Autor Tema: Pomoc oko kupovine novog kompa molim vas :)  (Pročitano 17721 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
Pomoc oko kupovine novog kompa molim vas :)
« poslato: 04.03.2017 22:48:32 »
Pozdrav tech savvy drustvo, planiram da unarpredim komp pa mi treba vasa pomoc..

Okvirno mi je budzet oko 400eura za samo masinu. To je otprilike cena za..
http://www.emmi.rs/emmi-konfiguracije-altos-gamer-x4.11.html?productId=48739
http://www.gigatronshop.com/gigatron_racunari/gigatron_game_archer_ii-82717

- Zeleo bih da sacuvam moj originalni windows 10
Narocito sto nemam potrebu za vecim HDDom, komotno bih zadrzao ovaj sto imam.

- Zanima me da mi kazete da li ga idem sa gotovom konfiiguracijom ili je bolje da uzimam posebno komponente?

- Gde da kupim, sta treba da trazim, da li mogu da nadogradim na ovo sto vec imam?

Ovo trenutno imam..
Citat
Graphics Chipset - AMD Radeon HD 7700 Series
Memory Size - 1024 MB
Memory Type - GDDR5
Core Clock - 1000 MHz
Windows Version - Windows 10 (64 bit)
System Memory - 8 GB
CPU Type - AMD FX(tm)-6300 Six-Core Processor
http://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-78LMT-S2-rev-11#ov

Hvala za svu pomoc i savete ^_^

Van mreže DieH@rd

• Living in 1080p
  • Dominator
  • :-/ Prosuo sam sok na tastaturu... :-/
Odg: Pomoc oko kupovine novog kompa molim vas :)
« Odgovor #1 poslato: 04.03.2017 23:50:19 »
Problem broj jedan je sto ovo sto si listovao da imas kod sebe je bolje od ovih konfiguracija na emmi/gigatron sajtovima.  :D FX6300 six-core procesor je bolji od tih crappy Athlona.

Problem koji te sprecava da radis upgrade je ploca koja ne podrzava FX 8-core procesore koji rade na 120W. Znaci sto se AM3+ platforme tice, maltene si vec na najjacem procesoru koji ploca podrzava [jedino jace sto mozes iskopati su "ekonomicni"  FX 83xxE 8-core procesori koji trose do 90W i imaju malo manje klokove [per core] od tvog procesora]. Znaci ogranicen si dosta sto se upgradea tice sto se AMD procesora tice, a te predlozene nove konfiguracije su smece.

Ako hoces brzi CPU ja ti predlazem da pare ulozis u [slabiju-srednju] intel plocu i quadcore procesor koji i dalje radi sa DDR3 memorijom [non-K procesori su u 150e range-u], to bi ti bilo dovoljno za jaaaako puno godina i primetio bi skok framerate-a u gamingu]. Intel i3 ili jesu dobri, ali sa njima ne bi video poboljsanje u framerate-u igara u poredjenju sa tvojim procesorom. 

Ako te gaming interesuje, realno gledano vec imas totalno OK komp. Cak i ako ostanes na tvojoj trenutnoj konfiguraciji, najveci skok performansi bi mogao videti naravno ako uzmes jacu graficku. Taj AMD Radeon HD 7700 je dosta spor, i kada bi u komp samo ubo RX 470 4GB ili GTX 1060 3GB odma bi ti sve igre poletele, lagano bi igrao maltene sve igre na max podesavanjima u 1080p rezoluciji.

Znaci ako ti je gaming bitan, prodaju staru grafu, ulozi 200-220e na GPU [mozes i povoljniji GTX1050-1050Ti ali zasto raditi upgrade ako vec ne ides na vidljiva i veca poboljsanja?] i odma ce ti sve igre POLETETI. Word of note, Nvidija se malo bolje snalazi sa slabijim procesorima [manji driver processing overhead]. Sa ostatkom para mozes uzeti vise ram-a [to zaista nije puno potrebno za gaming za sada, sve radi totalno OK i sa 8GB, ali ako radis neki zahtevniji work-related posao na kompu, vise rama uvek dobro dodje] ili uciniti sebi OGROMNU uslugu i uzeti SSD. Nista ne ubrzava rad kompa i rada u Windowsu [i igrama, mada za njih cesto nema mesta] je SSD. 77e za Samsung 120GB SSD je fenomenalan deal za drasticno ubrazanje svega sto se nalazi na C particiji.

Also, ako hoces da ti komp vizuelno izgleda lepse, nema boljeg upgradea od odlicnog MS Industrial Black Widow kucista koje je veoma lepo, funcionalno drasticno vise od svoje prodajne cene, oblozeno anti-zvucnom zastitom sa vec ugradjenim cooling sistemom inside i napravljeno od veoma kvalitetnih i teskih materijala. Najbolje kuciste na nasem trzistu without any doubt. Po dodavanju tihog CPU coolera i neke od gore navedenih grafickih kartica, komp ce ti biti DEAD SILENT a i izgledace odlicno.  :)

« Poslednja izmena: 04.03.2017 23:55:12 DieH@rd »

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #2 poslato: 05.03.2017 02:31:05 »
Za budzet od 400e, ja bih zadrzao to sto imam, uzeo Samsung EVO 850 SSD za 100ak eura i GPU za 300 eura i to je to. Mozda bih u nekom momentu razmislio da dodam jos 8Gb RAM-a, mada, zavisi za sta koristis kompjuter. Uprkos popularnom misljenju, ako samo zelis da igras igre i radis u Photoshopu, i 8 ce biti ok.

Unapredjenje u brzini CPU mislim da ces primetiti tek ako uzmes znatno brzi i skuplji CPU - a da uzimas novi zarad nekih 10% ubrzanja koje neces primetiti ne bih radio. Najvece ubrzanje, ono, u generalnom radu ce ti ubedljivo doneti SSD (razlika je drasticna, ja uvek preporucujem ljudima da upgrade-uju SSD, ali iz nekog razloga ljudi kupuju procesore i RAM, ne shvatajuci sta ce im doneti najvece ubrzanje u radu - hard disk, pogotovo neki od 256 ili 512Gb nikada ne zvuci seksi pa ljudi stede na tome, iako je to verovatno najveci holy-shit-sada-je-mnogo-brze-sve komad hardvera koji mozes da stavis). Najvece ubrzenje u igrama ce doneti GPU. Za 300e - uzmi neki GeForce GTX 1060 i igraj sve na high i ultra u 1080p.

Dakle, Samsung EVO SSD od 256 ili 512 (koliko ti se uklopi u budzet) + GeForce 1060. To je to, nista drugo ti ne treba.
« Poslednja izmena: 05.03.2017 02:40:35 Ivan »
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže carnifex

• Sarmofil
  • Dominator
  • Sarma prevails
« Odgovor #3 poslato: 05.03.2017 08:35:13 »
Bolje ti je da radis upgrade. Za 400e ne moze da se uzme normalan PC, te konfiguracije iz Gigatrona i Emija su 99% smece. Savet za ssd je sasvim ok. Ali nemoj da bacas 300e na grafiku jer ce tvoj procesor najverovatnije da bude usko grlo za ove nove. Za 100-110e mozes da nadjes 280x koja ce da tera skoro sve.

Ili jednostavno sacekaj, skupi jos kinte i mozda ti bude pogodan neki od ovih novih Ryzen-a.
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time... like tears in rain... Time to die." Roy Batty, Blade Runner

Van mreže DieH@rd

• Living in 1080p
  • Dominator
« Odgovor #4 poslato: 05.03.2017 09:37:38 »
Ja ne bih isao na 280X, jer mislim da je bolje da da 200e za GTX1060 i time je "zavrsio" sa upgradeovima za 1080p gaming. Imace zaista dovoljno horsepowera da igra sve na max or near-max.

Ryzeni su krenuli u prodaju sada, ali samo najskuplji R7 modeli. Povoljniji R5 i R3 ce za par meseci. Ali sto se mene tice, cak i ako predje na jaci CPU ne verujem da ce puno napredovati jer mu stara graficka nije bila bottleneckovana ni sa starim procesorom. Daleko vise napretka ce videti ako sada uzme GPU i SSD, a CPU+mobo+ram upgrade moze da ostavi za kasnije.

Plus, sam fizicki process upgrade-a je laksi tako, samo iscupa gpu i zameni ga, i ubode novi hdd. 1min job.

Van mreže carnifex

• Sarmofil
  • Dominator
  • Sarma prevails
« Odgovor #5 poslato: 05.03.2017 10:00:37 »
Za 200e ima samo osakacena 1060 od 3GB i to najverovatnije referentna. Za duplo manje ima 280x koja jeste slabija znacajno ali bez problema moze da potera svaku igru (sa pristojnim setovanjima, znaci ne nesto ulgra mega giga). Ovo ti pricam iz prve ruke jer sam presao bas sa nje na 1060 (msi gaming x 6GB). Mislim da nije opravdano dati 100e vise. Logicnije bi bilo da uzme regularnu 6GB varijantu, ali to je opet dosta skuplje.
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time... like tears in rain... Time to die." Roy Batty, Blade Runner

Van mreže DieH@rd

• Living in 1080p
  • Dominator
« Odgovor #6 poslato: 05.03.2017 10:06:13 »
Nista ne fali 3GB modelu, a OK hladjenje ima vec i sa 220e [a RX 470 4GB je malko jeftiniji]. Al ok, ako hoce nesto slabije, mogu mu ja prodati za 60-70e moj stari 270X 2GB. :D
« Poslednja izmena: 05.03.2017 11:16:13 DieH@rd »

Van mreže carnifex

• Sarmofil
  • Dominator
  • Sarma prevails
« Odgovor #7 poslato: 05.03.2017 10:56:47 »
Pazi, ne fali sto se brzine tice, ali kolicine memorije da :) Sve nove igre traze preko 3GB rama ako hoces da ukljucis advanced opcije kod grafike.

Van mreže DieH@rd

• Living in 1080p
  • Dominator
« Odgovor #8 poslato: 05.03.2017 11:16:00 »
Pazi, ne fali sto se brzine tice, ali kolicine memorije da :) Sve nove igre traze preko 3GB rama ako hoces da ukljucis advanced opcije kod grafike.

To su opcije za ~25% igraca, jer samo toliki broj njih ima 3GB Vram-a ili vise. 2GB optimizacija je vise nego prisutna i dalje dobre vizuelne rezultate.

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #9 poslato: 05.03.2017 11:45:21 »
OOOOOOOOOOOOK

Thanx DH, that's pretty awesome. A vidim da se i Ivan i Carni slazu u kom pravcu treba da idem.
Kul, hvala svima. Ova varijanta mi cak i dopusta da uzimam jedno po jedno.
Istrazicu malo GPU i SSD pa cu vam se opet obratiti, pretpostavljam da RAM nije toliko raznovrsan u kvalitetu?

Van mreže carnifex

• Sarmofil
  • Dominator
  • Sarma prevails
« Odgovor #10 poslato: 05.03.2017 13:36:48 »

To su opcije za ~25% igraca, jer samo toliki broj njih ima 3GB Vram-a ili vise. 2GB optimizacija je vise nego prisutna i dalje dobre vizuelne rezultate.

Slazemo se nacelno, ali ja to vise gledam sa aspekta vremenske upotrebljivosti komponente.

@Achos

U sustini mozes bilo koju memoriju (Kingston, Crucial, Corsair, G.Skill itd.), samo prethodno proveri da li radi kako treba sa tvojom plocom. Obicno to imas u tehnickoj specifikaciji na sajtu proizvodjaca. Lakse ti je nego da se cimas posle sa nekompatibilnom modulima (doduse ovo je retko, 99% slucajeva radi).

SSD Sasmung EVO 850 ti je manje-vise no brainer. Plus ako uzmes preko svercera iz HU imas garanciju 5 godina.

I jos jedna stvar, za svaku komponentu proveri prvo cenu kod nas. Nije vise sve jeftinije iz HU.
Kada dodje red na kuciste tu mogu da ti potvrdim ovo sto je DH napisao za MS Industrial Black Widow. Fenomenalno kuciste za 50e.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #11 poslato: 05.03.2017 13:50:24 »

Ja se slazem ovde sa Mladenom, 1060 je daleko bolja opcija. Platice malo vise, ali ce mu dosta duze trajati. Moci ce da zameni plocu i procesor jednog dana, a sta ce onda da radi sa 280kom. Izvini, ali bas mu se ne isplati da uzima tu karticu - mnogo isplatljivije je da uzme 1060ku, pa makar i ne izvukao maksimum (a mislim da CPU nece biti toliki bottleneck). 1060ka ce mu trajati godinama i trenutno je ubedljivo best value for money.

Achose, ja i dalje stojim pri preporuci: SSD i 1060. Ti postupi kako hoces, ali ja sam siguran da ti je ovo najbolja varijanta.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #12 poslato: 05.03.2017 13:53:36 »

Slazemo se nacelno, ali ja to vise gledam sa aspekta vremenske upotrebljivosti komponente.

1060ka ce svakako biti mnogo duze vremenski upotrebljiva, sa 3 ili 6Gb svejedno. A 3Gb ce jos dugo biti dovoljno za 1080p.

Mislim, njegova stvar, ali po meni je isplatljivije uzeti karticu za 300e koja ce da traje 3 godine, nego uzeti sada karticu za 200, pa za godinu dana opet novu za 200.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #13 poslato: 05.03.2017 14:10:46 »
Prvi korak je skoro uvek SSD. Osim ako nemas neki Atom ili tako neki mega-bedak, odnosno integrisanu graficku :) SSD je ono sto ti daje najvecu razliku u performansama u odnosu na ulozene pare. CPU je u tom smislu na kraju. Memorija zavisi od programa koje koristis. GPU ima "najvise varijacija" u smislu korisnosti, zavisno od toga sta igras i koliko (i naravno dostupnog budzeta), i ja cu se sloziti da je momentalno 1060 najbolji balans cena/performanse/future-proof kombinacije.

Van mreže carnifex

• Sarmofil
  • Dominator
  • Sarma prevails
« Odgovor #14 poslato: 05.03.2017 14:16:55 »
@Ivan

Nije malo vise, nego duplo ili tri puta vise. 100e naspram 200+e ili 300+e za normalnu varijatnu kartice.