Autor Tema: Total Commander  (Pročitano 13018 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže twist

• Dominator
Odg: Total Commander
« Odgovor #15 poslato: 23.02.2017 00:04:05 »
TC je sjajan alat kao što je i čekić.
You underestimate my propensity for acting on a whim, Dan. I might kill you just for the sheer cosmic perversity of the act.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #16 poslato: 23.02.2017 02:37:15 »
When you have a hammer, everything looks like a nail.

Van mreže Deadpool

• Dominator
  • merc with a mouth
« Odgovor #17 poslato: 23.02.2017 05:24:22 »
Quoting Arrival, nice.

Van mreže Aca

• Global Moderator
  • Dominator
« Odgovor #18 poslato: 23.02.2017 07:25:24 »

Stvar ukusa.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #19 poslato: 23.02.2017 08:36:09 »
Quoting Arrival, nice.

Mislim da je to stara izreka, samo su je ponovili u Arrival-u.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #20 poslato: 23.02.2017 12:11:05 »

Van mreže Deadpool

• Dominator
  • merc with a mouth
« Odgovor #21 poslato: 23.02.2017 14:45:42 »

Quoting Arrival, nice.
Malo je to starija izreka, samo su je ponovili u Arrival-u.

Van mreže carnifex

• Sarmofil
  • Dominator
  • Sarma prevails
« Odgovor #22 poslato: 23.02.2017 21:06:47 »
U poslednjoj epizodi Expanse-a Avasarala izgovori nesto slicno:"A hammer thinks everything is a nail." Znaci, popularna izreka ovih dana.
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time... like tears in rain... Time to die." Roy Batty, Blade Runner

Van mreže twist

• Dominator
« Odgovor #23 poslato: 24.02.2017 07:50:33 »

Stvar ukusa.

Aco ovo sam napisao u smislu, proverena stara alatka koja jos uvek nije izasla iz mode i neizvesno je kada ce se tako neso desiti. Bear je stalno potencirao kako je TC odlicna alatka koja pripada nekoj prosloj epohi kao sto je bila Olimpija kucaca masina ili lokomotiva iako je Flying Scotsman u stvari bio naziv kompletne kompozicije.

Ja ne volim TC zbog toga sto moram da ga instaliram i koristim jer nemam pristojnu alternativu. Imao sam priliku da koristim softvere koji su imali u sebi ftp klijent za direktan upload izmenjenih fajlova iz softvera na sever, kao i dedicated FTP i SSH klijente i guess what, bilo je brze i "cistije" preko TC-ovog FTP-a uz ctrl-m za masovne izmene imena fajlova, sync dir koji je tako lagano i dobro uradjen, search po svakom mogucem kriterijumu. Zasto se te stvari ne implementiraju u OS-ove posle toliko godina nije mi jasno. Ako ne u Home varijanti onda bar za Enterprise ili stagod.
« Poslednja izmena: 24.02.2017 07:52:54 twist »
You underestimate my propensity for acting on a whim, Dan. I might kill you just for the sheer cosmic perversity of the act.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #24 poslato: 24.02.2017 16:53:32 »

Stvar ukusa.

Aco ovo sam napisao u smislu, proverena stara alatka koja jos uvek nije izasla iz mode i neizvesno je kada ce se tako neso desiti. Bear je stalno potencirao kako je TC odlicna alatka koja pripada nekoj prosloj epohi kao sto je bila Olimpija kucaca masina ili lokomotiva iako je Flying Scotsman u stvari bio naziv kompletne kompozicije.

Poenta je da se jasno vidi da su hijerarhijski fajl-sistemi proizvod proslosti. U stara vremena, sve je bio fajl (ili direktorijum). I program i slika i sve, i sva interakcija je zasnovana na tipu i polozaju datoteke. Dobro dosli u 1990.

Danas, realno, nema potrebe za takvom strukturom. Ne kazem da je neupotrebljiva ili slicno, vec da je imamo zato sto zelimo da imamo. Navikli smo, sta vise *ZELIMO* da radimo sa fajlovima. I u tome je TC stvarno dobar. Poenta je ZNAMO da bi racunari bili bolji, brzhi, efikasniji da nema fajlova u tim strukturama kojima su sada, ali je inercija korisnika i celog tog softverskog ekosistema prevelika.

Nema objektivnog razloga zasto je kopiranje milion slika sporije od jedne ogromne slike koja sadrzi istu kolicinu podataka. To je rezultat file sistema. Nema objektivnog razloga zasto mozemo da imamo duplikate fajlova. To je rezultat file sistema. Nema razloga zasto se mnoze fajlovi koji imaju krajeve _new, _final, _novi, _stari i slicno. To je rezultat file sistema. Nema objektivnog razloga zasto moramo da indeksiramo i pretrazujemo *fajlove*, svi ti podaci bi mogli biti insta-dostupni. To je rezultat file sistema. Fak, trivijalno je napraviti servis/skil tipa "Hey Cortana, show documents from about an hour ago. Limit to those in English. Send via email to John Smith. Attach images. Images I took on my phone from last weekend. Limit to only the third image. Mail body. Here's the stuff. End mail body. Send mail. Yes.". Ovo mozemo danas. Ali ne, mi muljavimo po nasim fajl sistemima i file browserima, zvali se oni TC ili ne. Mi smo penzioneri koji vole da stoje u redu. Jer niko nije izmislio kako se "bolje" stoji u redu.

iPhone je dobar primer kako moze da se to resi i bez toga danas. Zato je Dzobs potpuno ispravno rekao da je potrebno utamaniti te fajl menadzere - ne zato sto postoje BOLJI fajl menadzeri, nego zato sto treba utamaniti *paradigmu* takve interakcije da bi mogli da nacinimo sledeci korak.

Dalje, zamislite web sa svim svojim servisima. Opet, moze da se radi sa raznim podacima bez da imamo fajlove. Share via FB je ekvivalent kopiranja fajla u FB folder, ako shvatate sta hocu da kazem. Google je jedan ogromni "Search i: drive for documents containing...".

Zato kazem da je TC sjajna alatka, reprezent epohe rada sa hijerarhijskim file strukturama. A kazem da je proslost, posto 80%+ korisnika pametnih uredjaja ne koriste nikakav file-manager, samo se mi penzosi na Desktopu i dalje drzimo toga jer smo tako radili u proteklih 30 godina.

BTW Flying Scotsman jeste naziv (i) lokomotive: https://en.wikipedia.org/wiki/LNER_Class_A3_4472_Flying_Scotsman ("Flying Scotsman has been described as the world's most famous steam locomotive.")
« Poslednja izmena: 24.02.2017 16:56:51 bear »

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #25 poslato: 24.02.2017 17:14:58 »
Koga zanima inace, nije to samo bear-ov trip: http://www.eecs.harvard.edu/~margo/papers/hotos09/paper.pdf

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #26 poslato: 25.02.2017 13:03:32 »

Poenta je da se jasno vidi da su hijerarhijski fajl-sistemi proizvod proslosti. U stara vremena, sve je bio fajl (ili direktorijum). I program i slika i sve, i sva interakcija je zasnovana na tipu i polozaju datoteke. Dobro dosli u 1990.

Ja se apsolutno slazem s tobom - ali ima ali.

Ono sa cim se slazem je sta je buducnost i sta treba da bude buducnost. Ne samo da nam ne trebaju fajlovi kao neke "ikonice u folderu", nego krajnjem korisniku uopste ne treba fajl kao vid organizacije podataka. Meni treba "onaj crtez sto sam prekljuce radio i naglasio da je za projekat X" ili "crtez koji ima mac i zmaja" ili "bilo sta to ima zamkove a nije manje od rezolucije telefona". Stavise, cesto mi uopste ne treba nesto sto trenutno postoji na kompjuteru - vec mi trebaju informacije koje su rasute po brojnim dokumentima na njemu. Umesto da otvorim doc fajl koji ima izvestaj sa proslog sastanka, sto ne bih trazio da mi kompjuter prikaze tabelu svih zaposlenih, njihove telefonske brojeve i komentare koje sam upisao za neke od njih u mojim licnim beleskama. Taj "Excel fajl" (ili stagod vec) ne postoji na disku - zasto bi postojao - ali postoje informacije smestene na razlicitim mestima.

Hej, kompjuteru, otvori mi plakat na kom radim, stavi pored one reference sto sam odredio za projekat, pusti najnoviji album one grupe sto volim.

Dakle, to je buducnost. I idemo ka tome. Star Trek TNG je cesto bila gotovo vizionarska serija i dosta stvari tamo je prikazano realisticno. Interakcije sa kompjuterom su tamo uglavnom preko dodira i glasa i ne postoje fajlovi, postoje samo podaci.

Medjutim, problem koji danas imamo je sto jos nismo stigli do te buducnosti, a na trzistu prepunom konkurencije, posao ne sme da trpi. Ja i dalje mogu brze i lakse stvari da uradim na stari nacin i to NIJE stvar navike kako kazes, vec odsustva dobre alternative. Taj futuristicki pristup radi ok kada mi treba par dokumenata i slika, ali sta da radimo kada u svetu multimedijalne produkcije profesionalne alatke iskljucivo rade sa fajlovima? Na Enterprajzu, u Holodeku samo kazu "Computer, create a waterfall" i sve radi, ali ako artist pravi grafiku vodopada za igru, tech artist ce mu reci "pazi samo da je rezolucija deljiva sa 4, da si sacuvao u DDS formatu, da je ime imefajla00X da ne bi bilo konflikta na SVN-u i bla bla. Lupio sam sve ovo, ali sve sto se radi, radi se tako. Voleo bih ja da mogu da kazem ljudima - ej, ma screw sve te gluposti, to je sve old school, napravio sam ovaj prelepi crtez na mom iPadu i vi samo treba da ga ubacite u igru tako sto cete reci "Siri, place this image I did  yesterday into the game, but make it bigger!" Mislim, pobogu, mi imamo problema samo kada ja posaljem Photoshop dokument sa mog Mac-a koji, po defaultu, ne pise ekstenziju (vec, zamisli, zna koji je tip fajla i bez toga) pa se svi ostali u lancu pogube i ne znaju cime da otvore dok ne urade rename i dopisu ".psd" - a gde je tu neki svet u kome fajlovi uopste nisu vidljivi? To nije realno sada i nece biti realno jos dugo - a niko nece da zrtvuje svoj posao zarad progresa.

I u takvoj realnosti, ja skroz kapiram zasto nekom treba Total Commander.

Ono gde se u potpunosti slazem, pak, je za sve ostalo sto nije rad. Ljudi ovde nekako vole Total Commander pa vole, i onda ga instaliraju da bi pustali muziku i filmove. Ja gledam seriju tako sto pritisnem dugme sa mikrofonom na daljinskom i kazem "Play Daredevil" a onda on otvori Netflix i pusti seriju tu gde sam stao. I to je sistem koji apsolutno moze da proradi za sve vec danas - ne samo za ljude koji koriste Netflix i koriste glasovne komande, vec je dovoljno da ljudi koriste Search - bio on Cortana, Siri, Spotlight, Windows Search, stagod - i samo kazu sta zele da gledaju, pa makar to bio torrentovan film. Uz male promene navika, ovo je lakse nego sto deluje. Ali ljudi umesto toga instaliraju taj uzasno ruzni Total Commander sa svojih 1000 ikonica i dva panela i, jao, stvarno je iz proslog veka. I tu se potpuno slazemo.
« Poslednja izmena: 25.02.2017 13:10:57 Ivan »
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #27 poslato: 25.02.2017 14:33:07 »
I u takvoj realnosti, ja skroz kapiram zasto nekom treba Total Commander.

Kazem, odlicna je alatka za taj posao. I komandna linija je penzionerska alatka pa je koristim svakodnevno jer nema tog UI-ja koji moze da parira komandnoj liniji po pitanju fleksibilnosti unosa (deterministickih) podataka. Moj posao (?) je da pomazem early adopter liniju - bilo da su u pitanju UX dizajneri koji prave napredne UI-je, developeri koji prave algoritme i programe ili profesionalce koji to koriste. Posao mi je utoliko "tezi" sto radim u tech-kompanijama pa vidim i radim sa stvarima koje ce u najboljem slucaju postati mainstream za 5+ godina. Kao sto i kazes, ova treca, profesionalna grupa je najteza, upravo zato sto najvise moze da "izgubi" sa eksperimentisanjem. Zato su i poslovni ljudi poslednji napustili Blackberry/Communicator svet, ne zato sto "ne shvataju tehnologiju" ili zato sto touch ne valja, jednostavno je trebalo 5-6 godina da Android/iPhone *stvarno* stignu te sisteme po pitanju pouzdanosti/sigurnosti i svega sto se ocekuje na profesionalnom planu.

Citat
Ono gde se u potpunosti slazem, pak, je za sve ostalo sto nije rad.

I ovo je ono sto ce ubiti PC/Mac kao mainstream uredjaj kakav je danas :) Siri/Cortana/GNow nisu vezani za form-factor (vidi Amazon Echo i Google Dot, ili cak Apple TV ili XBox, a kladio bih se u ozbiljne pare da ce tu pre ili kasnije biti i neka Surface Cortana).

Citat
Ljudi ovde nekako vole Total Commander pa vole, i onda ga instaliraju da bi pustali muziku i filmove.

Ovo je dobar sazetak svega sto sam hteo da kazem.

Za pomeranje 2 fajla ili pustanje filmova i 99% genericke upotrebe racunara TC je potpuno nepotreban. Za neke korisnike (na to sam mislio pod penzioneri) TC je de fakto shell (kakav je NC bio u DOS vremenima), a ostatak OS-a je neka okicena smetnja. 'Fala Bogu da je E-mail postao masovan mnogo kasnije inace bi i njega ljudi citali preko TC-a.

Van mreže Aca

• Global Moderator
  • Dominator
« Odgovor #28 poslato: 25.02.2017 15:37:55 »
Relja, ajde 'leba ti, mrdni ovu Bearovu i Ivanovu diskusiju u novu temu. Njih dvojica kad krenu, to zna da potraje.  :)

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #29 poslato: 25.02.2017 16:21:38 »
Relja, ajde 'leba ti, mrdni ovu Bearovu i Ivanovu diskusiju u novu temu. Njih dvojica kad krenu, to zna da potraje.  :)

E, ja sam se uspesno suzdrzavao, i vise ste vi palamudili o ovome nego ja :) A zavrsili smo, nema sta vise da se kaze.
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames