Autor Tema: Google Cardboard  (Pročitano 2868 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže ivica

• Urednik
  • Dominator
    • The Art of Kendo
Google Cardboard
« poslato: 14.12.2014 10:41:12 »
Ne znam da li ste čuli za ovo, ali deluje zanimljivo - G je napravio proizvod od 5$ koji se sastoji iz kartona i sočiva, a koji omogućava da se telefon mount-uje na glavu i koristi kao 3D viewer. Više detalja ovde http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Cardboard

Vidim da dosta ljudi to shvata kao potpunu zajebanciju, ali nešto sumnjam da je to. Pre bih rekao da G eksperimentiše sa low cost varijacijama tehnologije koje će onda pretočiti u pravi proizvod (tj. kombinaciju fizičkog proizvoda i aplikacija) koji će biti prilično jeftiniji od konkurencije.
Movies, films and movies - Watching movies and writing about them

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
Odg: Google Cardboard
« Odgovor #1 poslato: 14.12.2014 10:49:30 »
Da to je odavno pusteno u prodaju, i cardboard je daleko od prvog prvog modela takvog VR-a. Spominjano je u Android temi.

Samsung je jedini koji je ozbiljno usao u VR u smartphone zoni, rade kooperaciju direktno sa Oculsom, optimizuju hardver [ekrane&motion senzore] i softver [optimiziju display drivere, daju VR appovima execution priority kakav do sada nije bio vidjen, optimizjuju OS] od telefona, rade sve sto je potrebno da naprave sto bolji VR experience. Samo sto njihov "cardboard" u pocetnoj devkit formi sada kosta $200 i radi samo sa Note4.

Van mreže ivica

• Urednik
  • Dominator
    • The Art of Kendo
« Odgovor #2 poslato: 14.12.2014 11:36:51 »
Samsung je jedini koji je ozbiljno usao u VR u smartphone zoni, rade kooperaciju direktno sa Oculsom, optimizuju hardver [ekrane&motion senzore] i softver [optimiziju display drivere, daju VR appovima execution priority kakav do sada nije bio vidjen, optimizjuju OS] od telefona, rade sve sto je potrebno da naprave sto bolji VR experience.
Mislim da Google sve što radi, radi smrtno ozbiljno, čak i kada je karton u pitanju. Mislim da čim su ušli u ovo, očigledno rade na VR-u, i ne bih rekao da se zajebavaju, iako (u njihovom stilu) to ne promovišu dok ne stigne do određene development milestone tačke.

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #3 poslato: 14.12.2014 11:50:24 »
Da, google to radi smrtno ozbiljno... iako su Google Cardboard napravili par zaposlenih u svom slobodnom vremenu, a sam cardboard osim inicijalnog predstavljanja [valjda to bese na zadnjem Google IO-u] nije imao nimalo promocije.

Van mreže ivica

• Urednik
  • Dominator
    • The Art of Kendo
« Odgovor #4 poslato: 14.12.2014 15:42:42 »
Da, google to radi smrtno ozbiljno... iako su Google Cardboard napravili par zaposlenih u svom slobodnom vremenu, a sam cardboard osim inicijalnog predstavljanja [valjda to bese na zadnjem Google IO-u] nije imao nimalo promocije.
Prezentacija - https://www.google.com/get/cardboard/
Zvaničan app (skinut 21k) - https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.samples.apps.cardboarddemo

Pazi, ja nisam ekspert, ali rekao bih da ovo ne uključuje baš trud nekoliko zaposlenih u svoje slobodno vreme.

Ali nije poenta u ovom konkretno proizvodu, već (mojoj) proceni da Gugl traži prostor za sebe u ovom domenu, a radi to kako niko od konkurencije ne radi - low key, low cost - što se odnosi i na R&R i na same proizvode. Većina trenutno razmišljaju drugačije (skupo, kompleksno, beskrajan razvoj). Takođe sam prilično siguran da neće ovo samo biti anomalija koja je nastala i onda nestala, već da ima neko mesto u grander scheme of things in Google.

Naravno, nadam se da će Bear reći kako mu se ovo čini pa da saznamo kako stvari zaista stoje ;)
« Poslednja izmena: 14.12.2014 15:47:38 ivica »

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #5 poslato: 14.12.2014 19:02:24 »
Ma ne shvatas Ivice, vec je ODLUCENO. Kraj. Sudbina VR-a je zacrtana. Pazi, globalni konzorcijum svih stvari cool (GLOKOC) je doneo odluku na najvisem nivou da, od kako je Diehard dao svoj endorsement Occulus Riftu da vise nema svrhe pokusavati bilo sta drugo u domenu VR, razumes? Besmisleno je - sve drugo je osudjeno na propast, dok je Occulusu zacrtan svetli i neverovatni uspeh. Nema niceg drugog. Osim, eto, mozda Sony Playstation Morpheusa posto Sony, narocito Sony Playstation, spadaju pod posebnu Diehard pre-approved klauzulu koja automatski prolazi. Otud stara narodna izreka "Mogu samo Bog i Sony".
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #6 poslato: 15.12.2014 10:22:58 »
Ali nije poenta u ovom konkretno proizvodu, već (mojoj) proceni da Gugl traži prostor za sebe u ovom domenu, a radi to kako niko od konkurencije ne radi - low key, low cost - što se odnosi i na R&R i na same proizvode. Većina trenutno razmišljaju drugačije (skupo, kompleksno, beskrajan razvoj). Takođe sam prilično siguran da neće ovo samo biti anomalija koja je nastala i onda nestala, već da ima neko mesto u grander scheme of things in Google.

Naravno, nadam se da će Bear reći kako mu se ovo čini pa da saznamo kako stvari zaista stoje ;)

TL;DR - IMHO cardboard je (daleko) vise PR nego neka tehnoloska investicija od strane G-a (u najboljem slucaju prototipski projekat za neki ozbiljniji VR koji je u pipeline-u). Mislim da Googlea boli daleko vise sto su sav taj (makar ograniceni) spotlight glede VR-a ukrali arch-enemy FB i arch-enem... ovaj... prijatelj, Sammy, a jedina alternativa, Sony, je previse uplasen za buducnost svojih konzola da fokusira Project Morpheus na Android.

On the grander scheme of things Google se ne bavi hardverom, cast izuzecima :) Google ima ogroman broj tih nezavisnih projekata koji se rade po shotgun principu. Probamo milion stvari pa sta prodje, prodje. Takodje ima jaiko puno copycat servisa i ideja (vecina tih tehnologija nisu nesto revolucionarno novo, vec se sa manje ili vise uspeha pokusava imati neki uticaj/upliv na polje u kojem vec postoje drugi igraci, najtipicniji primer je valjda G+).

Za razliku od Applea gde je glavna matra "can we make it cool?" u Guglu uvek, ali uvek "can we make it scale?". U ovom VR segmentu ocito misle da je glavna prepreka cena, hence low-cost pristup (Google voli to, ista prica i za Chromecast i cela bliskost nerd-tech maker segmentu).

Van mreže ivica

• Urednik
  • Dominator
    • The Art of Kendo
« Odgovor #7 poslato: 15.12.2014 19:07:26 »
TL;DR - IMHO cardboard je (daleko) vise PR nego neka tehnoloska investicija od strane G-a (u najboljem slucaju prototipski projekat za neki ozbiljniji VR koji je u pipeline-u).
Naravno, ne mislim da G ima viziju budućnosti gde čovečanstvo uživa u VR-u noseći kartonske kacige :D

Za razliku od Applea gde je glavna matra "can we make it cool?" u Guglu uvek, ali uvek "can we make it scale?". U ovom VR segmentu ocito misle da je glavna prepreka cena, hence low-cost pristup (Google voli to, ista prica i za Chromecast i cela bliskost nerd-tech maker segmentu).
Chromecast je i meni pao na pamet kao odličan primer, zato me uopšte ne bi iznenadilo da objave da rade na nekom ekvivalentu tome samo u VR segmentu. Koji scope i purpose, to već nemam predstavu.