Autor Tema: Windows/macOS/PC/spiritual discussion zone  (Pročitano 73272 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže bear

• Dominator
Odg: Windows je fantastican i mi nesto gresimo, pa zato pitanje za Atilu
« Odgovor #90 poslato: 09.05.2017 19:20:02 »
Legit, nije inace toliko retko, spisak zero-day-eva na svim OS-ovima je poveci (nadam se da ne moram da postujem macOS i Android zero-day kernel exploite)... i to je razlog zasto nemam previse saosecanja sa ljudima koji iz "bitnih" razloga refleksno iskljucuju Windows Update (i sve srodne update mehanizme).

I da ne bude zabune, "super Godzilla antivirus" nije zamena za OS updateove, to vam je kao da imate neprevijenu ranu, pa krkate super-mega-antibiotike i mislite da ce sve biti u redu.

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #91 poslato: 10.05.2017 10:41:40 »
OK, ja cu to da shvatim kao 'no cause for alarm' i za predusimanje nekih drasticnih mera.
windows defender on, updates on schedule, smooth sailing, yes?

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #92 poslato: 10.05.2017 13:12:51 »
OK, ja cu to da shvatim kao 'no cause for alarm' i za predusimanje nekih drasticnih mera.
windows defender on, updates on schedule, smooth sailing, yes?

Tako je - MSFT je vec bio pustio update kada je vest izasla (to je i cela ideja Project Zero-a), tako da su sanse da svi sa ukljucenim updateovima vec imaju patch za to.

Note - emergency updateovi != feature updateovi. Tj. cak i ako ste na 1607 ili 1511 (ili cak Win7/8), ako imate ukljucen update ovo ce biti primenjeno. Razlika je jedino sto Win10 security updateove dobija u roku od 24h, a Win7/8 jednom nedeljno (famozni patch Tuesday).

Ako imate XP ili Vistu, you're f****d, ali to nije novost s obzirom da su oni end-of-lifeovani pre 123 godine.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #93 poslato: 11.05.2017 15:34:51 »
Evo, ja imam resenje za problem: Windows 10 2nd Anniversary Update:

- Windows 10 is now 64bit only
- Only UWP apps work. Nothing else!

Eovaj... Ne znam jesmo li spominjali u Surface Laptop topic-u, ali ovo postoji... i zove se Windows 10 S.

TL;DR Windows 10S ce vremenom postati ono sto je Windows 10 Home danas

Duza verzija: Zato kada upgradeujete 10S dobijete Win10... Pro. izgleda da ce Redstone3 (sledeci update posle Creators) biti agresivniji po pitanju UWP aplikacija i sandboxinga. U prevodu, ne zele da urade od-sutra-ti-nista-ne-radi, nego migraciju gde se "obican", prljavi, Win32 Windows pozicionira kao neko manuelno resenje Gamere i za ove sto vole da cackaju, dok je UWP svet za normalne ljude. Za developere postoji prelazno resenje da ne mora da se radi rewrite od nule, nego da se napravi nesto UWP kompatibilno i onda postepeno izbacuju Win32 delovi:

https://developer.microsoft.com/en-us/windows/bridges/desktop

Pravi test ovog pristupa je pitanje kada cemo videti Photoshop i slicne u UWP ili makar Centennial varijanti da bi moglo sve da se normalizuje i stignemo vise u taj 21. vek.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #94 poslato: 11.05.2017 17:44:50 »
Evo, ja imam resenje za problem: Windows 10 2nd Anniversary Update:

- Windows 10 is now 64bit only
- Only UWP apps work. Nothing else!

Eovaj... Ne znam jesmo li spominjali u Surface Laptop topic-u, ali ovo postoji... i zove se Windows 10 S.

TL;DR Windows 10S ce vremenom postati ono sto je Windows 10 Home danas

Duza verzija: Zato kada upgradeujete 10S dobijete Win10... Pro. izgleda da ce Redstone3 (sledeci update posle Creators) biti agresivniji po pitanju UWP aplikacija i sandboxinga. U prevodu, ne zele da urade od-sutra-ti-nista-ne-radi, nego migraciju gde se "obican", prljavi, Win32 Windows pozicionira kao neko manuelno resenje Gamere i za ove sto vole da cackaju, dok je UWP svet za normalne ljude. Za developere postoji prelazno resenje da ne mora da se radi rewrite od nule, nego da se napravi nesto UWP kompatibilno i onda postepeno izbacuju Win32 delovi:

https://developer.microsoft.com/en-us/windows/bridges/desktop

Pravi test ovog pristupa je pitanje kada cemo videti Photoshop i slicne u UWP ili makar Centennial varijanti da bi moglo sve da se normalizuje i stignemo vise u taj 21. vek.

Da, pa jeste, ima puno dobrog u Windows S varijanti - bas zato sto su apps ogranicene na Windows store znaci da ima mnogo manje problema. Od boljeg battery life-a, do brzeg standby-a, sve te Hidpi zavrzlame, moderan dizajn itd.

Problem je tu sto mnoge aplikacije koje se tu nece naci. Recimo Chrome. Ili full Photoshop. Znas, sve one aplikacije koje MS voli da pomene kada ismeva iPad kao computer replacement. "Run full apps". Posto je Windows S meni mnogo blizak iOS-u. Zapravo, mnoge aplikacije su maltene identicne po mogucnostima.

E sad, za iOS je to ok, zato sto je nov sistem i ljudi su se od starta navikli na neke stvari. Ali koja je, zapravo, prednost Windows tableta/laptopa u odnosu na iPad ako eliminises non Windows store apps? Ne govorim sada domen licnih preferenci, ali znam da je najveca kritika iPad-u Pro na vecini sajtova  - od Verge-a do foruma bila: It can't run full version of Photoshop (posto je kao iPad Pro namenjen kreativcima, pa su bas to pominjali). A ne moze ni Windows S. Osim ako Microsoft ne sklopi neki deal sa Adobe-om, ali nesto sumnjam da ce Adobe hteti to da uradi - posto pretpostavljam da bi morali da placaju 30% Microsoftu. I da imaju mnogo manju kontrolu.

Apple ima veliku moc zbog popularnosti iPhone-a, ali na Mac-u tu moc nema inace bi i oni stavili da je Mac App Store jedini nacin da dobijas apps.

Pazi, nije ovo neka kritika - meni zapravo Windows 10 S deluje pimamljivije od Windows 10 Pro - ali problem tu je: ako cu da se odreknem aplikacija kao sto je Photoshop, 3ds Max, itd. - sto onda ne bi koristio iPad? (siguran sam da fanovi MS softvera i hardvera imaju puno odgovora na to pitanje, ali govorim sa stanovista obicnog korisnika). Glavna prednost Surface-a u odnosu na iPad Pro su bile te "full apps" tipa Photoshop, Modo, Zbrush i slicno.

Takodje, jel Windows Store ima ogranicenja kao MAS? Tipa sandboxing i slicno?

E da, ima i jos jedna stvar tu - nekako, sve Windows Store apps koje sam video su bile znatno jednostavnije od "obicnih" aplikacija. Jesu bile fensi i modern i sve to - ali su imale i znatno manje opcija i mnogo krupnije kontrole. Verovatno zato da bi radile na Touch uderjajima. Ne bih da opet udjemo u flame raspravu, ali to je upravo razlog zasto ja mislim da touch nema sta da trazi na Windowsu - Mac App Store je slicna Windowsovom, ali su aplikacije tamo prepune dugmica i opcija, jel, "prave" desktop apps (pogledaj Affinity Photo, recimo) - dok su sve ove na Windows Store-u kao iPad aplikacije.
« Poslednja izmena: 11.05.2017 17:52:33 Ivan »
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #95 poslato: 11.05.2017 18:43:02 »
Problem je tu sto mnoge aplikacije koje se tu nece naci. Recimo Chrome. Ili full Photoshop. Znas, sve one aplikacije koje MS voli da pomene kada ismeva iPad kao computer replacement. "Run full apps". Posto je Windows S meni mnogo blizak iOS-u. Zapravo, mnoge aplikacije su maltene identicne po mogucnostima.

E, ali o tome pricam tu gore sa Centennial-om, on je prelaz izmedju dva sveta. Sve dok koristis ono sto postoji u UWP svetu i ne radis nesto sto rusi sandbox princip, you're good to go. Ovo je ujedno i nacin kako ce i UWP i (preko Centennial-a) i Win32 aplikacije raditi na ARM procesorima.

Citat
Pazi, nije ovo neka kritika - meni zapravo Windows 10 S deluje pimamljivije od Windows 10 Pro - ali problem tu je: ako cu da se odreknem aplikacija kao sto je Photoshop, 3ds Max, itd. - sto onda ne bi koristio iPad? (siguran sam da fanovi MS softvera i hardvera imaju puno odgovora na to pitanje, ali govorim sa stanovista obicnog korisnika). Glavna prednost Surface-a u odnosu na iPad Pro su bile te "full apps" tipa Photoshop, Modo, Zbrush i slicno.

Been there, done that - ovo o cemu ti pricas je WinRT, propali pokusaj Store-only pristupa. Razlika je upravo o tome sto ovaj put postoji taj bridge izmedju dva sveta (plus, niko ne kaze da neces moci da sideload-ujes UWP aplikacije). Naravno, ne moze Microsoft na silu da UWP-ise sve aplikacije, ali se uzasno trude da budu dobri sa Adobe-om. Do nivoa da im je juche, na Build-u (Build za MSFT je isto sto i WWDC za Apple) na keynote-u glavni partner bio (drumroll) Adobe CTO. Adobe-ov cloud je baziran na (drumroll) Azure-u, tako da su Adobe i MSFT vrlo dobri pajtashi, veci problem je sama velicina CC-a koji ce ipak morati da se malo adaptira (ima i tamo koda iz doba dinosaura). Uzgred, prvi pokusaji ovoga su Adobe XD koji jeste (prva Adobeova potpuno) UWP aplikacija.

Citat
Takodje, jel Windows Store ima ogranicenja kao MAS? Tipa sandboxing i slicno?

Sandboxing je default kod UWP aplikacija. U Store mozes samo ako si sandboxovan.

Citat
E da, ima i jos jedna stvar tu - nekako, sve Windows Store apps koje sam video su bile znatno jednostavnije od "obicnih" aplikacija. Jesu bile fensi i modern i sve to - ali su imale i znatno manje opcija i mnogo krupnije kontrole. Verovatno zato da bi radile na Touch uderjajima. Ne bih da opet udjemo u flame raspravu, ali to je upravo razlog zasto ja mislim da touch nema sta da trazi na Windowsu - Mac App Store je slicna Windowsovom, ali su aplikacije tamo prepune dugmica i opcija, jel, "prave" desktop apps (pogledaj Affinity Photo, recimo) - dok su sve ove na Windows Store-u kao iPad aplikacije.

Vidis, ovo je zapravo gde se najvise ne slazemo. Apple-u je sa ovog aspekta (IMO) najveci problem taj jaz izmedju Mac i iOS svetova. iOS je Touch i ARM, dok je Mac non-touch i Intel. Secas se da su jedno vreme kolale glasine o ARM macBook Air-u. Tehnicki it's doable, ali sta sa softverom? moze da tera iOS softver koji ne mozes da koristis jer nemas touch, dok ti macOS aplikacije ne rade.

U tome i jeste genijalnost UWP i OneCore pristupa i zato je (sa tehnicke strane) MSFT pristup za generaciju noviji. I sad ide onaj shokantni deo - milion opcija i dugmica zapravo nisu bitni. Da, zalice se ljudi kao sto su se zalili i da iPhone nema 90% opcija koje je imao Symbian, kakvi email attachmenti, kakvo slanje preko bluetooth-a... Ali sve to je nebitno jer (ako su stvarno bitne) te opcije ponovo pojaviti na duge staze kada ih developeri primene u formatu koji relevantan za 21st century UI.

Uzgred, zato smo na tablet trzistu videli "(PC) Imperija uzvraca udarac" (preko 2-in-1 i convertible-ova koji su potpuno dominirali u rastu i bili komplement opadanja u traznji za velike tablete).

Sa mog, inzenjersko/dev ugla, MS pristup na duge staze ima mnogo, mnogo vise smisla (jos da postoji Windows Phone, gde bi im bio kraj) od Apple-a koji se zabarikadirao u svoje iOS/macOS kule (nista im ne fali, ali MSFT ce moci mnogo brze da se adaptira novim form-faktorima i primenama).

Sad samo da vidimo koliko ce penzionerska inercija da ukopa ovo... :D
« Poslednja izmena: 11.05.2017 18:48:30 bear »

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #96 poslato: 11.05.2017 18:59:01 »
Chrome je inace dobro pitanje - ali to nema veze da tehnologijom, to ce biti cisto politicka odluka, s obzirom da je browser drugo polje gde su se Google i MSFT bas gadno zakrvili. Moja pretpostavka je da ce Google umesto da napravi lepo UWP verziju Chrome-a da sabotira i kaze da je MSFT kriv.

Na mreži DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #97 poslato: 11.05.2017 19:08:05 »
Oce Evropa reagovati na ovaj mandatory browser?

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #98 poslato: 11.05.2017 19:16:24 »

E, ali o tome pricam tu gore sa Centennial-om, on je prelaz izmedju dva sveta. Sve dok koristis ono sto postoji u UWP svetu i ne radis nesto sto rusi sandbox princip, you're good to go. Ovo je ujedno i nacin kako ce i UWP i (preko Centennial-a) i Win32 aplikacije raditi na ARM procesorima.

E to si vise puta pomenuo - sta je taj Centennial?

Uzgred, prvi pokusaji ovoga su Adobe XD koji jeste (prva Adobeova potpuno) UWP aplikacija.

To onaj Adobe XD koji je prvo izasao za Mac? :D I koji na svojoj stranici ima Apple monitor i MacBook pro u screenshotovima? :D

Salu na stranu, cool. Dobro je da se ucuruju Adobe-u, pa makar Adobe cesto bio djubre.

Ali sve to je nebitno jer (ako su stvarno bitne) te opcije ponovo pojaviti na duge staze kada ih developeri primene u formatu koji relevantan za 21st century UI.

Hej, ja nemam nista protiv toga. Ali kada vidim. Posto jos uvek nisam video nista na Touch-u sto je bolje (ili cak jednako dobro) kao dobri stari mouse & keyboard. I odmah da kazem - svestan sam koliko to arhaicno zvuci. Ja zelim nove stvari, hocu nove filozofije rada, nisam emotivno vezan ni za file sistem ni sa kliktanje - stavise, spreman sam da trpim rane boljke. Problem je - sto trenutno ne mogu ni da zamislim nesto sto radi bolje. Mogu, u stvari, uz pomoc nekog jako advanced AI, nemam pojma.

Dacu ti primer. Mali je - mozda ce tebi biti nebitan - ali je meni indikativan. iPad Pro ima jedan super-app koji svi artisti koriste i koji je na iOS-u jednako standard koliko Photoshop na desktopu. U pitanju je Procreate, vrlo mocan program za crtanje. Njegovi developeri su skroz u tom modern-future-smart-design fazonu. Gestures, inteligentni UI, zavaravajuci minimalizam i mocne alatke, itd. Dobili su Apple Design Award, vec godinama razvijaju taj Procreate polako, pazljivo odmeravajuci svaku opciju.

Sto se tice programa za crtanje, ja bih se usudio da kazem da mnogo bolje od toga ne moze. Stvarno, jedino bolje sto uopste mogu da zamislim je da neki HAL 9000 pomaze pri crtanju i dodaje ti alatke u ruke. Nemam pojma. Sto se tice samog crtanja - tu nudi sve sto nudi Photoshop (nema sve one fensi fore za foto manipulaciju, ali to je druga tema). Dakle - jednako su mocni. A jedan pogled na oba programa i razlika u dizajnu je nebo i zemlja: Procreate jedva da ima vidljive alatke (par ikonica po coskovima) i sve se bazira na gestures i adaptivnim menijima i stajaznam dok Photoshop za te ISTE stvari ima jedno 20x vise dugmica koja zauzimaju trecinu ekrana (bez preterivanja). I jos jednom - nema vise mogucnosti, stavise, Procreate ima mnoge stvari koje Photoshop nema. I da - radi brze. Mnogo brze.

Dolazimo do problema:

1. Uz sav taj pametan dizajn, u Photoshopu je i dalje brze i lakse raditi.
2. Sam Procreate je postao mnogo mocniji (i broj profesionalnih korisnika se povecao) kada su uveli - keyboard shortcuts za BT tastature.
3. Svi artisti za koje znam da rade na Surface Pro koriste mis i tastaturu. Svi.

Sta hocu da kazem: ja sam skroz za 21 vek. Od kako sam video prvi iPad, odmah sam mastao o crtanju na touch uredjajima. Uostalom - secas se svih prica o programcicu za crtanje na N900 (dobio sam upravo nostalgic crit strike 1000 dmg). Ali, evo, odustao sam od ideje da ce napraviti neki touch interfejs koji ce biti bolji od misa i tastature. Mooooozda naprave nesto za tako, tipa, Office programe (mada, radeci pola sata u touch verziji PowerPointa - hteo sam da se ubijem). Ali pro apps? Ozbiljno sumnjam.

Sta ce onda biti buducnost? Mis i tastatura? Sigurno ne. Bice neki VR/AR/holograms and shit. Ali do tog momenta ce ljudi da koriste tastature i miseve za sve ozbiljnije poslove. Ne kazem to sa zadovoljstvom - ja bih voleo da si ti u pravu i da moze touch da se napravi jednako mocnim za rad. Ali sumnjam - cak i da moze u teoriji: koliko ce jos DECENIJA proci dok ne uspeju da ubodu pravo resenje? Posto trenutno najsvetliji umovi Microsofta, Googla i Apple-a rade na tome - ali i dalje to ide jako sporo i tesko. Mozda Apple i MS imaju razlicit stav po pitanju hibrida, ali i jedni i drugi rade na "pro touch uredjajima". Ali bez 1000 dugmica na koje klikcem misem - ja ne vidim kako ce to ici. Hey, prove me wrong, industry!

Zato ja mislim da je Apple pristup bolji. Oni ulazu u iPad u touch, AR, ko zna sta sve prave. Ali dok to jednog dana, na ovaj ili onaj nacin ne bude spremno, postoji Mac. Negde sam citao i slazem se skroz: bas zato sto postoji macOS, iOS moze da bude to sto jeste. I obrnuto. Jednog dana ce Mac otici u penziju i zamenice ga nesto drugo, ali do tog dana - nece praviti kompromise kao Windows. A za mene je sve sto Windows radi neka vrsta kompromisa.

P.S. Nije da ne navijam i za Windows Store. Uostalom:
https://twitter.com/Windows/status/862709062160465920/photo/1

:D
« Poslednja izmena: 11.05.2017 19:24:39 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #99 poslato: 11.05.2017 23:40:59 »
Oce Evropa reagovati na ovaj mandatory browser?

Nije mandatory, nego default (da, moze da se instalira bilo koji browser iz store-a). Sumnjam da ce EU reagovati kao onomad, posto

a) uvek mozes da kupis upgrade na Windows 10 Pro koji to ne enforceuje
b) u medjuvremenu to postalo normalno (mislim da se na iOS-u uopste ne moze menjati, na Androidu je ne bas straightforward...)
c) Edge nema monopol na browserskom trzistu

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #100 poslato: 12.05.2017 00:11:27 »
E to si vise puta pomenuo - sta je taj Centennial?

Centennial su u sustini Win32 aplikacije u UWP kontejneru. Win32 pozivi se automatski mapiraju u UWP gde postoje ekvivalenti, pa se mora adaptirati samo onaj deo gde se koristi egzoticni ili non-safe kod, plus se sve izvrsava u sandboxu pa nece biti vise install/uninstall/update nightmare-ova. Downside je da ce ti UI i dalje biti ruznjikav (plus ne dobijes free HiDPI, native ARM performance i slicno).

Citat
Citat
Uzgred, prvi pokusaji ovoga su Adobe XD koji jeste (prva Adobeova potpuno) UWP aplikacija.

To onaj Adobe XD koji je prvo izasao za Mac? :D I koji na svojoj stranici ima Apple monitor i MacBook pro u screenshotovima? :D

Bas taj. Pa ne trazi MSFT da Adobe sve pravi prvo (ili ekskluzivno) za MS. XD je samo bio dobar kandidat jer je relativno nov clan porodice pa nema shitton koda iz 1980-ih.

Citat
Hej, ja nemam nista protiv toga. Ali kada vidim. Posto jos uvek nisam video nista na Touch-u sto je bolje (ili cak jednako dobro) kao dobri stari mouse & keyboard.

Mislim da pricao o dve stvari. UWP aplikacije nisu namenjene kao default za touch. Ono sto MSFT radi je da imas framework gde *istom* tehnologijom mozes pisati i touch i desktop aplikacije (i konzolne, i IoT, i cloud...) i to nezavisno od Intel/ARM arhitekture. That's the point. One meta-app-dev tech to rule them all. Ne moram da ucim 300 razlicitih API-ja i nedajboze jezika, a pri cemu ne moram da se odricem ni funkcionalnosti ni performansi. Pa ko hoce nek pise igre za konzole, aplikacije za touch, aplikacije za desktop, siroko mu polje, ne mora uvek da pocinje (skoro) od nule.

Sa aspekta photoshopa, poenta je sledeca - da mozes da napravis desktop UWP aplikaciju koja 100% koristi mis+tastaturu kao i do sada. Ali. Ako hoces da isti taj photoshop stavis na Tablet, na XBox, na Hololens, na frizider... sve sto treba da uradis je da adaptiras UI, ostatak aplikacije uopste ne moras da diras. I samim tim adaptiranje na nove form-faktore postaje mnogo lakse (tu ukljucujem i transparentni prelaz sa Intel-a na ARM i obratno).

Dalje, posmatras ovo malo sa tog "pro" aspekta. I da, za photoshop je to super i to jeste pro alatka, ali 90%+ uredjaja koriste ljudi koji nisu pro. I oni ne uce keyboard shortcutove, ali ce svejedno hteti da koriste racunare.

To je upravo onaj diskurs - 95%+ Linux korisnika provodi vreme u konzoli. I mogu da ti objasnim kako u jednoj liniji mogu da uradim vise nego 1000 klikova. But you don't give a sh!t, jer si ti u 95%+ ljudi koji nece da uce te magicne konzolne komande. E pa ovo je isto to - 95%+ people don't give a shit about keyboard shortcuts. Ej, zivimo u vremenu kada se firme koje prave mobile chat aplikacije prodaju za X milijardi dolara, pri cemu su svi proizvodjaci mobilnih telefona koji su pravili fizicke tastature propali.
« Poslednja izmena: 12.05.2017 00:13:37 bear »

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #101 poslato: 12.05.2017 00:23:10 »

To je upravo onaj diskurs - 95%+ Linux korisnika provodi vreme u konzoli. I mogu da ti objasnim kako u jednoj liniji mogu da uradim vise nego 1000 klikova. But you don't give a sh!t, jer si ti u 95%+ ljudi koji nece da uce te magicne konzolne komande. E pa ovo je isto to - 95%+ people don't give a shit about keyboard shortcuts. Ej, zivimo u vremenu kada se firme koje prave mobile chat aplikacije prodaju za X milijardi dolara, pri cemu su svi proizvodjaci mobilnih telefona koji su pravili fizicke tastature propali.

Slazem se, ali ako ne gledamo pro apps, onda prednost Windows-a u odnosu na iOS potpuno nestaje, i postavlja se pitanje: sto bi bilo ko koristio Windows 10 S PC, kada ima iPad? Sa Windowsom 10 Pro je jasno zasto - zato sto zeli full, pro apps. Ali ako si u 95% korisnika koji ne koriste keyboard shortcuts i zele jednostavne touch apps - onda imas iPad.

Zato kazem, nije mi bas jasno kako Windows 10 S zeli da se ugradi u trziste i sta ima da ponudi. Ne mislim da je los, ne kazem da je iPad bolji - ali je razlika mnogo manja a iPad je na trzistu vec godinama i ima milijardu aplikacija a Windows 10 S je nov, tek treba da se dokaze, itd. Microsoft moze za Surface Pro da kaze "da, ali zato tera full Photoshop" - ali sta moze da ponudi sa Windows 10 S? Mail? Chat? Casual igre? Pa to sve ima bolje na iPadu i postoji duze.

Razumem da Microsoft ovde nema bas puno izbora, ali ne mogu da se otmem utisku da Windows 10 S nece uspeti da postane to sto treba pre nego sto Microsoft odustane od cele ideje (ne govorim o UWP, vec bas o Windows-u S). Moguce da gresim, naravno, niti sam analiticar, niti se previse razumem.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #102 poslato: 12.05.2017 01:50:52 »
1. Windows 10S masine su drasticno jeftinije. Surface laptop je tu samo da imaju sexy hardware na kojem da ga pokazuju, HP i ostali krecu na 190$. Najbudjaviji iPad je 330$, i to bez tastature. Kao sto rekoh, mozda nama to izgleda cudno ali Chromebookovi su masakrirali iPad-ove u non-premijum segmentu.

2. Windows 10S se moze upgradeovati u Win10 Pro ako ti zatrebaju pro apps i imas dovoljno jak HW. iPad (ma koliko bio pro i tastatura i miseva dodavao) ne mozes upgradeovati na macOS.

Inace ovo "sta moze da ponudi" me podseca na staru iPhone raspravu - sta iPhone moze da ponudi? Mail? Chat? Casual igre? Pa sve to ima bolje na Symbianu i postoji duze. :)

Uzgred, tebi je prirodno da koristis iPad za sve to, ali se plasim da se trziste ne slaze. Umesto da se prodaje sve vise tableta...

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #103 poslato: 12.05.2017 09:22:10 »

Uzgred, tebi je prirodno da koristis iPad za sve to, ali se plasim da se trziste ne slaze. Umesto da se prodaje sve vise tableta...

Znam da se iPad (i tableti generalno) prodaju losije u poslednje vreme. Ali otkud ti ideja da ce ljudi kupovati Windows S uredjaj vise? Ljudi kupuju full Windows 10 laptopove bas zato da bi na njima radili sve te matore, praistorijske Windows stvari.

Dakle, moj argument nije da ce ljudi pre kupiti iPad nego laptop, vec da ce kupiti laptop zbog stvari koje na iPadu ne mogu da rade. A Windows Store Apps mogu da rade i na iPadu. A ti meni kazes "tableti opadaju" - pa da, opadaju, ali upravo zbog svega onoga sto Windows 10 Home/Pro moze a Windows 10 S ne moze. Ali evo, lose je poredjenje, zaboravi iPad. Zasto bi neko kupio Windows S u odnosu na Chromebook?

Vidi, zapravo, vise je sve ovo pitanje nego rasprava - i voleo bih da mi das neki iskren odgovor, a ne taj tvoj HP PR speak sa tabelama i rastom i slicno. Dakle, meni je jako cudno kako ljudi koriste kompjutere - pogotovo u eri pametnih telefona. Mene fascinira ta opsednutost matorim nacinima rada, na primer. Na poslu to stalno vidjam - prosle godine je jedna artistkinja instalirala Chrome i drajvere za tablu sa CD-a! I posto kompjuter nije imao CD drajv, ona je otisla po eksterni, stavila ga, ubacila disk, itd. Na pitanje "a sto samo nisi skinula sa neta" (inace, mnogo novije verzije) odgovor nije bio "nisam znala da ima" vec je bio "a ne znam ja to, nekako, ja volim sa diska lepo". Sto je najgore, ONA je u vecini, ne ja. Ja nekako ne mogu da zamislim nju da koristi Windows Store za bilo sta. Ono, kupice neki Windows S laptop, skontati da ne moze da stavi stvari na njeg a koje hoce, odnece ga nekom da joj stavi full Windows 10 Pro i to je to (jos jednom, govorim ovde konkretno o Windows S, ne o Windows PC-u kao platformi)

Zasto sam naveo iPad kao primer? Pa zato sto su ocekivanja drugacija. Tu su ljudi svesni da moraju da rade stvari na nov nacin. Sad to sto se prodaje losije i losije - mislim da je to prvenstveno zato sto ljudi zele da kada kupe kompjuter i vec daju 500 dolara za njega (koliko kosta neki jeftin PC laptop) - da mogu na njemu da rade te "PC stvari". A to je, u 90% slucaja, da instaliraju Chrome, da instaliraju neki skrnavi program (svaki Windows korisnik ima bar jedan od tih skrnavih, uzasnih, matorih Win32 programa koji bas moraju da koriste - da li je to neki video player ili torrent app ili neki matori program za arhiviranje - ali uvek ima taj neki Windows XP style app na skoro svakom PC-u - osim mom, ali ja, kao sto i sam cesto kazes, nisam bas standardni korisnik).

Ljudi kupe jedan kompjuter i sve preko toga je luksuz. I taj jedan kompjuter mora da bude PC. Recimo, na mom faksu, ljudi  kupuju PC koji pokrece free student verzije AutoCAD-a i 3DS Max-a. Ne, to nije Windows S PC. Na gradjevini kupuju PC koji tera neki praistorijski app za izracunavanje betonskih konstrukcija (jao, da vidis sve te gradjevinske programe). Naravno, to nije Windows S PC. Na umetnickom faksu ljudi kupe PC da bi terali Paint Tools SAI i Clip Studio Paint. Ni to nije Windows S PC. Advokati kupuju PC da bi terali neki drzavni program o obracunu poreza koji je napisan pre 20 godina (i ne, nije to samo u Srbiji, nego svuda). To nije Windows S PC.

Ne postoji jedan razlog zasto ljudi kupuju PC, svako ima svoj - i uvek je nesto skrnavo i matoro. To je prednost PC-a, sto je svastara i sto su se ljudi navikli na to. Nova generacija klinaca sta koristi? Telefone? Ne znam. Nemam pojma. Mozda je za njih.

BTW - primer iPhone-a ovde ne vazi, zato sto je iPhone u startu bio prezentovan kao seksi, hype, fensi proizvod koji koriste holivudske zvezde i NBA kosarkasi i stajaznam. Plus, to je bio fenomen koji ni Apple vise nije ponovio. Poredeci potencijalni uspeh OS-a za $300 laptope sa iPhone je totalno besmisleno. Da, iPhone je mogao da dodje na trziste bez MMS-a i 3G-a i stajaznam i da uspe, ali Windows PC bez stvari na koje su se ljudi navikli? Nemam pojma. Ja ima osecaj da cemo za godinu dana Windows S vidjati samo na tim jeftinim education kompjuterima u skolama - ali da zameni Windows 10 Home? Sumnjam. Videcemo.

Objasni mi gde gresim u ovom rezonovanju :)
« Poslednja izmena: 12.05.2017 09:26:39 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #104 poslato: 12.05.2017 09:42:59 »
Hahaha, Tower je pravljen da radi, a ne da tebi bude lep :D  kao i svi ostali takvi programi.
I redovno se azurira i izbacuju nove verzije da rade na novim OS

Btw, evo ti najbolji odgovor na tvoje pitanje Ivane :D koji uzgred i super opisuje ovu temu xD
http://youtu.be/njos57IJf-0?t=57s

ps: cisto informativno, da li znas koliko kosta jedna radna stanica za Radimpex Tower?