Autor Tema: Marvel za 99 centa (ovaj mesec)  (Pročitano 31326 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
Odg: Marvel za 99 centa (ovaj mesec)
« Odgovor #15 poslato: 30.07.2014 09:34:52 »

E sad. Lepo je to sto se stvari kupuju, podstice potrosnja, itd. Ali za vecinu ljudi u Srbiji (bar za one koji ne borave u paralelnim dimenzijama BG i NS), cak i 1.000,00 din je velika para.
Tako da, iako s vremena na vreme dam neki dinar za ono sto volim ( a i to je ravno cudu, s obzirom na visinu moje zarade i dinamiku isplate iste), apsolutno me jebeno zabole da li sam downloadovanjem nekog superhero filma ili stripa ostetio Marvel i Downey Jr-a za milionski bonus i time ga uskratio za vece u Las Vegasu uz coccaine & bitches.

Ja vise govorim o stavu, nego o tome da li ti licno kupujes i placas. Nece ljudi iz Srbije ni spasiti ni ugasiti nekog izdavaca. Ali treba da imamo taj stav, da pocnemo da se tako vaspitamo, da postenu uslugu treba posteno platiti. Pa makar samo na recima - za pocetak. Ako bih ti bilo sta prebacio to ne bi bilo to sto ne placas neke stvari, vec sto pricas na taj nacin.

Bitno je da se ovo drustvo nauci da treba raditi i placati rad umesto se "snalaziti". Da, znam, nema se para. Ali "stav" ne kosta nista. Problem je u ovome: znam nekoliko ljudi koji zapravo PREFERIRAJU ovu situaciju - da nemamo para, ali da se "snalazimo". Ono, radije bi da nekako mi izmuvamo stvari, umesto da imamo para da ih platimo legalno.

To je opak krug - meni je jasno da ce se taj stav prvenstveno menjati tek rastom standarda. Ali s druge strane, standard nece rasti bez promene misljenja.

Dakle, nije stvar u tome da ostecujemo ili nagradjujemo jedan Marvel tj. Dizni. To je nebitno. Mi treba da placamo stvari ZBOG SEBE. Zamisli da smo drustvo u kom su svi posteni i ne piratizuju nista, ne kradu nista, itd. Preko noci bi izgubili 70% kvaliteta zivota. Ne bi imali serije, ne bi imali telefone, ne bi imali softver, igre, nista. Katastrofa. Ali onda bi se celo drustvo posvetilo tome da izadjemo iz problema u kojima smo. Naravno, pricam krajnje pojednostavljeno - ali sam prilicno siguran da moramo da imamo korektan stav. Ne treba to da se menja preko noci. Ali hajde da bar polako radimo na tome - da bar pohvalimo kada neko nesto kupi ili nadje jeftino. 99 centi nije puno - hajde bar da imamo lep stav prema tome.

Ovim stavom ne ostecujemo Marvel, u krajnjem. Nego upravo jedan Darkwood i male izdavace. Direktno ili posredno, nebitno je. A najvise ostecujemo nas same.

Evo najboljeg primera: ja sam jedan od onih koji su placali RTS pretplatu. Sada citam kako ce drzava da je ukine i oprosti dugove svima koji nisu placali. Meni je, ipak, drago sto ja jesam placao. Placao sam zato sto je to tako bilo po zakonu. I dobio sam nesto za to - sto je potpuno vredno tih para. A to je moralno pravo da budem ljut. Svi ljudi vole da kritikuju drzavu - ali 90% njih upravo ovakvu drzavu i ovakvo stanje i zasluzuju.
« Poslednja izmena: 30.07.2014 09:40:31 Ivan »
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže Aca

• Global Moderator
  • Dominator
« Odgovor #16 poslato: 30.07.2014 09:52:12 »
Da opet ne ulazimo previse u tu pricu o pirateriji, samo da kazem sledece:

Ja se Ivane slazem sa tobom. Bez zezanja. Posten rad treba platiti. Ali znas sta je problem...?
Vecina privatnika u Srbiji smatra da je cool placati svoje vredne i odane radnike bedno i neredovno.
Vecina lekara u Srbiji smatra da je cool ucenjivati pacijente i traziti mito.
Vecina sudija u Srbiji smatra da je cool drzati nezavrsene predmete godinama.
Svaka cast retkim izuzecima.
Jeste problem u stavu. Ali sve  dok se ta situacija ne promeni, nece ni nama biti bolje.
Male i korektne izdavace kao sto je Darkwood cu uvek pomoci sa kupovinom nekog finog albuma. Na mesecnom nivou to nije neki izdatak. Kad god mogu, otici cu u bioskop. Preko toga, zaista ne mogu.

Sto se tice cene od 99 centa, to potpuno pozdravljam i podrzavam, to je valjda jasno. Ko ima mogucnosti, samo napred. Ja licno preferiram kvalitetna papirna HC izdanja, ne zato sto mi je digitalan format nerealan, vec zato sto ne mogu istu stvar da placam vise puta.
Ako cemo iskreno oko cene, Marvel je tu otkrio toplu vodu. Dark Horse i drugi indie izdavaci to praktikuju odavno.  :)
« Poslednja izmena: 30.07.2014 10:42:28 Aca »

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #17 poslato: 30.07.2014 13:56:26 »
Slazem se Aco, govorim vise generalno nego direktno tebi.
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames