Autor Tema: Dobar besplatan/jeftin Image viewer?  (Pročitano 7228 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže bear

• Dominator
Odg: Dobar besplatan/jeftin Image viewer?
« Odgovor #15 poslato: 03.08.2016 12:30:28 »
Razlika je kao prvo sto taj preview pane prikazuje jpege i gifove i pngove i to je to, ako se ne varam.

To je bilo za vreme Windows Viste. Od win8 pa na dalje svaka aplikacija koja ima preview komponentu ce se automatski pojaviti tamo. Tako da da, pdf/ppt/doc/xls/stagod (PSD nisam probao jer nemam PhotoShop na racunaru).

Citat
Quick Look prikazuje sve, od PSD fajlova, Photoshop brusheva do dokumenata, pdf-ova, 3d modela, stagod. Druga razlika je lagodnost - znam da glupo zvuci, ali ja taj preview pane ni ne koristim na Windowsu - zauzima previse prostora, posebno na laptop ekranima. I uvek zaboravim da ga ukljucim.

Ovo mi zvuci malo psiholoski - ja nisam nisam razmisljao o tome kao ukljucivanju (kao sto rekoh - razlika je samo u tome sto tu zgazis alt-p umesto spejsa).

Citat
Jos jednom, prilicno sam siguran da sve to Windows ima *negde*. Fora je samo kako je reseno i koliko je pristupacno. Uostalom, ne znam, zasto Achos trazi "dobar free viewer za Windows"? Nisam cuo ni jednu osobu sa Mac-om da ikada pita "jel znas neki dobar viewer?"

Ovo je vec drugi diskurs - PC ekosistem se ustanovio kao Win kao osnova plus aplikacija za sve, i iOS isto prati tu "there is an app for that" filozofiju. Tu se malo skriva i inertnost korisnika - koji su navikli da kao dobar dan instaliraju viewer, acrobat, firefox/chrome, antivirus i valjda total komander kao da je i dalje 1999. Moram priznati da on Win10 ja cini mi se nemam nista od tog ekstra "utility" bloka, osim mozda video plejera, a i to samo iz jednog razloga - zato sto automatski nalazi i skida subtitleove, sam UI fabrickog MSovog mi se vise svidja.

Jako cesto vidim da ljudi "otkrivaju" stvari u MacOS-u, paradoksalno zato su stari windows korisnici i nikada nisu "istrazivali" OS posle Win7. I onda kada dobiju/predju na Mac, sve je novo i onda "jao vidi ovo! i ovo! i ovo!" i onda se ispostavi da je pola toga vec postojalo u Win10, ali da niko nije bio svestan jer "zasto bi kliknuo ovde ili pritisnuo tamo".

Citat
Ja to svima kazem, nema Mac neku magicnu mogucnost. To se sve svodi sledece - (po meni) bolje je napravljeno. U smislu, bolje osmisljen interfejs, bolji dizajn, itd. To je kao ono, poredis Mercedes i VW i kazes "pa oba imaju servo volan".

OK - kada si rekao "jednostavno nema" to mi je vise zvucalo kao da kazes "PC jednostavno nema servo volan" :)

Citat
ono, naprave Calendar app i niko je ne koristi. Naprave mail app - i niko je ne koristi (ozbiljno, jel zna nekog ko koristi Windowsov built in mail?). Naprave notifikacije slicno kako ih ima Mac OS i niko to ne koristi. Naprave Windows Photo app i niko je ne koristi. Evo, iskreno, ne znam ni ja zasto - sve to postoji i kao radi, ali niko ih ne koristi.

Ovo je ta inercija od gore - necu te nove Windows gluposti, ocu moje stare jutilitije iz 1999. Ako si na Mac-u, nema tog istorijata sitnih utilityja od pre 20 godina. Nema nikoga da te gnjavi za total komander, acdsee-irfanview-du-jour i slicno. Nema veze jel' ti treba ili ne, na Windowsu je 30 godina kultivisano da "Default ne valja", pogotovo u tech-savvy krugovima.

Ja znam brdo ljudi koji koriste default Win10 aplikacije, ali samo ako im nije "neki Widnows majstor" namestao. Evo recimo ja nisam nista cackao na racunaru devojke kada je dobila nov racunar, i ona vec godinu dana koristi taj default mail iako je na gmailu (mislim da ni ne zna da to nije outlook). Moji roditelji su takodje presli na Win10 sa Linuxa, i koriste default aplikacije.

Citat
Jasno, kazem, nije ovo Mac vs PC. Ako zelis kompjuter za malo para - PC. A s tim kompjuterom mozes da crtas, modelujes, pravis filmove, muziku, stagod - u tom smislu, mnogo bolji deal. S druge strane, ako imas para i volis kompjutere i zelis da potrosis 1500-2000e na komp zato sto to volis, radis na tome ceo dan (i, ponavljam, mozes da priustis) - onda nije "skuplji" od ekvivalentnih PC-a.

Ja upadam upravo u ovo trziste koje si opisao "volis kompjutere i zelis da potrosis 1500-2000e na komp zato sto to volis, radis na tome ceo dan (i, ponavljam, mozes da priustis)", ali mi Mac uopste nije privlacan, pogotovo u mobile contextu. Da sam hteo da potrosim vise para (u odnosu na surface), opet bih uzeo Surface Book a ne MBP. To each his own, pretpostavljam.

BTW nasao si pogresan attachment, pravi za krivljenje slike da mac nije skup je ovaj :)

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #16 poslato: 03.08.2016 13:55:03 »

Mislim, ne koristim ni smart foldere pa verovatno ne vidim veliku razliku od Windowsovih saved searcheva, odnosno izmedju spotlighta i (Cortanizovanog) windows search-a.

E da, i ovo moram da promomentarisem - meni je najveca razlika izmedju spotlighta i cortanizovanog searcha sto mi spotlight uvek nadje fajlove koje trazim. Windows mi uvek prikaze samo neki njegov cudan izbor fajlova i cesto ne nadje ono sto trazim. PSD fajlove, recimo. Sad, mozda ja samo tripujem, ali cini mi se da ne indeksira sve fajlove kako treba. I vrlo cesto mi se desi da kada krenem da kucam u Kortani, imam par sekundi pauze da dodje sebi. Takodje, ne pretrazuje eksterne diskove (a ja imam 4.5Tb prikaceno na kompjuter eksterno). Sad, ne znam, mozda meni samo ne radi kako treba. Jel ostali imaju bolja iskustva sa Windows pretragom?

Dunno, meni je radilo kako treba vec u Win8(.1) Zapravo, poboljsanje windows search-a i tog cortana-style startovanja su primarni razlog zasto sam se vratio na Windows iz Linuxa. Dok su svi kukali da nema Start menija (gasp) i mrzeli Metro, meni je bilo savrseno normalno da zgazim Win taster i krenem kucam ime fajla ili aplikacije.

Eksterni diskovi se ne indeksiraju po defaultu (sto ima smisla jer su cesto usko grlo), ali nije da je super-komplikovano ukljuciti ih ili dodati neku ekstenziju (ako vec sama aplikacija to iz nekog razloga nece).

Disclaimer: zbog trilijarde fajlova koje imam zbog developmenta ja dosta tweakujem index filtre. Po defaultu, i meni je kocio sa non-SSD drajvovima.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #17 poslato: 03.08.2016 15:05:58 »

To je bilo za vreme Windows Viste. Od win8 pa na dalje svaka aplikacija koja ima preview komponentu ce se automatski pojaviti tamo. Tako da da, pdf/ppt/doc/xls/stagod (PSD nisam probao jer nemam PhotoShop na racunaru).

Ok, cool, nisam znao. Doduse, sad mozda nitpickujem, ali recimo, da bih PSD-ove video kao thumbnailove, morao sam da trazim plugin i instaliram ga. Nisam siguran da prikazuje PSD fajlove, provericu u ofisu.

Citat

Ovo mi zvuci malo psiholoski - ja nisam nisam razmisljao o tome kao ukljucivanju (kao sto rekoh - razlika je samo u tome sto tu zgazis alt-p umesto spejsa).

Dobro, ali postoji razlika. Nije dovoljno da nesto radi, vec i KAKO radi. Alt+P zahteva dve ruke, koliko god to smesno zvucalo - to jeste bitno. No dobro, sigurno ima neki nacin da se namesti druga precica (u krajnjem, dodelis to na taster misa).

Drugo, alt+p prikazuje i sakriva preview pane, a ne prikazuje preview u prozoru. Kao sto je Relja rekao, ovo ostavlja mnogo manje prostora na laptopovima. Pazi, jeste psiholoski. Jeste sta pritisnes, gde pritisnes, heck - cak i kakvi su tasteri na tastaturi. Evo, na primer, meni je poprilicno drago sto CMD - taster koji uglavnom zamenjuje CTRL sa Windows racunara - stoji odmah do space-a. Na Windowsu je dosta udaljeniji i cesto mi je nezgodno da pritisnem CTRL+space ili CTRL+C (a da ne kazem sto na mnogim tastaturama FN i CTRL menjaju mesta, ko je to smislio, neka gori u paklu). Ne znam da li si primetio koliko su tasteri CMD+C i CMD+V blizu jedni drugih. To nije slucajno. Kao ni CMD+Space precica sto ima blizu tastere. Tebi je to isto - "pa ima to i Windows" - ali meni je samo jos jedan razlog zasto mi je Mac bolji.

Ne bih samo zbog toga kupio Mac, naravno, ali skupi se toga malo po malo. 1000 sitnica - koje (a stvarno ne zelim da zvucim nadmeno, vec samo konstatujem) mislim da ti ni ne primecujes. Ne znam, mozda to tebi deluje malo smesno, ali kao neko ko - bukvalno - na hiljade puta u toku dana pritisnem copy i paste precice u Shopu, to znaci. Na Windowsu pritiskam malim prstom i kaziprstom koji su udaljeni, na Mac-u palcem i kaziprstom koji su blizu. Deluje bezveze? E pa mogu da ti kazem da kada radim ceo dan na Windowsu, zbog te razlike imam bol u ruci a na Mac-u ne. Najozbiljnije, ne preterujem.

Elem, mozemo da se raspravljamo do besvesti - ali meni je na Mac-u to bolje i koristim stalno, na Windowsu nikad ne koristim nikad alt+p. Plus, postoji nekoliko aplikacija koje pokusavaju da imitiraju preview sa Mac-a na Windowsu. Da je ljudima Windows resenje dobro, ne bi niko pravio te aplikacije. Isto tako, niko nije napravio app koji simulira preview sa Windowsa na Mac-u.

Citat

Jako cesto vidim da ljudi "otkrivaju" stvari u MacOS-u, paradoksalno zato su stari windows korisnici i nikada nisu "istrazivali" OS posle Win7. I onda kada dobiju/predju na Mac, sve je novo i onda "jao vidi ovo! i ovo! i ovo!" i onda se ispostavi da je pola toga vec postojalo u Win10, ali da niko nije bio svestan jer "zasto bi kliknuo ovde ili pritisnuo tamo".

Ok, moguce - stoji donekle. Ali mogu ti reci da ja poprilicno volim da "otkrivam" stvari i na Windowsu. Kada je izasla 10ka, bas sam je cackao. I probao sam i Mail i Calendar, naravno. Jednostavno - nije uporedivo sa Mac alternativama. Mail posebno - vrlo je spartanski, sa minimum opcija. Poredi to samo sa Apple Mail smart filterima, search mogucnostima, gestures-ima, itd. Windows Mail je za prvu pomoc. Ali ok, cesto ljudi instaliraju stvari na Windows bez razloga.

Na primer, meni i dalje nije jasno zasto ljudi odmah stave 7zip i pakuju s time, umesto da koriste compressed folders, tojest zip, koji je standard i u Win i u Mac OS.

Citat
Ovo je ta inercija od gore - necu te nove Windows gluposti, ocu moje stare jutilitije iz 1999. Ako si na Mac-u, nema tog istorijata sitnih utilityja od pre 20 godina. Nema nikoga da te gnjavi za total komander, acdsee-irfanview-du-jour i slicno. Nema veze jel' ti treba ili ne, na Windowsu je 30 godina kultivisano da "Default ne valja", pogotovo u tech-savvy krugovima.

Ja znam brdo ljudi koji koriste default Win10 aplikacije, ali samo ako im nije "neki Widnows majstor" namestao. Evo recimo ja nisam nista cackao na racunaru devojke kada je dobila nov racunar, i ona vec godinu dana koristi taj default mail iako je na gmailu (mislim da ni ne zna da to nije outlook). Moji roditelji su takodje presli na Win10 sa Linuxa, i koriste default aplikacije.

Ok, kao sto rekoh, moguce.

Citat
Ja upadam upravo u ovo trziste koje si opisao "volis kompjutere i zelis da potrosis 1500-2000e na komp zato sto to volis, radis na tome ceo dan (i, ponavljam, mozes da priustis)", ali mi Mac uopste nije privlacan, pogotovo u mobile contextu. Da sam hteo da potrosim vise para (u odnosu na surface), opet bih uzeo Surface Book a ne MBP. To each his own, pretpostavljam.

Nisam ni rekao da svima Mac treba da je lepsi, vec samo da nije skup, kada gledas high-end trziste racunara. Microsoft, Alienware i Razor kompjuteri kostaju poprilicno, a takodje i deluxe varijante HP i Dell laptopova. Posebno mi je tu smesno sto neki od tih laptopova naizgled kostaju manje, pocnu od $900, ali u osnovnoj konfiguraciji imaju HDD, 1080p ekran i neku i3ku. Onda kada dodas sve sto ima neki MacBook Pro, kostaju i znatno vise - ali ljudi vide "900 dolara", procitaju review (koji je, naravno, high-end model) i kazu - pa eto vidis da Verge kaze da je super, a duplo je jeftiniji. Elem, Mac kosta koliko i ekvivalentni PC racunar. Jedino sto ne postoje jeftini Mekovi, ali percepcija je cudo.

Inace, svako ima pravo na svoj ukus i nisi jedini koji preferira Surface Book, ali mi je i dalje to nekad cudno. Aplikacije su uglavnom losije, taj Surface Book ce imati problema sa 50% softvera zbog Hidpi ekrana, sam Windows nikada nije bio sampion stabilnosti - ostaje mi jedino da ti se vise svidja hardverski dizajn + olovka + odvajanje ekrana. Sto, svakako, mogu da razumem, ali mi ti ne delujes bas kao osoba kojoj je stalo do takvih stvari. Mozda gresim. Ali hej, ako ikada uzmes neki novi Surface racunar, bas bih voleo da ih probam. Ko zna, mozda se predomislim. :) Nemam ja tu neki bias, zapravo, poprilicno navijam i za Microsoft. Da kupujem PC, Surface Pro bi mi bio visoko na listi. A pod visoko, mislim #1.
« Poslednja izmena: 03.08.2016 15:18:48 Ivan »
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #18 poslato: 03.08.2016 16:14:10 »
Ok, cool, nisam znao. Doduse, sad mozda nitpickujem, ali recimo, da bih PSD-ove video kao thumbnailove, morao sam da trazim plugin i instaliram ga. Nisam siguran da prikazuje PSD fajlove, provericu u ofisu.

Dobro, to je vec pitanje integracije sa Adobe-om. Ako ti generise thumbove, trebalo bi i preview da radi (ako se ne varam isti je engine).

Citat
Mozemo da se raspravljamo do besvesti - ali meni je na Mac-u to bolje i koristim stalno, na Windowsu ne koristim nikad alt+p. Plus, postoji nekoliko aplikacija koje pokusavaju da imitiraju preview sa Mac-a na Windowsu. Da je ljudima Windows resenje dobro, ne bi niko pravio te aplikacije.

Inercija je cudo :)

Citat
Mail posebno - vrlo je spartanski, sa minimum opcija. Poredi to samo sa Apple Mail smart filterima, search mogucnostima, gestures-ima, itd. Windows Mail je za prvu pomoc. Ali ok, cesto ljudi instaliraju stvari na Windows bez razloga.

Malo konteksta za ovo - mail je na samrti, tacnije u tranziciji (kao i desktop racunari) iz mainstreama u profesionalni domen, dok je ranije bio "za sve". Za male stvari eto IMova, dok za content eto raznih *Drive-ova i cloud aplikacija (otud i silni eksperimenti sa Wave-om, Inboxom i slicno). Sad, opet iz istorijskih razloga, tesko je bez maila, ali tom ogromnom mainstreamu ne trebaju te magicne search mogucnosti, gestures. Pogotovo sto iz Mac perspektive moze lako da se zaboravi da je Win10 od igle do lokomotive - ovo je i za telefone i tablete (gde je taj minimalizam dobrodosao) i XBox i krompir i paprikas. Kome treba, eto mu orbitalna artiljerija zvana Outlook/Exchange, u poredjenju s time, Apple Mail je taj koji je spartanski. Sad ako si navikao na odredjeni nivo konfigurabilnost onda da, Mail mi je premalo, Exchange je previse, ali se nikako ne mogu sloziti da je Mail beskoristan.

Citat
Na primer, meni i dalje nije jasno zasto ljudi odmah stave 7zip i pakuju s time, umesto da koriste compressed folders, tojest zip, koji je standard i u Win i u Mac OS.

Isto kao i irfan i total komander - inercija je cudo (jesam li to vec spominjao? :) )

Citat
Nisam ni rekao da svima Mac treba da je lepsi, vec samo da nije skup, kada gledas high-end trziste racunara. Microsoft, Alienware i Razor kompjuteri kostaju poprilicno, a takodje i deluxe varijante HP i Dell laptopova.

Zato sto je "skup" relativan pojam. Neko to misli u smislu entry pointa. Neko to misli u smislu osrednje konfiguracije. Neko to misli u smislu cene za grubo isti hardver (u smislu komponenti).

Spominjao si Mercedes - u nekom smislu Mercedes jeste skup, u nekom nije, dok se ne govorite o cemu pricate, to je klasicna prica mesanja baba i zaba.

Citat
Mac kosta koliko i ekvivalentni PC racunar. Jedino sto ne postoje jeftini Mekovi, ali percepcija je cudo.

Ovo je vec ta cudna zona sta znaci ekvivalentni. Niko ne pravi bolji Mac od Mac-a, ali cinjenica je da u PC svetu imas vise slobode po pitanju konfiguracije. Cak i famozni Surface book, koji je namerno osmisljen kao najsavrseniji i najbezobraznije skup PC notebook ikad napravljen, kosta koliko i MBP uslicnoj konfiguraciji. Zato sam i rekao da je ona slika sa surfaceom krivljenje slike, jer je Surface Pro upravo jedan od tih PC uredjaja koji nema Apple ekvivalent (i ne, iPad Pro nema veze sa Surface Pro-om).

Citat
Inace, svako ima pravo na svoj ukus i nisi jedini koji preferira Surface Book, ali mi je i dalje to nekad cudno. Aplikacije su uglavnom losije, taj Surface Book ce imati problema sa 50% softvera zbog Hidpi ekrana, sam Windows nikada nije bio sampion stabilnosti - ostaje mi jedino da ti se vise svidja hardverski dizajn + olovka + odvajanje ekrana. Sto, svakako, mogu da razumem, ali mi ti ne delujes bas kao osoba kojoj je stalo do takvih stvari. Mozda gresim.

Dunno. Kao sto rekoh, moj weapon of choice je Surface Pro - koji je isto Hidpi. Mozda ja bas ne koristim tih 50% softvera/aplikacija koje su lose i nestabilne (moj osecaj je, kao i sa iOS-om da je tajna stabilnosti OSXa da bolje krije fail-ove :) ). Isto i za HiDPI, prosla su vremena kada sam osecao da je to neki "problem" (kao sto su prosla i vremena kada su retina Macovi imali taj problem). Olovka je zgodna, ali je potpuno opciona za moju upotrebu. 2-in-1 pristup sa druge strane jeste dobar. Kao sto rekoh, ranije sam tegljao tablet i notebook. Kada sam uzeo Surface Pro (koji mogu da koristim za sve PC stvari, pogotovo preko dock-a), shvatio sam da ne koristim vise svoj iPad. Ta osobina, da imam sav hardver/softver pristupacan u svim scenarijima, od hardcore R&D-a sa full 4K monitorima, preko poslovnih sastanaka do vecernjeg sofabook cackanja i casual keyboardless gaminga je kljucni razlog zasto danas nema ni teoretske sanse da razmotrim MBP-ove, cak i da im se hardver priblizi Surface-i (sorry Ivane, danas, za profesionalnu upotrebu su Macovi jako yesterday's notebook - tezi su, matoriji CPU/memorija, niza rezolucija, nemaju touch, nisu toliko konfigurabilni, dGPU samo u jednom high-end modelu...).

I onda jos nisam ni govorio o *stvarno* ozbiljnom PC hardveru, kao sto su ZBook radne stanice (jer, iako se svi tu pravimo da je Mac i Surface "profesionalni" hardver, oni sto se bave *stvarno* profesionalnim hardverom ce samo slatko da se nasmeju). Verovatno je Mac elegantniji/sa vise stila, ali... Da imam para i da nema Surface-a (i da me nije briga za 2-in-1 faktor), za profesionalnu upotrebu bih opet uzeo HP-ov ZBook http://www8.hp.com/us/en/workstations/zbook-15.html - preci na Mac posle ovoga nije pitanje Mercedes feel-a, vec pre osecas da si presao iz nekog Hamera u Fiat 500. Da, Mac verovatno ima lepsi dizajn i lakse se parkira. Da, Mac u poredjenju sa ovim ne da nije skup, vec je jeftin. Ali ako si dosao da radis posao... This is the sh!t.
« Poslednja izmena: 03.08.2016 16:18:11 bear »

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #19 poslato: 03.08.2016 19:09:42 »
Vas dvojica se bas dobro zabavljate ^_^

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #20 poslato: 03.08.2016 19:41:05 »
Nego sta :) Zafrkancije radi sklopio sam sta bi kod nas (HP) danas bila super-high-end profesionalna notebook konfiguracija:

ZBook 15 G3 with Intel® Xeon® E3-1505M (2.80 GHz, 2133 MHz, 8 MB Cache, 4 cores)
NVIDIA® Quadro® M2000M with 4 GB dedicated GDDR5 video memory
64GB (4x16GB) 2133 ECC DDR4
2 x 1TB Z Turbo Drive PCIe Solid-State Drive (SSD) + 256GB SATA Three Layer Cell Solid-State Drive (SSD)
9 Cell 90 WHr Long Life
HP lt4120 Qualcomm® Snapdragon™ X5 LTE Mobile Broadband Module (4G)
Integrated 720p HD Webcam
15.6 inch LED DreamColor3 UHD UWVA Anti-Glare enabled for Webcam (3840x2160)
Fingerprint Reader
Dual Point Backlit Keyboard, spill-resistant
Bang & Olufsen HD audio. Integrated stereo speakers and microphone (dual-microphone array when equipped with optional webcam).
3/3/3 year on-site warranty (battery included)

Dimensions (W x D x H) 386 x 264 x 26 mm
Weight Starting at 2.63 kg

Cijena sitnica, kao polovni auto, verovatno duplo od nekog nasviranog MBP-a.

Tako da sto se tice performansi i funkcionalnosti, Mac pokriva taj mid-high deo, iznad dobrog dela consumer PC trzista ali je ispod prakticno svega sto se smatra profesionalnim PC trzistem (koje istini za volju u Srbiji ni ne postoji).

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #21 poslato: 03.08.2016 21:41:48 »

Malo konteksta za ovo - mail je na samrti,

Mail je na samrti poslednjih 10 godina pa nikako da umre. Dotle, Mac OS ima bolji built in Mail nego Windowsov built in mail. Da li to ljudima treba, da li mozes da instaliras Outlook ili neki treci dodatni softver, to ne menja tu cinjenicu.

Ovo je vec ta cudna zona sta znaci ekvivalentni. Niko ne pravi bolji Mac od Mac-a, ali cinjenica je da u PC svetu imas vise slobode po pitanju konfiguracije.

Opet, to je druga tema. Ja sam samo rekao "Mac nije skup u odnosu na ekvivalentne PC-je". Sve ovo sto ti kazes spada u prednosti i mane jednog i drugog pristupa, i na tu temu se vec pricalo ad nauseam.

Isto i za HiDPI, prosla su vremena kada sam osecao da je to neki "problem" (kao sto su prosla i vremena kada su retina Macovi imali taj problem).

Pa, to sve zavisi koji softver koristis, jel. Ako se drzis Windows Store apps, nece biti problema. Ali probaj bilo sta drugo - heck, sve do nedavno desktop Evernote je bio potpuno neupotrebljiv na hidpi a to nije bas neka egzotika. Takodje, brojni programi za slikanje, itd. Znam, znam, ti to ne koristis - ali realno, ti bas ni ne koristis puno aplikacija, zar ne?

Plus, i ono sto radi, radi losije nego na Mac-u. Na primer, ako na Mac-u imas hidpi i obican monitor mozes da softver rasiris na oba monitora (recimo, Photoshop toolove da prebacis na drugi, sto je cest scenario) i da na jednom budu 200% scale-ovani a na drugom 100%. Na Windowsu ce ti u tom slucaju drugi monitor prikazivati dzinovske asete. Znam, znam, nikad nisi imao takvu situaciju - ali opet, sve stvar potrebe. Ja sam svoj hidpi Cintiq cesto kacio na dodatni monitor i imao taj realan problem. Kada bih MacBook Pro nakacio na taj isti monitor - problema nije bilo. A stvarno, od kako imamo vec 4K monitore i scaling, mogli bi vec to da rese kako treba. Mac takve probleme nema vec godinama.

(sorry Ivane, danas, za profesionalnu upotrebu su Macovi jako yesterday's notebook - tezi su, matoriji CPU/memorija, niza rezolucija, nemaju touch, nisu toliko konfigurabilni, dGPU samo u jednom high-end modelu...).

S jedne strane, dok cekamo novi MBP ove godine, koji ce biti tanji laksi i sve to (Apple jeste tu kilavio) moram da kazem da danasnji MBP je sve samo ne yesterday's notebook. Kao prvo, nadji mi quad-core i7 laptop koji je laksi od MBP (naravno, obojica znamo da Surface Pro i Surface Book imaju samo dva jezgra). Dalje, to da li touch treba na laptopu je tema koja se isto raspravlja do besvesti, to konfigurabilno je opet stvar filozofije, itd. Opet, nije MBP mozda najbolji izbor za svakog, ali da je yesterday's notebook? To moze da kaze neko ko je bas bas pristrasan. Spreman sam da stavim svoj MBP iz 2013. na bench protiv najjaceg Surface Pro 4 u multicore testovima, any day of the week, kao i da ga stavim na vagu pa da merimo tezinu yesterday's laptopa vs 90% quad-core laptopa iz OVE godine.

E sad, kazem, sto i Intel i Apple kilave pa cemo redizajnirani, tanji i laksi Skylake MBP dobiti tek ove godine, to je druga tema i tu se slazem.

I onda jos nisam ni govorio o *stvarno* ozbiljnom PC hardveru, kao sto su ZBook radne stanice (jer, iako se svi tu pravimo da je Mac i Surface "profesionalni" hardver, oni sto se bave *stvarno* profesionalnim hardverom ce samo slatko da se nasmeju).

Pomalo nevezano za to Mac vs PC ali ti sto ce slatko da se nasmeju su obicno foliranti. Profesionalna oprema ti je oprema na kojoj radis i zaradjujes pare. Postoji citava ta elita koja smatra da je pro jedino ono sta oni rade, a to je najcesce neki gpu i cpu demanding workload gde su ti potrebni Xeoni i dual pro GPU-ovi i ECC memorija i stajaznam. Ali to je za *neke* poslove. I Mac nije za *sve* poslove, i da postoje stvari gde ti jednostavno treba PC, s obzirom koliko Apple odbija da updateuje Mac Pro (sto je stvarno smesno, sramota i izvor podsmeha).

Ali evo, ja cu da ti dam primer - za moj posao, profesionalni, neophodna je olovka i odlicne performanse te olovke. U tom smislu je za moj posao jedan iPad Pro milion puta "profesionalniji" nego taj HP ZBook, posto na tom laptopu ja mogu da se slikam sa Xeonom i ECC memorijom kada ne mogu da nista uradim sto mi treba. Samo ja nikad ne bih rekao da to nije "pro" uredjaj, iako bih mogao da se "slatko nasmejem" kada je u pitanju ono sto ja radim.

Dakle, i iPad Pro, i MacBook Pro i Surface Pro su za mene validni PROFESIONALNI uredjaji. Pitanje je samo koja ti je profesija. Meni niti treba Xeon, niti ECC memorija. Ono sto mi treba je super ekran, dobra slika, dobri input uredjaji, autonomija od bar 10 sati i komfor u radu.

P.S. Super deluje taj ZBook. Bar po performansama, verujem da je plastican, skripi i da je trackpad totalni crap, ali bih svejedno rado imao :)

Vas dvojica se bas dobro zabavljate ^_^

A tebi dosadno. :)
« Poslednja izmena: 03.08.2016 23:28:58 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #22 poslato: 03.08.2016 23:30:38 »
Mail je na samrti poslednjih 10 godina pa nikako da umre. Dotle, Mac OS ima bolji built in Mail nego Windowsov built in mail. Da li to ljudima treba, da li mozes da instaliras Outlook ili neki treci dodatni softver, to ne menja tu cinjenicu.

Znaci cela rasprava je oko toga ko ima bolje defaulte? Mislim "there is an app for it" nije MSFT-ov slogan.

Citat
Pa, to sve zavisi koji softver koristis, jel. Ako se drzis Windows Store apps, nece biti problema. Ali probaj bilo sta drugo - heck, sve do nedavno desktop Evernote je bio potpuno neupotrebljiv na hidpi a to nije bas neka egzotika. Takodje, brojni programi za slikanje, itd. Znam, znam, ti to ne koristis - ali realno, ti bas ni ne koristis puno aplikacija, zar ne?

Koristim brdo aplikacija, ali verovatno druge u odnosu na tvoje - u pitanju nisu photoshop et al, nego cela gama Ofis stvari, Visual Studio i prijatelji, dibageri, i milion takvih alatki.

Citat
Plus, i ono sto radi, radi losije nego na Mac-u. Na primer, ako na Mac-u imas hidpi i obican monitor mozes da softver rasiris na oba monitora (recimo, Photoshop toolove da prebacis na drugi, sto je cest scenario) i da na jednom budu 200% scale-ovani a na drugom 100%. Na Windowsu ce ti u tom slucaju drugi monitor prikazivati dzinovske asete. Znam, znam, nikad nisi imao takvu situaciju - ali opet, sve stvar potrebe. Ja sam svoj hidpi Cintiq cesto kacio na dodatni monitor i imao taj realan problem. Kada bih MacBook Pro nakacio na taj isti monitor - problema nije bilo. A stvarno, od kako imamo vec 4K monitore i scaling, mogli bi vec to da rese kako treba. Mac takve probleme nema vec godinama.

Per monitor scaling je vec odavno tu, u mojim aplikacijama je radio kak otreba, ne znam jel' to Photoshop nesto zbrljao ili...

Citat
nije MBP mozda najbolji izbor za svakog, ali da je yesterday's notebook? To moze da kaze neko ko je bas bas pristrasan. Spreman sam da stavim svoj MBP iz 2013. na bench protiv najjaceg Surface Pro 4 u multicore testovima, any day of the week, kao i da ga stavim na vagu pa da merimo tezinu yesterday's laptopa vs 90% quad-core laptopa iz OVE godine.

Sorry za dzaganje u zivac, ali to su vrlo razlicite kategorije (13" Surface Pro tablet se sigurno ne takmici sa i7 MBPovima u raw horsepower-u). Inace trenutna generacija 13" MBP-a je isto dual-core i7, bez opcije za dGPU, reasonably good stuff je samo u 15", a Surface nije u toj kategoriji. A ako hocu ciglu od preko dve kile, onda cu da se poredim za onim ZBook-om.

BTW Rekao sam namerno matoriji CPU, ne broj broj konjskih snaga - dakle manje efikasnosti per clock, manje single core performanse i tako to. A sta bi sa ostalim delovima? 220DPI? Non-touch? Non-detachable (pen ne spominjem)? Zalepljene baterije? Ogromni bezeli na 13"? 2+ kile ako hocu iole upotrebljiv hardver? Nadam se da ce 2016 modeli biti bolji, ali ovo danas nije nesto sto se tice opsteg utiska (mojeg).

Citat
Pomalo nevezano za to Mac vs PC ali ti sto ce slatko da se nasmeju su obicno foliranti. Profesionalna oprema ti je oprema na kojoj radis i zaradjujes pare. Postoji citava ta elita koja smatra da je pro jedino ono sta oni rade, a to je najcesce neki gpu i cpu demanding workload gde su ti potrebni Xeoni i dual pro GPU-ovi i ECC memorija i stajaznam. Ali to je za *neke* poslove. I Mac nije za *sve* poslove, i da postoje stvari gde ti jednostavno treba PC, s obzirom koliko Apple odbija da updateuje Mac Pro (sto je stvarno smesno, sramota i izvor podsmeha).

Ovo je malo zemlja Srbija approach. Ono sto cini Zbook profesionalnim je sa jedne strane taj beskompromisni high-end performance, a sa druge strane paket usluga i sigurnost. ECC memorija i Xeonovi imaju svoj razlog postojanja - to sto oni guraju pouzdanost sa trece devetke na petu je druga prica. Plus, taj 3/3/3 warranty znaci da ce, ako ista da zafali tom laptopu, neko tebi poslati instant-zamenu i/ili opraviti tvoj on-site, da bi imao minimum poslovni downtime, sa sve uracunatim data recoveryjem i slicno. To je taj workstation etos koji ni ja nisam bas shvatao ranije, gde je cena zapravo proporcionalna steti koja moze da nastane downtimeom.

Citat
olovke. U tom smislu je za moj posao jedan iPad Pro milion puta "profesionalniji" nego taj HP ZBook, posto na tom laptopu ja mogu da se slikam sa Xeonom i ECC memorijom kada ne mogu da nista uradim sto mi treba. Samo ja nikad ne bih rekao da to nije "pro" uredjaj, iako bih mogao da se "slatko nasmejem" kada je u pitanju ono sto ja radim.

Nisam poredio iPad Pro sa Zbook-om, jer on nije tablet.

Citat
Dakle, i iPad Pro, i MacBook Pro i Surface Pro su za mene validni PROFESIONALNI uredjaji. Pitanje je samo koja ti je profesija. Meni niti treba Xeon, niti ECC memorija. Ono sto mi treba je super ekran, dobra slika, dobri input uredjaji, autonomija od bar 10 sati i komfor u radu.

Evo, stavicu obican i7 i ne-ECC u ZBook, jel' onda jasnija komparacija? Profesionalizam podrazumeva tacne procese koje consumer hardver kao iPad ili Surface nemaju. Ako ti ispadne/zatrokira uredjaj (i nemas rezervi i/ili nisi napravio backup), koliko treba minuta/sati dok si back-in business? Koliko dugo ti traje ta garancija? Koje su garancije za vadjenje podataka iz crknutih uredjaja? Koliko pisi/brisi ciklusa moze SSD da izdrzi? Kao sto rekoh, vise je to pitanje kombinacije pouzdanosti hardvera i *proracunljivosti* situacija kada ipak nesto krene po zlu. Kada kupujes radnu stanicu, ne kupujes hardver, vec *numericki* nivo pouzdanosti da ces nesto moci da uradis, a hardver je (bitan, ali samo) deo toga.

Citat
P.S. Super deluje taj ZBook. Bar po performansama, verujem da je plastican, skripi i da je trackpad totalni crap, ali bih svejedno rado imao :)

Trackpad nije nista posebno (znas da ja to svakako ne koristim), ali definitivno nije plastican u cheap u PC laptop smislu. Ima onu mil-grade gumoplastiku i neke titanijumske sharke, tako mozda nije lep i neces biti autenticni hipster u Starbaksu ako ga stavis na sto, ali ne skripi, i prilicno je neunistiv. I thinkpadovi su inace bili vrlo slicni u dobra stara vremena dok nisu postali Lenovo-shkripavci.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #23 poslato: 04.08.2016 02:32:06 »
Znaci cela rasprava je oko toga ko ima bolje defaulte? Mislim "there is an app for it" nije MSFT-ov slogan.

Pa, kako da ti kazem, cela rasprava JESTE pocela oko toga ko ima bolje defaulte. Ti si pokusao da skrenes temu. Sve sto sam ja rekao je "ej, to mi je super primer zasto mi je Mac dobar, kada imas Mac ne moras da trazis dodatni viewer nego sve super radi odmah". Da li je to nekom bitno ili ne, to je druga tema - ali ja sam kao jedan od pluseva naveo to sto Mac ima super built in apps a Windows ne. Neka Windows poradja decu i kuva kafu, ok, ali ja sam poredio vrlo specificnu stvar. Imam ja i drugih prednosti u odnosu na Windows, a siguran sam da ima i u obrnutom smeru, ali to nije tema. Ti si prvo poceo da branis Windows u fazonu "pa ima i on sve to, alt+p itd", pa onda pokusao da me ubedis da aplikacije koje sam naveo ionako vise ne trebaju ljudima a sad kazes kao "znaci cela rasprava je oko toga ko ima bolje defaulte?". Izvini Atila, ali koristis se zamenom teza i logickim greskama u raspravi. Ne znaci da sam ja automatski u pravu, ali mnogo setas prilikom diskusije.

To je taj workstation etos koji ni ja nisam bas shvatao ranije, gde je cena zapravo proporcionalna steti koja moze da nastane downtimeom.

Ok, nemam sta da dodam, nisam o tome uopste razmisljao. Stoji. Mada, moram da primetim, da si pomenuo "profesionalni hardver" (i to u kontekstu bas CPUova, memorija, tezine, itd) - pa sam tako i posmatrao. Ali sto se tice garancije i servisa, verujem da je to tako kako kazes.

Ovo je malo zemlja Srbija approach.

Ne preteruj. Nije to zemlja Srbija approach, vec approach vecine ljudi koji nisu upuceni. Opet, gomila ljudi koja zivi od svojih kompjutera ne zna za pogodnosti nekog tamo biznis workstation izlazimo-na-teren programa. Posto sam siguran da je neki tamo webdizajner iz Brajtona koji dizajnira sajtove u Adobe Ilustratoru upucen u pogodnosti HP-ove garancije za ZBook laptopove. Osim ako za tebe tako neko nije profesionalac.

Jos jednom: ne treba svakom profesionalcu workstation i nisu svi poslovi "minut downtime-a je milion dolara".

Trackpad nije nista posebno (znas da ja to svakako ne koristim), ali definitivno nije plastican u cheap u PC laptop smislu. Ima onu mil-grade gumoplastiku i neke titanijumske sharke, tako mozda nije lep i neces biti autenticni hipster u Starbaksu ako ga stavis na sto, ali ne skripi, i prilicno je neunistiv. I thinkpadovi su inace bili vrlo slicni u dobra stara vremena dok nisu postali Lenovo-shkripavci.

A zasto taj cinizam? Znas me godinama - jel ti ja licim na hipstera koji vadi laptop u Starbucksu? Jel tako vidis bas svakog Apple korisnika? To bi bilo kao kada bih ja tebi rekao - "ti si programer, tebi je bitno samo da izvrsi funkciju, kao cekic koji nosis u jednom od svojih 10 dzepova na kaputu".

Generalizacije mi bas postaju mucne u svim tech raspravama. Ako neko ima drugaciji ukus, mora biti da pripada nekoj "grupi". Ako volis Android, geek si. Ako volis Windows, mator si. Ako volis Apple, hipster si. To su gluposti.

A to sto sam pomenuo da je plastican, jbg, ja stvarno uzivam u kompjuterima i volim da su kvalitetno napravljeni i u fizickom smislu. Surface se pravi od VaporMg magnezijuma i super deluje u rukama, ako cu da platim puno para, zelim tako nesto. Imalo to 3/3/3 garanciju ili ne.
« Poslednja izmena: 04.08.2016 02:37:07 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #24 poslato: 04.08.2016 16:50:03 »
Pa, kako da ti kazem, cela rasprava JESTE pocela oko toga ko ima bolje defaulte. Ti si pokusao da skrenes temu. Sve sto sam ja rekao je "ej, to mi je super primer zasto mi je Mac dobar, kada imas Mac ne moras da trazis dodatni viewer nego sve super radi odmah".

U mojoj glavi je to krenulo malo drugacije. Da je bilo napisano defaulti su bolji na Mac-u, ne bih se uopste ukljucivao u raspravu, osim mozda po pitanju inertnosti korisnika. U mojoj glavi ‘ednostavno ne postoji na PC-u’ ima potpuno drugu konotaciju. Meni napr ne bi palo na pamet da kazem da cloud storage ili notes ne postoje na Mac-u zato sto smatram da je OneNote/OneDrive integracija bolja u Windowsu nego Apple defaulti ili da ti nabijam na nos da u slucaju da je OSX tako dobar i sjajan out-of-othe-box, zasto tebi  treba Skype, Evernote ili DropBox pored Apple Notes-a i iCloud drive-a. Zato mi je sve to bilo cudno i zato sam hteo da pojasnim celu pricu.

Celo vreme imam taj osecaj da sam u nekom paralelnom svemiru. Ako slusam tebe, OSX je taj super-stabilni OS, Mac je taj super-stabilni hardver, Win10 je taj nestabilni OS sa kljakavim aplikacijama koji se tera na skriputavim plasticnim racunarima kada se nema para da se kupi Mac. A onda nekako istovremeno u tom mom univerzumu pola servera (koji bi kao trebalo da su osetljivi na stabilnost) koristi Linux a druga polovina (drumroll) taj nestabilni Windows. U mom univerzumu NASA, SpaceX i slicni koriste HP radne stanice (opet, pogadjate, sa Windowsom a ne sa MacOS-om). Ne kazem da je Mac los (naprotiv) ali mi je ta ‘Mac je Mercedes, a PC je VW’ komparacija cudna jer opet, u mom paralelnom svemiru, kvalitetni VW se zove Audi I Porse, ili u ekstremima, Bugatti Veyron.

Citat
Jos jednom: ne treba svakom profesionalcu workstation i nisu svi poslovi "minut downtime-a je milion dolara".

Profesionalac != profesionalni hardver. Ja kao profesionalac koristim 1$ blue-tac prilikom skeniranja, koji definitivno ne spada pod profesionalni hardver. Ali sa druge strane profesionalni hardver *po mojoj definiciji* je taj koji je specijalno pravljen u poslovne svrhe. Mercedes auto moze bude i privatni i firmanski (I stoga iako kvalitetan, sam po sebi ne spada u profesionalnu opremu), ali niko ne kupuje komercijalni program Mercedesa u privatne svrhe – ti Mercedesi nisu pravljeni da budu stilski, nego da predju milion kilometara i da posao moze da se bazira na njihovoj pouzdanosti (sto zbog robusnosti sto zbog servisnih uslova). Jel‘ sad jasnije na sta mislim kada kazem profesionalni hardver?

Citat
A zasto taj cinizam? Znas me godinama - jel ti ja licim na hipstera koji vadi laptop u Starbucksu? Jel tako vidis bas svakog Apple korisnika? To bi bilo kao kada bih ja tebi rekao - "ti si programer, tebi je bitno samo da izvrsi funkciju, kao cekic koji nosis u jednom od svojih 10 dzepova na kaputu".

Dok sam bio u Americi, brojao sam Apple laptoptove u raznim Starbaksima I slicnim ustanovama. Krajnji skor je ako se dobro secam bio 103 Macbookova vs 14 sve ostalo. Otud vidjenje tog stereotipa. Siguran sam da nisu svi Macovci starbaks hipsteri, ali su maltene svi starbaks hipsteri Macovci po tom mom iskustvu. To je sve sto sam hteo da kazem time. Kao sto verovatno I ja shtrichim sa Surfaceom ako se poredim sa “stereotipnim” Linuxasima I Open Source developerima.

Citat
A to sto sam pomenuo da je plastican, jbg, ja stvarno uzivam u kompjuterima i volim da su kvalitetno napravljeni i u fizickom smislu. Surface se pravi od VaporMg magnezijuma i super deluje u rukama, ako cu da platim puno para, zelim tako nesto. Imalo to 3/3/3 garanciju ili ne.

Dobro, onda to to nije neusnistiva rubber-plastika, nego space-grade VaporComposite MachineSkinijum. Better? :) Mislim, ima ovih sto optacu svoje Mercedese zlatom i dijamantima, ali nije to sustina Mercedesa, jel' tako :)

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #25 poslato: 05.08.2016 13:33:17 »
Isto i za HiDPI, prosla su vremena kada sam osecao da je to neki "problem" (kao sto su prosla i vremena kada su retina Macovi imali taj problem).

Danas sam trebao da cackam neke slike pa sam se setio ove diskusije - i mozda opet koristim pogresan softver, ali.. sta tu ne valja? Kada toolbox prebaci na drugi monitor, resizeuje se... (ovo je inace hidpi surface pro na valjda 175% + externi monitor na 100%)

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #26 poslato: 05.08.2016 14:55:41 »

Danas sam trebao da cackam neke slike pa sam se setio ove diskusije - i mozda opet koristim pogresan softver, ali.. sta tu ne valja? Kada toolbox prebaci na drugi monitor, resizeuje se... (ovo je inace hidpi surface pro na valjda 175% + externi monitor na 100%)

Da, u pravu si i skontao sam do cega je. To je ekskluzivan Photoshop problem posto shop ne koristi default scaling na Windowsu vec ima svoju opciju - i kada ga stavis na 200%, uvek je 200%. Dobro, to je do Adobe-a. Na Mac-u radi kako treba, ali tu stvarno ne mogu da krivim MS.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames