Autor Tema: Freelance  (Pročitano 21268 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vaar

• Dominator
Freelance
« poslato: 12.09.2013 20:34:31 »
Trenutno sam preokupiran napuštanjem firme u kojoj sam radio 13 godina, pa jurim otpremninu i radim freelance da nakupim sredstava za ovaj prelazni period.
Zvuci kao dobar plan.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
Odg: Freelance
« Odgovor #1 poslato: 12.09.2013 22:25:45 »
Iscimaj staru firmu da im budes freelancer za dizajniranje standova za sajmove. :D

Nije isključivo. Ali iskreno, najradije bih da im svima vidim leđa i nikad više da nemam ništa s tom firmom. Ali videćemo u zavisnosti od toga koliko budem zarađivao freelance. Možda budem očajan :)

Van mreže Vaar

• Dominator
« Odgovor #2 poslato: 13.09.2013 01:46:02 »
Kao freelancer ces zaradjivati bar 2x vise za potpuno isto ulozeno vreme. 8h/daily. Minimum 2x vise.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #3 poslato: 13.09.2013 15:49:20 »
Kao freelancer ces zaradjivati bar 2x vise za potpuno isto ulozeno vreme. 8h/daily. Minimum 2x vise.

Ne verujem da ću u dogledno vreme doći do 8 sati, ali da... to je cilj :)
« Poslednja izmena: 13.09.2013 15:57:53 Relja »

Van mreže Vaar

• Dominator
« Odgovor #4 poslato: 14.09.2013 00:12:57 »
Izvini Relja za mali oftopik i ako je ovo sve previse "licno" - slobodno preskoci odgovor. Zasto mislis da neces stici do 8h dnevno u skorije vreme? Po mom skromnom misljenju - tvoj skill ti sigurno moze obezbediti tih 8h i pocetnu satnicu od min. $12/h. Mislim da mozes odlicno proci i sa onim tvojim video fajlovima u after fx. Valjda bese VideoHive marketplace? Zatim postanes sam svoj gazda sto je supermegacool :)
Plus ako mislis da tvoja igra ima potencijala, zasto ne pokusas da nadjes investitora? Koliko vidim u NS-u se cesto odrzavaju ti IT startup skupovi na kojima se pojavi i po koji investitor. Napravis prezentaciju i probas. Ne mozes nista da izgubis osim malo ulozenog vremena.
« Poslednja izmena: 14.09.2013 00:18:14 Vaar »

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #5 poslato: 14.09.2013 13:01:37 »
Izvini Relja za mali oftopik i ako je ovo sve previse "licno" - slobodno preskoci odgovor. Zasto mislis da neces stici do 8h dnevno u skorije vreme? Po mom skromnom misljenju - tvoj skill ti sigurno moze obezbediti tih 8h i pocetnu satnicu od min. $12/h. Mislim da mozes odlicno proci i sa onim tvojim video fajlovima u after fx. Valjda bese VideoHive marketplace? Zatim postanes sam svoj gazda sto je supermegacool :)
Plus ako mislis da tvoja igra ima potencijala, zasto ne pokusas da nadjes investitora? Koliko vidim u NS-u se cesto odrzavaju ti IT startup skupovi na kojima se pojavi i po koji investitor. Napravis prezentaciju i probas. Ne mozes nista da izgubis osim malo ulozenog vremena.

Ne, nije previše lično, čak mi dosta treba da pričam o tome, samo je off topic. Sad kad završim ovu poruku odvojiću temu da ne remetimo ovaj topic.

Trenutno zapravo naplaćujem $15/h i deluje mi da mogu bez problema da dobijem poslove po toj ceni. Samo za sada jednostavno nema toliko posla. Prijavljujem se za poslove na odesk-u i elance-u, ali retko kad dobijem posao. Što je i dalje super uspeh s obzirom koliko ljudi učestvuje u tim konkursima. Doduše izvegavao sam da se prijavljujem na ozbiljnije poslove koji traju po nekoliko meseci i sl. jer trenutno ne mogu da posvetim toliko vremena tome, ali to će da se promeni kad odem iz NIS-a.

Van mreže twist

• Dominator
« Odgovor #6 poslato: 14.09.2013 18:36:03 »
Zasto bi dodjavola isao iz NIS-a? Ja mislim da freelancing predstavlja odlican nacin da svoje sposobnosti prosiris i unovcis pored neke karijere koju u najmanju ruku treba da odrzavas na radnom mestu. Ne znam, ne znam ali mi prelazak na freelancing izgleda kao veliki korak unazad bez obzira na novac.
You underestimate my propensity for acting on a whim, Dan. I might kill you just for the sheer cosmic perversity of the act.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #7 poslato: 14.09.2013 20:34:51 »
Zato što je NIS uižasna firma za zaposlene. Nema karijere u NIS-u. Pogotovo ne za mene - dizajnera.

Još uvek je relativno ok za ljude kao ja koji su odavno zaposleni, ali njih je sve manje jer ih raznim metodama teraju iz firme. Nove ljude zapošljavaju sa fakultetima za po 35.000 din platu, a očekuje se da ostaju do uveče svaki radni dan i nekad vikendom, iživljavaju se na ljudima, ima tu i šamaranja i ponižavanja svake vrste. Ja srećom ništa od toga nisam iskusio, ali neću da ostanem dovoljno dugoi da spadnem na te grane, što me neminovno čeka.

Pošto nemam apsolutno nikakvu mogućnost za napredovanje, niti nadu da će se stvari u firmi popraviti (zapravo najavili su nam novo smanjenje plata i prebacivanje svih radnika sem menadžemnta na lizing  - da ne radimo više u NIS-u nego u firmi koja nas iznajmljuje NIS-u), prelazak na freelance mi je zapravo znatan pomak napred posle nekoliko godina stabilne silazne putanje.

Van mreže Aca

• Global Moderator
  • Dominator
« Odgovor #8 poslato: 14.09.2013 22:51:57 »
U jbt Relja...  :stunned: Ček, da li sam te dobro razumeo...šamaranje, ono, fizički?

Van mreže anakin

• Terminator
« Odgovor #9 poslato: 15.09.2013 01:00:17 »
Reljo, samo napred!

Van mreže carnifex

• Sarmofil
  • Dominator
  • Sarma prevails
« Odgovor #10 poslato: 15.09.2013 08:11:33 »
Nazalost to je uobicajena praksa u Srbiji, bez obzira da li firma pripada nasim robovlasnicima ili stranim. Znam slucaje da "gazda" salje radnika van radnog vremena da mu kupuje namirnice za kucu, vozi rodbinu do lekara itd... Daleko je sunce.
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time... like tears in rain... Time to die." Roy Batty, Blade Runner

Van mreže Aca

• Global Moderator
  • Dominator
« Odgovor #11 poslato: 15.09.2013 08:43:13 »
Nazalost to je uobicajena praksa u Srbiji, bez obzira da li firma pripada nasim robovlasnicima ili stranim. Znam slucaje da "gazda" salje radnika van radnog vremena da mu kupuje namirnice za kucu, vozi rodbinu do lekara itd... Daleko je sunce.

To nije nista, to je veoma rasirena pojava. Ima mnogo, mnogo gorih primera. Nece u Srbiji biti bolje sve dok su nam takvi ljudi nosioci privrede.
Ne znam Relja sta da ti kazem. Zajebano je vreme da se daje otkaz, true, ali jednom mora da se presece, razumem te. Srecno!

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #12 poslato: 15.09.2013 12:18:09 »
U jbt Relja...  :stunned: Ček, da li sam te dobro razumeo...šamaranje, ono, fizički?

Rusi su. Šta očekuješ drugo od njih? Moraju da demonstriraju silu. Nije ono svakodnevna pojava, ali dešava se. Čak i u menadžmentu. Na primer, mogu slobodno da napišem kad već dajem otkaz, Dmitri Fomenko direktor funkcije za organizaciona pitanja je jednom prilikom ošamario Natašu Stamenković, direktora HR-a. Kako glasine kažu, dobila je tonu para da ćuti o tome. I ćuti o tome i i oboje i dalje rade na svojim pozicijama.

Ne kažem ja da je freelance uvek odgovor, ali za mene u datoj sotuaciji jeste. NIS je užasna firma i ne preporučujem nikome da se tamo zapošljava. Došlo je dotle da ne mogu više da nađu kadrove jer niko više neće da konkuriše za poslove u NIS-u. Pročulo se kako tretiraju zaposlene. Generalno, zapošljavaju mnogo mladih ljudi direkt sa fakulteta, da bi isterali sve ove starije, ali putanja im je sledeća:

Zaposle se, počnu da nose odelo, prvih nekoliko meseci im je super, rade u velikoj firmi, ponašaju se kao odrasli, idu na sastanke i obraćaju se vršnjacima sa "vi". :) Posle nekoliko meseci krene stezanje obruča, prekovremeni neplaćeni rad, mobing, iživljavanje. Posle godinu do dve, odlaze iz NIS-a svojom voljom. Najbolji mi je jedan Rumun koji je došao da radi, video kol'ko je sati, ustao od kompa, nije se ni izlogovao, izšetao kroz glavni ulaz i nikada se nije vratio. Posle ga HR mesecima jurio da mu vrati dokumenta. :)

Van mreže maddog

• Dominator
« Odgovor #13 poslato: 15.09.2013 12:40:26 »
He he he, kako bih ja nekog sahranio da me odandari na poslu, uf, bilo bi u novinama, nema para koje bi me sprecile da mu zaigram pipirejku na ledjima... Mada, kakva drzava, takvo je i stanje u firmama, bez razlike da li je privatna ili drzavna. Sta sebi ljudi daju za pravo, da ne poverujes.
Reljoni, jos jednom ti zelim svu srecu u novom poslu  :!!:

PS: bilo bi kul da dodjes sa trubacima po papire, makar ih i ne voleo  8)

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #14 poslato: 15.09.2013 13:02:46 »
PS: bilo bi kul da dodjes sa trubacima po papire, makar ih i ne voleo  8)

Zapravo sam mislio taj dan da ušetam sa hokejaškom maskom i motornom testerom u ruci. Nothing illegal there. I samo onako da mahnem obezbeđenju i zaputim se ka liftovima. Čisto da vidim da li bi uspeli da me zaustave na vreme i koliki bi haos nastao u zgradi kad bi im umakao u lift :)