Autor Tema: SSD i tripovi - pomagajte :D  (Pročitano 982 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
SSD i tripovi - pomagajte :D
« poslato: 02.05.2019 14:09:41 »
Pozdrav tech wizardi Photon Tide-a, Achos needs your help once again -_-

Elem, kupio sam SSD (samsung EVO 860 500GB)
sve je super, brzo radi, windows se podgine odma i tako to.
Instalirao sam cak i Mortal Kombat 11 na njega i loaduje jako brzo, dok se ljudi zale da nekad i par minuta cekaju na sledecu borbu.
Ali.. Istripovao sam se gledajuci recenzije online gde svi kazu kako pisi brisi drasticno smanjujue vek trajanja SSD-a u odnosu na HDD.
Do te mere da YT ne gledam preko kompa nego na telefonu da mi ne bi punio temp foldere djubretom.

Aj molim vas dajte znanja i iskustva..
Dal se tripujem ili zaista ovo znaci nesto.
Da li da sve osim esencijalnih stvari da instaliram na HDD (C: ima samo Windows, Clip Studio i MK11)

Side quest..
Da li mogu da promenim lokaciju instalacije (Steam-a) i da i dalje sve radi?
Ili da ponovo instaliram app?
Thanx ^_^

Van mreže DieH@rd

• Living in 1080p
  • Dominator
  • :-/ Prosuo sam sok na tastaturu... :-/
Odg: SSD i tripovi - pomagajte :D
« Odgovor #1 poslato: 02.05.2019 15:03:19 »
Congratz na SSD-u, al nemoj da se tripujes previse. Everything will be fine.

SSD-ovi imaju svoj zivotni vek, i tokom duge upotrebe drajv ce automatski detektovati celije koje su se "istrosile" i umesto njih aktivirati celije koje su nevidljive samom korisniku jer nisu deo vidljivog volume-a [takozvani "overprovisioning"].

U tvom slucaju, Samsung 860 Evo 500GB ima rejting od 300 TBW [u sto veci hard, to veci TBW], tj, na njega mozes da write-ujes 300 terabajta pre nego sto ce overprovisioning krenuti da se muci. U realnosti, ovo znaci da tvoj SSD koji verovatno ima garanciju od 5 godina rada moze da izdrzi da SVAKI DAN NA NJEGA UPISES 172 GIGABAJTA. Za normalnog korisnika, ovo je vise nego dosta. Neces svaki dan instalirati par ogromnih steam igara. Koristi SSD normalno i uzivaj u PC master race brzini ucitavanja svega.

Jedino sto bih ti preporucio je da Windowsov pagefile i hiberfil prebacis na obican HDD jer njih windows bas redovno overwriteuje, mada pagefile ti i ne treba ako imas dosta rama, a hiberfil ti ne treba ako ne koristis Sleep/Hibernate opciju.

Sto se Steam-a tice, ostavi ga na SSD-u, a same igre mozes po potrebi da prebacis gde hoces pomocu odlicne aplikacije "Steam Mover" [valjda moze i unutar samog steam-a]. Koristim taj app 5+ godina na gomili igara, zero issues.
« Poslednja izmena: 02.05.2019 15:09:01 DieH@rd »

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #2 poslato: 02.05.2019 23:19:01 »
OK, thanx DH. Lepo objasnjeno.
I'm relieved :)

Imam 16 GB rama, jel to ok za Pagefile
Hiberfil, hmm, pa sad ne moram vise uopste ni da koristim sleep. Sistem se digne za par sekundi

Mislio sam da li mogu samu steam aplikaciju da prebacim u drugi folder.
iz D:\ u D:\Steam ili sada sa ovim saznanjem u C:\program files bla bla\steam

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #3 poslato: 03.05.2019 05:58:01 »
Realno, cak i da imas swap i koristis sleep, neces osetno smanjiti vek trajanja osim ako ne koristis taj drajv za dnevne monster-bekape, na serverima i slicno. Plus, nije da shutdown/reboot uopste ne pise po disku...

Svakako treba da imas stabilan bekap (ne mora SSD da crkne, mozes da zapatis neki virus ili da drajv fizicki strada iz nevezanih razloga), a ako to imas, hoce li nesto crci za 10 ili 12 godina... bespredmetno je.

Taj micromanagement sa "ne swap, prebacuj X Y Z na drugi drajv" je na nivou "ne puni bateriju na mobilnom iznad 80% i ne pusti da padne ispod 10%". Da, sporije ce da stari ali u realnosti... odrices se dela kapaciteta/prednosti, a to svakako nece biti razlog zasto ces kasnije da penzionises taj hardver. Sve je to uracunato u normalnu upotrebu, ako za 10 godina budes koristio isti drajv na isti nacin... sanse su da imas vece probleme druge prirode :)
« Poslednja izmena: 03.05.2019 06:02:56 bear »

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #4 poslato: 04.05.2019 00:53:56 »
To sto su ostali rekli.

Samo koristi normalno i ne razmisljaj.
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames