Autor Tema: Windows/macOS/PC/spiritual discussion zone  (Pročitano 77117 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
Odg: Windows/macOS/PC/spiritual discussion zone
« Odgovor #165 poslato: 21.05.2017 19:37:37 »
Pazi, puno si ti ovde stvari napisao za nekog ko "ne želi da me ubeđuje" :) Probaću da skratim.

Confirmation bias je užasna stvar i čini sranja u našem modernom društvu. Većina sranja su vezana za antivakcinaše, teoretičare zavera i religiozne fanatike. A jedno od sporednih sranja je što mi, malo pametniji ljudi, počinjemo da ga koristimo kao džoker kartu kad god se ne slažemo s nečim. Ja imam confirmation bias. Imaš i ti. Svi imamo. Jedino što ja mogu da uradim povodom toga je da budem svestan da ga apsolutno sigurno imam i da se pre svake odluke preslišam u fazonu "Je l' ovo stvarno tako ili ja samo želim da je tako?"

Pa ne ubedjujem te, u smislu - nemam za cilj da uzmes Mac. Kao prvo - em znam da ne mogu ja da ti promenim misljenje (mogu samo neki savet da dam), kao drugo - ja ti otvoreno kazem da ni sam ne bih bio siguran da li je Mac za tebe bolji. Cak i uz sve prednosti za koje ja smatram da su prednosti.

Zasto dug odgovor? Pa, vise zato sto volim da pisem i zato sto me, generalno, nervira neka arugmentacija koja kruzi unaokolo, a koju si i sam nevoljno pokupio. Kao sto sam vise puta rekao - ja ne volim kada se ljudi uhvate nekog narativa i obicno ispravljam to besmisleno dugim raspravama - ali poprilicno drugaciju argumentaciju imam kada pricam u "Apple krugovima", da tako kazem. Mozda tebi zvuci cudno, i Atila mi sigurno ne bi verovao, ali u mom drustvu mene zezaju kao Microsoft fana koji ce jednog dana samo da se pojavi sa Surface-om umesto sa MacBookom (sto, realno, nije ni nemoguce - mada ne jos skoro). Znas ono, kada krenu sa pricama da je Windows nestabilan i slicno.

Mislim, razumem ja sta kazes - i ne kazem ni da nisi u pravu, ali mislim da je slika malo iskrivljena trenutno. Mislim da bas ta grupa ljudi - fotografi, animatori, dizajneri trenutno kritikuju Apple iz nekog gneva i preteruju (sto, zapravo, nije lose i daje dobre rezultate - da nije toga, ne bi ni imali novi modularni Mac Pro sledece godine) i da jednostavno nisu u pravu. S druge strane, nisu bili u pravu ni dok su ga nerealno hvalili.

Tesko je proceniti a da ne probas, a mi ovde, nazalost, nemamo toliko priliku da probamo stvari. Da si u Americi, verovatno bi narucio prvo kompjuter, igrao se nedelju dana, pa vratio i probao mozda drugi.

U svakom slucaju, mislim da bi ti se poprilicno dopao i Mac - ja cesto kazem da je najbolji nacin da neko zavoli Apple da zapravo pocne da ga koristi. A sve dok si s druge strane ograde, to je najgora stvar ikad - ja znam koliko sam bio protiv svih Apple stvari dok nisam - nevoljno - kupio iPod Touch.

Nego, ako nabavis Surface Book, jako bih voleo da ga vidim i igram se malo. Ja sam probao samo Surface Pro i bio sam vrlo zadovoljan. Olovka mi nije bila bas najbolja za crtanje, ali kao kompjuter - bila je milina koristiti. Ima taj neki jedinstven pristup, ne mogu da objasnim drugacije nego da me podseca na Windows 10. Na slican nacin na koji me izgled MacBook-a podseca na macOS. Ima tu neku doslednost dizajna - od hardvera do softvera i na Surface-ima mi cak i Windows 10 izgleda lepse nego na drugim kompjuterima.

Apple watch je jedna spodoba od uređaja i nikad nisam video da ga neko nosi. Ne uživo, ne kod nekih celebrity-ja ne u filmovima. Za razliku od ostalih Apple proizvoda koje svi sa ponosom prikazuju. Video sam ljude da nose Gear S2 i S3.

Sve ono gore je stvar misljenja i zaista ne mogu da kazem da gresis ili bilo sta tako. Ali za ovo - ovo samo mislim da se ili kreces u nekim vrlo cudnim krugovima, pratis vrlo cudne ljude ili imas neki shroud preko ociju :) Spodoba od uredjaja? Pa, to je kao kada neki iPhone fanboy kaze da je Pixel katastrofalan telefon - ne znam koliko treba da budes hejter da u tako nesto verujes. Nope, Pixel je odlican telefon, posto je fucking napravljen u mikromilimetar od najboljih materijala i Pixi dusta i jednorogovih suza. A Apple Watch je odlicno napravljen smart watch. Opet, confirmation circles - mislim da se kreces u vrlo jednoumnim krugovima sa vrlo, khm, strastvenim pogledom prema Apple-u.

Kao prvo - Gear S2 i S3 se prodaje tri puta manje od Apple Watcha

https://www.macrumors.com/2016/07/21/apple-watch-vs-samsung-gear-idc-q2-2016/

- tako da, ako si naleteo na njih a ne na Watch, samo nemas srece.

Drugo - sto se tice celebrity-a i slicno, vecina njih nosi skupe, mehanicke satove, ali ako nose smartwatch, 100% nose Apple Watch. Dude, ovde nema rasprave.

Trece - ovo je anegdotalno, ali na svim konferencijama na kojima sam bio je bilo dosta ljudi sa AW, ali bukvalno ni jedan drugi smartwatch nisam video.

U svakom slucaju, Apple Watch se prodaje visestruko vise nego bilo koji drugi smartwatch, a u svetu satova uopste, mislim da je jedino Rolex prodao vise satova prosle godine. Samsunga nema cak ni na top 10 listi.

Konacno, ne znam koliko si koristio Apple Watch, rekao bih da nisi - ali proizvod svakako nije katastrofa. Ti i ja nemamo identican ukus, ne volimo iste kompanije, ali smo obojica racionalna bica koja imaju izgradjen set vrednosti koji nije potpuno razlicit - tako da mislim da mozes da mi verujes kada za nesto kazem da je dobro, cak i ako ne znam da li bi se tebi licno dopalo. Mislim, ja ne volim Google, pa ne mogu racionalno da kazem da im je pretraga losa ili da je Google Pixel lose napravljen telefon. Ili jos bolji primer - ja bas ne volim Samsung i nikad ne bih uzeo Galaxy telefon. I ne dopadaju mi se. Ali ne mogu da kazem da je Galaxy S8 katastrofa - kad nije. Jebiga, vala su ga napravili. Mozda ja mislim da nemaju ukusa u nekim stvarima, mozda mi nesto zalazi u kic, mozda im ne verujem - ali ko kaze da je Galaxy S8 katastrofa, taj ima vrlo nerealan pogled na svet tehnologije.

U tom smislu - mislim samo da nemas informacija dovoljno. Ili imas neke bas gadne predrasude koje ti mute percepciju (s obzirom da smatras da je Apple zla kompanija).

AW je najuspesniji smart watch u kratkoj istoriji smart watcheva, jedan od uspesnijih satova generalno, neverovatno je kvalitetno izradjen (toliko precizno, da cak i iPhone deluje nizeg kvaliteta po pitanju izrade) i dobar je. Ne znaci da bi se tebi licno svideo, ali daleko je od katastrofe. Ali da, to da je katastrofa se super uklapa u taj narativ o Apple. Meni je to smesno kada kazes, posto je to vec running gag na twitteru - ima ljudi koji stalno pokusavaju da je Apple watch propali proizvod uprkos bukvalno svim podacima koji govore suprotno. Onda vole ljudi da linkuju neki podatak o prodaji (tipa, vest da se prodaje duplo vise nego prosle godine) i da saljivo dodaju komentar tipa "Flop".

Na internetu - sve su samo price i ljudi koji biraju u koju ce da veruju.
« Poslednja izmena: 21.05.2017 20:10:29 Ivan »
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #166 poslato: 21.05.2017 20:13:09 »
Mislim da ne razumeš moj argument oko Apple Watch-a. To je abominacija. Najveći greh protiv industrijskog dizajna od kako isti postoji. Postavio bih ti sada neke slike Apple Wath-a ovde čisto da ilustrujem koliko je užasno dizajniran, ali ti bi verovatno rekao "Šta mu fali?" :)

Ne, bez zajebancije, stvarno mi je ružan. Sve ostalo što je Apple ikad napravio mi je u rangu 8-10, što se tiče industrijskog dizajna. AW mi je ono... ajd da ne preteram... 3.

A sad za ovo ostalo. Pazi, sasvim je i dalje moguće da uzmem MBP. Najveći mi je problem što nisam nikad video Surface Book uživo. Prevelik mi je to rizik da uzimam na osnovu slika sa interneta i komentara korisnika. S druge strane mogu da ušetam u onaj iStyle i vidim novi ili stari MBP uživo. Da osetim težinu, procenim veličinu ekrana i sl.

Ono što me jebe je to što je ranije Mac bio neprikosnoven laptop. I onda mi specs nisu mnogo značili. Ono, zabole me što neki drugi laptop ima duplo više svega, kad mu je onaj touchpad shit i nema onaj super osećaj kao na Macbook-u. Sada kada ima dosta sličnih laptopa (lepo dizajniranih, dobar build quality, durable, odličan ekran) specs počinje da mi bude bitan. Ono, danas sam uporedio cene. Macbook Pro i5, 256GB, 8GB je preko $2000. Surface Book i5, 256GB, 8GB je $1700. A imam još i taj tablet mod i touch screen. Za $2100 imam i nVidia GPU i i7 procesor.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #167 poslato: 21.05.2017 20:36:58 »
Mislim da ne razumeš moj argument oko Apple Watch-a. To je abominacija.

Ne, bez zajebancije, stvarno mi je ružan. Sve ostalo što je Apple ikad napravio mi je u rangu 8-10, što se tiče industrijskog dizajna. AW mi je ono... ajd da ne preteram... 3.

Why don't you tell us how you really feel? :) Pa dobro. Ne kapiram zasto, ali nemoj da objasnjavas. Meni se bas bas dopada, tako da - verovatno bi usli u neke besmisleno duge rasprave i vratili se na pocetak.

Ono što me jebe je to što je ranije Mac bio neprikosnoven laptop. I onda mi specs nisu mnogo značili. Ono, zabole me što neki drugi laptop ima duplo više svega, kad mu je onaj touchpad shit i nema onaj super osećaj kao na Macbook-u. Sada kada ima dosta sličnih laptopa (lepo dizajniranih, dobar build quality, durable, odličan ekran) specs počinje da mi bude bitan. Ono, danas sam uporedio cene. Macbook Pro i5, 256GB, 8GB je preko $2000. Surface Book i5, 256GB, 8GB je $1700. A imam još i taj tablet mod i touch screen. Za $2100 imam i nVidia GPU i i7 procesor.

Da, pa, od kako je Microsoft poceo da pravi Surface kompjutere, sada postoji ozbiljna alternativa MBP-u u premium segmentu (sto se tice specs-a, uvek je postojala). Ali to nije toliko propust Apple-a, koliko se pojavila dobra alternativa u vidu Surface. U odnosu na ostale laptope, po meni je odnos i dalje isti - ako zelis super osecaj i trackpad do jaja i sve to - onda ili MacBook ili Surface. Ozbiljno, Surface je jedini PC sa normalnim trackpadom, to je taj Microsoft Precision Trackpad koji je stvarno blizu MB trackpada (sace Atila da uleti sa nekim HP varijantama ali.... ne).

Sto se tice cena - nesto ti to pogresno gledas. Koji MBP gledas? Ako gledas dual-core MBP-ove, dakle 13" - 256Gb i 8Gb RAM je $1799. Jeste, $100 je skuplji od Surface Book-a sa tim specs, ali nije bas 2000.  Za 2000 kupis non-Touch Bar MBP 15" koji ima 16Gb RAM i i7 Quad Core procesor, sto je znatno jace od SB - osim u slucaju Nvidia grafike. Poprilicno su slicne cene.

Naravno, ovo su US cene. U Evropi je sve to skuplje, ali to ukljucuje i Surface Book. Zapravo, ako kupujes u Srbiji, MacBook Pro ce te izaci manje, posto "uvoznici" uvoze bas povoljno zbog potraznje, a Surface Book je egzotika za "ne pitam koliko kosta" ljude. Na primer, nov 15" non-TB MacBook Pro Retina (znaci onaj sa starim portovima) kosta 1900e u oglasima, sa quad-core i7, 16Gb RAM i 256Gb SSD. Ekvivalentni Surface Book ovde kosta 2400e - i to je bez Nvidia grafike i sa dual core procesorom. Sto se tice specs, to nije cak ni ista klasa - a jos je i ekran veci na MBP. Jedina prednost SB-a je Nvidia, ali za to tek sto treba puno para dati (ovde). A za tih 2400 mozes i nov MacBook Pro sa TouchBar-om, koji je (opet, bez Nvidia opcije) po svemu jaci od Surface Book (Quad-Core i7 vs Dual-core i5, 16Gb RAM vs 8, duplo brzi SSD, Thunderbolt 3 portovi).

Ja sve nesto mislim da imas neki kontakt u inostranstvu da ti donese, ali ako kupujes ovde - svaki MBP ce biti jeftiniji. Znatno. Jbg, Srbija.

BTW, ako te ikad zanima kako novi MacBook Pro izgleda i radi, mozemo se videti. Voleo bih da mozes da probas Surface takodje, to nazalost nemam da pokazem. U krajnjem, mozes bar da vidis sta se meni svidja pa zakljucis da to nije vredno para.
« Poslednja izmena: 21.05.2017 20:46:10 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #168 poslato: 21.05.2017 21:35:26 »
Bokte, gledam Apple-ovu Macbook Pro stranicu i sve što čitam čitam glasom Cave Johnsona iz Portala. Znaš ono kad kaže "We use the whole bullet. That's 80% more bullet per bullet" Ovde imaju 25% više boje nego u ranijim modelima, zp to 58% more volume (za zvuk), 2.5 more bass and 2x dynamic range. Tastatura ima 4x more key stability i up to 2x larger trackpad. Ispade da su prethodni mekovi bili kante sa osakaćenom bojom, majušnim trekpedom, rasklimanim tasterima i tihim zvukom. :) Marketing... I know. Samo kažem.

Enivej, istina nisam verovatno dobro uporedio cene, ali to je zato što ne mogu da nađem na apple sajtu njihove cene. Kad odeš na buy , pita za državu u kojoj ja nisam, a nema US. Pa sam koristio cene iz iStyle-a, što je sigurno skuplje. I da, u prvom paragrafu si potrefio na šta ja ciljam. Nije Mac postao gori nego su se drugi popravili.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #169 poslato: 21.05.2017 22:10:02 »
Bokte, gledam Apple-ovu Macbook Pro stranicu i sve što čitam čitam glasom Cave Johnsona iz Portala. Znaš ono kad kaže "We use the whole bullet. That's 80% more bullet per bullet" Ovde imaju 25% više boje nego u ranijim modelima, zp to 58% more volume (za zvuk), 2.5 more bass and 2x dynamic range. Tastatura ima 4x more key stability i up to 2x larger trackpad. Ispade da su prethodni mekovi bili kante sa osakaćenom bojom, majušnim trekpedom, rasklimanim tasterima i tihim zvukom. :) Marketing... I know. Samo kažem.

A vidi.... vidi Microsoft sta radi tek! Pazi ovo - "It comes in color: silver."

Arogantno.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #170 poslato: 21.05.2017 22:19:34 »
Šta? Samo Silver? Bez prideva? Ni space silver ni night stone silver? Pfff... amateri.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #171 poslato: 22.05.2017 00:00:17 »
Šta? Samo Silver? Bez prideva? Ni space silver ni night stone silver? Pfff... amateri.

Ali se zato foliraju da dolazi sa 256 GIGAbajta. Ej. GIGA-bajta.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #172 poslato: 22.05.2017 06:46:22 »
BTW Zanimljivo je to sa watch-evima. Ja mislim da vidjam skoro iskljucivo iWatch oko mene. Takodje imam osecaj da to ima veze sa segmentom i lock-inom. Apple ima dominantni deo premijum segmenta, onog ciji vlasnici imaju najvise para da puknu na gedzete. Pixeli i Galaxy S8ice su mnogo manji deo trzista nego iPhone, plus, po tradicionalnom Android pristupu, sve je iskomplikovano do bola. Kada je Gear krenuo, neki genije je smislio da radi je samo sa Samsung telefonima pa su izgubili godinu-dve na to. Pa su onda presli na Tizen cisto da podbadaju Android Wear. Pa je svaka kombinacija lutrija sta radi i kako radi.

I, iako se Apple watch super prodaje i sve to, celo smartwatch trziste je tu negde izmedju smesnog i zanemarljivog. Komparacije radi, godisnje se proda vise od milijardu smartphoneova, a manje od 10 miliona smartwatcheva (koji da bude jos gore, kostaju manje). Dakle ni 1%. Naravno, narasce to vremenom na vise, ali zasad je to vise igrarija nego ozbiljan trend.

Ja ne mogu da prebolim da je Panos odustao od Band-a 3... Band je jedan od tih projekata koji je bio previse inovativan za svoje dobro (u prevodu ljudi i dalje hoce nesto sto izgleda kao sat, iako je fizicki form-faktor sata potpuno neprikladan onome sto se danas zove smartwatch). Kupio sam jos jedan Band 2, da imam rezervu kada mi ovaj crkne. To je ta 2017, kada covek mora da kupuje Microsoft da bi mu sve radilo cross-platform. A kada mi i taj crkne, onda cu morati na neki budjavi Garmin VivoActive HR za domacice.
« Poslednja izmena: 22.05.2017 06:56:21 bear »

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #173 poslato: 22.05.2017 11:38:04 »
I, iako se Apple watch super prodaje i sve to, celo smartwatch trziste je tu negde izmedju smesnog i zanemarljivog. Komparacije radi, godisnje se proda vise od milijardu smartphoneova, a manje od 10 miliona smartwatcheva (koji da bude jos gore, kostaju manje). Dakle ni 1%. Naravno, narasce to vremenom na vise, ali zasad je to vise igrarija nego ozbiljan trend.

Ja niti sam analiticar niti znam sta Apple hoce, ali koliko ja shvatam - cilj nije da Apple zaradi direktno od prodaje Watch-a, vec da to komplementira sve drugo. Nekako mi to deluje vise strateski. Nemam pojma. Znam da je meni jako cool to sto umesto da ti pisti telefon non stop i stresira te, samo te nesto tapne po zglobu. Love it.

Uostalom, Watch se prodaje bolje nego mnogi satovi, znaci, ako je to igrarija onda je ceo watch business igrarija? Mislim, mozda i jeste - vidim da opada prodaja satova globalno, cak i onih fensi mehanickih.

A to je vec ono - ljudi ne vole gedzete. Ljudi vole telefone. I sve sto nije telefon - ili opada ili se ne prodaje dovoljno. Ne mogu da objasnim zasto me to nervira, ali uvek zamislim nezainteresovanog tinejdzera kome je sve gluuuuupo osim Snapchata i Fejsa na telefonu, i smorim se.

Ja ne mogu da prebolim da je Panos odustao od Band-a 3... Band je jedan od tih projekata koji je bio previse inovativan za svoje dobro (u prevodu ljudi i dalje hoce nesto sto izgleda kao sat, iako je fizicki form-faktor sata potpuno neprikladan onome sto se danas zove s
martwatch).

Sta ili ko je Panos?

Uzgred, taj Band izgleda super. Steta.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Poslednja izmena: 22.05.2017 16:31:00 DieH@rd »

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #175 poslato: 22.05.2017 17:18:15 »
Svez hardver sa... kanskog filmskog festivala? :)
https://www.engadget.com/2017/05/22/hp-debuts-a-tablet-for-artists-at-cannes-for-some-reason/
https://www.theverge.com/circuitbreaker/2017/5/22/15667472/hp-spectre-x2-envy-13-laptop-upgrades

Cudan izbor lokacije, ali deluje lepo hardver.

Sutra i Microsoft najavljuje novi Surface Pro, najverovatnije samo Kaby Lake spec update (nove type covere su vec najavili).
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #176 poslato: 22.05.2017 18:33:24 »
Znam da je meni jako cool to sto umesto da ti pisti telefon non stop i stresira te, samo te nesto tapne po zglobu. Love it.

Poenta je da za to ne treba smartwatch. Bilo koji klasicni sat sa komponentama od 5$ i malo inzenjeringa to moze bez problema. In fact, ima brdo tih satova za koje HP pravi upravo ovu "connected" komponentu koja de fakto sluzi samo za notifikacije.

http://store.hp.com/us/en/cv/smartwatches

Citat
Uostalom, Watch se prodaje bolje nego mnogi satovi, znaci, ako je to igrarija onda je ceo watch business igrarija? Mislim, mozda i jeste - vidim da opada prodaja satova globalno, cak i onih fensi mehanickih.

Watch je novotarija. Prodaje se iz istog razloga sto je dobro prolazio i "Gold iz best" iPhone pa rose gold i sta je vec najnovije. U pitanju je nesto sto se vidi iz daleka, nesto sto je novo, i nesto sto je skupo. Ima da prolazi super u kini. Nezgoda je da ako ne postoji validan use-case, onda to ispada iz mode jos brze nego sto je postala moda (citaj rose gold iPhone nije nista "bolji" od obicnog).

Citat
Ja ne mogu da prebolim da je Panos odustao od Band-a 3... Band je jedan od tih projekata koji je bio previse inovativan za svoje dobro (u prevodu ljudi i dalje hoce nesto sto izgleda kao sat, iako je fizicki form-faktor sata potpuno neprikladan onome sto se danas zove s
martwatch).

Sta ili ko je Panos?

"Panos Panay is the corporate vice president for Surface Computing at Microsoft Corp. He is responsible for the overall direction and strategy for this innovative business, focused on delivering on the vision that is now Microsoft Surface. He is also responsible for the Microsoft Hardware Division, where he manages user experience and development for all mice, keyboards, webcams and headsets.  "

Uglavnom on radi i Surface keynoteove, sigurno si ga video.

Svez hardver sa... kanskog filmskog festivala? :)
https://www.engadget.com/2017/05/22/hp-debuts-a-tablet-for-artists-at-cannes-for-some-reason/
https://www.theverge.com/circuitbreaker/2017/5/22/15667472/hp-spectre-x2-envy-13-laptop-upgrades

Cudan izbor lokacije, ali deluje lepo hardver.

I prosle godine je tamo bila objava. Spectre je ta classy-fancy-shmancy linija pa pokusavaju da se valjda distanciraju od ovih klasicnih PC-jeva i potrosacke elektronike i malo piggybackuju na sljokicama i visokom drustvu kada je vec fokus tamo zbog festivala.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #177 poslato: 22.05.2017 19:33:20 »
Znam da je meni jako cool to sto umesto da ti pisti telefon non stop i stresira te, samo te nesto tapne po zglobu. Love it.

Poenta je da za to ne treba smartwatch. Bilo koji klasicni sat sa komponentama od 5$ i malo inzenjeringa to moze bez problema. In fact, ima brdo tih satova za koje HP pravi upravo ovu "connected" komponentu koja de fakto sluzi samo za notifikacije.

http://store.hp.com/us/en/cv/smartwatches

Ti konstantno ignorises kako je nesto napravljeno i osmisljeno - sve je to isto, samo sto HP ima vise Gb RAM-a ili je jeftiniji. Pa da - mislim, na papiru jeste. Ali evo, ja sam ubedjen da taj sat sa $5 elektronike ne vibrira tako prijatno kao bullshitium Taptic Engine na Apple Watch. Mozda je bullshitijum, ali ja znam da kupim sad neki taj HP sat, da to jednostavno ne bi bilo to. Ili bi bilo preglasno, ili ne bi bilo dovoljno pouzdano, ili bi tekst notifikacije bio previse sitan - ni ne znam sta bi zajebali, ali prosto znam da bi zajebali.

Meni nije cilj da tebe ubedim u bilo sta - to je nemoguce. Ali prestani da navodis te HP proizvode kao neku alternativu koja je "isto to".

Nije to isto. Mozda samo ti ne vidis razliku, ali nije isto. Kao sto HP moze da napravi taj Spectre X2 i da doda zlatne detalje i pravilne linije - i da i dalje to izgleda kao neki kic pokusaj kopiranja Surface-a Pro. Potpuno su promasili poentu takvog uredjaja - Microsoft nije. Zato Surface Pro izgleda kao skupa, luksuzna alatka - a ovo izgleda kao zlatni lanac na Snoop Doggu. Meni ih je prosto zao - vidim da su se svojski potrudili, a opet ih Microsoft zajebe. A razlog zasto ih zajebe je zato sto Microsoft razmislja unapred i zapravo rizikuje: hej, hajde da stavimo italijansku tkaninu na laptop - posto je nama to cool. Ne znam koliko je to pametno, ali mozda se bas ispostavi da je, iz nekog razloga, to odlican izbor materijala. I sta ce biti: evo nama HP-a/Della/Lenova/Samsunga sa jos italijanskijom tkaninom na svojim laptopima - ali to nece biti to, posto oni jednostavno nemaju ideja i ukusa. They don't get it.

Ja ne znam da li postoji realna potreba za smartwatchevima. Znam samo da je Apple Watch prilicno zgodno imati i da je meni prijatno da ga nosim - a da nikad ne bi nosio ni Gear ni HP smartwatch ni nesto sa $5 elektronike, zato sto to nema nikakvog ukusa. Izuzetak je Microsoft. Jebote, ja ne znam sta se to njima desilo i kakvu alhemiju primenjuju, ali njihovi proizvodi su jedini koji meni imaju taj osecaj srece i radosti kada ih vidis i pipnes. Taj Band je jedini wrist smart uredjaj koji je meni licio na nesto, osim Apple Watch-a. Cim si mi ga pokazao, kada si bio tu, meni se dopao. I rekao sam ti to - znaci, nisam gledao marketing video, nisam gledao fensi fotografije Microsoftovog tima - ne, video sam ga na tvojoj ruci i odmah sam pomislio - dude, ovo je dobra stvar. Bas zato sto je totalno Microsoft - ne kopira nista sto postoji, jednostavno je, minimalno - a uradjeno sa puno ukusa. I get it. Cak i ime odgovara proizvodu - i ti mozes da kazes da je zato sto imaju bolji marketing tim - ali ja bih rekao da je to zato sto imaju jasnu viziju svojih proizvoda. It's a band. It's a surface.

Ali ovo sto si mi pokazao - to za HP koji dodaje elektroniku na postojece mehanicke satove.... pa to je bas to. To je bas HP - potpuno promaseno. Ali potpuno promaseno! Pa to niko sa po' ukusa ne bi nosio. Cela poenta tih skupih mehanickih satova je da su to cuda mehanickog inzinjerstva, analogni masterpiece-ovi - i tu onda dodje HP i doda neku elektroniku, pa to je kao kada iscedis pomorandzu u skupoceno vino. Ako hoces mehanicki sat, onda uzmes mehanicki sat. Ako hoces smartwatch - e, to vec treba izdizajnirati i osmisliti kako treba. A ocigledno to osim Microsofta i Apple-a niko ne moze. Mogu samo da dodaju $5 elektroniku na postojece satove i kazu: 'pa evo, to je to isto'.

The hell it is.

P.S. I super mi je kako kada neko non-Apple napravi neku stvar koja se ne prodaje dobro ili ljudi ne mogu da nadju svrhu - to je referenca za buducnost, strateski proizvod, vizija, ne znam sta sve ne. Ali kada Apple napravi smartwatch koji se prodaje odlicno u poredjenju sa konkurentnim proizvodima, ali nije ono, smartphone level prodaje - odjednom je citava kategorija besmislena i nepotrebna.
« Poslednja izmena: 22.05.2017 21:25:13 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #178 poslato: 22.05.2017 22:04:44 »
Meni nije cilj da tebe ubedim u bilo sta - to je nemoguce. Ali prestani da navodis te HP proizvode kao neku alternativu koja je "isto to".

...

I sta ce biti: evo nama HP-a/Della/Lenova/Samsunga sa jos italijanskijom tkaninom na svojim laptopima - ali to nece biti to, posto oni jednostavno nemaju ideja i ukusa. They don't get it.

...i jos da si kliknuo na stvar video bi da SAT ne dizajnira/pravi HP pa da ne moras sve ovo da kucas sa promasenom poentom. Jer onda je i iPhone shit jer Samsung nema pojma. I Lamborghini je wannabe cheap piece of shit jer ga pravi Volkswagen.

Ajde oladi malo sa tim "Atila i HP proizvodi". Ja sam ti postovao link samo u HP shopu jer mi je to najbrze. Nije HP sat, satove prave i marketuju upravo ti svajcarskih bullshitijum watchmakeri jer HP nije "isto to". Sad da ne spominjem da oni stvarno-stvarno veliki watchmakeri naravno ne stavljaju engineered by HP nego idu skroz pod svojim brendom.

Sad, ako krenemo da ni svajcarci ne znaju sta je bullshitijum i ultra-spec sat i da su wannabejevi... onda cemo se sloziti da se ne slazemo.

Citat
Ja ne znam da li postoji realna potreba za smartwatchevima. Znam samo da je Apple Watch prilicno zgodno imati i da je meni prijatno da ga nosim - a da nikad ne bi nosio ni Gear ni HP smartwatch ni nesto sa $5 elektronike, zato sto to nema nikakvog ukusa.

E ovo je vec taj deo debelog biasa. Rose gold country. Jer rose gold je odlika ukusa. A Apple procesori nisu od silicijuma i $5 komponenti nego od pixie-dust-a i osvestane magije. Uvek zaboravim da tebi ne smem da spominjem cene komponenti i delova jer ZELIS da osetis da kupujes nesto skupoceno. Zato je bitno da bude hand crafted under moonlight, on only nights with a full moon, from metal cooled with maiden tears... Zvuci mnogo bolje nego $5, sto to u praksi znaci.

Citat
P.S. I super mi je kako kada neko non-Apple napravi neku stvar koja se ne prodaje dobro ili ljudi ne mogu da nadju svrhu - to je referenca za buducnost, strateski proizvod, vizija, ne znam sta sve ne. Ali kada Apple napravi smartwatch koji se prodaje odlicno u poredjenju sa konkurentnim proizvodima, ali nije ono, smartphone level prodaje - odjednom je citava kategorija besmislena i nepotrebna.

Ej, nisam siguran ko tu promasuje poentu. Ti si taj koji redefinise market. Samo svajcarci prodaju 25M+ satova godisnje. I to ne onih od 5$. Ali onda komparacija nije tako zgodna, pogotovo sto ovi sto preferiraju mehanicke satove nisu target za iWatch.

PS Dobar test ce biti resale-value, koji je prilicno dobar kod klasicnih satova. Videcemo koliki ce biti resale value Watch-a od 3 godine. Znam da je u Apple-svetu to nebitno, ali MENE zanima, ti ignorisi ovaj pasus :)
« Poslednja izmena: 22.05.2017 22:07:15 bear »

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #179 poslato: 22.05.2017 23:11:58 »

...i jos da si kliknuo na stvar video bi da SAT ne dizajnira/pravi HP pa da ne moras sve ovo da kucas sa promasenom poentom. Jer onda je i iPhone shit jer Samsung nema pojma. I Lamborghini je wannabe cheap piece of shit jer ga pravi Volkswagen.

Pogledao sam. Nisi me razumeo - znam ja da oni ne prave sat - ali sama cinjenica da dodaju elektroniku, tj smart karakteristike na te satove je potpuno promasena. Smart komponente i digitalne stvari nema sta da traze na mehanickom satu. Sad, mozda su se proizvodjaci tih satova uplasili, pa kao da naskoce na smartwatch voz, mozda ih je HP nekako privukao, otkud znam - ali znam da ni jedan ljubitelj mehanickih satova ne bi nosio tako nesto.

Sad, ako krenemo da ni svajcarci ne znaju sta je bullshitijum i ultra-spec sat i da su wannabejevi... onda cemo se sloziti da se ne slazemo.

Ne, nisam govorio o svajcarcima, taman posla. Govorio sam o onom delu koji je HP engineer-ovao, ne o mehanickom delu tih satova koji oni nisu pravili. Ja kazem da je kombinacija besmislena, ne to da Svajcarci ne znaju da naprave mehanicki sat. Ne znaju da naprave smart watch, ali ni ne treba to da rade. Niti treba da daju nekom drugom da kalemi smart watch tehnologije na njihove satove.

E ovo je vec taj deo debelog biasa. Rose gold country. Jer rose gold je odlika ukusa. A Apple procesori nisu od silicijuma i $5 komponenti nego od pixie-dust-a i osvestane magije. Uvek zaboravim da tebi ne smem da spominjem cene komponenti i delova jer ZELIS da osetis da kupujes nesto skupoceno. Zato je bitno da bude hand crafted under moonlight, on only nights with a full moon, from metal cooled with maiden tears... Zvuci mnogo bolje nego $5, sto to u praksi znaci.

Opet se nismo razumeli. Ja ne smatram da su Apple proizvodi vredni zato sto se prave od plemenitih materijala. Ti si pomenuo jeftinu elektroniku, a ja sam samo parafrazirao. Znam ja da ne pravi to Apple od pixie dusta, prave od tih istih silicijuma, koriste tudje cipove, tudje fabrike, itd. Ja govorim o dizajnu.

Mislim da ti ne shvatas o cemu ja uporno govorim. Apple nije bolji zato sto koristi magicne materijale i magicne komponente i ne znam sta. Ja ti upravo kazem - ako gledas po specifikacijama, materijalu, cipovima, nacinu proizvodnje - sve to je, manje vise isto. Ja govorim da je Apple bolj u domenu ideja. Zato sto su bolje osmislili i dizajnirali uredjaj.

Ja tebi kazem da je jedan crtez umetnost a drugi nije, a ti se konstantno vracas na to da su i jedan i drugi nacrtani istim olovkama. Ti mislis da u mojoj glavi postoji neka mistifikacija tehnologije u Apple uredjajima - ali bas naprotiv. Sama cinjenica da Apple uzme iste materijale i iste tehnologije kao i svi drugi i osmisli bolji uredjaj je meni mnogo impresivnije nego da imaju neki actual pixie dust ili imaju neke tehnologije koje su nedostupne drugima.

PS Dobar test ce biti resale-value, koji je prilicno dobar kod klasicnih satova. Videcemo koliki ce biti resale value Watch-a od 3 godine. Znam da je u Apple-svetu to nebitno, ali MENE zanima, ti ignorisi ovaj pasus :)

Ne, uopste nece biti dobar test. Ne znam kakve to veze ima. To sto si napisao je kao kada bih ja postavio pitanje: koliki ce resale value, koji je poprilicno dobar kod rezervi zlata, imati prosecan telefon za 3 godine? Posto se jednako mogu porediti telefon i zlato, koliko smart watch tipa Apple Watch i vredan mehanicki sat.

Mehanicki sat je ekvivalent nakita i posle 3 godine zadrzace vrednost koliko i dijamantska ogrlica, a Apple Watch je gedzet koji ce izgubiti na vrednosti cim se pojavi naredna verzija. To nista ne govori o tome da li je kao gedzet Apple Watch dobar uredjaj ili ne. (Obrnuto, ja bih mogao da kazem da je pravi test vrednosti Omega sata koliko gigabajta pesama moze da se stavi na njega (nula, jel). To nema veze s zivotom posto Apple Watch i Omega Speedmaster uopste nisu ista kategorija proizvoda, babe i zabe).
« Poslednja izmena: 22.05.2017 23:15:44 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames