Autor Tema: Star Trek: Discovery  (Pročitano 85220 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Igor

• Dominator
Odg: Star Trek: Discovery
« Odgovor #645 poslato: 24.04.2019 12:23:55 »
al sto se taj armour samo pojavi ni iz cega :D
secam se, to je ona poslednja epizoda, kada future janeway uzima stvar u svoje ruke

Isto kao slemovi u STD. Dobri stari Stargate CGI...

*edit*
Ili prvi Batman film, on je bese prvi imao takve efekte...

« Poslednja izmena: 24.04.2019 12:30:26 Igor »
"Let us think the unthinkable, let us do the undoable, let us prepare to grapple with the ineffable itself, and see if we may not eff it after all." - Douglas Adams

Van mreže DieH@rd

• Living in 1080p
  • Dominator
  • :-/ Prosuo sam sok na tastaturu... :-/
« Odgovor #646 poslato: 24.04.2019 14:18:18 »
Ili head armor u starom Lost in Space filmu :D

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #647 poslato: 30.04.2019 07:30:15 »
Pa, odgledah i ja. Mislim da se slazem sa svim iznesenim. Uzasno glup dijalog, jos uzasniji scenario (jedini redeeming quality je (polunejasan) pokusaj da se objasni zasto Discovery, Burnham et al se ne spominju u kasnijim serijama - mada i to dopola zvuci kao neki Voyager scenario, samo u vremenskom domenu).

Nije mi bilo jasno kada ima/nema signala oko tih skokova, tako da je iako bilo prijatno iznenadjenje kako su povezali prvih 5 signala, na kraju je stvar ostala nedorecena (posto je bilo mnogo vise od 7 skokova/javljanja red angel-a, znamo da je Burnhamova bila vise puta spasena pomocu red angel-a, a to nekako nije upalo u tih 7).

Scenario je naravno megadebilana. Step 1, self destruct ne radi. OK, zasto ne zapucaju brod pod warpom u Sunce il' nesto? Step 2, stitovi se sami ukljucuju (ti podaci su izgleda na pola puta da postanu self-conscient skoro kao Control) pa Enterprise ne moze da ga raznese. Step 3, ide bitka i spucaju im te problematicne stitove... I ONDA ONI POPRAVE STITOVE DOK IM JE LELAND NA BRODU. Detalje kao sto je taj blast door necu ni da spominjem (ili zasto za 15 minuta nisu uspeli da dovedu jedan repair drone da pomeri tu polugu).

Control... Tuzno. Je*es AI koji je sposoban da kontrolise 30+ brodova i milion dronova, a onda se ispostavi da je sve to zapravo sacica nanobota koje mozes demagnetisati kao stari hard-drajv. Plus, to je valjda prvi AI koji je ono, muski sovinista koji ima problema sa nasiljem u kuci. Primera radi tabaju se - a on kad god udari zenu, SHAMARA ili DAVI. Cekao sam samo kad ce da skine pojas da ih mlati sa time. I naravno Control tako kretenski dobije hrapavi glas kad ga provale, a dotle zvuci savrseno ljudski.

Sto se tice science dela pocinjem da mislim da nisu nesposobni, vec da troluju. Razne Chewbacca science varijante sam preboleo (prvo ustanove Time Crystal lore da ako uzmes kristal i vidis buducnost, onda je ona postala fiksna - tako znamo kako ce zavrsiti Pike, a onda onako iz neba Burnhamova i Spok zakljuce da je ipak to samo MOGUCNOST i da moze to brale da se menja ako scenarista zapovedi). Zato izgleda sad vec namerno ubacuju gluposti da bi podstakli ljude da diskutuju (a ko ne zna, svejedno mu zvuci sciencey). Kao kad Burnham odgovori na "ali odelo je genetski kodirano na tvoju majku" sa "ali ja imam najblizu mRNA!"... Sto nema nikakve veze... Postoji mitohondrijalna DNK koja se najcuvenija po tome da se prenosi sa majke bez promena hiljadama generacija (mtDNA), ali mRNA je samo bukvalno "alat" za kopiranje, nit je trajan, nit se nasledjuje.

Likovi su naravno super iritantni, mega-disfunkcionalni, jedino Pike tu ima neke naznake Starfleet traininga, svi ostali koji su main cast su iz neke Mad Max price. Sta? Nemas neki zesci mental issue, nisi "poseban" ili token reprezent neke populacije na neki nacin? You're no good for Starfleet.

Kao sto kaze Ivan, steta, jer je produkcija stvarno sjajna, de fakto movie-grade.
« Poslednja izmena: 30.04.2019 07:47:31 bear »

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #648 poslato: 01.05.2019 06:28:09 »
Also - sa cisto istorijskog (TOS) aspekta zanimljivo je kako su uspeli da re-puritanizuju Starfleet - iako su sada prakticno svi Enterprise bridge-oficiri zene, umesto minica i cizmica sada su dobile puritansko-crne donje delove uniformi i cipele. Seksualna revolucija se dakle desila negde izmedju Discovery-ja i JJ Trek-a.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #649 poslato: 30.05.2019 15:52:13 »

Red letter media FTW

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #650 poslato: 31.05.2019 07:34:18 »
Hahah, odlicno, jako dobro!
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #651 poslato: 31.05.2019 08:18:25 »
Power of math people!!!

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #652 poslato: 29.06.2019 11:54:20 »
https://wegotthiscovered.com/tv/star-trek-discovery-non-binary/

U sezoni 3 će biti non-binary lik. I za slučaj da mislite da je to neka cool rasa, suprotno od binars, to su ono likovi koji odbijaju da se svrstaju u neki pol. E sad, činjenica da je to prva vest koju imamo o sezoni 3, govori dovoljno o procesu pisanja. Prvo odlučimo kakve likove i scene hoćemo da prikažemo, a onda smišljamo radnju koja će to sve nekako da opravda.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #653 poslato: 29.06.2019 15:48:18 »
https://wegotthiscovered.com/tv/star-trek-discovery-non-binary/

U sezoni 3 će biti non-binary lik. I za slučaj da mislite da je to neka cool rasa, suprotno od binars, to su ono likovi koji odbijaju da se svrstaju u neki pol. E sad, činjenica da je to prva vest koju imamo o sezoni 3, govori dovoljno o procesu pisanja. Prvo odlučimo kakve likove i scene hoćemo da prikažemo, a onda smišljamo radnju koja će to sve nekako da opravda.

Zeleo bih da se ne slazem sa tobom, ali slazem se potpuno. Kao sto sam napisao na Discordu - da su napisali super scenario, super likove (pa cak i da su unapred zeleli non-binary lika iz nekih humanih razloga) - i onda ljudi otkrili super non-binary lika, to bi bilo dobro za sve, ukljucujuci i za non-binary ljude koji traze podrsku.

Ali cinjenica da se ovim reklamiraju mi govori da niti im je stalo do price, niti do non-binary ljudi, vec samo zele jeftinu reklamu. Sto, opet, govori o kvalitetu konacnog proizvoda. Da je prva sezona i da nista nismo gledali, bio bih otvoren da im dam benefit of the doubt, posle dve sezone - ovo mi samo potvrdjuje da ce (bar za mene) biti smece.

Star Trek je uvek govorio o ljudskim pravima, inkluziji, itd - a sve to je radio preko dobre price i dobrih likova. To je bila poenta. To je cela poenta svake alegorije, svake satire, svakog umetnickog dela koja siri neku poruku. Kada su, na primer, pravili mjuzikl "Kosa", on je itekako imao jaku antiratnu i politicku poruku - ali autori nisu, pre nego sto su imali premijeru, isli unaokolo i pricali kako pripremaju mjuzikl koji ce bas da vam pokaze kako je rat u Vijetnamu pogresan! To bi potpuno unistilo poentu. Mislim, za to sluze kolumne u novinama. Ako pravis umetnicko delo, kreativno delo - pustis da delo govori umesto tebe. I cela moc takvog dela je u tome sto pusti ljude da sami dodju do zakljucka, posto ljudi uvek bolje reaguju na primere i simboliku nego na direktne komentare.

Kao mali, ja sam preko Star Treka shvatio da treba da sve ljude smatram jednakim bez obzira na boju koze preko epizoda koja se bave odnosu ljudi prema Klingoncima, vanzemaljskim rasama, itd a ne preko epizoda u kojoj crni kapetan uradi nesto sjajno pored belca koji nista ne moze da postigne i onda mu prokomentarise "take this, slavery!"

Upravo ta indirektnost mi se urezala u mozak! I postala je univerzalno primenjiva, ne samo na specifican slucaj - tipa belci vs crnci - vec generalno, stav da ne sudis o zivim bicima na osnovu toga kako izgledaju ili kojoj grupaciji pripadaju.

Tako da, ja nemam nista protiv da odlicna Star Trek serija pokusa da nam posalje poruku da treba da prihvatamo sve ljude, da postoje i non-binary ljudi medju nama, itd. Ali to se radi tako sto napravis fucking odlicnu seriju, sa odlicnom pricom - ne tako sto samo ubacis takvog lika, razglasis na sve strane, i ocistis ruke u fazonu "my job here is done".

Kao i sve drugo u vezi sa Discovery, sve je povrsno. I, naravno, sad ako uzmes to da kritikujes, staces na stranu onih odvratnih alt-right budala, a ako to podrzis, onda podrzavas lose pisanje, povrsnost i, u krajnjem, ne pomazes da covecanstvo postane bolje i inkluzivnije. Naprotiv.
« Poslednja izmena: 29.06.2019 15:55:04 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #654 poslato: 29.06.2019 22:34:12 »
Pazi SF ima jako dobre načine da ispriča te teme. Na primer ona epizoda TNG kada se Rajker zaljubi ili se u njega zaljubi ona vanzemaljkinja koja zapravo nije ni muško ni žensko. Cela rasa su bez polova i mogu da budu i jedno i drugo. Ali onda ona skonta da se oseća kao žensko i to je onda problem u njenom društvu. Misle da treba da se leči od toga.

Dakle, isto ono kroz šta prolaze trans osobe ovde, samo priča okrenuta naopačke, jer SF to dozvoljava. Učini da mi osećamo ono što osećaju oni kada ih optužuju ili traže da "probaju da se promene".

Ali ono što će Discovery da uradi je samo da stavi lika koji je trans. I reći će "E, evo ovaj lik je non-binary". I to je to. Tako su i sa ovim Stametsom i onim doktorom. Ništa nisu uradili s tim, osim što su eto prikazali da su oni gej par. Big deal, svaka druga serija ima gej likove. Call me when you make something original.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #655 poslato: 29.06.2019 23:40:20 »
Pazi SF ima jako dobre načine da ispriča te teme. Na primer ona epizoda TNG kada se Rajker zaljubi ili se u njega zaljubi ona vanzemaljkinja koja zapravo nije ni muško ni žensko. Cela rasa su bez polova i mogu da budu i jedno i drugo. Ali onda ona skonta da se oseća kao žensko i to je onda problem u njenom društvu. Misle da treba da se leči od toga.

Dakle, isto ono kroz šta prolaze trans osobe ovde, samo priča okrenuta naopačke, jer SF to dozvoljava. Učini da mi osećamo ono što osećaju oni kada ih optužuju ili traže da "probaju da se promene".

Ali ono što će Discovery da uradi je samo da stavi lika koji je trans. I reći će "E, evo ovaj lik je non-binary". I to je to. Tako su i sa ovim Stametsom i onim doktorom. Ništa nisu uradili s tim, osim što su eto prikazali da su oni gej par. Big deal, svaka druga serija ima gej likove. Call me when you make something original.

Meni je svejedno da li su gej ili strejt (nek budu gej, super), ali ako postoji veza u seriji, ona treba da ima neki narativni smisao. Ovo vazi i za strejt veze u serijama, naravno. Ali, mislim da su ovde bili u fazonu - dovoljno je samo da kazemo da su dva tipa u vezi i to cini tu vezu zanimljivom. Nije zanimljiva. Bila bi zanimljiva da su se potrudili.

Mislim, bas nemam nista protiv toga da je neki lik gej u seriji tek tako. Kada ona inzinjerka pomene svoju pokojnu zenu u nekom govoru - to je ok. Ono, imala je zenu, izgubila je nekog. She just happens to be gay i ta veza je bitna samo u smislu da pokaze da je nekog izgubila (ne kazem ni da je to dobro uradjeno, ali hocu da kazem, ok je da odredjen broj likova bude gej, posto je to normalno). Ali ako pravite vezu izmedju glavnih likova, strejt ili gej, ta veza treba nesto narativno da znaci. Da bude simpaticna. Da bude vezana za radnju. Da bude interesantna - sta god. Ali mislim da autori ne bi stavili strejt vezu i posvetili joj paznju bez da bar nesto urade s tim. Ono, bar u interakciji sa drugim likovima (na primer, meni je veza izmedju O Briana i Kejko u TNG uvek bila nista posebno, ali bar su to iskoristili za par cool scena s drugim likovima, recimo kada im je Data kum ili stavec, ili kada Worf porodi Kejko. Ali da nije bilo tih scena, jednako bi mi smetalo).

Super je sto su ta dvojica gej, ali nije dovoljno. Nista nisu uradili s tom njihovom vezom. Ono, nema drame, nema emocija, nema nista. Ili, hajde da ovako kazem: po meni je biti gej potpuno normalno. A “normalno” je i dosadno samo po sebi. Njima ocigledno to nije normalno, nego nesto “egzoticno”, cim misle da je dovoljno da stave da su dva muskarca zajedno i zavrse na tome.
« Poslednja izmena: 29.06.2019 23:47:14 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #656 poslato: 30.06.2019 17:17:38 »
Kad pogledas, Orville je dijalog o polovima razlicitosti i sl odradio odlicno.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #657 poslato: 30.06.2019 18:44:14 »
Još smo daleko od toga da neko stavlja tako nekoga "tak tako". Istini za volju, Trek je duže vreme već koketirao sa takvim pristupom, ali je na kraju nekako ispalo dobro ... Sve do Discoveryja. Napr ženski komandni kadar (Dzejnvej), crni (malo mi je glupo da kažem afroamericki) Vulkanac (Tuvok). Na kraju su svi oni imali više (dovoljno?) karaktera da ih vidimo kroz njihove likove, a ne prvenstveno kroz te karakteristike. Ovde nekako uspevaju da promase. Ta inženjerka može da prođe. Stamets je na granici ali recimo doktor je ono. He's Lt. Gay. Come se on tu bavi na brodu je potpuno nebitno.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #658 poslato: 30.06.2019 18:45:38 »
Kad pogledas, Orville je dijalog o polovima razlicitosti i sl odradio odlicno.

Ona epizoda sa onim gender-bender Bortusovim klincem ima više priče i SF oomph-a nego svi ovi alternativni likovi iz Discoveryja zajedno.

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #659 poslato: 01.07.2019 09:46:06 »
Yep.
Inace pogledaj samo originalnu postavu Star Treka.

(Your mandatory, straight white macho) Kirk (obican lik)
pa imas, crnkinju, azijata, zapadno evropski lik, istocno evropski lik i vanzemaljac