Autor Tema: Windows/macOS/PC/spiritual discussion zone  (Pročitano 76492 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
Odg: Windows je fantastican i mi nesto gresimo, pa zato pitanje za Atilu
« Odgovor #75 poslato: 30.04.2017 11:59:34 »
Ali sajtovi vole clickbait pa to ti je.

O da, odmah je bilo jasno da je clickbait. Tech blogs i IT news i sve to se danas svodi na clickbait.

Zato sam rekao da te nece, ne zato sto gresis, vec zato sto se formirala ideja, it's out, i sad je to to. Isto je i sa Apple proizvodima. Internetom vlada povrsnost i povodljivost a tvoja komplikovana (i uglavnom poprilicno tacna i istinita) objasnjenja nikog ne zanimaju. Kao sto rekoh - iste stvari muce i Apple. Sve sto ce ljudi izvuci iz ovoga je "Cak ni Microsoft ne smatra da treba da odmah update-ujes, a teraju te da to radis".
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #76 poslato: 30.04.2017 22:11:22 »
Na Anandtechu sam nasao lepu ilustraciju Windowsovih problema sa HiDPI, pa evo da Atila vidi na sta mislim. Odmah da kazem -

Heh - ovo nije sa Ananda vec od samog MSFT-a :) Upravo sam dobio dev newsletter o hiDPI-u pod Win10, i jedan od vezanih postova ima upravo ovu sliku kao ilustraciju za neke ekstremne slucajeve (ova konkretna slika je hiHDPI monitor koji mirroruje loDPI laptop panel ali na visokoj rezoluciji) i sta MSFT odnosno developeri treba da urade da to sve radi kako treba.

https://blogs.windows.com/buildingapps/2017/04/04/high-dpi-scaling-improvements-desktop-applications-windows-10-creators-update/#cuGhp3pZAM3xm6AZ.97

(ako nekog to iz nekog developersko-mazohistickog razloga zanima)

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #77 poslato: 30.04.2017 23:52:26 »
Da, ja sam video na AT, ali sam pretpostavio da su uzeli sa nekog official izvora, tako se dalo i zakljuciti iz teksta.

Ne znam tacno kako Windows to sve radi, ali mislim da koriste nekoliko tehnika da dobiju hidpi sliku i da to nije vezano za rezoluciju ekrana vec procenat scale-ovanja UI. Drugim recima, ako zelis 150% ili 200% scale rezolucija ekrana ostaje ista.

macOS uzme pa renderuje sve u vecoj rezoluciji i onda scale downuje u procentu u kom zelis. Mana ovoga sistetma je zahtevnost, tojest, sve renderuje u vecoj rezoluciji da bi dobio vise prostora i onda to downsample-uje. Prednost je sto i kad neki developer poput Adobe koristi sklj metod za hidpi, sve radi kako treba. Developer samo pravi sve assets u 4x rezoluciji, sistem to izrenderuje u toj rezoluciji (koja je tacno duplo u obe dimenzije, pa je sve na svom mestu) i onda skalira na rezoluciju ekrana. Nije meni bas sve to jasno, ali tako nekako. Takodje, dobra stvar je sto ako app nema hidpi assete, renderuje se duplo, ali sa manjom gustinom (dakle, bude mutno, tj pixelizovano) ali je i dalje sve tacno gde treba.

Windows sve radi "pravilno" - i ocekuje da developeri urade svoj posao kako treba, sto nekad rezultuje da se font renderuje na jedan nacin, rasterizovana grafika na drugi, prozori na treci, itd.

Verovatno ti to sve bolje razumes. U sustini, Mac ima nekoliko rezolucija i njih radi u 1x i 2x varijanti i mnogo je sve to lakse. Windows ima milion rezolucija i problematicno je. Hocu da kazem, razumem ja (u teoriji) zasto je to tako i razumem muke. Tim pre sto je vecina monitora u Windows svetu i dalje ispod 100ppi pa se manji developeri bas i ne cimaju previse. Sto mi je interesantno s obzirom da su svi telefoni i tableti "retine" - s druge strane, pre par nedelja izadje skupi laptop sa GeForce 1080kom i ima 1080p ekran. Ludilo.
« Poslednja izmena: 30.04.2017 23:57:15 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #78 poslato: 01.05.2017 09:56:15 »
Inace, opet novi windows update koji se ne slaze sa AMD driverima.

U mom slucaju mozda je dosta pomoglo to sto sam na samom launchu win10 iskljucio Xbox app da se pali [hard "fuck off" via registry]. Evo sad su dodali Game Mode, ali po svemu sto sam video taj mod uglavnom samo obara performanse, cak i u UWP igrama.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #79 poslato: 01.05.2017 10:31:30 »
Windows sve radi "pravilno" - i ocekuje da developeri urade svoj posao kako treba, sto nekad rezultuje da se font renderuje na jedan nacin, rasterizovana grafika na drugi, prozori na treci, itd.

Kindasorta. Sam Windows (sada vec) to radi kako treba, i UWP aplikacije to koriste i tada developeri de fakto ne moraju nista da rade, it "just works", zapravo je teze napraviti non-scaled content. Sad ide ono ali.

Niko ne pise UWP aplikacije jer je to Win10 only i zlo i sta sve ne. Umesto toga imamo brdo UI tehnologija koje su blago receno outdated (Exhibit A: MFC koji je izasao 1992 - ne, nisam izmislio godinu, stvarno je 1992), ali koje i dalje koristimo jer zelimo da podrzavamo Windows XP.

Windows pokusava da "prevari" te stare aplikacije interno skalirajuci content upravo kao sto opisujes za Mac (a.k.a. blurryscale), ali to nije lako jer one same cesto "varaju" jer se dovijaju ovom gornjem ogranicenju svojim internim scalingom, ili su jednostavno bagovite (neverovatno je koliko cesto developeri stave te "don't scale" flagove apsolutno bez razloga).

Plus naravno sto i sam kazes - mnogo vise kombinacija i mnogo vise slucajeva sa eksternim monitorima nasumicnih rezolucija, o dinamicnoj promeni rezoluciji i scalinga da ne pricam.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #80 poslato: 01.05.2017 19:25:28 »
Da, blurryscale je - ali se na toj gustini ekrana stvarno ne primeti. Apple je presao na te downsampled fore jos od iPhone 6+, MacBook je uvek downsampled, u bilo kojoj rezoluciji, MBP dolazi sa default downsampled rezolucijom (ali mozes namestiti panel rezoluciju) itd.

Ne kazem da je to bolje od Windows resenja, naprotiv, u idealnom svetu Win 10 aplikacija (UWP je pretpostavljam Universal Windows Program, jel?) bi to bilo bolje - ali to nece biti jos skoro. Neverovatno mi je koliko otpora ima, cak i od strane velikih developera. Suluda je situacija, tim pre sto Win 10 radi i na kompjuterima koji su stari 10 godina i vise, i to sasvim lepo. Na Mac-u su vec sada sasvim normalne aplikacije koje ne rade na bilo cemu ispod Yosemite ili cak El Capitan. A na Windowsu, ako ne radi na 7ci - zovi vatrogasce. Kao sto sam kazes, Microsoft je svestan tog problema - ali nekako kao da ga resavaju na pogresan nacin. Treba jednostavno da ukinu podrsku za sve te matore sisteme. Brate, pa nek pukne kompatibilnost na sve strane. Svi ce kukati, svi ce se ljutiti - ali sta ce da rade? Da predju na Mac? Mislim, zasto postoji 32bitni Windows 10? Cak i ovaj Creators Update postoji u 32bitnoj verziji? Zasto uopste podrzavaju te matore tehnologije?

Evo, ja imam resenje za problem: Windows 10 2nd Anniversary Update:

- Windows 10 is now 64bit only
- Only UWP apps work. Nothing else!
- With our partners Intel, AMD and Nvidia we made sure their latest hardware and drivers work on Windows 10 exclusively
- Support for Windows 7 has cut short from 2020 to 2nd half of 2017. See our jebiga.txt readme for details.
- Upgrade today and get Halo 6 free!

(Nesto od toga i rade, samo treba to malo agresivnije. Mislim da je gasenje podrske za sve sto nije UWP resenje, pa makar puklo gomilu starih programa. Valjda oni znaju zasto to nije dobro, ali meni deluje razumno: posto pacijent nije hteo da pije lekove, sada mora operacija po hitnom postupku).
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #81 poslato: 01.05.2017 23:24:38 »
Preaching to the choir. (P u UWP je Platform)

Sto se mene tice, ja imam Win10 64bit only za svoje programe vec jedno vreme (neke od biblioteka/APIja koji mi trebaju nazalost jos nemaju UWP ekvivalente pa to jos nije 100%).

Da bude jos interesantnije, Microsoft izgleda planira drugi pokusaj u ARM svet, ovaj put sa malo jacom ofanzivom od propalog WinRT-a, verovatno pred kraj ove godine, a UWP je integralni deo te price, posto daje native performance na ARM-u bez emulacije. U prevodu, ako imas UWP aplikaciju, ona ce raditi i na ARM PC-jevima (i to bolje nego emulirane Win32 aplikacije). Ovo je (po meni) i najveca strateska prednost nad podeljenim Apple ekosistemom gde su iOS i macOS ipak vrlo razlicite tehnologije - sto je i glavni razlog zasto jos uvek nemamo ARM MacBook Air ili x86 iPad Pro. Tako da mozda nema vise Windows Phone-a, ali ocekujem sjajne tablete/phablete i convertible/2in1-ove koji ce biti izuzetno fleksibilni po pitanju softvera koji moze da se tera na istima. Codename #SurfacePhone

Najveci deo developera nazalost "ne shvata" UWP i gledaju ga kao nesto sto je potrebno da se ide u Microsoft Store (koji im ne treba) ili da pisu programe za Windows Phone (sto im isto ne treba), zaboravljajuci na sve UI i HW prednosti (i da, UWP je relativno nov, tako da naravno da nije 100% u svemu bolji od nekih legacy resenja, ali je svakako jasno prisutna ogromna inercija).

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #82 poslato: 01.05.2017 23:40:55 »
Mislim, zasto postoji 32bitni Windows 10? Cak i ovaj Creators Update postoji u 32bitnoj verziji? Zasto uopste podrzavaju te matore tehnologije?

Mislim da je objasnjenje bilo da imaju 70 miliona (!) 32-bitnih Windows masina koje su zakacene na Win Update (plus poneki zalutali Atom)... Drugo je pitanje vredi li (i kako/koliko) komplikovati zivot za nas milijardu ostalih koji imaju 64bitne masine.

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #83 poslato: 04.05.2017 09:56:04 »
Rekao mi je cika Adam iz AMDa kako da 'popravim' drivere.

Uzeo sam neki DisplayDriverUninstaller i potpuno cisto instalirao drivere i sada radi.
AMD folder mi je bio prepun, i valjda je ostalo svega od prethodne graficke i sta ti ja znam. Ovo je moje laicko misljenje.
http://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html

Van mreže Igor

• Dominator
« Odgovor #84 poslato: 04.05.2017 10:03:47 »
Jao jbt AMD graficki drajveri... Stvarno mi nije jasno kako to nikako ne mogu da srede. Svaki racunar sa AMD/radeon/whatever kombinacijom koji sam koristio je obavezno imao neki problem sa drajverima za grafiku.
"Let us think the unthinkable, let us do the undoable, let us prepare to grapple with the ineffable itself, and see if we may not eff it after all." - Douglas Adams

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #85 poslato: 04.05.2017 11:43:06 »
Rekao mi je cika Adam iz AMDa kako da 'popravim' drivere.

Uzeo sam neki DisplayDriverUninstaller i potpuno cisto instalirao drivere i sada radi.

Wait what, ti nisi znao i ne koristis DDU? To je odlicna alatka i za AMD i za Nvidia korisnike. Sa vremena na verme se svima desi neki fuckup posle dosta driver update-ova.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #86 poslato: 04.05.2017 12:09:18 »
Jao jbt AMD graficki drajveri... Stvarno mi nije jasno kako to nikako ne mogu da srede. Svaki racunar sa AMD/radeon/whatever kombinacijom koji sam koristio je obavezno imao neki problem sa drajverima za grafiku.

Hehe, dobri stari NV/AMD flamewar...

AMD ima dobre drajvere.

Agreed.

Let the games begin :P

Wait what, ti nisi znao i ne koristis DDU? To je odlicna alatka i za AMD i za Nvidia korisnike. Sa vremena na verme se svima desi neki fuckup posle dosta driver update-ova.

...samo se nama nevernicima nekako fuckup desi sa AMD-om :P

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #87 poslato: 04.05.2017 12:23:08 »
U poslednjih godinu dana Nvidija je imala drasticno vise problema sa driverima nego AMD.

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #88 poslato: 04.05.2017 14:23:25 »
Nisam. Ja sam do sada kupovao gotov komp i nisam menjao komponente. Kako se pojavi driver update ja uradim i to je to. Bio sam prilicno 'radi tako, ok' fazon.

Zato sam vas i pitao sta da radim :)

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester