Autor Tema: Baterijsko pitanje  (Pročitano 5413 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
Odg: Baterijsko pitanje
« Odgovor #15 poslato: 22.06.2014 16:49:38 »
Ne bi nabio više ciklusa, da li puniš dvaputa od 60% do 80% ili jedom od 60% do 100% je isto.

Ne mislim na to. Znam da se to sabira, nego - u smislu da ako ga napunim na 100% i drzim na punjacu, pa ga ispraznim jednom nedeljno do pola i napunim opet, to mi je jedan ciklus na dve nedelje. Nesto je malo losije za bateriju da stoji na 100% ali ok.

A ako ga odrzavam na 80% stalno, onda konstantno koristim bateriju i punim je, za te dve nedelje cu verovatno sakupiti bar 15 ciklusa. Mislim da je to "stetnije" po dugovecnost baterije nego jedan ciklus i cinjenica da stoji na 100%.
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže Igor

• Dominator
« Odgovor #16 poslato: 22.06.2014 16:51:20 »
Ja otprilike jednom nedeljno pustim bateriju da se isprazni do 10-20% i onda je ponovo napunim...
"Let us think the unthinkable, let us do the undoable, let us prepare to grapple with the ineffable itself, and see if we may not eff it after all." - Douglas Adams

Van mreže Deadpool

• Dominator
  • merc with a mouth
« Odgovor #17 poslato: 22.06.2014 17:19:33 »
Ne bi nabio više ciklusa, da li puniš dvaputa od 60% do 80% ili jedom od 60% do 100% je isto.

Ne mislim na to. Znam da se to sabira, nego - u smislu da ako ga napunim na 100% i drzim na punjacu, pa ga ispraznim jednom nedeljno do pola i napunim opet, to mi je jedan ciklus na dve nedelje. Nesto je malo losije za bateriju da stoji na 100% ali ok.

A ako ga odrzavam na 80% stalno, onda konstantno koristim bateriju i punim je, za te dve nedelje cu verovatno sakupiti bar 15 ciklusa. Mislim da je to "stetnije" po dugovecnost baterije nego jedan ciklus i cinjenica da stoji na 100%.
Kod laptopova koji su stalno priključeni na punjač da, ovo je primenjivije kod tableta jer se ne koriste dok su na punjaču.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #18 poslato: 22.06.2014 17:35:52 »
Da. Sada mi je poprilicno jasnije sve. Pogresno sam tumacio to sto sam citao. Hvala svima na odgovorima. Poprilicno sam siguran da cu kad radim po ceo dan na kompu u ofisu ga drzati na punjacu, a kada sam kuci i malo surfujem, malo pisem mailove, radicu na bateriji.

I, najvaznije, necu se previse opterecivati time :)
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #19 poslato: 22.06.2014 17:38:49 »
Ja otprilike jednom nedeljno pustim bateriju da se isprazni do 10-20% i onda je ponovo napunim...

To je dobro, s tim sto - po onome sto sam citao - nemoj da ides tako nisko. Isprazni do 40%
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #20 poslato: 22.06.2014 18:28:19 »

Uglavnom se slazem sa svim sto je napisano (nemoj preko 80%, nemoj ispod 20%) osim sa ovim ciklusima. Nije ciklus ako dopunis 10%. Ono sto unistava bateriju na 100% nije dopunjavanje vec napon. Naravno mikropunjenja (jedan minut punim, jedan minut praznim) isto nisu zdravi.

Inace ima milion tih power-managera, uglavnom od samih proizvodjaca (traziti power manager), ja ih imam i na Thinkpadu i na Samsung ultrabook-u, i oba imaju taj "charge till 80%" mod.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #21 poslato: 22.06.2014 19:13:13 »

Uglavnom se slazem sa svim sto je napisano (nemoj preko 80%, nemoj ispod 20%) osim sa ovim ciklusima. Nije ciklus ako dopunis 10%. Ono sto unistava bateriju na 100% nije dopunjavanje vec napon. Naravno mikropunjenja (jedan minut punim, jedan minut praznim) isto nisu zdravi.

Inace ima milion tih power-managera, uglavnom od samih proizvodjaca (traziti power manager), ja ih imam i na Thinkpadu i na Samsung ultrabook-u, i oba imaju taj "charge till 80%" mod.

Jos jednom, Apple kaze da nije problem drzati ukljuceno na punjac. Sad, sta se desava s baterijom za to vreme, nemam pojma. Ali ako bih drzao stalno na chargeru, za 2 nedelje bih imao 1 ciklus vise na njegovom brojacu. Ako bih pustao da se prazni sa 80% na, recimo, 70% pa dopunjavao po 10% - 10 po 10, za te dve nedelje bih imao jedno 10-ak ciklusa.

Uostalom, sta predlazes? Da u ofisu radim na bateriji i onda je dopunjujem na svakih sat vremena do 80%??
« Poslednja izmena: 22.06.2014 19:35:24 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #22 poslato: 22.06.2014 23:20:15 »
Jos jednom, Apple kaze da nije problem drzati ukljuceno na punjac. Sad, sta se desava s baterijom za to vreme, nemam pojma. Ali ako bih drzao stalno na chargeru, za 2 nedelje bih imao 1 ciklus vise na njegovom brojacu. Ako bih pustao da se prazni sa 80% na, recimo, 70% pa dopunjavao po 10% - 10 po 10, za te dve nedelje bih imao jedno 10-ak ciklusa.

Uostalom, sta predlazes? Da u ofisu radim na bateriji i onda je dopunjujem na svakih sat vremena do 80%??

U svakom slucaju govorimo o scenariju gde je praznjenje baterije uzrokovan self-discharge-om a ne koriscenjem. A self-discharge ne ide bas toliko brzo da za dan izgubis 10%... Nemoj raditi na bateriji, nego stavi neki power manager ako ga apple nema, i lock na 80% max charge-a. Na 100% je amortizacija veca zbog napona a i self-discharge je brzi (dakle brze ce pasti sa 100 na 90 nego sa 90 na 80, etc, sto ujedno znaci i da ces imati vise ciklusa ako punis do 100).

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #23 poslato: 23.06.2014 00:38:55 »

U svakom slucaju govorimo o scenariju gde je praznjenje baterije uzrokovan self-discharge-om a ne koriscenjem. A self-discharge ne ide bas toliko brzo da za dan izgubis 10%... Nemoj raditi na bateriji, nego stavi neki power manager ako ga apple nema, i lock na 80% max charge-a. Na 100% je amortizacija veca zbog napona a i self-discharge je brzi (dakle brze ce pasti sa 100 na 90 nego sa 90 na 80, etc, sto ujedno znaci i da ces imati vise ciklusa ako punis do 100).

Bas ne razumem - kako self discharge? Znaci, ja sedim na poslu i radim u Shopu. Prikacen eksterni monitor, tabla za crtanje, sve to crpi bateriju, radim na velikim formatima i radi dedicated GPU. 10% ode za manje od pola sata. Za 10 sati rada, potrosim 200% baterije. Znaci, ako bih nekako odrzavao na 80%, to bi znacilo da na svakih pola sata, sat, kacim punjac i punim tokom rada na 80-ak posto, a potom vadim punjac. Radim oko pola sata, spadnem na 70%, ponovo stavljam punjac, punim do 80, pa vadim, pa kroz pola sata opet, itd. Za tih 10-ak sati, prikacio bih punjac puno puta - ili spao na 0%. U svakom slucaju, verovatno bih potrosio 2 ciklusa baterije. Ovako, danas sam ceo dan bio na punjacu i potrosio sam - 0 ciklusa. Jutros sam imao 8 ciklusa, sada imam 8.

Moje pitanje je - zar nije to, uz prihvatanje da je drzati bateriju na 100% losije nego na 80%, ok - ipak bolje nego da sam na svakih pola sata kacio punjac da bih odrzao bateriju na 80%.

Nesto se mi ne razumemo - ovako kako ti pricas (ili ja citam) imam osecaj kao da kada prestanem da punim na 80% i izvucem punjac baterija nekako ostaje na 80% umesto da spadne. To bi bilo tako da ja drzim laptop u nekom standby-u, ali ja ga aktivno koristim. Osim ako ne mislis da ima neki nacin da, kada dodjem do 80%, punjenje prestane i laptop koristi AC power. Ali to nisam video za OS X nigde, bar nisam uspeo da izguglujem.

TLDR: Ako radim na bateriji, baterija ce se (tokom rada) prazniti - 10% na pola sata. Da bih je drzao blizu 80%, morao bih da je dopunjujem na svakih pola sata po 10%. 10 po 10 - za 5 sati bih napravio full cycle. Za 10 sati - 2 cycles. S druge strane, ako bih je samo drzao na punjacu, jeste, baterija bi bila na 100%, ali bi onda koristio direktno struju iz punjaca i imao bih 0 potrosenih cycles posle tih 10 sati. Zar nije to, ipak, bolje? S obzirom da ljudi reportuju: a mere 1-2% battery degradation per year on AC for a MacBook. S druge strane, van AC, to bi mene izaslo skoro 600 cycles za tih godinu dana - drzao ja na 80% ili ne. Posto je cinjenica da bih radio "na bateriji" a ne na punjacu.

Nesto se mi hevi ne razumemo, posto imam osecaj da ces mi sada opet odgovoriti da ima program koji prekine punjenje na 80% - sto opet nista ne vredi, ako posle toga komp koristi bateriju a ne AC power.
« Poslednja izmena: 23.06.2014 00:50:04 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #24 poslato: 23.06.2014 15:59:12 »
Nema izvlacenja punjaca baterija. Dopunis do 80% i koristis AC. Ogranicenje punjenja na 80% o kojem pricamo je cisto softverski. Yearly degradation of 1% je bullshit. Mozda u nekom paralelnom univerzuju, ali u ovom Li-ion baterija ce izgubiti vise od toga pa makar bila u cold storage-u napunjena na 30%.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #25 poslato: 23.06.2014 22:15:15 »
Nema izvlacenja punjaca baterija. Dopunis do 80% i koristis AC. Ogranicenje punjenja na 80% o kojem pricamo je cisto softverski. Yearly degradation of 1% je bullshit. Mozda u nekom paralelnom univerzuju, ali u ovom Li-ion baterija ce izgubiti vise od toga pa makar bila u cold storage-u napunjena na 30%.

Ne verujem da tako nesto postoji za OS X. Guglao sam i nista nisam nasao. Nista. Ima neki alarmi koji te podsete da izvuces punjac i stajaznam. Ali ovo sto kazes - to ne mogu da nadjem.

Mada ok, mislim, za godinu dana odnesem u servis i platim novu bateriju :)
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #26 poslato: 23.06.2014 23:01:04 »
Trazio sam, nema tako nesto za Macbook. Dosta Windows laptopa ima tu mogucnost, neki cak i u BIOS-u. Ali ne Macbook. Doduse, procitao sam da Apple pusta bateriju da se isprazni na 90% kada je prikacena na charger neko vreme.

Recimo, evo moje baterije trenutno, iako je na 100%, nije bas puna.

https://www.dropbox.com/s/i4hr56kgdsd6es0/Screenshot%202014-06-23%2022.50.54.png

Sad, siguran sam da ces da kazes nesto negativno sto potpuno negira sve to :)

Ali cinjenica je da svi postovi na svim forumima koje sam citao kazu da njihovi Macbookovi i posle godinu dana konstantnog rada na AC (uz povremeno praznjenje) drze 90% kapaciteta. A posle tih godinu dana, mogu jednostavno da platim da mi zamene bateriju i to je to. Necu previse da razmisljam o ovome - cak i da imam removable bateriju ne bi mi palo na pamet da je vadim ili posebno odrzavam u nekom rasponu ili radim bilo sta posebno - posto to kind of defeats the purpose, jel.

Apple kaze - drzi na punjacu kad mozes, i s vremena na vreme prazni do pola, da bi se elektroni kretali. I to je to. Programa za odrzavanje na 80% nema, a nesto ne vidim da se ljudi opterecuju. Da se razumemo, to sto ti kazes je sigurno tacno, ali verovatno nemoguce na Macbooku.

I, uzgred, kada ce vise da naprave neku normalnu battery tech, posto je ovo sve pain in the ass.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #27 poslato: 23.06.2014 23:39:28 »
Pa 10% godisnje amortizacije nije isto sto i 1% :) Ako ne mozes da nateras macbook da ne puni preko 80%, onda idi na 100, punjac treba da je ukljucen. I naravno ne zaboraviti da su ti procenti zesca aproksimacija i heuristika a ne neka realna fizicka velicina. Podosta se ulagalo u battery tech, ali nazalost nije da su stigli previse daleko sa istim cak i posle vise godina (ali daleko od toga da nema napretka, samo je relativno mali i inkrementalan).

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #28 poslato: 24.06.2014 00:06:27 »
Pa 10% godisnje amortizacije nije isto sto i 1% :) Ako ne mozes da nateras macbook da ne puni preko 80%, onda idi na 100, punjac treba da je ukljucen. I naravno ne zaboraviti da su ti procenti zesca aproksimacija i heuristika a ne neka realna fizicka velicina. Podosta se ulagalo u battery tech, ali nazalost nije da su stigli previse daleko sa istim cak i posle vise godina (ali daleko od toga da nema napretka, samo je relativno mali i inkrementalan).

E to! Ok, sad bar znam sta da radim u okviru ponudjenih mogucnosti.

Za relativno mali napredak - mislim da si mi rekao nesto tako jednom. U svakom slucaju, nadam se da ce jednog dana biti neki leap koji ce da promeni pravila igre.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #29 poslato: 24.06.2014 01:07:31 »
Uglavnom je problem sto su one stvari koje bi trebalo da su alternative ili neverovatno skupe (jel' bi platio 1000 eura za bateriju?:) ) ili imaju neke druge nedostatke (treba ti hazmat odelo zbog upotrebljenih hemikalija or sorts).