Autor Tema: Tech kompanije i rast  (Pročitano 2728 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
Tech kompanije i rast
« poslato: 02.02.2016 08:42:08 »
Ok, jel moze neko - a pretpostavljam Atila, ali i drugi su pozvani - da mi objasni nesto sto mi nikad nije bilo do kraja jasno (zapravo sam samo prihvatao kao istinu). U cemu je fora sa tom opsednucoscu kompanija (narocito tech, ali pretpostavljam da vazi za sve) sa rastom. Don't get me wrong, jasno je da svaka kompanija zeli da raste, ali po svemu sto citam, ako firma ne raste kontinualno - to je to, bankrot, kraj.

Razumem ja i to da ako firma opada da ce pre ili kasnije da se rezerve novca isprazne, ali bi mi nekako bilo logicno da firme malo rastu, malo padaju, pa opet rastu - sto mislim da se i desava. Ali mi je mnogo vise misticno je to sto niko ne govori o tome da firma zaradjuje konstantno isto - posto je i to, izgleda, put u propast.

Cak i da uzmemo to da, recimo, firma koja prodaje telefone kao sto je Apple ili Samsung, mora da konstantno raste - kako je to uopste moguce? Ok, sire se na nova trzista, ali pre ili kasnije ce dostici maksimum korisnika. Mislim, cak i da prodaju telefon svakome na planeti, dostici ce maksimum korisnika i onda ce stagnirati. I nema veze sto im stotine miliona ljudi svake godine placa silne pare - nekako ako ne rastu - propasce.

Posto pratim Apple, recimo, citam kako su najavili da ce u sledecem kvartalu imati prvi pad broja prodatih ajfona. Meni ovo zvuci krajnje logicno - mislim nemoguce je da u nedogled rastu i da mene ovako neupucenog pitanju to ne bi bio big deal. Ali po svemu sto sam procitao - red alert, panika (ne salim se, CNN app mi je ladno to javio kao breaking news u notifikaciji, bas kao sto radi za tsunamije i teroristicke napade) - ispada da ako to ne promene, ono, propali su, dani su im odbrojani. Naravno, nece se to desiti sutra, ali i dalje mi nije jasno. Gaziblion ljudi ce kupiti ajfone, sa svakim tim prodatim ajfonom oni ce zaraditi stvarno ogromnu gomilu para i onda ce tu stvarno ogromnu gomilu para dodati na svoju jos ogromniju kolicinu para koje imaju u rezervi i to sve ponoviti sledece godine.

Ponavljam se - ali shvatate na sta mislim. Ako moze to neko da mi objasni kao malom detetu, posto i pored guglanja, nije mi jasno.
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže neor

• Dominator
    • NEOR - naučna fantastika
Odg: Tech kompanije i rast
« Odgovor #1 poslato: 02.02.2016 10:54:26 »
Razlog je način kako funkcioniše finansiranje većine kompanija. Skoro sve se finansira iz kredita ili drugog izvora koji zahteva da se vrati više od uloženog. Čak i kad se sve finansira sopstvenim sredstvima treba stalno pobeđivati inflaciju da bi se opstalo.
Zlatno doba, Darvinov radio, Brzina mraka - http://www.neor.rs/arhiva/neor/

Van mreže Deadpool

• Dominator
  • merc with a mouth
« Odgovor #2 poslato: 02.02.2016 17:05:40 »
Krarak odgovor: finansijsko tržište je navučeno na rast kao džanki na heroin. Nije dovoljno da kompanija pravi profit, on mora da raste. To je zato što preovladava kratkoročni vid poslovanja finansijskih firmi gde dividenda nije bitna, bitno je samo da cena kupljenih deonica poraste da bi mogla da se proda po višoj ceni. Zato može da se desi situacija kao prošle godine kada je tržište bilo razočarano Eplom jer je rast profita bio nešto niži od očekivanog.

Savremeno finansijsko tržište čini da špekulantski kapitalizam ranog XX veka izgleda kao obdanište. Posebno pošto se sada koriste i nove metode kao što je šortovanje, kada se kladi na pad cene akcija. Još jedna stvar protiv koje se mnogi bune je kvartalno objavljivanje rezultata rada kompanija, jer im to ne daje dovoljno vremena da primenjene mere poslovanja daju rezutate, što kompanije čini opreznim i kratkovidim.

Činjenica je i da Eplu visi nad glavom preko 100 gigadolara koje drži na ofšor računima, jer bi ta suma bila oporezovana ako bi bila vraćena nazad. Za razliku od Gugla koji dobar deo profita ulaže u razvoj novih projekata, kockajući se da će makar neki od njih da se isplate, Epl je suviše  konzervativan i tržište to miriše.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #3 poslato: 02.02.2016 20:07:02 »
Pa dobro, hajde da se pravim da sam ukapirao (iako nisam bas, ali to je vise do mog kapiranja nego vaseg objasnjenja :) - ali i dalje ne odgovara na pitanje: kako je moguce da kompanija raste konstantno? Pa pre ili kasnije mora doci do neke stagnacije, pa ponestace im ljudi da kupe proizvod pre ili kasnije, zar ne? Po ovome sto kazete ispada da su sve kompanije osudjene na propast, samo je pitanje vremena.

Evo, hajde da banalizujemo totalno: Epl sve vas pretvori u fanove i svi vi kupite Ajfone. Posto to niste cinili ranije, a ja sam i dalje nastavio da ih kupujem, dakle nisam prestao - profit im je porastao. Ali sad kada ste i vi kupci, sledece godine profit nece porasti - bice isti, posto je nas isti broj kao i prosle godine. Zato oni odluce da se prosire na novo trziste - i tamo uspeju isto. Hajde da pretpostavimo hipoteticki da su uspeli svakom da prodaju ajfon na planeti. Ok, broj ljudi raste, ali nisam siguran da raste dovoljnom brzinom - kome ce prodati vise nego sto prodaju prethodne godine? Mislim, fizicki smo limitirani brojem kupaca, pa meni deluje da je po definiciji nemoguce da rastu vise. Ok, mogli bi da smisle nacin da ubede ljude da kupe ajfon dvaput. Ili da ubede sve vlasnike ajfona da kupe Apple Watch, sto i pokusavaju. Ali pre ili kasnije - mora to da stane. Mislim, mozda sam ja naivan, ali deluje mi nemoguce da kompanija bas beskonacno raste. Kolicina ljudi, resursa, energije - ipak je sve to ograniceno. Ne kapiram. Malo mi je sve to zastrasujuce.

Edit: nisam glup, jasno je meni da oni i pokusavaju zato da udju na nova trzista - prave satove, automobile, VR, stagod. Jasno mi je to. Ali sve mi to deluje kao potez ocajnika. Ne samo za Apple, naravno, ali tu mi je nekako najjezivije da vidim tako nesto. Sta onda da kazu kompanije koje gube novac?!
« Poslednja izmena: 02.02.2016 20:27:36 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Deadpool

• Dominator
  • merc with a mouth
« Odgovor #4 poslato: 02.02.2016 20:32:37 »
Ako profitabilnost kompanije počne da pada onda pada i cena njenih deonica. A to je jedino što je bitno. Zasićenje tržišta je najveći bauk tehnoloških kompanija.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #5 poslato: 02.02.2016 23:07:51 »
Pa dobro, hajde da se pravim da sam ukapirao (iako nisam bas, ali to je vise do mog kapiranja nego vaseg objasnjenja :) - ali i dalje ne odgovara na pitanje: kako je moguce da kompanija raste konstantno? Pa pre ili kasnije mora doci do neke stagnacije, pa ponestace im ljudi da kupe proizvod pre ili kasnije, zar ne? Po ovome sto kazete ispada da su sve kompanije osudjene na propast, samo je pitanje vremena.

Iako se ne razumem u temu i zahavljujem ti što si postavio pitanje jer je ultra zanimljivo, usudiću se da prokomentarišem. Ovo pitanje podrazumeva da postoji neki sistem iznad svega koji odlučuje da li je nešto dokučivo ili fer. Ciljevi investitora su dugoročni, ali ne toliko dugoročni da ih remeti to što firma neće zauvek moći da raste. Bitno je da raste dok ne otplati uloženo i doda još na to.

Mada u primeru koji si naveo, čak i da Apple proda svima telefon i dalje može da se širi na druge delatnosti. Self driving cars, smart TV, smart home... electric cars, mars colony...

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #6 poslato: 03.02.2016 14:16:47 »
"Go Big or Go Home"

Tech je malo specifican u smislu da je jedina oblast koja *moze* da prouzrokuje megabrzi rast, tj. veliki promet tj. veliki profit. U stara vremena ti tech-jednorozi su bili Microsoft, Oracle i slicni, u novoj generaciji to su Google, FB i slicni, a u buducnosti ce verovatno biti neki koji ce rasti jos brze, jos eksplozivnije.

Ako ti kazes investitoru "hej, mogu da ti dupliram pare za 2 godine" on ce ti dati X miliona dolara. Ako kazes "mogu da ti produkujem 10%" reci ce meh, idi pozajmi od banke. Evo ti primera - Supercell je za godinu dana povecao promet sa 500 na 1500 miliona dolara, bez gubitka u profitnoj stopi. Ako Supercell zatrazi pare, KOLIKO GOD PARA, dobice ih, jer proizvodi 300% dobiti na godisnjem nivou.

A zasto su ta ulaganja tako bitna? Pa kao sto neor rece, ti uglavnom radis parama investitora (ta valuacija od X gazilijardi dolara za Google ili Apple nije njihov *profit*). Investitori nisu permanentni (mislim da je ovo kljucni momenat koji ljudi previdjaju) - ako oni vide drugde bolju zaradu, odnece te pare. Mali Perica kaze "ej, Apple je kul firma, kupicu deonice!". Investitor razmislja drugacije - "sta da menjam u mom portfoliju deonica da on sutra vredi jos vise". Ako Apple/Google/etc vise ne mogu da produkuju te rezultate, te pare ce da odu. A ako bi svi poceli da prodaju Apple deonice, otisla bi mast u propas' (kao i kad bi svi odjednom povukli pare iz neke banke).

Ako se smanji kolicina *novih* investicija, to znaci da ce ti biti manji R&D, marketing, etc budzeti, pa ce ti ubuduce rast biti jos sporiji ili ces morati da umesto investitora uzimas pare od banaka po znatno losijim uslovima... i tako krece spirala smrti (to se, sa finansijskog aspekta, desilo Nokiji - zato "prelazak na Android" ne bi nista promenio).

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #7 poslato: 03.02.2016 14:21:12 »
(i da, horizontalna diverzifikacija je jedan od kljuceva sirenja - i iPhone je nastao kao posledica nemogucnosti sirenja iPod trzista. Nije Apple *hteo* da se bakce telekomunikacijama, nego je bio primoran - a to sto je bio daleko uspesniji nego Microsoft, Palm i mnogi drugi je druga prica. iPad, Watch, TV, kola, younameit su isto posledica trazenja plodnog tla za rast)

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #8 poslato: 03.02.2016 16:03:43 »
Ok, jasno, ali i dalje mi deluje nemoguce da te kompanije rastu u nedogled. A po ovome ispada da moraju.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #9 poslato: 03.02.2016 18:52:01 »
Pa ne moraju. Kad više ne mogu da rastu, umru. I meni je neverovatno da moram da umrem jednom. Ispada da moram da konstantno popravljam telo sve bržim tempom unedogled da bi živeo zauvek. To mi deluje totalno neodrživo.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #10 poslato: 03.02.2016 22:48:40 »
Ok, jasno, ali i dalje mi deluje nemoguce da te kompanije rastu u nedogled. A po ovome ispada da moraju.

Pa ne rastu u nedogled - ali onda dolazi do transformacije, kao sto i Sunce prelazi sa vodonika na helijum i postane crveni dzin. Vise nisi toliko kul, vise ne mozes da racunas na toliku blistavost, ali ako si do tog momenta izgradio dovoljno stabilan prihod, mozes da radis jos milijardama godina. Zato Microsoft i sve PC kompanije sasvim fino posluju bez obzira na uspeh titana tipa Gugla i Applea. Sa druge strane, ako si imao preveliki cash flow i nisi obezbedio prelaz sa investitorskog na stabilnije resurse... eto (super)nove :) Zato i Fejs, Uber i svi ostali groznicavo traze nacina kako da pretvore te pare u kojima se sada kupaju (dave) u odrziv biznis (ili u slucaju Applea kao HW firme nove kategorije proizvoda).
« Poslednja izmena: 03.02.2016 22:50:44 bear »