Autor Tema: Krita  (Pročitano 18368 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
Krita
« poslato: 29.05.2015 09:01:40 »
Nedavno sam čuo za ovaj program i vidim da ga koristi gomila ljudi. U poslednje vreme više mi iskače u raznim feedovima nego Gimp u krugovima ljudi koji vole da koriste alternativan besplatan softver kao Blender. Program je fokusiran na digital painting, tako da je od interesa ilustratorima, vidim da ima gomilu finih četkica i sl. Nisam stigao detaljnije da se pozabavim njime. Ivane, jesi ti probao nekad ovo?

https://krita.org/

Vidim da imaju i kickstarter kampanju da ga učine bržim od Photoshopa: https://www.kickstarter.com/projects/krita/krita-free-paint-app-lets-make-it-faster-than-phot?ref=thanks

Van mreže bear

• Dominator
Odg: Krita
« Odgovor #1 poslato: 30.05.2015 10:50:27 »
Ehej, pa to je Krayon! Svojevremeno je ovo krenulo kao crtacki deo KOffice-a ali kako je KOffice-u ponestalo daha zbog napretka Libre/OpenOffice-a, ovi su se separatisali (taj deo koji se izdvojio se zove Calligra). Zanimljivo mi je kako pricaju o PhotoShopu - izvorno stvar je vise licila na neki corel-za-bitmap-crtanje. Ja inace znam par likova koji rade na ovom projektu posto ih je svojevremeno sponzorisala Nokija.

Citat
Calligra 2.4 launched with two mobile-oriented user interfaces: Calligra Mobile[29] and Calligra Active. Calligra Mobile’s development was initiated in summer 2009 and first shown during Akademy / Desktop Summit 2009 by KO GmbH as a simple port of KOffice to Maemo. Later Nokia hired KO to assist them with a full-fledged mobile version, including a touchscreen-friendly user interface which was presented by Nokia during Maemo Conference in October 2009.[30] The first alpha version was made available in January 2010.[31] Along with the launch of the Nokia N9 smartphone, Nokia released its own Poppler and Calligra-based office document viewer under GPL.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #2 poslato: 30.05.2015 12:34:21 »

Ivane, jesi ti probao nekad ovo?

Jesam, probam ja cesto nove programe.

Razlog zasto ne radim u Kriti je sto Mac verzija ne podrzava Retina Display. Ja imam iMac Retina 5K koji sam uzeo upravo da bih crtao u 220ppi. Vecina programa, ukljucujuci - naravno - Photoshop podrzavaju HiDPI mod, ali Krita ne. Nadam se da ce uvesti podrsku - pa cu opet dati sansu programu.
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #3 poslato: 31.05.2015 11:08:58 »
Zanimljivo mi je inace kako ovakvi projekti (ipak) uspevaju da prezive. Za Open Source se pokazalo da je idealan za projekte u kojem je znacajan broj korisnika programer. Zato je FOSS toliko awesome za OS, za programerske alatke, za servise/serverske stvari. Projekti koji su "vise" mainstream i gde ima manje programera korisnika uglavnom imaju problema ako ne uspeju da obezbede finansiranje od sponzora (u ovu grupu spadaju razni Office alati). Crtanje je malo nesretno jer combo programer-[dizajner/crtach], barem u mojoj glavi, relativno redak, ali izgleda da, kao i Blender, ipak moze da upadne u ovu sponzorsku trasu. Ovo vam je ujedno i objasnjenje zasto ima toliko malo open source aplikacija medju mobilnim aplikacijama...

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #4 poslato: 07.06.2015 00:18:44 »
Instalirao na poslu, dobije crn deo ekrana gde je platno.
Navodno nesto nije u redu sa karticom ili driverom.

Pokusacu jos na mom desktopu...

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #5 poslato: 07.06.2015 14:43:51 »
Jebiga, javi kad rešiš kako ti deluje program. Ja sam se samo malo igrao sa mnogobrojnim četkicama.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #6 poslato: 07.06.2015 17:46:36 »
Ako nekog zanima jos jedan dobar program slican Photoshopu (moze lepo da se crta u njemu) a koristi Mac (Achose, mogu da pretpostavim da ih imate nekoliko u Eipixu)

https://affinity.serif.com/en-gb/photo/

Meni je interesantno sa tim Photoshop alternativama - uvek se na kraju vratim na Shop. Sto mi je zanimljivo iz dva razloga:

1. Photoshop nije napravljen specificno za slikare, zapravo, to mu je vise onako usputna mogucnost
2. Sam Photoshop je daleko od savrsenog programa i neke gluposti od kojih covek poludi

Pa ipak, ni ja ni par drugara koji se bave ilustracijom nisu nasli nista bolje, ukljucujuci i popularni Corel Painter (koji je tek bagovita zbrka) i Art Rage (isto).

Kako to da niko nije napravio nista bolje? Jedini koji su uspeli da naprave solidan art program su ljudi koji su pravili Autodesk Sketchbook Pro - doduse, on je vise orijentisan ka zvrljanju i crtanju nego slikanju.

Ja i dalje cekam da neko napravi Photoshop sa boljim slikarskim cetkicama i alatkama poput Coolorusa built-in.
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #7 poslato: 07.06.2015 23:06:34 »
Mislim da razlog zasto niko nije napravio nesto bolje lezi u tome sto sve ovo ostalo (generalizujem na osnovu malog uzorka) pokusava da simulira zapravo slikanje, kao da radis na tkanom platnu, uljanim ili akrilnim bojama, koje ce da se prelivaju razmazuju i ostalo. Drugim recima 'paint simulator'

Dok je PS alatka za profesionalce koji proizvode digitalnu sliku koja treba da izgleda kako vec treba da izgleda i nije bitno kako je to uradjeno, vazno je da je uradjeno :)

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #8 poslato: 08.06.2015 08:12:32 »
Mislim da je problem u tome što nema nekog drastično drugačijeg sistema za digitalno slikanje od onog koji je implementiran u Photoshopu. Layers, blending modes, brushes. To je to. Ako neko nema bolji sistem, zašto ne raditi u Photoshopu koji koristi većina artista i za koji ima toliko tutorijala.

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #9 poslato: 09.06.2015 00:09:19 »
Ooooooooooooookey, instalirao, imam platno i reko' ajd da isprobam...
Samo da podesim shortcuts pa da vidim kako reaguje.. Ne mogu. Jednostavno ne mogu.

Mozda sam glup, ili previse razmazen, ali ne mogu da promenim shortcuts.
Ispritiskao sam sve i svasta i nece. 'Bem li ga, program koji je ovako tvrdoglav pre nego sto sam ista poceo da radim; ne dopada mi se =/

ps: ako neko zna kako se menjaju shortcuts, molim vas podelite to :)

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #10 poslato: 09.06.2015 15:13:58 »
ja nisam probao da promenim shortcuts (iz mog iskustva sa prelaskom na Blender sa Maye, skontao sam da ljudi znaju šta rade i da su bolje organizovali rad sa shortcut-ima nego bilo gde drude - jednostavno sam naučio novi sistem i bolji je), ali mi se dopada kako se menja veličina četkica. Shift, i povučem olovkom po platnu. Nekako mi je to mnogo lakše od onog lebdenja olovkom sa pritisnutim rightclick-om u Photoshopu. Preciznije mi je.

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #11 poslato: 09.06.2015 17:57:55 »
Vidis Relja, ja cenim tvoje misljenje, al to ovo mi samo potvrdjuje da je Photoshop jedina najbolja alatk.
Sve ostalo je ok, nije lose, dobra zamena, al PS je i dalje usamljen na samom vrhu.

Offtopic
99% softweara ima pocetne shortcuts vezane tako da je tipka sa prvim slovom alatke ta koju koristis.
anywho, ja koristim C,V za brush size, T za lasso i S za smudge/blur, tako da mi je sve pod levom rukom i ne moram uopste da skidam oci sa platna.

btw, granice tableta su totalno haoticne u Kriti, meni barem. >=/

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #12 poslato: 09.06.2015 22:43:47 »
Vidis Relja, ja cenim tvoje misljenje, al to ovo mi samo potvrdjuje da je Photoshop jedina najbolja alatk.
Sve ostalo je ok, nije lose, dobra zamena, al PS je i dalje usamljen na samom vrhu.

Prilično sam siguran da je tako. Ali to može da se promeni za par godina. Nije loše imati ovakve projekte na radaru. Pogotovo kako community bude rastao.

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #13 poslato: 10.06.2015 09:17:13 »
Apsolutno.
Zapravo, u 'ispravnom' svetu, svi bismo koristili Krite dok ne kupimo PS. Sto bi za mnoge od nas bilo zauvek ili jako dugo.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #14 poslato: 05.12.2015 22:22:33 »
This shit is getting better and better:

Normal map painting, tileable texture painting...