Autor Tema: Windows/macOS/PC/spiritual discussion zone  (Pročitano 80075 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
Odg: Windows/macOS/PC/spiritual discussion zone
« Odgovor #150 poslato: 19.05.2017 23:13:12 »
Da, znam Spectre 360 - tja, ne dopada mi se kao Surface. Znas kako, malo sam se tu pogresno izrazio - svakako su ti premium laptopi lepsi od onih obicnih plastikanera sto stoje poslagani na policama u Gigatronu. I nije da su ruzni, samo mi nisu narocito lepi. Gledam sad bas malo PC-jeve i, zapravo, ti HP-ovi su medju lepsim u odnosu na konkurenciju. Ali ne znaci da su lepi u poredjenju sa Microsoftovim i Apple-ovim.

Ne znam, malo su mi kicerica. Onako, lepi materijali, sve je to fino, ali - malo bez ukusa. Previse linija, previse detalja, previse - svega.

Iako deluje utilitarno, Zbook mi je lepsi. Nije fensi, ali jeste elegantan. Bar na slikama.

Takodje, ok su mi Razer laptopi (ignorisi tastaturu koja svetli u boji, to se iskljuci)

Pa ipak, nista od toga mi nije lepo kao bilo koji Surface.

Ili kao ovaj lepotan

(Salim se za ovo poslednje, naravno :) )
« Poslednja izmena: 19.05.2017 23:16:19 Ivan »
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #151 poslato: 20.05.2017 02:26:59 »
Svaka cast na specs i ne sumnjam da je dobar kompjuter - ali (nemo' sad se ljutis) Surface Pro izgleda mnogo lepse i vise premium.

Ne ljutim se - to i jeste (po tom industrial design kvalitetu) midrange HP ponuda u consumer segmentu (Pavilion je ekonomodel, Elite je midrange, a Spectre je premium - da, znam, ziveo intuitivni naming :) ).

Dalje, ono sto je kod X2 drasticno razlicito, sto malo utice i na dizajn, jeste sto je on serviceable - Surface ima gori skor na iFixit-u od Apple-a (Microsoft Surface Pro 3 Repairability Score: 1 out of 10, cetvorka je uspela da bude 2/10 :) ) U kontrastu sa tim:

HP Elite x2 1012 G1 Repairability Score: 10 out of 10

Citat
U svakom slucaju, mislim da Microsoft pravi ubedljivo najlepse kompjutere sa Windows strane. A HP, po meni (mada, ko sam ja da tu dajem neka misljenja) treba da odustane od fenserisanja i radi ono sto od njih najvise ocekujem - da pravi jako kvalitetne, izdrzljive i pomalo dosadne kompjutere. Da kupujem workstation PC laptop - verovatno bi mi HP bio prvi izbor.

Isto tako, nemoj me ti pogresno shvatiti, ali HP pravi ono sto ljudi traze - ne bi inace povratio No1 medju PC-jevima ( http://www.businesswire.com/news/home/20170411006219/en/Traditional-PC-Market-Slightly-Recording-Growth-Years ). Citaj, nisu ni HP dizajneri nesposobni i wannabejevi, nego se (nazalost?) mora dosta ici i da se apeluje na mainstream ukus (sad, koliko se moj i tvoj ukus poklapa sa tim mainstreamom je druga prica).

I da dodam da IMO MSFT ima najbolju od tih reklamnih agencija (ne racunam debilne TV reklame :) ) - mislim, jeste Surface lep i sve to, ali na slikama i tom materijalu je nekako razlika uvek mnogo veca nego u realnosti, da stvarno imas te dve stvari jednu pored druge.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #152 poslato: 20.05.2017 13:21:14 »
Ej, a je l' uopšte ima u Srbiji da se uzme Surface Book ili kad izađe, Surface Laptop? Nekako naginjem ka tome da uzmem jedan od ta dva.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #153 poslato: 20.05.2017 15:40:26 »
Ej, a je l' uopšte ima u Srbiji da se uzme Surface Book ili kad izađe, Surface Laptop? Nekako naginjem ka tome da uzmem jedan od ta dva.

Mislim da nema zvanicno u radnjama, ali ima na kupujemprodajem :)

Ovaj lik je meni dosta stvari nabavljao (i drugima sa foruma) i pouzdan je:

https://www.kupujemprodajem.com/Microsoft-Surface-Book-SW5-00002--44843641-oglas.htm?filter_id=48416288

BTW, Surface kompjuteri imaju Apple cene. Samo kazem, da ne bude posle iznenadjenja :) Surface Laptop ce biti znatno jeftiniji od Surface Book-a.
« Poslednja izmena: 20.05.2017 15:42:38 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #154 poslato: 20.05.2017 16:01:43 »
E hvala za link, znam da si pominjao tog lika, pa da ne moram svaki put kad pomišljam nešto da uzmem da te cimam.

Da, znam da su cene u tom rangu. Meni bi trebao Surface Book i7 256GB dGPU. Taj je na MS sajtu oko $2100 ja mislim. A ako ne on, onda kontam da idem na drastično nižu cenu, ovaj Surface Laptop i da ga ne koristim toliko ozbiljno za 3D. Book me privlači zbog tog terenskog rada. Treba mi kada snimamo nešto kamerom, da ubacim odma karticu u laptop i da mogu elementarnu montažu da radim. Tu mi je jako zgodno da odvojim ekran i da ima dobre performanse.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #155 poslato: 20.05.2017 16:34:03 »
E hvala za link, znam da si pominjao tog lika, pa da ne moram svaki put kad pomišljam nešto da uzmem da te cimam.

Da, znam da su cene u tom rangu. Meni bi trebao Surface Book i7 256GB dGPU. Taj je na MS sajtu oko $2100 ja mislim. A ako ne on, onda kontam da idem na drastično nižu cenu, ovaj Surface Laptop i da ga ne koristim toliko ozbiljno za 3D. Book me privlači zbog tog terenskog rada. Treba mi kada snimamo nezišto kamerom, da ubacim odma karticu u laptop i da mogu elementarnu montažu da radim. Tu mi je jako zgodno da odvojim ekran i da ima dobre performanse.

Pazi, ja gotivim Surface, ali ako ti treba za 3D - za te pare mozes da kupis fan-favorite Dell XPS 15

https://www.kupujemprodajem.com/DELL-XPS-15-9560-45468109-oglas.htm?filter_id=6080547

Ne dobijes olovku, ali dobijes: Quad Core i7 (ne Dual Core kao na SB), dosta jacu Nvidia GeForce GTX 1050 i 16Gb RAM (umesto 8 na SB za tu cenu). EDIT: u tom cenovnom rangu, sad vidim da je 8Gb, ali kod tog Dell-a mozes sam naknadno da dodas RAM-a i to do 32Gb.

Taj XPS je dosta hvaljen, dobar build kvalitet, odlican 4K ekran. Doduse nije fensi i lep i nema olovku kao SB.

Takodje, ako zelis i fensi build i izgled, a i dalje Quad Core, za te pare mozes i MacBook Pro 15" iz 2015, nov.

https://www.kupujemprodajem.com/MacBook-Pro-Retina-15-256-Mid-2015-NOVO-15184511-oglas.htm?filter_id=115569785

Isto dolazi sa 16Gb RAM i Quad Core, ali nema Nvidia dGPU. Opet, ne znam koliko taj GPU na Surface Book moze da zameni Quad Core CPU, cak i sa CUDA renderovanjem, ali eto. Blender inace super radi na Mac-u.

U svakom slucaju, ako ti se bas dopada Surface Book - to potpuno razumem, posto je uzasno fensi i lep i super kompjuter, a dobijes i tablet i olovku za crtanje - koja mozda nije Wacom Pro Pen, ali sasvim lepo radi i za artiste.

Imas dobrih opcija za 2000 dolara, to je bitno.
« Poslednja izmena: 20.05.2017 16:36:16 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #156 poslato: 20.05.2017 18:07:43 »
Well, it doesn't look as fancy :) Ali dobar specs. Generalno, ne verujem da ću ikada biti u siruaciji da renderujem nešto ili ozbiljno modeliram i animiram na laptopu. Treba mi više da review-ujem 3D fajlove koje mi šalju animatori, da modu brzo da radim neku video montažu i pregledanje 4K videa i što je najbitnije, da izgledam seksi na snimanju/u kafiću.

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #157 poslato: 20.05.2017 18:13:24 »
i što je najbitnije, da izgledam seksi na snimanju/u kafiću.

Za to je dovoljno samo da se skines, ne treba da trosis $2000 na laptop.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #158 poslato: 20.05.2017 18:19:35 »
Well, it doesn't look as fancy :) Ali dobar specs. Generalno, ne verujem da ću ikada biti u siruaciji da renderujem nešto ili ozbiljno modeliram i animiram na laptopu. Treba mi više da review-ujem 3D fajlove koje mi šalju animatori, da modu brzo da radim neku video montažu i pregledanje 4K videa i što je najbitnije, da izgledam seksi na snimanju/u kafiću.

Onda svakako Surface Book ili, cak, MBP ako zelis da radis u Final Cut Pro, recimo.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #159 poslato: 20.05.2017 22:57:03 »
MBP je bio prvi izbor naravno, ali posle malo više pretrage po netu, deluje mi da ipak nije za mene. Ili nije za ovo što meni treba. Inače, ne vidim da ljudi više koriste Final Cut Pro. Ranije je bio standard. Sad kad su bili ovde neki britanci i snimali dokumentarac, imali su sa sobom neki Macbook... Nisam siguran koji je. Ali imali su Pemiere. I ono dok smo seli na ručak, oni su već na tom Mac-u napravili prvu montažu, sve sa neki presetom kolor korekcije. Pravi profesionalci. I ne koriste Final Cut Pro. A znam da sam ranije viđao da ga svi profesionalci koriste.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #160 poslato: 20.05.2017 23:09:19 »
i što je najbitnije, da izgledam seksi na snimanju/u kafiću.

Za to je dovoljno samo da se skines, ne treba da trosis $2000 na laptop.

Hvala DieH@rd!

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #161 poslato: 21.05.2017 01:53:34 »
MBP je bio prvi izbor naravno, ali posle malo više pretrage po netu, deluje mi da ipak nije za mene. Ili nije za ovo što meni treba. Inače, ne vidim da ljudi više koriste Final Cut Pro. Ranije je bio standard. Sad kad su bili ovde neki britanci i snimali dokumentarac, imali su sa sobom neki Macbook... Nisam siguran koji je. Ali imali su Pemiere. I ono dok smo seli na ručak, oni su već na tom Mac-u napravili prvu montažu, sve sa neki presetom kolor korekcije. Pravi profesionalci. I ne koriste Final Cut Pro. A znam da sam ranije viđao da ga svi profesionalci koriste.

Da, koriste Premiere. S druge strane, Final Cut obicno koriste ljudi koji rade YT videos i slicno, kontam zato sto je jednostavniji. U svakom slucaju, Premiere mozes i na Mac-u da koristis a jos imas i dodatnu mogucnost da probas i Final Cut.

No dobro, nije da te ubedjujem, iskreno, ja bih voleo da uzmes Surface Book pa da mogu da vidim uzivo kako to radi.

Iz znatizelje, doduse, sta si video - po cemu MacBook Pro nije za tebe i to sto radis?
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #162 poslato: 21.05.2017 14:14:09 »
Paaaa. Ne znam odakle da počnem. Suptilnosti su u pitanju. Znaš kad čitaš i imaš onaj osećaj "ovo će da mi zakomplikuje stvari"?

Recimo da počnem od toga da je Apple pre nekoliko godina obustavio support za QuickTime. Not a big deal u početku, ali u poslu u kojem sam sada imamo support desk gde redovno dobijamo tikete "kako da konvertujem .mov" u nešto drugo bez QuickTime-a", "Ne radi mi .mov fajl" i sl. Ja zbog procesa rada često moram da učitam .mov u After Effects i ako imam sreće, proradi. Ako nemam sreće, zabaguje se i prijavljuje neke korumpirane frejmove, pa moram da restartujem komp da bi možda proradilo.

To ga čini zatvorenim sistemom nezainteresovanim za saradnju sa ostatkom sveta. Što mi je malo problematično. Ideja da se investiram u sistem koji ima tu filozofiju mi ne leži dobro.

Većina aplikacija koje sam obožavao na Meku dok sam ga imao ranije su totalno prevaziđene sada*. Bukvalno ne mogu da zamislim jednu aplikaciju koja mi treba, a koja je Mac only ili radi bolje na Mac-u nego na drugim OS-ovima.

Izbacili su SD card reader u novim modelima, što je meni bitno za posao. Da, mogu da nosim sa sobom čitač kartica, ali ono... sa nekim drugim laptopom ne mora. Čitao sam na Quori odgovor vezan za to i ima smisla. Sa napretkom mobilnih, sve manje ljudi ima profesionalne kamere. Samim tim, čitači kartica za nekoliko godina neće biti korisni velikom broju ljudi. Razmišljaju unapred i izbacili su to. Uvek možeš da kupiš čitač kartica i nosiš sa sobom. Ali meni to samo doliva na mišljenje da Apple više nije kompjuter za kreatore, nego za consumere, u kom slučaju mogu da biram i bilo šta drugo što ima isti build quality, isti kvalitet ekrana i sl.

Win10 mi je srušio iluzije kako je samo MaxOS lep i funkcionalan OS za kompjutere. Iako ima još dosta mana, jako lepo fukcioniše i izgleda pa mi ni to nije sad neka prelomna tačka da se opredelim za Mac.

Ne mogu takođe da se otrgnem ideji da su izgubili kompas i da već jedno 5-6 godina, ako ne i više, žive na staroj slavi. Apple watch je totalna katastrofa od uređaja, niko nije oduševljen ovim novim Macbook-om sa touch screen bar-om. Svi kažu da je to totalno gimmicky i useless. Nekako mislim da je glavni adut Apple-a bio da znaju šta rade. Sada kada mi to nije više toliko sigurno, imam još manje nagona da se investiram u to. Pazi, ako kupujem Macbook-a, taj neće riknuti sigurno jedno 5-6 godina. Što je super. Ali takođe znači da sam investiran u taj OS sledećih 5-6 godina.

Takođe iz čitanja po Quori (nekako mi je to najbolji izvor informacija), slušajući obe strane, deluje mi da je mnogo više ljudi koji odustaju od Mac-a (iako ga i dalje obožavaju) nego ljudi koji prelaze na Mac. Govorim o ljudima koji koriste komp za posao (https://www.quora.com/Why-do-some-professionals-switch-from-Macs-to-Windows-based-computers/answer/David-Breaux?srid=dxs5).

Naravno, ima milion mišljenja i možda sam se ja uhvatio za ona koja u suštini podržavaju ono što unutra već osećam - da je apple više nije za mene. Možda i promenim mišljenje pa uzmem Macbook. Stvarno nemam pojma. Svakako moram da sačekam još malo jer sam se sad izkeširao najstrašnije za renoviranje stana pa ne mogu da kupim i laptop sada. Ko zna šta će sve da se promeni do tada.

Elite Dangerous Horizons ekspanzija ne radi na Mac-u niti će raditi. Obrazloženje je: grafika na Mac-u ne podržava nešto... compute shaders ili tako nešto. Ja radim sa grafikom. Meni to ne zvuči dobro :)

Možda hoću i da odigram neku igru nekad na laptopu.

* Na primer, Google Photos je apsolutno savršenstvo, a ranije mi je to bio Mac-ov Photos app. Ne sećam, se kako se zvala aplikacija ranije. Juče sam mu aktivirao ono da mi grupiše lica. Prepoznao je moju babu na umrlici i na slici kad je bila mala devojčica u krilu svog oca, kao i na slici na polici u pozadini jedne slike. It's magic.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #163 poslato: 21.05.2017 16:42:10 »
Ima tu stvari koje stoje, ima koje ne stoje. Na primer, to za Photos, Apple-ov Photos to isto radi, prepoznaje lica (poprilicno dobro), prepoznaje pse, drvece, planine i sve to radi lokalno, privatno bez da salje informacije Google-u koji posle prodaje to koliko slika rostilja ti imas kompanijama. Znam da tebe to nesto ne pogadja previse, ali meni bas smeta. No dobro - samo da kazem kao neko ko je koristio oba - to sto ima Google Photos ima i Apple Photos, it's great.

Nego da kazem ovo - sve mogu da prihvatim, to da ti se ne svidja, da ne radi neki app ili da hoces ne znam kakav hardver. Ali na Quori, Redditu, forumima, Twitteru - taj stav da "Apple vise nije to sto je bio" je jako popularan, a naravno to sada eksploatisu i svi rivali, itd. Daleko od toga da tu Apple nije kriv nekim stvarno glupim odlukama, ali to je uglavnom kognitivni bias i slicno.

Mislim, ja nemam neku zelju da te ubedjujem, iz prostog razloga sto time samo preuzimam deo odgovornosti (zamisli uzmes pa ti se nista ne dopadne, ja bih se osecao lose) - ali mi je krivo sto, slusajuci te razloge koji si naveo, shvatam da su to te jedne te iste gluposti o kojima bruji internet vec godinama, ali tako predstavljaju uvek da je bas SADA gore nego ikad. Za vreme Stiv Dzobsa sam godinama slusao kako je on najveci demagog i prevarant ikad - a sada ti isti ljudi kazu da Apple nije to sto je bio bez Dzobsa.

Postoji taj neki izgradjeni hejt i kada citas na Internetu, znaci, mislio bi da ta firma tone vec godinama i slicno. S druge strane, kada gledas customer satisfaction, on je redovno najvisi u industriji - sto znaci da ljudi koji zapravo kupe nov uredjaj (a ne ono - gledaju ga s druge strane izloga i onda kritikuju) su poprilicno zadovoljni.

Sve ovo vise kazem zato sto, onoliko koliko te ja poznajem, mislim da bi ti bio jako zadovoljan sa Mac-om. Hiljadu sitnica koje neces naci na Quori (ali ces naci "ej, nema SD card reader").

Ja recimo imam dijametralno suprotno misljenje o poslednjih 5-6 godina Apple-a. U tih 5-6 godina su napravili bukvalno najbolje uredjaje ikad. S druge strane, kritika nikad nije bila jaca - svi ocekuju neki hit poput prvog iPhone-a (sto se nece desiti verovatno vise nikad, nikome) i svi ocekuju neka cuda, pritom zaboravljajuci na sve propuste i gafove u prethodnom periodu (svako ko kaze "nije to vise to bez Stiv Dzobsa" zaboravlja kakve gluposti je Stiv pravio sve i kakve su oni propuste pravili tada).

BTW, otkud ti da je Apple Watch totalna katastrofa od uredjaja, pobogu? Jesu ti to na Quori rekli ili si video na pet minuta kod nekog i zakljucio da je sranje? Ili si, zapravo, probao? Watch je genijalan, moj tata ga koristi, moja devojka, ja cu verovatno uskoro uzeti - sjajna spravica. Cija prodaja, uzgred, raste vrtoglavo - tako da, ne znam po kom kriterijumu je katastrofa.

Ja jednostavno verujem da zivimo u vremenu u kom se formiraju narativi - s obzirom koliko smo povezani, nekako smo pod uticajem prica koje cesto nemaju veze sa realnoscu. Znas ono - iz nekog razloga nesto postane popularno i svi su odusevljeni, nesto je najgora stvar ikad. Stvari su ili mega popularne, ili je mega popularno ne voleti ih. Sto se tice Apple-a, uvek je bilo tako, ali sada se formirala ta neka ideja kako Apple vise nije za profesionalce. Sto bi bilo validno da razlozi koje navode nisu bili takvi bukvalno poslednjih 10 godina. Znas ono, sada je neko skontao da MacBook nema najbolji GPU - a kada je imao? Sada su se nadrkali sto su uklonili portove - ali Apple to radi vec poslednje dve decenije? A nervira me zato sto niko ne voli da prica stvari koje bukvalno redefinisu stvari za profesionalce nabolje. Pre dve godine su izbacili Apple Pencil koji je, mogu da ti kazem sa apsolutnom sigurnoscu, ubedljivo najbolji alat za digitalno crtanje i koji je za godinu dana postao standard za skoro sve ilustratore koje pratim i bukvalno potukao Wacom po pitanju kvaliteta. To je, doduse, proizvod iskljucivo za artiste, dakle nije mainstream, i o tome se ne prica mnogo. I sad, to nije prica za medije, ali uklanjanje nekog porta jeste - i to kao ispada "zbog profesionalaca". Ma jeste da. Nije, nego vi zapravo iz pozicije mainstream korisnika izvestavate o stvarima koje razumete kao mainstream korisnici i volite da spinujete to u negativnu pricu, zato sto je stav da je Apple odustao od profesionalaca popularan - a nastao je kada su zeznuli Mac Pro. Jeste, zeznuli su, u tom momentu je krenula ta prica i sada sve sto se desi je dokaz da nisu za profesionalce. Sutra ce da skrate duzinu space bar-a za 2cm i bice 100 tekstova o tome kako je to dokaz da nisu vise za profesionalce.

Ja pratim te neke blogove i sajtove koji skupljaju sve tekstove koji predskazuju sunovrat Apple-a i kada to vidis, vidis da to traje vec unazad deceniju i vise. Najbolji mi je bio onaj komentar o MBP gde su postovali komentar o novom MBP (Apple opsednut tankocom, previse skup, slab specs, nema portove) i onda otkrili  da je komentar zapravo prepisan sa originalnog posta starog 9 godina.

Jednostavno, internet voli dobru pricu.

U svakom slucaju, evo, ja mislim da bi se ti jako lako navukao na macOS, na Mac, na sve to - ali nikad neces znati zbog tog kognitivnog biasa, jel, ono sto zovu reinforcement circles, gde se kreces po takvim krugovima koji samo reinforcuju tvoj inicijalni "unutrasnji osecaj", jel. Sto je ok - neces biti ostecen time. Windows 10 JESTE dobar OS, Surface kompjuteri su awesome i vrlo moguce odgovaraju tebi mnogo vise. Meni je to kao Mercedes vs BMW, znaci, neces ti napraviti gresku sa tim Surface Book-om, taman posla. Samo mi je zao sto si pao na tu besmislenu pricu o Apple. Veruj mi, svideo bi se tebi Mac jako, jako i onda bi pricao skroz drugu pricu. Ali nema veze, kao sto rekoh, neces pogresiti sa SB, tako da - bar cu ja videti kako izgleda :)

P.S. Touch Bar je awesome, ljudi su inertni. Ispalo sad da je fizicki esc key najvazniji taster u svemiru. Neka bude, stagod. Ja Touch Bar itekako koristim u Photoshopu, sad, mozes da mi verujes ili da mislis da sam Apple ovca ispranog mozga - ne bi bio ni prvi ni poslednji.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #164 poslato: 21.05.2017 18:49:46 »
Pazi, puno si ti ovde stvari napisao za nekog ko "ne želi da me ubeđuje" :) Probaću da skratim.

Confirmation bias je užasna stvar i čini sranja u našem modernom društvu. Većina sranja su vezana za antivakcinaše, teoretičare zavera i religiozne fanatike. A jedno od sporednih sranja je što mi, malo pametniji ljudi, počinjemo da ga koristimo kao džoker kartu kad god se ne slažemo s nečim. Ja imam confirmation bias. Imaš i ti. Svi imamo. Jedino što ja mogu da uradim povodom toga je da budem svestan da ga apsolutno sigurno imam i da se pre svake odluke preslišam u fazonu "Je l' ovo stvarno tako ili ja samo želim da je tako?"

Quoru koristim baš zato što na njoj nekako uvek imam pristup obe strane diskusiije. Idi ukucaj na Quori temu Macbook Pro. Ima gomila pitanja i gomila odgovora i trebaće ti baš dosta vremena da iskopaš negativan stav o Macbook-u. Razlog što sam ja oformio mišljenje koje imam je to što mene ne interesuje šta ljudi misle, nego šta misle fotografi, videografi i 3D artisti. Od te sužene grupe ljudi ne znači mi mnogo šta misle oni koji su oduvek koristili meka i ne mogu da zamisle da rade bez njega. Ja radim bez njega godinama i ništa mi ne fali. Tako da su ti očigledno debelo zagrizli. Tu završavamo sa veoma uskom grupom ljudi. Sasvim je moguće da generalno zadovoljstvo Mac-ovima raste, dok u ovoj grupi ljudi opada. A to je ono što je meni bitno.

Apple watch je jedna spodoba od uređaja i nikad nisam video da ga neko nosi. Ne uživo, ne kod nekih celebrity-ja ne u filmovima. Za razliku od ostalih Apple proizvoda koje svi sa ponosom prikazuju. Video sam ljude da nose Gear S2 i S3.