Autor Tema: Windows/macOS/PC/spiritual discussion zone  (Pročitano 86323 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
Odg: Windows/macOS/PC/spiritual discussion zone
« Odgovor #405 poslato: 18.03.2018 14:18:26 »
A kakvi su to eye tracking uređaji? Nikada to nisam video.

Moguce da je deo Windows Hello.

Ne bih rekao. Mislim, Hello je fenomenalan i prepoznaje me u delu sekunde kad se pojavim pred ekranom, sa rukom preko usta u mraku. Ali ne verujem da ta kamera i infra-red senzor ili šta li je da tako precizno prate moje oči i porede to sa udaljenošću od ekrana i skontaju u šta tačno gledam. Mora da ima neki dedicated hardware za to,

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #406 poslato: 18.03.2018 18:53:33 »
A kakvi su to eye tracking uređaji? Nikada to nisam video.

Moguce da je deo Windows Hello.

Ne bih rekao. Mislim, Hello je fenomenalan i prepoznaje me u delu sekunde kad se pojavim pred ekranom, sa rukom preko usta u mraku. Ali ne verujem da ta kamera i infra-red senzor ili šta li je da tako precizno prate moje oči i porede to sa udaljenošću od ekrana i skontaju u šta tačno gledam. Mora da ima neki dedicated hardware za to,

To jeste to. Naravno da bi neki jos-dedikovaniji hardver mogao jos preciznije da to uradi, ali generisanje (near)IR refleksije sa oka je upravo to sto ti trackeri koriste, a to je sto i Windows Hello koristi (zapravo koristi mix retine i oblika glave). Sto se tice preciznosti, ovo nije zamena za misha cak i da jeste mnogo preciznije, vise je kao touch - oblast koju "gadjas" je velicine otiska palca, ne zbog ogranicenja senzora, vec fizickih parametara oka. Mozda zvuci cudno, ali frame-rate je bitniji od rezolucije (cak je i 720p dovoljno izgleda).

https://www.tobii.com/tech/products/platforms/

« Poslednja izmena: 18.03.2018 19:00:00 bear »

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #407 poslato: 18.03.2018 20:01:21 »
Ako do sada niste koristili Windows Search/Cortanu/Win button/kako god se zove ono dole gde se kuca...

https://insider.windows.com/en-us/articles/search-for-windows/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=201803-NL33&utm_content=WIP_Body_BetterWindowsSearch

Vratili su/vracaju da searchuje i emailove i kontakte (odnosno web/image search bez browsera), mlogo zgodno kada se nazbrzaka zeli poslati mail.

Khm, ovo Mac ima vec.... oduvek. /hides

Ali svakako cool vest.

Windows je to imao tu negde od 7-ice, pa je onda neko provalio da je to "too imposing" i da Windows ne treba da indeksira emailove i adrese i da pretrazuje bez browsera jer je MSFT zao i monopolista, pa su to skinuli cini mi se u 8.1 ili negde oko izlaska 10-ke.

Kao sto je i pre 3 godine MS imao WiFi password sync i sharing izmedju uredjaja i prijatelja, pa je neko provalio da je to evil i security risk, pa su i to ukinuli. Sad se nadam kako je Apple to "re-izmislio" i svi shvatimo da je to cool i korisno, da ce i MSFT to vratiti.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #408 poslato: 19.03.2018 01:02:57 »

Windows je to imao tu negde od 7-ice, pa je onda neko provalio da je to "too imposing" i da Windows ne treba da indeksira emailove i adrese i da pretrazuje bez browsera jer je MSFT zao i monopolista, pa su to skinuli cini mi se u 8.1 ili negde oko izlaska 10-ke.

Kao sto je i pre 3 godine MS imao WiFi password sync i sharing izmedju uredjaja i prijatelja, pa je neko provalio da je to evil i security risk, pa su i to ukinuli. Sad se nadam kako je Apple to "re-izmislio" i svi shvatimo da je to cool i korisno, da ce i MSFT to vratiti.

Jel 7ca uopste imala neki Mail app koji je mogao da skine i indeksira mailove? Ne secam se da je bilo nesto tako.
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #409 poslato: 19.03.2018 02:02:18 »
Ne (bas), ali je Office (=Outlook) imao neku deep integraciju/plugin koji je to radio. Nisam siguran jel' onaj Outlook Express isto imao to, ali "veliki" Outlook jeste. Izgleda da je funkcionalnost nestala tu negde oko Office-a 2013 (znam jer sam p*zdeo kada su nam u firmi upgradeovali Office i kada sam skontao da je ovo iskljuceno).

https://social.technet.microsoft.com/Forums/office/en-US/ad382228-93bc-4ab0-a821-b428630b8204/search-outlook-2013-emails-using-start-menu-windows-search?forum=officeitpro
« Poslednja izmena: 19.03.2018 13:13:34 bear »

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #410 poslato: 26.03.2018 20:29:56 »
Ovo je tehnicki iOS vest, ali s obzirom da je Relja od nedavno i Surface Laptop i iPad vlasnik, bice mu korisno ako zeli da syncuje bookmarke i stajaznam sa Ivicom:

https://www.macrumors.com/2018/03/26/microsoft-edge-browser-expands-to-the-ipad/
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #411 poslato: 27.03.2018 15:26:55 »
Najs. Nisam doduše dovoljno ispitao Safari na iPad-u. Deluje mi sasvim dovoljno za sada. Jedino, ako mi bude baš baš stalo da se sve syncuje.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #412 poslato: 06.04.2018 12:18:24 »
https://www.anandtech.com/show/12610/hp-spring-2018-range-zbook-zbook-zbook

Deluju kao zaista odlicni kompjuteri. Jako mi je drago da je Wacom podigao nivo pritiska na tim olovkama sto idu uz convertible PC laptope. Nadam se da je i activation pressure nizak i da su ostali parametri dobri, ovaj ZBook Studio 360 mi deluje kao odlicna masina za Zbrush, 3D, itd.

Jedino sto (izvini Atila) je ruznije kompjutere tesko naci. Ne govorim ovde o debljini, materijalima ili tako nesto, vec o tim chamferovanim ivicama i izgledom koji podseca na one gadne Asus gamerske laptope.

Uglavnom, odlicno je sto olovke postaju sve bolje a laptopi sve mocniji - tako da artisti (i ne samo artisti, ali to mene najvise zanima) danas ne moraju da budu vezani za sto. Eto, to je oblast gde, recimo, Apple kaska - iako volim jako svoj MBP i svoj Intuos Pro, voleo bih da imam mogucnost da koristim Apple Pencil na Mac-u. A nesto sam u "don't hold your breath" fazonu oko toga, nazalost :(
« Poslednja izmena: 06.04.2018 12:22:47 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #413 poslato: 06.04.2018 14:57:08 »
Jedino sto (izvini Atila) je ruznije kompjutere tesko naci. Ne govorim ovde o debljini, materijalima ili tako nesto, vec o tim chamferovanim ivicama i izgledom koji podseca na one gadne Asus gamerske laptope.

ZBook je workstation, tj industrijska, skoro pa army-design linija - tj to i treba da izgleda tako, jer su osnovni principi snaga, pouzdanost i izdrzljivost (da ne ulazimo ponovo u tu diskusiju kako su i MBP-ovi "isto to" po tim kriterijumima). Elegantni consumer modeli su u Spectre liniji (koja jos nije dobila svoj 2018 refresh).

Prosli put si rekao da su previse snoop dogg-asti i cheap. Meni izgledaju super. Jbg.
« Poslednja izmena: 06.04.2018 15:01:51 bear »

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #414 poslato: 06.04.2018 20:13:28 »

ZBook je workstation, tj industrijska, skoro pa army-design linija - tj to i treba da izgleda tako, jer su osnovni principi snaga, pouzdanost i izdrzljivost (da ne ulazimo ponovo u tu diskusiju kako su i MBP-ovi "isto to" po tim kriterijumima). Elegantni consumer modeli su u Spectre liniji (koja jos nije dobila svoj 2018 refresh).

Prosli put si rekao da su previse snoop dogg-asti i cheap. Meni izgledaju super. Jbg.

Industrijski, robusni dizajn je jedno. SF zaobljeni coskovi mi izgledaju bezveze. Znaci, ne zalim se ja na to sto nije superthin ili sto ne koristi alcantaru ili ne znam sta - vec sto stvari koje JESU cista estetika (zarubljeni coskovi), izgledaju ruzno. Bar meni. Ne dopada mi se kako izgleda, ali ne ocekujem neke bullshitaniume i microbezele i stajaznam. Ako nista drugo, izgleda mi vise gamerski nego kao workstation.

Samo da ne bude da pljujem bez razloga - spec-wise deluje sjajno. A 650-nit 4K ekran sa full Adobe RGB zvuci fantasticno.

I da, Spectre linija, ukljucujuci taj laptop koji si okacio, meni izgledaju Snoop Doggasto i, samim tim, cheap. Meni. Siguran sam da se mnogi ne slazu. Meni nije lep, kic mi je. Surface Laptop mi izgleda 10x bolje od ovoga, a o Apple laptopima da i ne govorim. Ali to je stvar ukusa vec, ne mogu to objektivno da tvrdim.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #415 poslato: 12.04.2018 16:00:26 »
Jos jedna Windows tema koja nije Windows tema. Dakle, Microsoft je poterao Windows na ARM procesorima i preko emulatora pokrece i x86 aplikacije. Jednom si, Atila, napisao kako to Microsoft moze iz ________ (neki meni nejasan razlog, ali ti verujem) a Apple, valjda, ne (ili te ja nisam razumeo). E sad, sve cesce su glasine kako ce Apple 2020 da izbaci prve Mekove sa njihovim A cipom, dakle isto ARM.

Cisto onako spekulativno, kako mislis da ce to da urade, i da li ce isto biti neki emulator, ili su u fazonu "rekompajlirajte apps, sta nas briga". S obzirom na iskustva iz Windows sveta, koliko je moguce tako nesto uraditi (terati x86 apps na A-series Meku)? Godinama su svi "upuceni" ljudi tvrdili kako jos dugo necemo videti ARM Mek zato sto bi apps bile nekompatibilne i kako je to malo verovatno.

Takodje, kakva su iskustva u Windowsu na ARM procesorima (ako nesto znas)? Ok, ne ocekujem da bilo ko renderuje na ARM kompjuteru, ali zanima me koliko brzo ili sporo radi jedan takav laptop u "general tasks".
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #416 poslato: 13.04.2018 11:24:37 »
Jos jedna Windows tema koja nije Windows tema. Dakle, Microsoft je poterao Windows na ARM procesorima i preko emulatora pokrece i x86 aplikacije. Jednom si, Atila, napisao kako to Microsoft moze iz ________ (neki meni nejasan razlog, ali ti verujem) a Apple, valjda, ne (ili te ja nisam razumeo).

Ne radi emulaciju Microsoft - to je neki Qualcomm-ov feature. I nije da ne moze, ali je mnogo teze na macOS-u, jer Win10 danas, paradoksalno, ima mnogo fleksibilniju strukturu (zato napr mogu i Linux aplikacije direktno da se koriste na Windowsu danas). UWP aplikacije (cak i ako su wrapovane Win32, dakle x86 aplikacije) vec danas su arhitektonski kompatibilne, taj Qualcomm hardverski layer treba "samo" za te fosilizovane aplikacije koje iz nekog razloga ne mogu da koriste UWP bridge.

Citat
E sad, sve cesce su glasine kako ce Apple 2020 da izbaci prve Mekove sa njihovim A cipom, dakle isto ARM.

Cisto onako spekulativno, kako mislis da ce to da urade, i da li ce isto biti neki emulator, ili su u fazonu "rekompajlirajte apps, sta nas briga". S obzirom na iskustva iz Windows sveta, koliko je moguce tako nesto uraditi (terati x86 apps na A-series Meku)? Godinama su svi "upuceni" ljudi tvrdili kako jos dugo necemo videti ARM Mek zato sto bi apps bile nekompatibilne i kako je to malo verovatno.

Mislim da nece biti emulatora, i da ce biti upravo to - rekompajlirajte. Stvari kao sto su Project Marzipan (teranje iOS aplikacija na macOS-u) meni kazu da je to pravac migracije, i da ce efektivno ponoviti iste korake kao sto je to radio MS, sa te 2-3 godine zakasnjenja. UWP je originalno izmisljen da poveze Windows telefone (koji su bili ARM) i Win32/x86 PCjeve. Telefona vise nema, ali UWP model hardverske nezavisnosti i sigurnosni model pashu i XBoxu i ARM Windows masinama.

Tako da ce, ako ja moram da prognoziram, kao i Microsoft, da i Apple izmisli neki UAP pandan UWPu, koje su zapravo iOS aplikacije koje u nekoj formi da tera macOS, a onda ce vremenom napraviti bridge koji rekompajlira x86 macOS aplikacije u taj UAP.

Posto to vise pogoduje jednostavni(ji)m aplikacijama, prvi ARM laptopovi ce stoga biti neki Macbook Air-ovi, i to ce biti njihov "Windows S", samo "store" UAP apps koje garantuju dobar battery life. MB(P) ce verovatno duze ostati na Intelu (ne bi me iznenadilo da vremenom vise pocnu da lice - ispod haube - na x86-bazirani iOS nego danasnji macOS). Kada ce (i dal' je uopste realno) da *svi* Mac-ovi na ARM je svakako plan za 5+ godina.

To je ujedno i resenje za touch na Mac-u. MacOS i njegove aplikacije verovatno nikada nece dobiti "ozbiljne" touch API-je, nego ce biti ko hoce touch-friendly, neka koristi te nove UAP aplikacije i to je to.

Citat
Takodje, kakva su iskustva u Windowsu na ARM procesorima (ako nesto znas)? Ok, ne ocekujem da bilo ko renderuje na ARM kompjuteru, ali zanima me koliko brzo ili sporo radi jedan takav laptop u "general tasks".

Dunno, early days. General tasks (Office, Web, messengeri etc) rade OK, ali to je radilo fino vec i preko Continuum-a (makar nikog nije bila briga za to). Bitan deo sto se tice performansi je ta Win32/x86 emulacija, a posto su svi postojeci ARM Windows 10 uredjaji Windows S, toga jos nema "in the wild". Review-ovi se naravno svi zale na performanse, ali je uglavnom neka debilana u pitanju, jer ne kontaju da koriste x86 emulator (pokrenuo sam chrome, pustio netflix/youtube i slack i bilo je sporo)... Sto je mixed emotions, jer sa jedne strane znaci da je emulacija dovoljno dobra da se ni ne shvati da se desava, ali naravno smeta u smislu sto ljudi ne shvataju zasto su aplikacije A, B i C spore, a ostale ne, ili da treba da koriste native Edge a ne emulirani Chrome. Sto se ne spori je fantastican battery life - Envy X2 cak i sa emulatorom bez problema izvlaci 14+ sati aktivnog rada/surfa, a sa ne-intenzivnim native aplikacijama 20+ sati.
« Poslednja izmena: 13.04.2018 11:37:58 bear »

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #417 poslato: 01.05.2018 22:45:59 »
Stigao mi je April update za Windows 10. Timeline mi deluje kao super opcija.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #418 poslato: 02.05.2018 00:41:12 »
Stigao mi je April update za Windows 10. Timeline mi deluje kao super opcija.

E, sta je to tacno - procitao sam ali me mrzelo da citam opet a nisam bas shvatio. Kao neki history svega sto si radio na kompjuteru?
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #419 poslato: 02.05.2018 02:00:32 »
Kao alt-tab, samo imas sve aplikacije (i fajlove, i sajtove, etc) koje si vec zatvorio, i to hronoloski mapirano (tj mozes da trazis po danu, satu, etc). Takodje, trebalo bi da syncuje preko vise racunara, ali mi to (jos?) ne radi, moguce da nisam nesto negde cekirao…

Naravno, ocekujem pune nalete paranoje na netu (STAAA... Moze da se vidi sta sam radio juuuce! Zli Microsoft!)