Autor Tema: Star Trek: Discovery  (Pročitano 111650 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
Odg: Nova Star Trek Serija
« Odgovor #90 poslato: 18.05.2017 08:54:28 »
Mene samo jako nervira to što stalno hoće od Star Treka da naprave Star Wars. Ono, prljavije, down to earth, bliže nama. Star Trek je over the top futurizam. Ljudi koji su toliko daleko u budućnosti i toliko drugačiji od nas da ne možemo da se poistovetimo sa njima. Svi su čisti, slušaju klasičnu muziku i operu, manipulišu materijom i energijom kao da je to ništa, tehnologija je toliko napredna da je skoro kao magija i deluje da imaju skoro neograničene resurse.

U tom setapu Star Trek ima priliku da ispriča drugačije priče od uobičajenih "ljudskih" na koje svi ciljaju kao da je to podrazumevano bolje.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #91 poslato: 18.05.2017 09:28:31 »
Mene samo jako nervira to što stalno hoće od Star Treka da naprave Star Wars. Ono, prljavije, down to earth, bliže nama. Star Trek je over the top futurizam. Ljudi koji su toliko daleko u budućnosti i toliko drugačiji od nas da ne možemo da se poistovetimo sa njima. Svi su čisti, slušaju klasičnu muziku i operu, manipulišu materijom i energijom kao da je to ništa, tehnologija je toliko napredna da je skoro kao magija i deluje da imaju skoro neograničene resurse.

U tom setapu Star Trek ima priliku da ispriča drugačije priče od uobičajenih "ljudskih" na koje svi ciljaju kao da je to podrazumevano bolje.

Slazem se, ali u ovom traileru nisam video nista prljavije i down to earth - bar po pitanju Federacije. Ne racunam onu scenu u pustinji, posto je to samo jedna scena - govorim o tome kako izgleda most, uniforme, ono svemirsko odelo sto nosi - sve je poprilicno clean, Federacijski sterilno i Trekoliko, da tako kazem. Ne deluje dark & gritty, deluje poprilicno futuristicki.

Naravno, moze serija da ispadne drugacije, bas kako ti kazes, ali ne znam gde si to izvukao iz ovog trailera.

Zapravo - deluje da najvise idu na dizajn i visual feel novih filmova - a to je jedino sto mi u tim filmovima valja, tako da it's a good thing.
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže neor

• Dominator
    • NEOR - naučna fantastika
« Odgovor #92 poslato: 18.05.2017 09:42:43 »
Bio sam prilično skeptičan u vezi ove serije. Trejler mi je sada malo popravio utisak i podigao očekivanja, nadam se ne previše.
Zlatno doba, Darvinov radio, Brzina mraka - http://www.neor.rs/arhiva/neor/

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #93 poslato: 18.05.2017 11:42:01 »
Naravno, moze serija da ispadne drugacije, bas kako ti kazes, ali ne znam gde si to izvukao iz ovog trailera.

I got it at "10 years before Kirk". :) Ali da objasnim.

Pre svega, da napomenem: Samo pričamo. Zabavno mi je da spekulišem, nisam ogorčen niti automatski projektujem katastrofu. Samo pričamo. For fun.

Da, ovde imaju tako jak kontrast - delovi su clean, holographic, a delovi gritty. Uniforma za pustinju, i spoljašnost broda su gritty, a enterijer je clean. Ali sama ideja da se radnja ponovo stavi u prošlost, znači da je Federacija još manja, još sklepanija, sve je intimnije i ličnije. Znamo šta će se desiti na velikom planu (Klingonci i Federacija će biti u ratu jedno vreme, posle će biti saveznici, pa opet malo u ratu...) ali generalno nema velikih uloga, znamo kako će sve ispasti na kraju. Što znači da priča mora da bude oko likova, a setap je samo background da se ispričaju ljudske priče. Što je super za sve osim za Star Trek. Takođe, prilično sam siguran da scenaristi ne vole da pišu klasičan Star Trek. Ne dobija se Emi za dilemu da li velike svemirske sipe imaju etičko pravo da pojedu mužnjake posle parenja. Emi se dobija za skrhane karaktere, izneverene lojalnosti i rejection issues. Dobija se za postavljanje ličnih pitanja "Da li sam ja spreman da budem kapetan ovog broda?" a ne za "Nije u redu uzgajati populaciju klonova za harvestovanje organa".

To je sve ok za neki SF, nije za Star Trek. Mene tu uvek bocne to. Imam osećaj da svi umešani hoće da prave nešto drugo. Neki drugi SF. Ali su kupili prava na Star Trek pa moraju da ubace klingonce i lore i sve to.

U najužim crtama, ovo je dijagonalno suprotno od moje idealne "nove Star Trek serije" koju zamišljam u glavi. U mojoj glavi, vraćamo se u 24. ili 25. vek. Brodovi su još veći, ljudi još civilizovaniji, istražujemo drugu galakciju. Brod je toliko napredan da je sve od nekih forcefield-ova. Worp nejseli nisu ni spojeni sa brodom nego lebde lock-ovani nekim poljem za glavni trup. Nema ni Klingonaca ni Romulanaca, to je sve jučerašnja vest. Neki od njih služe na brodu, ali su deo Federacije sada. I sve što nađemo je novo i nikad ranije viđeno u Star Trek univerzumu.
« Poslednja izmena: 18.05.2017 11:47:18 Relja »

Van mreže Aca

• Global Moderator
  • Dominator
« Odgovor #94 poslato: 18.05.2017 12:17:00 »
Slažem se sa Reljom, i ja sam više bio za tu varijantu. Bolje je bilo da su otišli u dalju budućnost.
Da je smor više vrteti se u + - oko Kirk/Spock timeline-a, jeste. Ali, šta je tu je. Opet, bolje ovo nego gomila smaračkih serija koje su nam u ponudi već solidan niz godina.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #95 poslato: 18.05.2017 12:22:38 »

U najužim crtama, ovo je dijagonalno suprotno od moje idealne "nove Star Trek serije" koju zamišljam u glavi. U mojoj glavi, vraćamo se u 24. ili 25. vek. Brodovi su još veći, ljudi još civilizovaniji, istražujemo drugu galakciju. Brod je toliko napredan da je sve od nekih forcefield-ova. Worp nejseli nisu ni spojeni sa brodom nego lebde lock-ovani nekim poljem za glavni trup. Nema ni Klingonaca ni Romulanaca, to je sve jučerašnja vest. Neki od njih služe na brodu, ali su deo Federacije sada. I sve što nađemo je novo i nikad ranije viđeno u Star Trek univerzumu.

Razumem sta pricas, ali ja se, recimo, ne slazem sa tim uber-futuristic Trekom. U smislu, verujem da bi promasili poentu. Nisam protiv toga, ali ne mogu da zamislim da naprave nesto dobro.

Ono sta mene privlaci kod Trek-a je filozofija. Ne istrazivanje - istrazivanje jako lepo zvuci i naizgled su sve stare Trek serije vezane za to (Enterprajz otkriva nove svetove) - ali zapravo je filozofija i ideologija to sto je interesantno. Nasli su svet u kome se svaki zlocin kaznjava smrcu, Kraser je osudjen na smrt - i onda kako resiti taj problem a ne prekrsiti prime directive? Meni je ovo jedan od najboljih primera sta Trek treba da bude. Iako mi nije najbolja epizoda, odlicno ilustruje sta je zanimljivo: ne to sto je nov, neobican svet u pitanju - vec dilema. Igra na one ljudske emocije "sta bi radio kada bi morao da biras izmedju dva nemoguca izbora" i slicno. Ili oni vanzemaljci sto su navuceni na drogu. Ili - licno moja najomiljenija epizoda u Star Treku - ono kada Data treba da ubedi tvrdoglave koloniste da moraju da se isele zato sto dolazi vanzemaljska flota da ih unisti.

Citajuci opet sta si napisao - ovo sto ti kazes "nije u redu uzgajati populaciju klonova za harvestovanje organa" - mi deluje bas kao to sto i mene zanima. Te moralne dileme, a ne toliko fokus na individualne karaktere.

Jedino sto ja mislim da tu pricu jednako mogu da pricaju i 10 godina pre Kirka i 500 godina nakon i sto mislim da bi se u nekom jos novijem Star Treku cak vise udaljili od tih filozofskih dilema. Napravili bi jeftinu sapunicu tipa Voyager gde bi bilo malo jeftinih efekata, providnih negativaca i vecina price bi se svodila na medjuljudske sapunica odnose - ko bi koga da muva, ko koga ne voli, itd. Mislim da bi bas bila prica suprotna onome sto hoces. Ovako - velika sansa je da bude opet nesto tako, ali bas zato sto imaju definisan svemir i neka pravila, meni deluje veca sansa da se pozabave tim velikim idejama i temama - tipa, ekspanzija Federacije ili odnosi sa Klingoncima. Stavise, pre bih tvoju pricu o organ-klonovima ocekivao u seriji 10 godina pre Kirka. Ne znam zasto.

Evo, na primer, zamisli da zele da istrazuju situaciju u kojoj neki Tramp dodje na celo Federacije. Ovde - posto znamo sta ce da bude na kraju - nekako bi tema bila zanimljivija. U daljoj buducnosti - svi bi rekli "pa da, hoce da naprave mracni Star Trek". 10 godina pre Kirka svi bi rekli "A, zanimljivo, znaci sada cemo videti kako se covecanstvo u buducnosti izborilo sa populizmom".

Malo sam zaguljeno sve ovo napisao, mrzi me sad da ispravljam. U sustini mislim da hocu isto sto i ti, ali meni vise uliva poverenje ovo nego neki Star Trek gde je sve jos dalja buducnost. Ovo meni ne deluje kao neki veliki prequel, vec vise estetska odluka da se baziraju na klasicnom Treku i na novom Abramsovom Treku. Ali mislim -- nadam se - da ciljaju na politicke dileme, ideoloske diskusije i socioloske teme u buducnosti. Uz malo pucanja, malo licne drame, sve ono standardno. Ne znam, mozda gresim.
« Poslednja izmena: 18.05.2017 12:28:44 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #96 poslato: 18.05.2017 14:31:53 »
Samo da na pomenem, trejler nije prikazao USS Discovery. Centralni brod u pilot epizodi [samo to je pokrio ovaj trejler] je Shenzou, brod kojim komanduje Michelle Yeoh.

Inace svidja mi se ovaj pristup, da je glavni lik igre vulkanka [ili polu vulkanka mnogo izvesnije] koja je bila proterana sa Vulkana, odrasla je na zemlji. To je totalno drukciji pristup od Spock-a, koji je polu-vulkanac ali je bio odrastao na Vulkanu.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #97 poslato: 18.05.2017 15:22:39 »
Samo da na pomenem, trejler nije prikazao USS Discovery. Centralni brod u pilot epizodi [samo to je pokrio ovaj trejler] je Shenzou, brod kojim komanduje Michelle Yeoh.

Inace svidja mi se ovaj pristup, da je glavni lik igre vulkanka [ili polu vulkanka mnogo izvesnije] koja je bila proterana sa Vulkana, odrasla je na zemlji. To je totalno drukciji pristup od Spock-a, koji je polu-vulkanac ali je bio odrastao na Vulkanu.

Vulkanka? Ja sam nekako bio pod impresijom da je humanka koja je zivela na Vulkanu. Zasto nema onda spicaste usi? (Ili ima, mozda nisam dobro video).
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #98 poslato: 18.05.2017 19:13:33 »
Mene samo jako nervira to što stalno hoće od Star Treka da naprave Star Wars. Ono, prljavije, down to earth, bliže nama.

Ni SW nije prljavije osim gde je to deo setinga. Tatuin je prljav, ali Coruscant nije. SW je klasicni (idealizovani) good vs evil, ali tu bas ne vidim da vuce na tu stranu. Citaj, ne znam koliko je ovo ST, ali nije SW :)

Citat

Slazemo se da je ST neka idealizovana slika futuristickog drustva (makar vrlo specificno predstavljenja iz ugla Starfleet-a), ali...

...Ja nisam imao utisak da ST price nisu "ljudske" - upravo suprotno, ti neuobicajeni uslovi su vrlo cesto bili postava za to da se istrazuje sta "ljudsko" zapravo znaci, tako da cak i kada se oslanja na klasicni anticki/sekspirovski zaplet, daje novu perspektivu (vidi Spok/Data, ili epizode tipa "Darmok").

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #99 poslato: 18.05.2017 21:57:31 »
Ono sta mene privlaci kod Trek-a je filozofija. Ne istrazivanje - istrazivanje jako lepo zvuci i naizgled su sve stare Trek serije vezane za to (Enterprajz otkriva nove svetove) - ali zapravo je filozofija i ideologija to sto je interesantno. Nasli su svet u kome se svaki zlocin kaznjava smrcu, Kraser je osudjen na smrt - i onda kako resiti taj problem a ne prekrsiti prime directive? Meni je ovo jedan od najboljih primera sta Trek treba da bude. Iako mi nije najbolja epizoda, odlicno ilustruje sta je zanimljivo: ne to sto je nov, neobican svet u pitanju - vec dilema. Igra na one ljudske emocije "sta bi radio kada bi morao da biras izmedju dva nemoguca izbora" i slicno. Ili oni vanzemaljci sto su navuceni na drogu. Ili - licno moja najomiljenija epizoda u Star Treku - ono kada Data treba da ubedi tvrdoglave koloniste da moraju da se isele zato sto dolazi vanzemaljska flota da ih unisti.

Primeri tri fenomenalne epizode. I nećeš dobiti ništa slično ovde. Osim ako ne grešim naravno. To su filozofske priče. Razlika između te i "ljudske drame" je suptilna, ali meni bitna. Naravno da je ljudska drama, jer Pikard treba da odluči da li da spasi Krašera i prekrši primarnu direktivu. Data mora da natera ljude da napuste svoje domove i istoriju jer ih u suprotnom čeka potpuno uništenje.

- "My grandfather was buried on that hill!"
- "Who's gonna be left to burry you?"

Fenomenalno. Naravno da te priče nisu zanimljve bez ljudske drame u njima. Ali ono što ćemo ovde dobiti, i što generalno dobijamo i od ovih poslednjih filmova su samo te ljudske drame i akcija, a ništa od filozofije i dilema.

Jedino sto ja mislim da tu pricu jednako mogu da pricaju i 10 godina pre Kirka i 500 godina nakon i sto

Mogu naravno. Samo što je neistražena budućnost prirodnije tlo za to od poznate prošlosti. Zato mislim da ta odluka u koji vremenski period da smeste seriju na neki način najavljuje kakve priče nameravaju da pričaju.

Mislim da ja jednostavno imam problem sa prequelima. Nekako uvek ispadne da nisu znali šta dalje pa ajde da od nečega što je onako sporedno pomenuto u ranijim nastavcima naprave film - seriju. Oduvek smo želeli da vidimo kako su Klingonci prvi put napali Federaciju. No we fucking didn't. It's just history, move on.

mislim da bi se u nekom jos novijem Star Treku cak vise udaljili od tih filozofskih dilema. Napravili bi jeftinu sapunicu tipa Voyager gde bi bilo malo jeftinih efekata, providnih negativaca i vecina price bi se svodila na medjuljudske sapunica odnose - ko bi koga da muva, ko koga ne voli, itd.

Ne znam zašto to misliš. Kao što sam i gore napisao. Može i jedno i drugo da se uradi i u jednom i u drugom vremenskom periodu. Meni eto neistražena budućnost deluje kao pogodnije tlo za filozofske rasprave, nove neotkrivene rase i sl. Ovo mi više vuče na ono što sad rade sa Star Wars-om. U nedostatku ideja za dalje, ajde da snimimo o Han Solovim avanturama kada je dobio Milenijumski Soko. Baš smo svi goreli da znamo. A posle toga, baš da vidimo kako je Čubaka živeo pre nego što je upoznao Soloa... 15 episodes limited series.

To je ceđenje starog materijala. Ne interesuje me kako je Federacija nastala, kako je izgledao prvi rat sa Klingoncima, ko je zapravo bio kriv za napad na Kitomor i kako je Kirk pobedio Kobajaši Maru test. Hoću nešto novo i neistraženo.

Evo, na primer, zamisli da zele da istrazuju situaciju u kojoj neki Tramp dodje na celo Federacije. Ovde - posto znamo sta ce da bude na kraju - nekako bi tema bila zanimljivija.

Neću ni to. Neću mračniju verziju Star Treka, kao što ni ti nećeš Mac sa instaliranim Linuxom. Star Trek je brend sa svojim mirisom i ukusom. Ako nešto reklamiraš kao Star Trek, daj mi Star Trek. Ne treba mi distropija, politička kriza i sl. Ja u isto vreme tražim novo, a da uz to look and feel ostane isti. Dakle, nove teme, ispričane poznatim mehanizmima.

But that's just me.

...Ja nisam imao utisak da ST price nisu "ljudske" - upravo suprotno, ti neuobicajeni uslovi su vrlo cesto bili postava za to da se istrazuje sta "ljudsko" zapravo znaci, tako da cak i kada se oslanja na klasicni anticki/sekspirovski zaplet, daje novu perspektivu (vidi Spok/Data, ili epizode tipa "Darmok").

Gore sam na ovo isto odgovorio Ivanu. Da, ljudska drama je neophodan element. Bilo bi dosadno da se samo neko pojavi pred ekranom i ispriča nam koja je filozofska dilema. Ali mora da bude te veće priče, flip of perspective). Nisu sve filozofske teme vezane za civilizacije. Neke se vrte i oko osoba. Kao što si i sam primetio, oko Date i Spoka i sl. Mislim da je TNG imao fin miks tih velikih dilema i ličnih priča.
« Poslednja izmena: 18.05.2017 22:00:48 Relja »

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #100 poslato: 20.05.2017 13:59:58 »

Vulkanka? Ja sam nekako bio pod impresijom da je humanka koja je zivela na Vulkanu. Zasto nema onda spicaste usi? (Ili ima, mozda nisam dobro video).

Moze biti da je to.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #101 poslato: 20.05.2017 14:16:49 »
Ima blago špicaste uši

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #102 poslato: 19.06.2017 21:25:44 »
Discovery S1 ce biti emitovan u 2 chunk-a:
part 1 - 24. sept - 5. nov
part 2 - januar and beyond

Van mreže Aca

• Global Moderator
  • Dominator

Van mreže Aca

• Global Moderator
  • Dominator
« Odgovor #104 poslato: 28.06.2017 08:09:42 »
Kao jedan od režisera je najavljen i Jonathan Frakes. Nice.

http://www.darkhorizons.com/star-trek-discovery-details-frakes-directing/