Autor Tema: Console (XBox/Ps/etc) hardware/software/spiritual discussion zone  (Pročitano 3649 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže bear

• Dominator
Vec sam pricao o tome kako smatram da sadasnja verovatno poslednja generacija standalone konzola i da ce ta funkcionalnost pre ili kasnije biti integrisana u tablete, telefone, Goog/Apple TV ili nesto slicno... Well:

Citat
Sony and Samsung are teaming up to offer gamers a festive treat: PlayStation games without a PlayStation on Samsung smart TVs.

Samsung's Internet-connected TVs in the US and Canada will be able to access the PlayStation Now service in the first half of next year.

PlayStation Now enables you to stream games from the Web straight to the TV without needing a PlayStation console. You do need a Sony Dualshock controller, but once that's plugged in all you have to do is fire up an app on the TV and you can choose from over 200 PS3 games to start playing immediately.

Ono je nesumnjivo test/pilot projekat da se vidi koliko su ljudi zainteresovani, odnosno koliki traction moze da se napravi. Samsungu je ovo daleko bolje nego da se takmici sa Google Play-om, a Sonyju moze biti dobar dugorocni exit strategy za konzolni biznis. Prednosti su zapravo visestruke - ovako bi se mogao skratiti i razvojni ciklus konzola, smanjiti inicijalni trosak za nove igrace, i povratiti kompetitivnost sa distributivnim sistemom koji su uspostavili mobilni ekosistemi.

Ja sam zapravo mislio da ce Apple prvi napraviti ovako nesto - pogotovo posle price sa Apple TV uredjajima, ali izgleda da nisu jedini koji razmisljaju u tom pravcu.

http://www.cnet.com/news/samsung-tvs-will-let-you-play-playstation-games-without-a-playstation-in-2015/#ftag=CAD590a51e

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
Odg: Console (XBox/Ps/etc) hardware/software/spiritual discussion zone
« Odgovor #1 poslato: 24.12.2014 13:18:45 »
Posto se smanjuje broj "oficijelnih" emulatora na modernim konzolama [mada ocekuje se dolazak PS1 i PS2 emulatora direktno na PS4], ovo sto Sony radi je veoma odlican long-term potez. Krenuse preko PSNow da nude samo PS3 naslove na leto, videcemo koliko ce im trebati da tu dodaju i najbolje legacy PS1/2/PSP naslove. Sirenje PSNow u Evropu se ocekuje u prvoj polovini 2015. godine, mozda najave detalje sad na CES-u.

Na proslom CES-u je Sony obecao da ce PSNow stici i na android tablete i telefone, ceka se to i dalje, mada nedavno ubacise Remote Play podrsku na android tako da, rade svasta i sire svoj gaming na sve uredjaje na koje njihovi gamepadi mogu da se nakace [bez gamepada nema PSNow/Remote Play-a].

Vec sam pricao o tome kako smatram da sadasnja verovatno poslednja generacija standalone konzola i da ce ta funkcionalnost pre ili kasnije biti integrisana u tablete, telefone, Goog/Apple TV ili nesto slicno... Well:

Nah, definitivno ce biti sledece generacije kucnih konzola. PS4 je najbrze prodavanija konzola svih vremena, nema sanse da ce biti poslednja.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #2 poslato: 24.12.2014 13:37:54 »
Sigurno je da su usavrsili launch i da je PS4 launch bio vise nego uspesan - ali pitanje je dugorocno: godine lansiranja konzola su imale sledecu kadencu:

PS1 - 1994
PS2 - 2000
PS3 - 2006
PS4 - 2013

Po ovom sistemu sledeca generacija bi bila 2019-2020 (sa nekim PS4 refreshom oko 2017-1018). Komparacije radi - kada je PS3 kretao, appstoreovi nisu postojali. Ako se uporedi porast prodaje smartphoneova, tableta, connected TV-ova i sl u tom 2006-2013 periodu u odnosu koliko je PS4 bio uspesniji od PS3, vidi se da dok konzole produkuju u najboljem slucaju linearan rast, (eko)sistemi sa kojima se takmice napreduju eksponencijalno. 2006, mobile gaming je imao skoro nikakav revenue. 2014, mobile gaming ima veci revenue od konzola. You do the math sta ce biti 2020. Moja procena je stoga da ce sadasnji konzolni poslovni model (i stoga sadasnji pokazatelji prodaje) biti relevantni 2020 je vrlo bliska nuli.

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #3 poslato: 24.12.2014 14:06:38 »
Videcemo jos. Sto se mene tice svi ti dodatci u vidu smartphone/tablet/web gaminga su samo to... "dodatci" koji sire industriju igara do ljudi koji ranije nikada nisu bili gameri. Smartphone/tablet/web daje odredjen spektar igara i experience-a koji se ne poklapa puno sa kucnim konzolama i PC-om [i po broju naslova i po nacinima igranja], sto znaci da niko nije direktno ugrozen.

Konzolni biznis ce se smanjiti zbog odlaska ultra casual fanova [ninento ce najvise problema imati zbog toga, sto se vec vidi sa WiiU-om, mada WiiU je losa konzola koja je imala los marketing i podrsku samog Nintenda], ali nece nestati jer ce ljudi i dalje zeleti da se igraju na velikim fancy TV ekranima i htece da taj gaming bude streamlined kao sto ga sada dobijamo. Laka kupovina igara sirkokog spektra budzeta [od indie do AAA], hardver i OS jednostavni za upotrebu, built-in provera kvaliteta igara od strane console makera [sa druge strane cak je i Steam propao sto se toga tice, dnevno se na steam doda 100 igara od kojih su 95% cist shit showelware]... sve to cini konzolni gaming viable ma o kojoj godini poslovanja pricali.  Also, GTA.  :D

Velika nepoznanica je i dolazak VR-a.

Oculus oce da gura PC koji ce traziti drasticna ulaganja u hardver [CK1 ce biti 1440p @ 90hz, sigurno ce kasnije sitici i 4K modeli]. Vecina ljudi nece imati PC-ove za takve preformanse sto ce uz pomoc Samsungovog VR-a i PS4 VR-a verovatno gurnuti "multiplatform VR experience" da se vrati na dosta nizi graficki nivo od trenutno najlepsih igara. Evo stizu i vesti da MS sprema svoj VR za Xbone sa mogucim unveilom na E3 2015.  Moze se lako desiti da sledeca generacija konzola bude veoma HomeAR/VR-optimized.
« Poslednja izmena: 24.12.2014 14:10:52 DieH@rd »

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #4 poslato: 24.12.2014 14:51:47 »
Videcemo jos. Sto se mene tice svi ti dodatci u vidu smartphone/tablet/web gaminga su samo to... "dodatci" koji sire industriju igara do ljudi koji ranije nikada nisu bili gameri. Smartphone/tablet/web daje odredjen spektar igara i experience-a koji se ne poklapa puno sa kucnim konzolama i PC-om [i po broju naslova i po nacinima igranja], sto znaci da niko nije direktno ugrozen.
...
ali nece nestati jer ce ljudi i dalje zeleti da se igraju na velikim fancy TV ekranima i htece da taj gaming bude streamlined kao sto ga sada dobijamo. Laka kupovina igara sirkokog spektra budzeta [od indie do AAA], hardver i OS jednostavni za upotrebu, built-in provera kvaliteta igara od strane console makera

To je bilo uslovljeno form-faktorom i nacinom upotrebe. Stream-to-TV je, ako je dobro uradjen, upravo taj faktor koji omogucava da se phone/tablet segment prelije u konzolni deo entertainment bojista. Ne tvrdim da ce odjednom Angry Birds ili Clash of Clans ugroziti Uncharted, nego da ce, ako se distributivni kanali do TV-a uspostave, u appstoreovima poceti pojavljivati ozbiljniji naslovi koji itekako hoce poceti da ugrozavaju konzole. Sony sa ovime sa druge strane moze preduprediti taj proces i uspostavi se kao ecosystem owner za takve naslove i tehnologije, a ne da to prepusti i prodje kao kerijeri kada su prepustili appstore business Apple/Google-u...

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #5 poslato: 24.12.2014 15:00:43 »
Videcemo, appstoreovi su trenutno dom ili 99cent igara ili F2P microtransaction-driven naslova. Publika je istrenirana da ne daje pare za skuplje igre. PC i konzole ostaju mesto gde developeri mogu da zarade vece pare bez potrebe da stancaju 10 igara mesecno od kojih bi jedna odplatila sve ostale.

Kada bi prosecnom android/iOS igracu [80%+ njih nisu nikada igrali konzolne igre ranije] dao mogucnost da plate 10$ za weekly cloud-streamed rental novog uncharteda, a da MORA da koristi gamepad, ne verujem da bi bilo puno zainteresovanih [mada to malo njih sto bi bili voljni, bi bili dovoljni da se isplati pravljenje PSNow app-a za te sisteme].

Ne idu konzole nigde.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #6 poslato: 24.12.2014 15:45:35 »
Videcemo, appstoreovi su trenutno dom ili 99cent igara ili F2P microtransaction-driven naslova. Publika je istrenirana da ne daje pare za skuplje igre. PC i konzole ostaju mesto gde developeri mogu da zarade vece pare bez potrebe da stancaju 10 igara mesecno od kojih bi jedna odplatila sve ostale.

Kada bi prosecnom android/iOS igracu [80%+ njih nisu nikada igrali konzolne igre ranije] dao mogucnost da plate 10$ za weekly cloud-streamed rental novog uncharteda, a da MORA da koristi gamepad, ne verujem da bi bilo puno zainteresovanih [mada to malo njih sto bi bili voljni, bi bili dovoljni da se isplati pravljenje PSNow app-a za te sisteme].

Ne idu konzole nigde.

Ne slusas me.

Nece casual gameri da pocnu da igraju "ozbiljne" igre. Nece "ozbiljni" igraci da pocnu da igraju casual igre. Ono sto se menja je da *konzola* kao neophodnost za igranje tih "ozbiljnih" igara polako nestaje. Mislis da je ozbiljnom gameru bitno dal' je taj Uncharted skinuo sa Google Play-a ili Sonyjevog servera? Jel' mu bitno jel' to sa cega se pusta igra kutija ispred TV-a ili sam TV?

Nece konzolne *igre* ili *igraci* nestati, nego *konzole* kao kutija iliti poseban proizvod.

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #7 poslato: 24.12.2014 16:24:25 »
A ti ocigledno ne znas sta je PSNow. To je server array koji u sebi ima PS3 konzole, koje ce pored PS3 igara moci da pustaju i PS1/PS2 content.

Ozbiljni igraci igraju TRENUTNE i dosta jace konzole, koje nece biti ponudjene u bilo kojem streaming servisu [osim ako MS ne dobije suicidalne zelje da se otarase Xbox hardvera i predju totalno u cloud]. Ovakav kakav jeste, PSNow ne utice na popularnost nextgena, gde developeri/publisheri i dalje imaju odlicnu sansu da zaradjuju na indie/AAA contentu.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #8 poslato: 24.12.2014 16:37:56 »
A ti ocigledno ne znas sta je PSNow. To je server array koji u sebi ima PS3 konzole, koje ce pored PS3 igara moci da pustaju i PS1/PS2 content.

Ozbiljni igraci igraju TRENUTNE i dosta jace konzole, koje nece biti ponudjene u bilo kojem streaming servisu [osim ako MS ne dobije suicidalne zelje da se otarase Xbox hardvera i predju totalno u cloud]. Ovakav kakav jeste, PSNow ne utice na popularnost nextgena, gde developeri/publisheri i dalje imaju odlicnu sansu da zaradjuju na indie/AAA contentu.

Mmmm, fresh ad hominem :)

Da, to sam i ja rekao - PS3 je cak eksplicitno spomenut u mojoj prvoj poruci :) Kao sto rekoh, ovo je probni balon. PSNow je samo servis sa kojim je najlakse istestirati koliko je privlacna ovakva kombinacija ljudima kao koncept. Naravno da nece Sony da ubija svoj PS4 market, pricamo o tome sta ce se desiti ~2020. A PSNow itekako utice na buducnost nextgena, ne zato sto treba da ubije nextgen, vec zato sto treba da spasi PS kao fransizu ako Apple ili Google ozbiljnije krenu u te home-entertainment/gaming vode. Nema nicega tehnicki lakseg nego dodati PS4 u PSNow, ili (gasp) razvijati varijante PS specijalizovane za tu namenu (za delic cene i zivotnog ciklusa retail proizvoda). Microsoft je pod Ballmerom bio previse zastitnicki nastrojen prema XBoxu, a Nadella se jos cini mi se nije oblucio sta ce s njim. Ostali nemaju svoje ekosisteme pa im je i motivacija manja da se upustaju u tako nesto (hence Sammy u toj prici).

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #9 poslato: 24.12.2014 16:48:51 »
Da ceo ovaj thread ne bi bio napad na 30 godina staru industriju koja je zabavile stotine i stotine miliona ljudi... da javim sta trenutno igram.

Jako sam zadovoljan sa igrom. Vizuelno bas obara sa nogu [pogotovo kisa i sneg], detalji oko staza su do sada najdetaljniji koje sam ikada video u racing igrama [a igrao sam ih sve], a i core gameplay loop je dobar. U osnovi ovo je simcade [miks arkade i simulacije, usmereno vise ka simulaciji] koji je smesten na 50tak staza u 5 zemalja sirom sveta. Igra ima sirok spektar "fixnih" challenge-ova, a unutar svake trke se mogu dobiti mini izazovi. Challenge sistem automatski deli moje najbolje "podvige" mom friendlistu i random igracima [na primer "u ovoj sekciji odrzi average brzinu iznad 100km/h" i sl], a tajming svake moje voznju mogu da postavim kao izazov ili individualnim PS4 igracima ili klubovima. MP je takodje dobro resen.

Tek sam poceo da igram pre neki dan, jos nisam smogao snage da ukljucim "noc + sneg". Its fucking terrifying. :D

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #10 poslato: 25.12.2014 10:48:14 »
Da ceo ovaj thread ne bi bio napad na 30 godina staru industriju koja je zabavile stotine i stotine miliona ljudi... da javim sta trenutno igram.

Hej, dobra paralela - i filmska i muzicka su ~100 godina stare industrije koje su zabavile stotine i stotine miliona ako ne i milijardi ljudi, ali to ne znaci da su cool i da im je poslovni model stabilan na cetvrtini 21 veka. Sto ne znaci da ne volimo da gledamo filmove i slusamo muziku, ali su se nacini na koji to radimo drasticno promenili.

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #11 poslato: 25.12.2014 10:51:31 »
Nisu, jer i dalje 80% zarade se dobija od biskopskih ulaznica. :D  Manji filmovi ponekad nadju zivot na digital distribuciji, ali to su sitne pare.

edit- svez trejler za Order 1886
« Poslednja izmena: 25.12.2014 10:54:35 DieH@rd »

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #12 poslato: 25.12.2014 16:37:53 »
Nisu, jer i dalje 80% zarade se dobija od biskopskih ulaznica. :D  Manji filmovi ponekad nadju zivot na digital distribuciji, ali to su sitne pare.

To moze biti uzrokovano sa dve stvari: 1. ljude ne interesuje digitalna distribucija 2. filmska industrija jos nije skontala kako da u efikasno monetizuje digitalnu distribuciju. Pirate bay ima 10+ miliona posetilaca dnevno. Pa ti vidi sta je verovatnije.

Sa druge strane muzicka industrija je napokon skontala da ludo insistiranje na CDovima, opiranje mp3-kama i tuzakanje tinejdzera i samohranih majki nije dobitna kombinacija, pa sada imaju 51% prihod preko fizickih medija, ostalo je digitalna distribucija (2015 verovatno prva godina kada ce fizicki mediji biti manjinski izvor prihoda), a broj korisnika preko pretplata na muzicke servise raste 50-100% godisnje (!) - eto sta ucini spotify, pandora, mixradio i slicni.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #13 poslato: 25.12.2014 17:21:04 »

Citam ovu vasu diskusiju i kako god upakujemo i racionalizujemo cinjenica je da se neke stvari ne mogu zaustaviti. Vise je verovatno da ce se cela filmska industrija potpuno promeniti nego da ce nekako digitalna distribucija ostati u drugom planu. Pitanje je samo vremena. Pre ce izumreti moderni blockbuster, nego sto ce bilo sta zaustaviti online i mobile. Mozda trenutno tehnologija nije na tom nivou, mozda distributeri blokiraju neke stvari zbog zarade, itd. - ali samo da date mogucnost ljudima da na telefonima, bez puno mucenja i sa nekom ala Spotify pretplatom gledaju filmove onog momenta kada izadju i maltene momentalno ce izumreti i bioskopi i 4K televizori i 3D naocare i stagod. Ako blockbuster filmovi ne budu mogli da se prenesu na taj format - prestace da se prave. Koliko god neki tamo IMAX bio superioran, lenjost ljudi i mogucnost da sa pola mozga konzumiraju sadrzaj dok se voze subway-om ce uvek preovladati medju masom (dzaba entuzijasti), a ta masa ce diktirati pravac trzista. Trziste je takvo da ce convenience UVEK pobediti. Casual svet dolazi, a onog momenta kada je prva Americka domacica pomislila "pa vidis, mogu i ja da malo igram igre" ili "pa vidis, i ja bih da gledam neki blockbuster hit" - tog momenta je pad entertainment sveta kakvog danas znamo zacrtan.

Tako da, vracajuci se na konzole - ne znam kakav ce Playstation 5 biti (ako ga uopste bude, sto sve vise sumnjam), ali da nece biti ni nalik Playstation-u 4, to sam siguran.

Nije da se ja radujem tom ishodu, nije da ne navijam za non-casual entertainment - vec je to jednostavno tako. Ostavljam jedino mogucnost da preostane neka vrsta fokusiranog (i skupog) old-school entertainmenta za mala, niche trzista. Tu negde moze da uspeju i relikti konzola i neki VR poput Occulusa i sve to cemu ovde Diahard (nazalost, potpuno pogresno) predvidja svetlu buducnost.

« Poslednja izmena: 25.12.2014 17:25:27 Ivan »
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #14 poslato: 25.12.2014 17:27:23 »
IVANE, izlaz' napolje. Ovo je thread za mene i Bear-a. :D