise. Recimo, siguran sam da skoro svaki ozbiljni bogatas (ne racunajuci kraljevske porodice i naslednike) radi mnogo vise od mene.

Ljudi nose Cegevara majce i prizivaju neke revolucije da bi sakrili cinjenicu da nisu dovoljno sposobni. Ako je ikada u istoriji postojao period kada je i neko ko nema nikakve bogate pretke mogao da se obogati (sto ne znaci da je to dominantan slucaj, ali ipak) - onda je to sad. Iskreno - mene uzasno smara ta prica "bankari i advokati su zli", "narod ce da ustane", "pobijte bogate" i slicno.
« Poslednja izmena: 11.04.2013 00:32:18 Ivan »
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže ivica

• Urednik
  • Dominator
    • The Art of Kendo
« Odgovor #31 poslato: 11.04.2013 00:40:23 »
Da, culling of the hyper-rich svakih 50 godina. Bolje nego sada.
Nikada nije bilo bolje nego sada. I sutra će biti bolje nego danas. Da li to znači da ćemo i mi sutra napokon dobiti taj iPad/Andorid tablet? Pa ne. Hoće li i sutra biti rata? Hoće. Ekonomske krize? Definitivno.
Ali, da li će biti bolje u globalu nego juče. O da.
Ako se ne varam, ti si ovo postavio pre nekoliko meseci:

To me uvek podseti na ono što je Ivica pričao kad su imali radio emisiju na 021 ako se ne varam u kojoj su raskrinkavali neke finansijske spletke, tokove novca i sl. Reakcija publike = 0. A onda u sledećoj emisiji pomenuli kako je neki kontraverzni biznismen sagradio sebi neki običan bazen i svi podilkanili. Lopov! Hapšenje! On ima, a mi nemamo! :)
Jeste - zato što je za prosečnog čoveka 20 miliona dinara isto što ih 200 miliona - jako puno, i koga briga.
Ali bazen! Svi kapiramo šta je bazen i to samo lopovi mogu da imaju.
Sve se svede na referentni okvir.

Movies, films and movies - Watching movies and writing about them

Van mreže Deadpool

• Dominator
  • merc with a mouth
« Odgovor #32 poslato: 11.04.2013 01:18:06 »
Prvo, nemam ništa protiv bogataša koji su pare stekli radom (Gejts, Brin, Zakerberg, Rouling, Lukas, Bafet...). Oni prvi ostavljaju svoje bogatstvo u dobrotvorne svrhe. Nemam ništa ni protiv onih koji su bogatstvo nasledili pa žive od kamata i dividendi. Treća grupa, oni koji aktivno, korupcijom, cede novac od siromašnih 99,9% su oni koje treba da izgube glave preventivno, da kada sve više i više disbalansiran sistem kolapsira ne bude daleko više mrtvih.

Drugo, ekstrapolacija unapred je ekstremno zajeban posao, i priča da će sve biti samo bolje u budućnosti je empty wishful thinking. Pali su i Rim i Hatuša i Knosos, a svi su u to vreme bili sigurni da budućnost može da bude samo svetla.

Nisam revolucionar komunjarskog tipa, mislim da je ideja da svi treba da imaju isto detinjasta, neostvarljiva i štetna. Ali mislim da za sve treba da važe ista pravila. Kada neko umeša svoje prste u menjanje tih pravila da bi sebi obezbedio privilegovanu poziciju na štetu drugih, te mu prste treba iseći. Takođe i nos i uši, za primer drugima.

Van mreže Aca

• Global Moderator
  • Dominator
« Odgovor #33 poslato: 11.04.2013 08:48:40 »
@Deadpool

Bravo!

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #34 poslato: 11.04.2013 12:50:12 »
Ne bih da komentarišem ono oko gubljenja glave, siguran sam da ne predlažeš smrtne kazne za ljude koji su potpuno legalno zarađivali novac samo zato što se njihova profesija bokati glupošću i nazesitošću njihovih korisnika. Ali koga bi ti "eliminisao" tačno? Radanike banki? Šalteruše, one likove što odobravaju kredit? Pretpostavljam da bi razne CEO-ove prve. I šta onda? Ukinuo bi banke? I sve ostalo što tebi nekako odokativno miriše na prevaru i muženje naroda? Ekonomija ne može da funkcioniše bez banaka, a narod ekonomiju doživljava previše olako. Kao da je to nešto što su bogati izmislili da mažu oči narodu.

Nisu. Nisu oni to izmislili. Banke su produkt ekonomskog sistema koji trenutno funkcioniše u svetu. Najverovatnije nije savršen sistem, ali dok bolji ne ispliva bojim se da ne možeš da sprečiš ljudsku prirodu da uzmu pare budali koja voli da se zadužuje kao ni da čine sve što je u njihovoj legalnoj moći da povećaju svoje profite.

Opet: Nisu bankari krivi ni za šta. Ja se nikad ne zadužujem, ako nemam da vratim. Da, trpaju mi u ruke sve one "kredit za 17,6 sekundi" flajere, ali nikad ništa ne uzimam. Uzeo sam jednom pre pola godine kad mi je auto riknuo totalno i sledećih tri meseca sam redukovao sve troškove i vratio te pare banci. Bilo je ili to ili da tri meseca skupljam pare tokom kojih bih imao mnogo veće troškove jer mi auto ne radi.

Sad, ja naravno možda ne znam šta sve banke i ostale firme koje se vode finansijskim manipulacijama rade, ali bih zamolio vas koji mislite da su one neko glavno zlo u ovom svetu i izvor sve ljudske bede da mi navedete neke stvari koje rade. Ok, sutra će možda ekonomija da pukne jer su oni neodgovorno poslovali, ali ekonomija nije moja. Ekonomija je u njihovom reonu. Oni su je stvorili. Zbog njih se grade putevi, infrastruktura, elektrane i sl. Da nema tih kreditnih poslova, društva bi napredovala brzinom puža. Imaju pravo da naprave pogrešnu procenu s vremena na vreme.

Što se ostatka tvoje tvrdnje tiče: SVIMA je u prirodi da pokušaju da za sebe obezbede više nego što ostali imaju. I UVEK to rade na račun drugih jer su resursi naravno konačni. To nije zlo, nije greh. To je u ljudskoj prirodi.

Mislim da ovo oko bolje budućnosti što Ivica pominje nije stvar predviđanja, nego pretpostavke da će se trend koji se održao u poslednjih nekoliko hiljada godina zabeležene istorije nastaviti. Da, civilizacije su rale i padale, ali ono što dođe posle je uvek veće, jače i bolje od onog što je bilo pre. Nekada smo živeli u pećinama, a decu bi nam ponekad pred našim očima rastrgle životinje. Danas živimo u toplim čistim stanovima i letimo sa kontinenta na kontinent. Bez obzira koliko primera propasti i srozavanja možeš da mi navedeš između ta dva perioda, i dalje smo postepeno napredovali.

Van mreže twist

• Dominator
« Odgovor #35 poslato: 11.04.2013 13:34:26 »
Prvo treba srediti ljude koji rade u marketingu! Oni su kompletno devil's spawn!
You underestimate my propensity for acting on a whim, Dan. I might kill you just for the sheer cosmic perversity of the act.

Van mreže Deadpool

• Dominator
  • merc with a mouth
« Odgovor #36 poslato: 11.04.2013 13:50:04 »
Gledaš na stvari crno-belo. Banke same po sebi nisu zlo, ali to mogu da budu.

Nije isto kada banka da nekome kredit da bi posle naplatila kamatu i tako zaradila i kada da kredit nekome za koga unapred zna da ne može da ga vrati, da bi mu oduzela depozit i ono što je uplatio. Bankari se kockaju tuđim novcem na berzi, pa ako dobiju uzmu kajmak, a ako izgube ko jebe klijenta, ostao je bez para. Nije u redu ni klađenje na berzi protiv, što stvara samoostvarivo proročanstvo. Sve su to metodi koji se danas koriste u finansijskim centrima, a bili su protizakoniti dok te iste banke nisu počele da same sebi pišu pravila. Takvo ponašanje je i dovelo do ove ekonomske krize.

Društvo zakonima mora da balansira interese cele zajednice i interese korporacija i finansijskog sektora. Mogućnost brze zarade ne može da bude važnija od stabilnosti ekonomskog sistema.

Van mreže ivica

• Urednik
  • Dominator
    • The Art of Kendo
« Odgovor #37 poslato: 11.04.2013 19:01:04 »
Društvo zakonima mora da balansira interese cele zajednice i interese korporacija i finansijskog sektora. Mogućnost brze zarade ne može da bude važnija od stabilnosti ekonomskog sistema.
Tu se slažem, i svet se sada nalazi u toj fazi (čini mi se da se uvek nalazi kada malo bolje pogledam), ali svaka strana drži do svog i ima relativno veze šta priča. Samo najekstremni obično greše na obe strane, kao i recimo u problemu pitanja oružja u SAD.

Van mreže twist

• Dominator
« Odgovor #38 poslato: 11.04.2013 19:13:23 »
Pa svet je sto se tice ekonomije bosanski lonac, od neoliberalizma do state driven ekonomije koja recimo daje Kini dvocifrenu stopu DBP-a vec dve decenije.
Dzabe je Margaret Tacer otvorila vrata neliberalnoj ekonomiji u Evropi kada evropljani mahom i dalje neguju duh solidarnosti koji je u potpunom raskoraku sa neoliberalnom ekonomijom. Veoma je tesko graditi zakonodavstvo koje se bazira na surovom kapitalizmu a da u isto vreme stiti i socijalne kategorije koje bi mahom bile posledice tog istog kapitalizma.
You underestimate my propensity for acting on a whim, Dan. I might kill you just for the sheer cosmic perversity of the act.

Van mreže DieH@rd

• Living in 1080p
  • Dominator
  • :-/ Prosuo sam sok na tastaturu... :-/
« Odgovor #39 poslato: 01.06.2013 12:41:41 »
Ameri se spremaju da napuste Avganistan, a iza sebe ostavljaju totalno neorganizovanu zemlju koju razbija korupcija.

Van mreže Deadpool

• Dominator
  • merc with a mouth
« Odgovor #40 poslato: 01.06.2013 12:48:59 »

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #41 poslato: 01.06.2013 16:51:23 »
Ameri se spremaju da napuste Avganistan, a iza sebe ostavljaju totalno neorganizovanu zemlju koju razbija korupcija.

Nije bolje bilo ni pre. Da ne ulazimo sada u to sta su i da li su Ameri trebali da urade, i nevezano za politiku - ja stvarno ne znam kako te zemlje srediti. Nije stvar samo u tome sta sebi rade, vec sto se ja bojim takvih likova na globalnom nivou. Mislim, znam neke drzave koje su bukvalno u fazonu da im je cilj da prosire serijatski zakon na celu planetu. A nova oruzija se stalno razvijaju. Sta ako jednog dana neki takvi likovi budu mogli da nekim cudom sklope neki planet buster?

Ne znam, ja ne vidim resenje.

Uzasno.
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže Deadpool

• Dominator
  • merc with a mouth
« Odgovor #42 poslato: 12.06.2013 22:34:49 »
Odličan BBC-jev dokumentarac o američkim serijama. Četiri epizode (Independent Woman, Man of the House, The Misfit, The Crusader).

Van mreže ivica

• Urednik
  • Dominator
    • The Art of Kendo
« Odgovor #43 poslato: 08.07.2013 13:22:09 »
Ne znam da li ste videli vest na mainpage, ali "In Saturn's rings" izgleda fenomenalno http://www.photontide.org/teaser-trejler-za-in-saturns-rings/

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #44 poslato: 08.07.2013 14:09:50 »
Poprilično je impresivno. Mada dovodim u pitanje bombastične izjave "no VFX" i sl. Ajde za saturn i psrstenove, ok. Sklopili su sekvence slika koje je Casini verovatno rafalno opaljivao i slao nazad pri prolasku, ali scena galaksije u kojoj se zvezde najbliže nama pomeraju... itekako VFX.