Autor Tema: Pomoc oko podesavanja rutera  (Pročitano 3077 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
Pomoc oko podesavanja rutera
« poslato: 04.03.2016 21:49:39 »
Ok treba mi pomoc, ako neko ima ideju neku. Dakle, kupio sam ruter, Asus RT-AC66U, sve lepo radi i tako to. Ima neke lepe opcije da skida torrente, streamuje filmove, itd. Medjutim, sve to mi samo radi u lokalnoj mrezi. Da bih pristupio ruteru preko interneta, ako sam dobro shvatio (sve je fucking nejasno do bola, ne znam za koga su to pravili) treba mi nesto sto se zove DDNS - i Asus nudi neki servis da to sve radi i ti imas adresu/ip/stagod na internetu preko koje pristupas ruteru na daljinu.

Podesavanje toga bi trebalo da je straightforward, medjum meni prijavljuje sledecu gresku:
The wireless router currently uses a private WAN IP address.
This router may be in the multiple-NAT environment and DDNS service cannot work in this environment.

Ovde sam otprilike shvatio sta znaci "wireless" i sta znaci "router" a sve ostalo mi je nejasno :) Ruter mi je utaknut u SBB modem/ruter (u koga ulazi kabl od kablovske i kome sam ugasio Wifi). Mozda je do toga?

E da, takodje tamo pise da ako ne mozes da koristis taj DDNS, da odes na ovu adresu http://iplookup.asus.com/nslookup.php da bi to proradilo. Ako odete na tu adresu, shvaticete kako mi tek to nije jasno.

Moguce da je ovo poprilicno bazicna stvar za ljude koji se razumeju u mreze. Ali sto se mene tice, ja zelim da mreza radi tako sto ja kliknem na nju u listi i upisem sifru. Imam osecaj kao da je neko namerno sve zakomplikovao. Ono, da ne znam bolje, pomislio bih da se neki admini/hakeri/programeri klibere negde i namerno izmisljaju izraze tipa "DMZ", "IPv6", "NAT", "VPN" i ostalo - u vremenu u kom cak i programiranje prave sa slicicama i tutorialima a kamoli nesto namenjeno da skida i pusta filmove.

Uglavnom, ne ocekujem da neko moze da mi pomogne - ali hej, bolje da pitam, jel.
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže Igor

• Dominator
Odg: Pomoc oko podesavanja rutera
« Odgovor #1 poslato: 05.03.2016 05:23:34 »
U sustini, sada imas dva rutera (asus i SjBB) i oni se sad kolju u Highlander fazonu - there can be only one. Treba da 'zaglupis' SjBB router tako da radi samo kao modem, ali nisam siguran kako se tacno zove opcija. Trazi u podesavanjima sbb rutera neku 'bridge' opciju... If all else fails, trazi od sbb-a da ti umesto tog njihovog fancy wifi routera daju obican glupi modem.
« Poslednja izmena: 05.03.2016 07:03:27 Igor »
"Let us think the unthinkable, let us do the undoable, let us prepare to grapple with the ineffable itself, and see if we may not eff it after all." - Douglas Adams

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #2 poslato: 05.03.2016 09:24:50 »
Yup, bridge mode.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #3 poslato: 05.03.2016 12:05:59 »
E da, tako nesto sam procitao, ali nisam bio siguran da mi to treba. Sada ste mi potvrdili, pa bar znam gde da istrazujem. Hvala vam obojici!
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #4 poslato: 05.03.2016 15:29:28 »
Da, ovako, treba mi bridge mod, jedino sto taj SBB-ov smece Cisco nema tu opciju. Citam da su disableovali namerno (Cisco, valjda, ne SBB - ko zna). SBB ih forsira zbog onog govnarskog UniFi-ja tako da nemaju vise obicni kablovski modem.

E sad, jel mogu ja da kupim neki kablovski modem i prikacim ga umesto ovog rutera? Tu se isto ne razumem, sigurno postoje razlicite vrste kablovskih modema. Ima nekoliko na kupujemprodajem - nisu skupi - ali ne bih da bas bacam pare. Da li neko ima tu iskustva? Ili bar zna sta treba da trazim?

Hvala jos jednom.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #5 poslato: 05.03.2016 15:31:23 »
Posle kupovine tog novog modema, verujem da ce ti neka zavrzlama naterati da kupis i novu lokalnu centralu za SBB net. :D Such is a way in Serbia.

Van mreže Igor

• Dominator
« Odgovor #6 poslato: 05.03.2016 15:35:28 »
Sam model modema ti je najmanji problem. Meni se cini da SBB vezuje tvoj account za konkretan serijski broj modema. Najbolje pozovi njihovu korisnicku podrsku i raspitaj se da li uopste mozes da menjas modem na svoju ruku... :/
"Let us think the unthinkable, let us do the undoable, let us prepare to grapple with the ineffable itself, and see if we may not eff it after all." - Douglas Adams

Van mreže neor

• Dominator
    • NEOR - naučna fantastika
« Odgovor #7 poslato: 05.03.2016 17:16:03 »
Možeš da probaš bez DDNS koristeći samo IP adresu. SBB retko menja spoljnu IP adresu, bar je kod mene jako dugo ista, pa može da ti bude dovoljno i tako.  Ako ne znaš spoljnu adresu nadješ ju na primer na www.myip.net ili nekoj sličnoj stranici mada bi i verovatno trebalo da piše i negde u interfejsu sbb rutera.
Podesiš SBB ruter da radi port forwarding porta 80 ili 443 (ili neki drugi na kojem se pristupa interfejsu rutera ako nije na default http ili https portu) ka ip adresi Asus rutera i onda ćeš mu pristupati spolja preko browsera.

Ali mislim nije baš dobra ideja otvoriti direktan pristup administratorskom interfejsu rutera spolja.
Zlatno doba, Darvinov radio, Brzina mraka - http://www.neor.rs/arhiva/neor/

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #8 poslato: 05.03.2016 17:38:19 »
Ali mislim nije baš dobra ideja otvoriti direktan pristup administratorskom interfejsu rutera spolja.

Ne otvara admin interfejs valjda - sa aspekta rutera SBB modem spada pod "spoljasnji svet". Ako se spoljasnji (modemov) IP retko menja, onda treba da na SBB-u stavi static dhcp adresu za ruter, i da stavi DMZ da pokazuje na ruter, i to je to.

Da se razumemo, nije ovo komplikovano zbog necijeg cefa, nego zato sto se ljudi ubijaju da naprave mreze sigurnijim, a ovde se trazi upravo suprotno, pristup najzasticenijem delu mreze iz pravca interneta.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #9 poslato: 05.03.2016 17:44:50 »
Sve ovo je previse komplikovano spram moje volje da se bakcem s time, ali zaista cenim pomoc. Ono sto cu da uradim je da stormujem SBB HQ u NS i zahtevam kablovski modem, drugar taman hoce da zameni svoj kablovski za ruter (posto ima mator), pa cemo da vidimo.

Ne bi ovo nista bio problem da moze da se bridge-uje taj Cisco. S druge strane, nije bas ni da mi treba taj pristup, vise me nervira SBB. I dalje mi nije jasno to sa Unifi, ali bukvalno od kako su to uveli su meni poceli problemi sa wifijem a vidim da se mnogi ljudi zale. A sada vise ne nude modeme koji nisu i ruteri - ono, da sam teoreticar zavere, mislio bih da im je taj Unifi iz nekog razloga prioritet u odnosu na kvalitet usluge.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #10 poslato: 05.03.2016 17:45:53 »
Posle kupovine tog novog modema, verujem da ce ti neka zavrzlama naterati da kupis i novu lokalnu centralu za SBB net. :D Such is a way in Serbia.

Rekao bih da si u pravu. Aj kad velike, globalne kompanije zele da te zeznu, ali ovde mi jos imamo citav jedan layer lokalnih lopova.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames