Autor Tema: Windows/macOS/PC/spiritual discussion zone  (Pročitano 79943 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže bear

• Dominator
Odg: Windows/macOS/PC/spiritual discussion zone
« Odgovor #180 poslato: 23.05.2017 01:29:34 »
Pogledao sam. Nisi me razumeo - znam ja da oni ne prave sat -

Zasto onda spominjes HP smartwatch i kako dzaba HP/Dell/Lenovo sa italijanskijom tkaninom? Sad si pivotovao stav zesce. To je HP smartwatch koliko je iPhone Samsung ili Foxconn proizvod.

Citat
ali sama cinjenica da dodaju elektroniku, tj smart karakteristike na te satove je potpuno promasena. Smart komponente i digitalne stvari nema sta da traze na mehanickom satu. Sad, mozda su se proizvodjaci tih satova uplasili, pa kao da naskoce na smartwatch voz, mozda ih je HP nekako privukao, otkud znam - ali znam da ni jedan ljubitelj mehanickih satova ne bi nosio tako nesto.

"You would be surprised". Sve ovo sam spominjao u kontekstu koji si spomenuo "jao sto je fino kada dobijes obavestenje na sat umesto da vadis telefon". A to nema veze sa celom smartwatch pricom, to moze da radi bilo koji uredjaj (pa cak i mehanicki sat). Retoricki sam se zayebao sto sam spomenuo $5 komponentu zanemarivsi tvoju alergiju (kod Apple-a je isti feature $8.5), ali znam da ti to ne gledas $5 vs $8.5, nego "shit dizajn" vs "pure awesomium". Isto kao sto i Apple dugme kosta 1$ ali... svi znamo da Apple dugme "nema cenu".

Citat
Ne, nisam govorio o svajcarcima, taman posla. Govorio sam o onom delu koji je HP engineer-ovao, ne o mehanickom delu tih satova koji oni nisu pravili. Ja kazem da je kombinacija besmislena, ne to da Svajcarci ne znaju da naprave mehanicki sat. Ne znaju da naprave smart watch, ali ni ne treba to da rade. Niti treba da daju nekom drugom da kalemi smart watch tehnologije na njihove satove.

To je vec tvoja interpretacija. Fakat je da imas sasvim dovoljno sasvim velikih brendova koji to itekako rade - uglavnom jer je pure-mechanic klijentela pocela da odumire od prirodne starosti.

https://www.tagheuer.com/en/watches/tag-heuer-connected
https://www.breitling.com/en/campaigns/exospace-b55-connected/

Naravno, sto si vislje u luxury vodama, to ces kasnije da radis tako nesto - kao sto je i Vertu-u trebalo par godina da predje na (gasp) Android sa S40. Sad, mozemo mi da diskutujemo jel' to ima smisla ili ne, ali sigurno nemamo prava da kazemo "e ne treba da se bavite tom inovacijom", jer je to kao da kazemo ma samo se vi specijalizujte jos vise, na jos skuplje, na jos manje serije. Obligatory auto-referenca - Ferari jos moze nekako da izbegne elektrifikaciju jer je dovoljno mali (ukupna vrednost prodatih automobila je zanemariva u odnosu na vrednost brenda). Chevroletu i BMW-u vec ne moze niko da kaze "e samo vi pravite jos nabudzenije korvete i limuzine, nemojte uopste da obracate paznju na te elektricne automobile i interfejse, to je za Teslu i njihov ubercoolijum dizajn"...

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #181 poslato: 23.05.2017 07:56:42 »

Naravno, sto si vislje u luxury vodama, to ces kasnije da radis tako nesto - kao sto je i Vertu-u trebalo par godina da predje na (gasp) Android sa S40. Sad, mozemo mi da diskutujemo jel' to ima smisla ili ne, ali sigurno nemamo prava da kazemo "e ne treba da se bavite tom inovacijom", jer je to kao da kazemo ma samo se vi specijalizujte jos vise, na jos skuplje, na jos manje serije. Obligatory auto-referenca - Ferari jos moze nekako da izbegne elektrifikaciju jer je dovoljno mali (ukupna vrednost prodatih automobila je zanemariva u odnosu na vrednost brenda). Chevroletu i BMW-u vec ne moze niko da kaze "e samo vi pravite jos nabudzenije korvete i limuzine, nemojte uopste da obracate paznju na te elektricne automobile i interfejse, to je za Teslu i njihov ubercoolijum dizajn"...

Ako je tacno da proizvodjaci mehanickih satova ne mogu da izbegnu "smart" inovacije, drugim recima, ako je istina, kao sto kazes, da proizvodjaci mehanickih satova moraju da pocnu da prave smart verzije svojih satova da bi ostali relevantni (primer BMW-a i elektricnih automobila) - u tom slucaju, rekao bih da su im dani odbrojani a da Apple Watch samo jos ima vise smisla.

Zasto? Zato sto ne znaju da naprave dobar smart watch (gde ne mislim na cip ili ekran, vec na OS i interfejs, sto softverski, sto hardverski). It's hard, prekasno su poceli, nemaju iskustvo u pravljenju kompjutera kao Apple, Microsoft, Google, itd.

U tom slucaju, Rolex i Omega ce, jednog dana, biti samo stvar proslosti u watch svetu (ako neko misli da je to nemoguce, podseticu ih na omanju kompaniju telefona po imenu Nokia). Uostalom, naznake toga vec imamo:
https://twitter.com/boygenius/status/724398472389136384
http://www.cultofmac.com/425038/apple-watch-made-1-5-billion-more-than-rolex-last-year/

(znam, sada ces objasniti kako to nista ne znaci sa nekim komentarom "to je uzvodni priliv novca po jedinici, ne prava metrika" - ali je svakako indikativno)

U svakom slucaju, ako (kazem AKO - to si ti rekao da ce biti) dodje do toga da ljudi zele da je svaki sat koji nose "smart" - Svajcarci su doomed.

Pravi test nece biti koliku vrednost Apple Watch ima posle 3 godine, vec da li za 10 godina postoji Rolex.
« Poslednja izmena: 23.05.2017 08:02:49 Ivan »
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #182 poslato: 23.05.2017 09:10:01 »
Ako je tacno da proizvodjaci mehanickih satova ne mogu da izbegnu "smart" inovacije, drugim recima, ako je istina, kao sto kazes, da proizvodjaci mehanickih satova moraju da pocnu da prave smart verzije svojih satova da bi ostali relevantni (primer BMW-a i elektricnih automobila) - u tom slucaju, rekao bih da su im dani odbrojani a da Apple Watch samo jos ima vise smisla.

Zasto? Zato sto ne znaju da naprave dobar smart watch (gde ne mislim na cip ili ekran, vec na OS i interfejs, sto softverski, sto hardverski). It's hard, prekasno su poceli, nemaju iskustvo u pravljenju kompjutera kao Apple, Microsoft, Google, itd.

When you're a hammer, everything looks like a nail, eh? Mislim to kao da si rekao "evo i Nikon i Canon su morali da ubace 'smart' u svoje fotoaparate, znaci Apple ih preuzima".

Citat
U tom slucaju, Rolex i Omega ce, jednog dana, biti samo stvar proslosti u watch svetu (ako neko misli da je to nemoguce, podseticu ih na omanju kompaniju telefona po imenu Nokia).

Ponovicu jos koji put - Apple nije znatnije uticao na (ne)uspeh Nokije. Najuspesnija godina za Nokiju ikada je bila godina kada je izasao iPhone 3. Nokiji je dosao glave Android i Samsung, ma koliko to bilo ne-sexy.

Citat
Uostalom, naznake toga vec imamo:
https://twitter.com/boygenius/status/724398472389136384
http://www.cultofmac.com/425038/apple-watch-made-1-5-billion-more-than-rolex-last-year/

(znam, sada ces objasniti kako to nista ne znaci sa nekim komentarom "to je uzvodni priliv novca po jedinici, ne prava metrika" - ali je svakako indikativno)

Dobro, i Tesla je imao milijardu ipo vise prihoda od Ferarija, a siguran sam da ce dogodine da razlika jos poraste. I sad to znaci da je Ferariju odzvonilo?

Jako mi je debilno da je definicija za "watch industriju" sve sto je na ruci. To je tacno koliko je i iPad Pro sa SIM karticom "telefon". Watch industriji je odzvonilo ne zato sto je "Apple (ili Samsung, HP, nebitno) napravio super sat", nego jer nikome vise ne treba sat, pa se sada izmislja nepostojeca kategorija "smartwatch", sto otprilike znaci "nesto sto je na ruci i radi milion ne-preterano-prakticnih-stvari, od kojih je najmanje bitna da pokazuje i vreme". I sad k'o sto je Ferari isto sto i elektricni bicikl, i Rolex ispade isto sto i Fitbit.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #183 poslato: 23.05.2017 09:27:24 »

When you're a hammer, everything looks like a nail, eh? Mislim to kao da si rekao "evo i Nikon i Canon su morali da ubace 'smart' u svoje fotoaparate, znaci Apple ih preuzima".

Apple nema uredjaj za profesionalnu fotografiju, ali ako gledas dzepne amaterske kamere, da, Nikon i Canon su unisteni od strane smartphone proizvodjaca (ne samo Apple, ja ni ne kazem da ce sam Apple da unisti watch industriju, samo da ce biti jedan od kljucnih igraca).

Ponovicu jos koji put - Apple nije znatnije uticao na (ne)uspeh Nokije. Najuspesnija godina za Nokiju ikada je bila godina kada je izasao iPhone 3. Nokiji je dosao glave Android i Samsung, ma koliko to bilo ne-sexy.

Opet, nisam ja rekao da je Apple unistio Nokiu, vec da je Nokia propala zato sto nije imala spreman odgovor za novi tip telefona na vreme (kada su napravili, bilo je kasno).

Ali ako bas hoces da trazis "krivca" za propast Nokije, to je definitivno Apple a ne Samsung. Zato sto da nije bilo iPhone-a, smartphone bi bio nesto drugo (mozda bi eventualno dosli do ovog formata, i mozda bi bas Nokia bila ta koja bi ga osmislila - ali nije tako bilo). Drugim recima - iPhone napravio bum, Samsung je to kopirao i poceo da prodaje u svim cenovnim rangovima i varijacijama, Nokia propala.

Uostalom, i sam znas kako je izgledao Android pre nego sto se pojavio iPhone i kako je Google, brze bolje, promenio celu filozofiju dizajna kada je shvatio u kom smeru ce sve ici.

Da nije bilo iPhone-a, Nokia bi verovatno danas pravila telefone i bila ispred Samsunga u tom polju. Samsung, uostalom, nista nije izmislio, oni samo overkill stancuju tudje ideje. Da Apple nije usao u phone biz, Samsung bi verovatno danas pravio neke Nokia klonove.

Jako mi je debilno da je definicija za "watch industriju" sve sto je na ruci. To je tacno koliko je i iPad Pro sa SIM karticom "telefon". Watch industriji je odzvonilo ne zato sto je "Apple (ili Samsung, HP, nebitno) napravio super sat", nego jer nikome vise ne treba sat, pa se sada izmislja nepostojeca kategorija "smartwatch", sto otprilike znaci "nesto sto je na ruci i radi milion ne-preterano-prakticnih-stvari, od kojih je najmanje bitna da pokazuje i vreme". I sad k'o sto je Ferari isto sto i elektricni bicikl, i Rolex ispade isto sto i Fitbit.

Opet, nisam ja rekao da je satovima odzvonilo zato sto je Apple napravio odlican sat. Samo sam rekao - ako je buducnost satova smart, onda im je odzvonilo zato sto oni nece moci da naprave konkurentan proizvod Apple-u i Google-u. Ne znam kako si to ti preokrenuo u "Apple Watch je razlog zasto je Rolex u problemima".
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #184 poslato: 23.05.2017 17:44:16 »
Novi Surface Pro - uz sva unapredjenja, mene svakako najvise privlaci novi Ntrig pen.

- Povecan pressure sensitivity na 4096 nivoa
- Smanjen activation force ('fala bogu)
- Dodat tilt
- Uklonili su onaj "hemijska olovka" klip ('fala bogu 2)
- Izgleda elegantno

Sami Surface Pro-ovi su sada bez ventilatora za m3 i i5 verzije. Ovo znaci da verovatno nisu sampioni za CPU heavy rad, ali to takodje znaci da je Surface Pro idealan uredjaj za crtanje. Meni se to dopada (i7 i dalje ima ventilator).

Uzgred, fun fact, Microsoft se cak hvalio sa time da je SSD "integrisan u maticnu plocu" zbog pouzdanosti i brzine. Naravno, kada to Apple uradi, onda haos, zla kompanija koja je protiv repairability-a i slicno, ali za MS je ok.

Uglavnom, jako me zanima ovaj uredjaj. Prosla generacija Ntriga mi je bila losa, ali ovaj deluje kao znacajno unapredjenje - a sa odlicnim battery life, verujem da je ovo fantastican uredjaj za Photoshop, Sketchbook i slicno. Razmisljam cak da uzmem u jednom momentu neku jeftiniju varijantu.

I podrzava Surface Dial.

Jedino.... Sada gledam, cena od $800 za m3 model je super, ali 4 fucking Gb RAM???? Zasto Microsoft? Zasto? Otkud vam ideja da je to dovoljno za BILO STA?

I dalje mislim da je 256Gb 8Gb i5 za $1299 odlicna cena, ali zasto samo 4 na base modelu?
« Poslednja izmena: 23.05.2017 17:48:35 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #185 poslato: 23.05.2017 21:42:02 »
Sami Surface Pro-ovi su sada bez ventilatora za m3 i i5 verzije. Ovo znaci da verovatno nisu sampioni za CPU heavy rad, ali to takodje znaci da je Surface Pro idealan uredjaj za crtanje. Meni se to dopada (i7 i dalje ima ventilator).

I stari Pro-ovi su bili vrlo burst-orijentisani. U prevodu 30sec full load-a na max brzini, a onda malo throttlinga. Zvuci opasnije nego sto jeste, jer osim u slucaju gaminga ili nekog heavy video editinga ima vrlo malo scenarija gde CPU *treba* da ide 100% preko pola minuta. Kada sam igrao Elitu na SP3, stavio sam eksterni kuler pozadi (da, da, razbijam Ivanov etos, ali eto - inzenjeri... sta ocekujete).

Citat
Uzgred, fun fact, Microsoft se cak hvalio sa time da je SSD "integrisan u maticnu plocu" zbog pouzdanosti i brzine. Naravno, kada to Apple uradi, onda haos, zla kompanija koja je protiv repairability-a i slicno, ali za MS je ok.

Pa nije OK, jos u nekoj prethodnoj poruci sam rekao da Surface linija ima skor 1-2 od 10 na iFixitu. It's not news. A i s obzirom na tvoje preference (design over engineering), mislim da ti to nije neka stavka.

Citat
Jedino.... Sada gledam, cena od $800 za m3 model je super, ali 4 fucking Gb RAM???? Zasto Microsoft? Zasto? Otkud vam ideja da je to dovoljno za BILO STA?

I dalje mislim da je 256Gb 8Gb i5 za $1299 odlicna cena, ali zasto samo 4 na base modelu?

Verovatno da bi mogli da kazu da su (i sa tastaturom) jeftniji od Air-a :P Salu na stranu, to je da bi se imao sto manji "From $xxx" price, jer ako vec hoces da kupis, onda kupi i5 (sto inace mislim da je stvarno "zlatna sredina" SP ponuda, m3 je skrnav, a i7 realno ne daje ko zna koliko vise snage u slucaju SP-a).

Surface Laptop isto ima 4GB u prakticno istom cenovnom rangu, tako da... whatever.

On another note, novi(ji) Win10-ovi se sasvim lepo snalaze i sa (gasp) manje memorije. Ja sam na nekim mojim starim Atom masinama sa 2(!) giga ram-a prelazio na Win10 jer su ponasale bolje nego pod Linuxom.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #186 poslato: 23.05.2017 22:10:44 »
Opet, nisam ja rekao da je Apple unistio Nokiu, vec da je Nokia propala zato sto nije imala spreman odgovor za novi tip telefona na vreme (kada su napravili, bilo je kasno).

Ne slazemo se, sorry. Nokia touchscreen midrange se prodavao vise nego dobro (XpressMusic 5xxx serija). Mislim da precenjujes "zadovoljstvo korisnika" i uticaj kvaliteta kako UI-ja tako i mehanike u odnosu na "poslovnu komponentu".

Citat
Ali ako bas hoces da trazis "krivca" za propast Nokije, to je definitivno Apple a ne Samsung. Zato sto da nije bilo iPhone-a, smartphone bi bio nesto drugo (mozda bi eventualno dosli do ovog formata, i mozda bi bas Nokia bila ta koja bi ga osmislila - ali nije tako bilo). Drugim recima - iPhone napravio bum, Samsung je to kopirao i poceo da prodaje u svim cenovnim rangovima i varijacijama, Nokia propala.

Uostalom, i sam znas kako je izgledao Android pre nego sto se pojavio iPhone i kako je Google, brze bolje, promenio celu filozofiju dizajna kada je shvatio u kom smeru ce sve ici.

Da nije bilo iPhone-a, Nokia bi verovatno danas pravila telefone i bila ispred Samsunga u tom polju. Samsung, uostalom, nista nije izmislio, oni samo overkill stancuju tudje ideje. Da Apple nije usao u phone biz, Samsung bi verovatno danas pravio neke Nokia klonove.

To nema neke preterane veze. Google/Qualcomm/Samsung triumvirat bi ubio Nokiu kakav god da je UI imao. Da je bio inicijalni (Blackberry-ish) dizajn, rezultat bi bio isti. To je bio i razlog zasto je Apple bio toliko hellbent da pravi svoje cipove a ne da ih kupuje od Qualcomm-a ili Samsung-a, da ne zavrse u istom tehnoloskom corsokaku.

Samsung pre Androida de-fakto nije pristupa "pravim" smartphone OS-ovima, pa i nije mogao sta da kopira. Takodje, Samsung nikada nije bio "jeftini" Android. I takodje, tu su bili Motorola, HTC, LG, koji su svi imali cak sjajne telefone u nekom momentu - ali sve to je fu*kin' nebitno, jer, koliko god tuzno bilo, bitku ne bije 60fps buttery smooth scroll, ni ko pravi nesto jeftinije - to je "mali Perica" thinking.

Nokiju je ubilo to sto je future OS koji je pravila bio baziran na hardverskoj platformi koja se nije realizovala. Nokia je koristila TI/Broadcom/Intel cipove. A sad pogledajte koliko modernih telefona koristi bilo sta od toga. I onda je pokusavala da protegne Maemo i sve ostalo na staaaaarim ARM-ovima koliko je mogla, ali konjica nikada nije stigla.

Ono sto ljudi zapravo ne shvataju je da je to takodje bio (jedan od) razloga prelaska na Windows Phone - jer je to bio jedini nacin da dodju do Qualcomm chipova preko Microsofta.

Citat
Opet, nisam ja rekao da je satovima odzvonilo zato sto je Apple napravio odlican sat. Samo sam rekao - ako je buducnost satova smart, onda im je odzvonilo zato sto oni nece moci da naprave konkurentan proizvod Apple-u i Google-u. Ne znam kako si to ti preokrenuo u "Apple Watch je razlog zasto je Rolex u problemima".

Pa i ne zele da prave konkurentan proizvod. Ne traze ljudi od njih da budu Appleastiji ili da su mehanicki satovi demode, nego da ljudi zele da im zvrnda sat kada zvoni telefon ili imaju nesto zakazano. I dalje ih briga za screen savere, aplikacije i sve to.
« Poslednja izmena: 23.05.2017 22:17:10 bear »

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #187 poslato: 24.05.2017 11:41:51 »

Ne traze ljudi od njih da budu Appleastiji ili da su mehanicki satovi demode, nego da ljudi zele da im zvrnda sat kada zvoni telefon ili imaju nesto zakazano.

Nijedan ljubitelj skupih mehanickih satova to ne zeli, kao sto niko ne zeli da im nakit salje notifikacije (iako sam siguran da je bilo takvih pokusaja).

Samo je pitanje da li ce ljudi nosenje mehanickih satova zrtvovati zarad nosenja necega sto salje notifikacije oko zgloba ili ne. Kombinacija ta dva nece zaziveti, posto ako otvorimo ta vrata i dodamo neki cip, onda mehanicki sat prestaje da bude ono sto jeste (a statement of personal taste) i odjednom postaje potpuno inferioran u odnosu na bilo sta sto sklope Google ili Apple. To je stvar psihologije i ukusa, ne prakticnosti. Jel mozes da zamislis da neko ko drzi do sebe kupi dijamantsku ogrlicu koja ima bluetooth u sebi? Ili prihvati skupoceno vino koje dolazi servirano sa hamburgerom? Isto je i sa satovima.
« Poslednja izmena: 24.05.2017 11:47:43 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #188 poslato: 25.05.2017 05:50:09 »

Ne traze ljudi od njih da budu Appleastiji ili da su mehanicki satovi demode, nego da ljudi zele da im zvrnda sat kada zvoni telefon ili imaju nesto zakazano.

Nijedan ljubitelj skupih mehanickih satova to ne zeli, kao sto niko ne zeli da im nakit salje notifikacije (iako sam siguran da je bilo takvih pokusaja).

...ali tu ne pricamo o ljubitelju skupih mehanickih satova, nego o ljudima koji nose Swatch ili bilo koji sat koji kosta manje od 1000$, sto je 99.999% satova. U prevodu, ako od sutra za (grubo iste pare) mozes kupiti sat koji nista nije manje nije sat, ali kao bonus ima notifikacije i/ili neki basic health info... Znam ja da je tebi Swatch g*vno bez ukusa koji kupuju tinejdzeri, ali odmakni se malo od beautifully...crafted...bulshitium...infused... mikrosvemira.

I sve ovo je deo daleko vece price (zato stvarno kukam o tom smartwatch imenu) - nesto sto se zove Internet-of-Things, iliti IoT. Sat je samo jedan od gaziliona *mainstream* uredjaja koji ce, na ovaj ili onaj nacin postati connected, ne zato sto je to sledeci smart[insert-device-name] bum ili zato sto im je sad "Apple pokazao kako se to radi", nego iz istog razloga sto je danas nemoguce naci kuce bez uvedene struje.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #189 poslato: 25.05.2017 09:31:46 »

...ali tu ne pricamo o ljubitelju skupih mehanickih satova, nego o ljudima koji nose Swatch ili bilo koji sat koji kosta manje od 1000$, sto je 99.999% satova. U prevodu, ako od sutra za (grubo iste pare) mozes kupiti sat koji nista nije manje nije sat, ali kao bonus ima notifikacije i/ili neki basic health info... Znam ja da je tebi Swatch g*vno bez ukusa koji kupuju tinejdzeri, ali odmakni se malo od beautifully...crafted...bulshitium...infused... mikrosvemira.

Skaces sa teme na temu. Nismo pricali o tim Swatchevima, rasprava o satovima je pocela kada si linkovao tu stranicu u kojoj HP kaci elektroniku na mehanicke, skupe satove. Dakle, to sto si ti pokazao od HP-a nisu bili jeftini Swatchevi, vec skupi satovi "engineered by HP" koje niko nece kupiti, a HP ce zatvoriti ceo projekat. Besmislena ideja.

Sto se tice jeftinijih Swatcheva - ni njih ne kapiram ko ce tacno zeleti da uzme. Jos ako starija generacija Apple Watch spadne na $199, a da ne govorim tek o Android satovima u svim price range-ovima, zasto bi iko kupio Swatch? Zato sto ih tinejdzeri vole? Tinejdzeri smatraju da su "zelene text poruke yucky" - toliko o tome. To sto ti ne kapiras da, bullshitium ili ne, ljudi zapravo zele to sta Apple pravi (bilo u originalu, bilo u Samsung/kineskoj kopiji) to ne znaci da ljudi zele "obican sat sa notifikacijama" kada mogu da uzmu Apple Watch.

A da ne kazem sto, brend, trend i marketing aside, taj Apple Watch zaista jeste sjajno napravljen proizvod koji Swatch nikad nece moci da replicira. They are in trouble.

Klasican sat oko zgloba u rangu od 50 do 500 dolara ce nestati. Da li ce ga zameniti Apple Watch i Android Wear, ili ce potpuno nestati kao kategorija, to ne znam, mada rekao bih ovo prvo. Luksuzni satevi ce verovatno opstati kao nakit, sto i jesu. HP ce se povuci iz wearables kategorije posto tu nema sta da trazi. A tvoja tvrdnja da mozes da nakacis $5 elektronike na obican sat jeste tehnicki tacna, samo sto taj sat niko nece hteti - Swatch zato sto je Apple i Google sat pristupacan u tom rangu a Mehanicki sat zato sto kod njih niko ne zeli elektroniku.
« Poslednja izmena: 25.05.2017 12:23:26 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #190 poslato: 26.05.2017 04:38:40 »
Skaces sa teme na temu. Nismo pricali o tim Swatchevima, rasprava o satovima je pocela kada si linkovao tu stranicu u kojoj HP kaci elektroniku na mehanicke, skupe satove. Dakle, to sto si ti pokazao od HP-a nisu bili jeftini Swatchevi, vec skupi satovi "engineered by HP" koje niko nece kupiti, a HP ce zatvoriti ceo projekat. Besmislena ideja.

Tripujes Ivane, izmisljas stvari koje ja nisam rekao a ti nisi video.

Najbukvalnije sam rekao:

Citat
ima brdo tih satova za koje HP pravi upravo ovu "connected" komponentu

Na sta je to nekako u tvojoj glavi prvo postalo "HP wannabe smartwatchevi" a posle "skupi satovi" (satovi na onom konkretnom linku krecu sa 150$ - ubilo se od skupocenosti). Total trip.

I: Ja nesto nisam video Kim Kardashian sa tim
A: Dobro, ovo je za malo drugaciju publiku
I: Jelena Karleusa?
A: Ne bre...
I: Onda su wannabejevi ili luzeri, sta se HP sad petlja u satove...
A: Ali cekaj, HP pravi komponente za razne satove vec 70+ godina
I: To garant neke cheapo shit kvarc-kopije Rolexa
A: Ne, ne, evo, najprecizniji i najskuplji sat u poznatom svemiru proizvodi HP
I: Svasta...
A: Aman, evo, i kada su dokazivali teoriju relativnosti, koristi su HP-ove atomske casovnike
I: Atomski... opet lupas. To nema veze sa bilo cim...
A: Ali i GPS sateliti imaju HP satove u sebi... Evo, cak UTC vreme u Grinicu se meri HP satom...
I: Nerds without style.
A: Ali cak i taj tvoj Apple watch/iPhone se sinhronizuje i navigira sa HP tehnologijom...
I: Who cares.
A: Ali cak i taj Rolex i ti razni tajmeri svi idu na sertifikaciju u HP
I: Nista od toga ne mozes kupiti/videti u normalnom svetu
A: Ali cak i zvanicne satove za Ferari, Hugo Boss i Tomi Hilfigera pravi HP...
I: AMAN! JEL IMA NA INSTAGRAMU SLIKA GDE SU U ISTOM KADRU GUZA KIM KARDASHIAN I HP SAT? NEMA!!! LOSERS!

« Poslednja izmena: 26.05.2017 04:50:08 bear »

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #191 poslato: 26.05.2017 12:46:26 »
Ok, ground rules. Jedan od vas dvojice mora da pobedi na kraju ove rasprave. Dosta mi je više nerešenih rezultata. Nedozvoljeni zaključci:

1. Nismo se u startu dobro u razumeli
2. Ja svo vreme pričam o nečem drugom
3. Stvar ukusa
4. Postepena deeskalacija, do trenutka kada jedan prestane da piše na ovu temu.

Obavezan zaključak:

Osoba A: A vidi stvarno. Potpuno sam razumeo o čemu pričamo, ali nisam bio u pravu.
Osoba B: Fak jea!

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #192 poslato: 26.05.2017 13:32:56 »
Ok, ground rules. Jedan od vas dvojice mora da pobedi na kraju ove rasprave. Dosta mi je više nerešenih rezultata. Nedozvoljeni zaključci:

1. Nismo se u startu dobro u razumeli
2. Ja svo vreme pričam o nečem drugom
3. Stvar ukusa
4. Postepena deeskalacija, do trenutka kada jedan prestane da piše na ovu temu.

Obavezan zaključak:

Osoba A: A vidi stvarno. Potpuno sam razumeo o čemu pričamo, ali nisam bio u pravu.
Osoba B: Fak jea!

Evo sta je tu problem. Dakle, Atila kada ima negativan stav prema necemu uleti sa informacijama i nekako premesti celu temu rasprave. Ja tvrdim da Atila uopste ne diskutuje o poenti, vec pronalazi neke "Eeeeee, nije to bas tako" podatke i random ih ubacuje u diskusiju. Kao da ti meni tvrdis da je, ne znam, McDonalds super a ja pronadjem grafikon po kome se hamburgeri sve manje jedu u Nemackoj i onda pocnemo da se ubedjujemo oko toga.

Evo mog prikaza nase diskusije, hronoloski:

1. Ja, u sustini, kazem nesto tipa "Apple watch je meni super" (ni ne secam se vise)

2. Atila dodje sa podatkom da i na obican sat mozes prikaciti elektroniku i to je to. Ne znam kako je ovo argument protiv moje tvrdnje da mislim da je AW dobra stvar. Znas ono, ti kazes "meni je to los dizajn". Ja se s time ne slazem, ali mi je bar jasno sta si hteo da kazes. A ovde - mi u stvari uopste nije jasno. Ali se upecam i pocnem da pricam.

3. Posto je Atila okacio neki HP link i ja sam tamo video neki Rolex sa HP dodacima, izjavim kako je kaciti tu elektroniku na skupe satove besmisleno, posto ljudi koji hoce skup sat nece notifikacije, zele classy mehanicki sat. Ko hoce smart watch, uzece smart watch - ko hoce mehanicki sat, uzece mehanicki sat.

4. Atila odgovara kako on nije pricao o tim skupim satovima vec generalno i navede primer Swatch-a.

5. Ja kazem - pa dobro - ali tek tu smart watchevi imaju sanse, posto niko nema posebno emotivan odnos prema satu od $50. Samo je pitanje da li nam u svetu smartphone-ova sat uopste treba, ali ako zelimo da imamo nesto na zglobu, ili cemo imati nakit (gde ako si zena, to je narukvica, ako si muskarac, to je neki mehanicki sat koji ne pisti kada ti stigne mail) ili cemo imati smart watch, i to ce biti Apple ili Google.

6. Na ovo meni Atila vraca diskusiju u to da HP proizvodi.... osmisljava.... dodaje komponente NE ZNAM VISE NIJE NI BITNO za satove od 150 dolara. I naravno, sad sam se ja tu kao nesto zeznuo, i uhvatio me je u gresci. Ali to uopste nije ono sto ja pricam.

I naravno.... NARAVNO - mora neko indirektno vredjanje Apple korisnika sa Kim Kardasian. Pazi ti samo taj narativ koji je on predstavio.

- Imas HP kao predstavnik inzenjera - mudrih i promisljenih ljudi izvan Matrixa koji shvataju sta je zaista sustina - a to je da cak i Apple satovi koriste HP tehnologiju.
- Imas nas naivne Apple ovce koji samo gledaju brend a o tome koji brend zele baziraju na tome sta nosi Kim Kardasian.
- Naravno, potpuno ignorisemo sve vezano za Apple Watch sto nije hipsteraj. Kako je osmisljen, kako radi, koje apps koristi - sve to nema veze sa zivotom, posto: Kim Kardasian. Ja, dakle, to sto gotivim Apple Watch, to je zbog Kardasianaca i Klingonaca, ne zato sto mi je super kako moj omiljen app za time management "Things" radi na Apple Watch i nigde drugde. Ali sve to koristi neki cip koji je HP napravio, tako da ja tu nekako gresim.

Ja cu sada da resetujem ovu celu diskusiju. Evo sta ja kazem, cisto da bude kristalno jasno:

- Ne znam da li ce smart watch kao kategorija biti uspesna na duge staze - ali ako ne bude, nece biti ni satova na zlgobovima vise - sa izuzetkom skupocenih mehanickih satova koji sluze kao nakit. Dakle, ako neko bude za 10 godina nosio sat od $50-$500 na ruci, to ce biti smart watch koji pravi Apple ili koji pravi neki Google partner i koristi Android Wear.

- Ako bude satova na zglobovima i u buducnosti - imamo dva scenarija: ili ce svi satovi na svetu biti smart watchevi koje prave Apple i Google (direktno ili indirektno) i sve drugo ne postoji, ili cemo imati smart watcheve + skupe mehanicke satove koji su nakit i koji nemaju nikakve smart mogucnosti.

- Koji god od ovih scenarija bude tacan, niko nece nositi "postojeci sat sa prikaceno malo elektronike".

- Ja mislim da je, trenutno, Apple Watch jedini dobar smart watch. Ovo je diskutabilno, mozemo da se raspravljamo oko toga, ali protivargument tome svakako nije "ma na bilo koji sat mozes da dodas malo elektronike i to je to". Jeste, primarno je meni AW dobar zbog notifikacija, ali to ne znaci da bi svaki sat koji ima notifikacije bio jednako dobar. Ima tu svega - od dizajna, preko tehnologije, do integracije u postojeci ekosistem - Apple Watch je jedini sat koji bih ja nosio. Ne sumnjam da ce Google kroz par iteracija ponuditi nesto jednako pametno, a onda ce i za $50 moci da se kupi pristojan smart watch koga pravi neki Huawei.

- HP je velika kompanija koja pravi svemirske tehnologije i ta tehnologija se nalazi i u GPS-ovima i u cipovima, ko zna gde sve, ne razumem se. Ali oni ne umeju da dizajniraju sat - a ovde ne govorim o inzinjeringu, vec o tome da OSMISLE proizvod u celosti - koji ce ljudi hteti da nose. Takvu mogucnost - mogucnost da osmisle uredjaj oko zgloba koji ce ljudi hteti da koriste trenutno imaju jedino Apple, Microsoft i Google (koji ce mozda koristiti partnere tipa Samsung, LG, itd).
« Poslednja izmena: 26.05.2017 15:46:20 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže twist

• Dominator
« Odgovor #193 poslato: 31.05.2017 11:09:15 »
Bear je prvi poceo da koristi bold. Mislim da je to odredilo pobednika.
You underestimate my propensity for acting on a whim, Dan. I might kill you just for the sheer cosmic perversity of the act.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #194 poslato: 31.05.2017 16:20:13 »
- HP je velika kompanija koja pravi svemirske tehnologije i ta tehnologija se nalazi i u GPS-ovima i u cipovima, ko zna gde sve, ne razumem se. Ali oni ne umeju da dizajniraju sat - a ovde ne govorim o inzinjeringu, vec o tome da OSMISLE proizvod u celosti - koji ce ljudi hteti da nose. Takvu mogucnost - mogucnost da osmisle uredjaj oko zgloba koji ce ljudi hteti da koriste trenutno imaju jedino Apple, Microsoft i Google (koji ce mozda koristiti partnere tipa Samsung, LG, itd).

...sto je razlog zasto na svim onim satovima stoji ENGINEERED BY HP. Ne "designed by HP", "designed in California", "crafted from Mojitos on the butt of Kim Kardashian" i slicno. Taj ceo deo diskusije sa "Kim Kard... ovaj... Ja nikada ne bih nosio HP smartwatch" i "HP nema ukusa" je stoga za mene zamena teza, jer HP ne pravi niti zeli da pravi zlatne satove** niti je kompeticija Apple-u u tom segmentu (naprotiv).

Dakle, da ponovimo, ne tvrdim da ce HP da napravi da neki sat bude cool, nego da ce vecina satova (ili wearablesa in general) na ovaj ili onaj nacin sadrzavati HP elektroniku. Hoce li to biti Swatch, Google sat ili delo nekog svajcarskog juvelira, nije bitno. Znam da je tebi sve sto ne rezultuje u premium consumer brand uredjaju "luzerstvo", ali... I don't care :)

Slozili smo se da je smartwatch trziste zasad nedefinisano i ne vidi se *dugorocno* koliko ce ono biti i na sta ce sve (ne) uticati.

Diskusija je otisla u stranu sa mog aspekta kada si spomenuo...

Citat
Znam da je meni jako cool to sto umesto da ti pisti telefon non stop i stresira te, samo te nesto tapne po zglobu. Love it.

...sto nije pitanja dizajna, nego bazicne komponente i funkcionalnosti cijom se izradom konkretno bavi HP, a koriste se u uredjajima neki od kojih su satovi, mozda cak koristeni i od strane Apple-a.

Ovo je deo gde Ivan treba da se ubaci sa "nema veze sta hoces da kazes, rasprava je o tome da je Apple cool a ovo nema veze s tim". Ivane, to je u tvojoj glavi. Pomenuo si feature koji nema veze sa Apple-om. Mene je samo zanimao taj feature, posto se preko HP-a malo i ja bavim *tim featureom*. I don't give a sh!t sto se tice Apple-a, dizajna, Watch-a i svega toga.

Da. HP je (gasp) tehnoloska kompanija. HP does technology in general. Mozes ti da pljujes "po ukusu", ali... No fucks given, jer ovo nije modna pista niti instagram feed. To je mi je odlicna ilustracija uspesnosti Microsofta. Surface je sa profitno-prometnog aspekta smesno zanemarljiv za Microsoft. Sa druge strane, izgleda da je neverovatno uspesan u svojoj misiji ustanovljavanja Microsofta kao cool firme.

Long story short - ja pricam o tehnologiji i tehnoloskim trendovima, dok Ivan prica o dizajnu i brendovima. Kao i u svakoj apples vs oranges diskusiji, ishod tesko da moze biti smislen.

**HP je svojevremeno u 1977 napravio zlatni (u tim godinama) smartwatch https://en.wikipedia.org/wiki/HP-01
« Poslednja izmena: 31.05.2017 16:37:28 bear »