Autor Tema: Total Commander  (Pročitano 12592 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
Odg: Total Commander
« Odgovor #30 poslato: 26.02.2017 00:00:32 »
Ok, Bear, pogledao sam malo onaj paper koji si postovao i malo je beyond my league. Bio bih zahvalan za neko pojašnjenje u layman terms. Na primer, kao artista, recimo da modeliram nešto u 3D-u i treba mi da primenim teksturu drveta na objekat. Bez file sistema, kako bih je našao? I još važnije,  kako bih ceo projekat zajedno sa teksturom poslao nekome?

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #31 poslato: 26.02.2017 12:11:38 »
Ok, Bear, pogledao sam malo onaj paper koji si postovao i malo je beyond my league. Bio bih zahvalan za neko pojašnjenje u layman terms. Na primer, kao artista, recimo da modeliram nešto u 3D-u i treba mi da primenim teksturu drveta na objekat. Bez file sistema, kako bih je našao? I još važnije,  kako bih ceo projekat zajedno sa teksturom poslao nekome?

Kako prolazis neki mail koji ti treba? Kako pronalazis nesto na webu? Nacin na koji pronalazis podatke nema (tj. ne treba da ima) veze sa nacinom kako/gde je to uskladisteno. Sta vise, sto vise resursa imas, to su fajlovi gore resenje.

Sto se slice slanja projekta, rekao si kljucnu stvar. Zelis da posaljes *PROJEKAT* a ne fajlove, i to bi trebalo da bude dovoljno. Kako to mislim? Pa bas kao sto kada zelis da posaljes *SAJT* nekome mejlom, ne saljes sve slike, html-ove i baze, nego *REFERENCU* na taj sajt, a onda browser/server znaju sta treba da prikazu/skinu to na drugoj strani. Tebe kao korisnika ne tangira jel' to jedan fajl ili 100, sa koliko servera dolaze, sta je embedovano sta nije... It doesn't effin matter.

Zamisli da je web fajl sistem. Imas trazilion direktorijuma, kako bi zeleo da procitas ovaj post? Odes na I: (od internet) drajva, pa zatim izlizes kursore i enter da dodjes do i:\org\photontide\www\forum\topic\nauka_i_tehnologija\tehnologija\total_commander, odskrolujes do kraja, F3, procitas, ako ima neki attachment/slika, zagazis pojedinacno preview... Jel' jasnije zasto ovo nije adekvatan nacin pristupa podacima?

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #32 poslato: 26.02.2017 13:24:11 »
Jasan mi je deo oko embeda u projekat. Embedujem stvari stalno. Ali mi je i dalje maglovito kako da nađem baš onu teksturu koja mi treba, a kupio sam je pre godinu ipo dana i ne sećam se kako se zove. Ono, sada ne moram da se sećam, imam teksture u textures folderu, wood, metal, grunge... ali sad recimo da hoću baš tu neku teksturu drveta a nema imena fajla, kako bih je našao da je učitam u 3D program?

Jasno je meni kako search radi i kako ne moramo više da se _toliko_ vezujemo za hijerhiju, ali search i dalje često ne daje ono što sam tražio. Moje sećanje je loše, možda nisam kupio teksturu pre godinu ipo dana, možda sam je kupio pre pet godina? Mogu sat vremena da pretražujem po raznim kriterijumima koje sam ja pogrešio. Ali znam da ću je naći u textures/wood odmah.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #33 poslato: 26.02.2017 16:16:57 »
Jasan mi je deo oko embeda u projekat. Embedujem stvari stalno. Ali mi je i dalje maglovito kako da nađem baš onu teksturu koja mi treba, a kupio sam je pre godinu ipo dana i ne sećam se kako se zove. Ono, sada ne moram da se sećam, imam teksture u textures folderu, wood, metal, grunge... ali sad recimo da hoću baš tu neku teksturu drveta a nema imena fajla, kako bih je našao da je učitam u 3D program?

Jasno je meni kako search radi i kako ne moramo više da se _toliko_ vezujemo za hijerhiju, ali search i dalje često ne daje ono što sam tražio. Moje sećanje je loše, možda nisam kupio teksturu pre godinu ipo dana, možda sam je kupio pre pet godina? Mogu sat vremena da pretražujem po raznim kriterijumima koje sam ja pogrešio. Ali znam da ću je naći u textures/wood odmah.

Pazi, neki kriterijum pretrage mora postojati. U tvom slucaju je folder koji se zove "Wood" i smesten je u folderu koji se zove "Textures". Umesto toga, mogao bi da imas tagove. Ili datum. Ili neki AI sistem (zvuci fensi, ali nije to toliko nemoguce - mislim, ja kada otvorim Photos app i otkucam "tree", i moj Mac i moj iPhone sami nadju sve fotke sa drvecem na njima, a slicno radi i Google Photos).

Ono sto Atila pokusava da kaze - sa trenutnim sistemom organizacije - nikako ne mozes da radis bez fajlova i bez Total Commandera. Ali to ne znaci da je taj sistem organizacije najbolji za 21. vek.

Dacu ti primer: ja koristim puno slika za reference, crteza, ilustracija, itd. Nekada sam ih drzao po folderima. Danas su svi u notes u Evernote. Pretrazujem ih na puno nacina: kao prvo, imam dobar sistem tagova, koji je bolji od fajlova zato sto jedan fajl moze da bude vise stvari. Na primer, neka ilustracija je i referenca za crteze, i za boje, i za enviroment i za karaktere. Pre bih morao da imam 4 foldera i u svakome kopuju te slike - a sada samo stavim 4 taga na fajl. Dalje, pretrazujem po datumu, ako se secam da je slika dodata u, recimo, poslednjih mesec dana. Potom pretrazujem po kljucnim recima, ako se secam imena autora ili ako znam neku od reci u beleskama koje sam napisao. Konacno, Evernote radi OCR trace svake slike i vrlo lepo prepoznaje tekst na slikama, ako otkucam X-Men, pronacice mi korice X-Men stripova. Sve je to bolje od file sistema, ali podrazumeva da sam stavljao tagove, pisao komentare, itd. Pored toga, postoje i raznorazna pomagala, mnogi organizatori slika imaju pretrazivanje po boji, recimo.

Sto se tice deljenja, tu isto imam brojne opcije bolje od toga da sam kopiram fajl u mail ili na USB flash, itd.

Odmah da kazem - sve to podrazumeva i to da se osobe kojima saljes ne oslanjaju na fajl sistem, podrazumeva da sam reorganizujes svoj materijal na drugi nacin, itd. itd. Sve to je sad nezgodno i ja ti nikad ne bih savetovao da batalis svoje fajlove sutra. Ali sam svestan da ovaj nacin rada necemo koristiti doveka.

Na neki nacin, ovo me podseca na unwrap. Nekada si radio unwrap rucno, poligon po poligon. Potom su dosli programi koji omogucavaju da ti iscrtas otprilike linije i seam-ove po objektu i on sam generise unwrap po tome. Pa su dosli 3D Coat i Polypaint u Zbrushu koji maltene rade bez unwrapa. Jos uvek se unwrap koristi, ali verujem da cemo za 5 godina, recimo, potpuno prestati da se opterecujemo time. Tako je i sa fajlovima - prvo nisi mogao uopste da radis bez njih, sada imamo sisteme koji te fajlove maskiraju a sutra ce sve to funkcionisati bez celog koncepta fajla. Postojace samo podaci na disku i nacini pristupa tim podacima po raznim kriterijumima. Jos jednom, to ne znaci da sad ti treba da prestanes da koristis TC. Ali znaci to da nam ne treba bolji TC od TC, vec nam treba skroz drugaciji nacin razmisljanja, posto ovaj nije bas prilagodjen danasnjici.
« Poslednja izmena: 26.02.2017 16:22:29 Ivan »
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #34 poslato: 26.02.2017 16:26:22 »

Jasno je meni kako search radi i kako ne moramo više da se _toliko_ vezujemo za hijerhiju, ali search i dalje često ne daje ono što sam tražio.

Uzgred, malo offtopic i potencijalni flame momenat, ali ovo je i moje iskustvo u Windowsu. Ja gotovo nikad ne mogu nista da nadjem na PC-u koristeci se search-om. Nekako, nikad mi ne pronadje ono sto ja hocu. Na Mac-u mi je potpuno drugacije, search uvek prikaze bas sta hocu, sortira nekom magijom rezultate tako da je ono sto sam trazio uglavnom prvo, ili bar u prvih 2-3 rezultata, odmah mi nudi preview pored i, jednostavno, mnogo mi je korisnije.

Sada ce Atila da kaci screenshotove koji prikazuju kako to isto sve ima u Windowsu - ali, u praksi, moji rezultati nisu ni blizu tako dobri kao na Mac-u.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #35 poslato: 27.02.2017 18:06:47 »
Ali znaci to da nam ne treba bolji TC od TC, vec nam treba skroz drugaciji nacin razmisljanja, posto ovaj nije bas prilagodjen danasnjici.

^This.

Dakle, to je karakteristika toga. Ali trenutno search (ako razmisljas TC/filesystem logikom) i dalje trazis po *imenu* fajla ili direktorijuma, i naravno da ces da gresis. Ali ljudski mozak ne radi tako - nama treba semantika, ili po naski *STA SVE* taj fajl predstavlja.

Ja DANAS, mogu da kazem, "OK google, show me dark oak wood textures" I dobicu stvarno relevantne rezultate. Nema (pravog) razloga zasto to radi na webu/googleu, a ne radi na mom lokalnom racunaru. Ovo je ujedno i resenje za kooperaciju koju si spominjao - ja pojma nemam gde si ti stavio te svoje teksture, kako si ih organizovao, mozda cu traziti po nekom sinonimu... Mnogo je lakse raditi sa podacima koji imaju semanticko znacenje, nego hijerarhiju.

Drugi big-win u prethodnom primeru je da je prelaskom na semanticke pretrage mnogo lakse praviti *efikasne* prirodne (napr voice) interfejse. U prevodu mnogo je lakse nauciti ljude da kazu hey cortana ili ok google, nego da kucaju 70WPM i koriste misha brzinom kojom mi posle 20 godina treninga to cinimo.

Treci big-win tog primera je da je nevezan za jezik. Bas me briga jel' ti (ne) znas Engleski, kako se kaze "drvo" na Engleskom. Ako kazes "OK google, Dunkle Eiche Holz Textur" dobices ISTE REZULTATE, bez obzira kako se zovu ti fajlovi (ta-daam).

Kao sto Ivan rece, cak je vrlo retko da JEDNO ime definise sve moguce karakteristike, a pogotovo ne u nekoj fiksnoj hijerarhiji. I ta tekstura moze biti wrap/no-wrap, high/low-res, i sta sve ne. Ti si sada *rucno* napravio svoju pretragu manuelno organizujuci fajlove, ali to nije uopsteno resenje. Zamisli kako trazis fotografije - one mogu biti organizovane po lokaciji, vremenu, temi, velicini, ljudima na istim... Ne mozes to ugurati u jednu direktorijumsku hijerarhiju, a pogotovo se neces setiti naziva fajlova (a preimenovavati slike u pera_mika_beograd_2015_meetup_4.jpg je jos gore).

Uzgred, malo offtopic i potencijalni flame momenat, ali ovo je i moje iskustvo u Windowsu. Ja gotovo nikad ne mogu nista da nadjem na PC-u koristeci se search-om. Nekako, nikad mi ne pronadje ono sto ja hocu. Na Mac-u mi je potpuno drugacije, search uvek prikaze bas sta hocu, sortira nekom magijom rezultate tako da je ono sto sam trazio uglavnom prvo, ili bar u prvih 2-3 rezultata, odmah mi nudi preview pored i, jednostavno, mnogo mi je korisnije.

Sada ce Atila da kaci screenshotove koji prikazuju kako to isto sve ima u Windowsu - ali, u praksi, moji rezultati nisu ni blizu tako dobri kao na Mac-u.

Ne menja osnovnu poentu - resenje za to nije "bolji" TC, nego bolji search (koji god da je OS).

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #36 poslato: 01.08.2018 20:51:32 »
Zadnja verzija TC-a podrzava automatski mapping particije od USB-konektovanog Android telefona. Nice feature.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #37 poslato: 01.08.2018 22:45:10 »
Kad bi neka sledeća verzija uključivala redizajn interfejsa, ja bih bio presrećan.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #38 poslato: 01.08.2018 22:49:14 »
Aaaaaaactually. Upravo sam skinuo novu verziju i jebo te bog... više nije katastrofalno ružan!

« Poslednja izmena: 01.08.2018 22:51:22 Relja »

Van mreže kalkulus

• Dominator
    • http://kalkulus.net
« Odgovor #39 poslato: 02.08.2018 10:29:43 »
AHA!!! Relja je rekao "Jebo te bog", znaci religiozan je, dobro da nije rekao kako su se on i svi ostali korisnici TCa godinama molili da ga srede, dokle vise to trpanje religije u sve..

ovaj, iako nisam koristio TC odavno cool sto su konacno uradili update nterfejsa :)
I know it all, I just can't remember it all at once
Blog / Photo

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #40 poslato: 02.08.2018 15:32:19 »
Aaaaaaactually, ne kontam sta su izmenili, meni sve izgleda isto/slicno. :)

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #41 poslato: 02.08.2018 15:57:28 »
...Font?

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #42 poslato: 03.08.2018 10:21:58 »
Aaaaaaactually. Upravo sam skinuo novu verziju i jebo te bog... više nije katastrofalno ružan!

Jeste, da, ovo je vec prihvatljivo. Nije najlepsi app ikad, ali u poredjenju s ovim screenshotom sto je Diehard okacio ispod - mnogo bolje. To ispod ne bih koristio ni da mi plate, ovo novo vec bih.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #43 poslato: 03.08.2018 12:04:10 »
Sto je najgore, kao sto DH kaze, to jeste isti UI, razlika je u fontu i hiDPI podrsci (i tamo je font pitanje konfiguracije). How little it takes.
« Poslednja izmena: 03.08.2018 12:06:28 bear »

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #44 poslato: 03.08.2018 12:04:39 »
Moraš komplet da ukloniš TC sa kompjutera, sa svim podešavanjima. Ja sam instalirao prvo na laptopu i video kako sad bolje izglda. Na laptopu nisam imao TC. I onda otišao i instalirao na desktopu preko stare instalacije. Ortvorim i vidim da jen šit. Obrišem, uninstaliram, instaliram ponovo, i dalje šit. I onda ponovo uninstaliram i vidim da ima opcija da se ukloni konfiguracija. Posle sledećeg install-a je izgledalo normalno.