Autor Tema: Windows/macOS/PC/spiritual discussion zone  (Pročitano 84196 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
Odg: Windows/macOS/PC/spiritual discussion zone
« Odgovor #195 poslato: 01.06.2017 00:35:15 »

Dakle, da ponovimo, ne tvrdim da ce HP da napravi da neki sat bude cool, nego da ce vecina satova (ili wearablesa in general) na ovaj ili onaj nacin sadrzavati HP elektroniku. Hoce li to biti Swatch, Google sat ili delo nekog svajcarskog juvelira, nije bitno. Znam da je tebi sve sto ne rezultuje u premium consumer brand uredjaju "luzerstvo", ali... I don't care :)

Ko prica o tome da li ce HP elektronika biti u satovima koje pravi Google, Apple ili Microsoft? Ja ne. Nemam pojma da li ce biti, niti me zanima. Mislim da, zapravo, to nikog ne zanima osim HP-a i njihovih akcionara. HP sam ne bi umeo da osmisli dobar sat, po mom misljenju a na osnovu iskustva, ali ne sumnjam da imaju brojna tehnoloska resenja koja su u svim tim satovima. Ne razumem se, ali ako ti kazes da prave brojne tehnologije koji drugi koriste - sigurno je tako. Ali to je kao kada bih ja rekao da Corning ne bi umeo da osmisli dobar telefon a ti mi pominjes da i iPhone koristi njihovo staklo.

I prestani da me vredjas - vec po ko zna koji put iznosis direktno ili indirektno vrednosne stavove o meni licno. Ni jednom ja nisam rekao da je luzerstvo bilo sta sto nije premium consumer brand. Postoje brojni dobri proizvodi koji nude puno toga za male pare. To da ja racunam samo skupocene premium uredjaje samo ti vidis, zbog nekog iracionalnog hejta prema Apple-u valjda. Te me poredis sa fanovima Kim Kardasian, te impliciras da sam neka snobina, to sve nema veze s zivotom i prestani sa argumentum ad hominem.

...sto nije pitanja dizajna, nego bazicne komponente i funkcionalnosti cijom se izradom konkretno bavi HP, a koriste se u uredjajima neki od kojih su satovi, mozda cak koristeni i od strane Apple-a.

To je isto kao da kazes da je svaka uljana slika ista posto koristi iste uljane boje i platno. Naravno da ima veze s dizajnom - od odabira zvuka, preko duzine i tipa vibracije, animacije koja ide do toga kada se i za sta pusta notifikacija. Na primer: ja sam video kako rade notifikacije na Android Wear-u i ne svidjaju mi se koliko one na Apple Watch. To je stvar ukusa, ali definitivno nije isti dizajn u pitanju. Dizajn se svodi iskljucivo na tip elektronskih komponenti samo u glavama bas najzadrtijih inzinjera, ali dizajn ne podrazumeva samo tehnologiju kojom je nesto napravljeno - vec i sve ostalo: od fonta kojim nesto pise, do boje ili materijala.

Sad ja mogu da budem bezobrazan pa da napisem nesto tipa: znam da tebi nista sto nije integrisano kolo nije dizajn.... but I don't care.

"nema veze sta hoces da kazes, rasprava je o tome da je Apple cool a ovo nema veze s tim".

Apsolutno ne govorim o tome da li je "cool", vec da li mi se dopada kako je nesto dizajnirano ili ne.

Ivane, to je u tvojoj glavi. Pomenuo si feature koji nema veze sa Apple-om.

Notifikacija na Apple Watch-u nema veze sa Apple-om? Animacija koja prvo prikaze ikonicu aplikacije, pa sadrzaj notifikacije uz tih ton i kratku vibraciju a potom se sve odskroluje na gore - to nije Apple osmislio? Jel mozda HP to dizajnirao? Posto ja ne govorim o push tehnologiji, o bluetoothu ili 4G mrezi - to nisu razlozi zbog kojih mi se svidja kako rade notifikacije na Apple Watchu.

Mene je samo zanimao taj feature, posto se preko HP-a malo i ja bavim *tim featureom*. I don't give a sh!t sto se tice Apple-a, dizajna, Watch-a i svega toga.

Izvini, ali ako ja kazem "svidja mi se X zbog toga i toga" - kakve veze ima da li ti givujes shit ili ne? Ili ko je napravio cip unutar proizvoda?

Da. HP je (gasp) tehnoloska kompanija. HP does technology in general. Mozes ti da pljujes "po ukusu", ali... No fucks given

Opet, nije to tema, ali ako bas hoces - HP nije SAMO tehnoloska kompanija posto oni dizajniraju kompletne proizvode, ukljucujuci i novi logo, boju laptopa, detalje na hinge-u, heck, cak i izgled prezentacije. Oni sami na svom sajtu pominju premium look i slicno. A ja kazem da im taj aspekt ne ide i da nemaju ukusa.

jer ovo nije modna pista niti instagram feed.

Opet govoris s nipodastavanjem i svodis moj ukus vezan za dizajn i user experience na modne piste i instagram feed (samo jos Karleusu da pomenes i tvoje gnusanje prema svemu sto je estetska i dizajnerska tema ce biti kompletno).

To je mi je odlicna ilustracija uspesnosti Microsofta. Surface je sa profitno-prometnog aspekta smesno zanemarljiv za Microsoft. Sa druge strane, izgleda da je neverovatno uspesan u svojoj misiji ustanovljavanja Microsofta kao cool firme.

Atila, ne drzis se teme. Hocemo sada da pricamo o zaradi? Necemo. Niti sam pomenuo koliki je profit Surface-a, niti me zanima. Ja samo kazem: Microsoft ume da dizajnira lep kompjuter, lep wearable, lep OS. Apple isto. Apple Watch je jako lepo dizajniran sat - PO MENI. Niko ne mora da se slaze - ali hajde da ne skrecemo temu na nesto o cemu nemam bas nikakav stav: a to je koliki je profit, ko pravi GPS cip unutra ili stagod. Ja nisam inzinjer elektronskih komponenti, ne zanima me - it can be magic for all I care. Ali zanima me estetika, dizajn interfejsa, UX - i o tome pricam. To su stvari koje Apple i Microsoft rade dobro a HP kad pokusa - zaboli glava.

Jebote, ti konstantno pokusavas da sve sto nije ono sto je tebi licno bitno - a to je ono hard core inzinjerski aspekt proizvoda - svedes na nekakve Kim Kardasiane ili da bar, ako nista drugo, naglasis kako se ne prodaje puno i kako je zanemarljivo. Estetika i dizajn su za tebe stvar pomodarstva, instagrama, folk zvezda, modnih pista i slicno - sve je neka obmana plitkih narodnih masa.

Nadam se da tako ne mislis i za klasicnu muziku (samo tonovi, muzicke instumente inace pravi HP), slikarstvo (samo tempere i ulja na podlozi) ili vajarstvo (sve je to samo glina).

Long story short - ja pricam o tehnologiji i tehnoloskim trendovima, dok Ivan prica o dizajnu i brendovima. Kao i u svakoj apples vs oranges diskusiji, ishod tesko da moze biti smislen.

Treba li da te podsetim da si ti usao u ovu raspravu o dizajnu? Ja sam s Reljom raspravljao o dizajnu Apple Watch-a, ti si dosao i poceo da pricas o elektronici i sada kazes "apples vs oranges". Pa izvini, nisam ja gurao pomorandze u pricu o jabukama.

« Poslednja izmena: 01.06.2017 01:00:52 Ivan »
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #196 poslato: 02.06.2017 14:42:26 »
Ko prica o tome da li ce HP elektronika biti u satovima koje pravi Google, Apple ili Microsoft? Ja ne. Nemam pojma da li ce biti, niti me zanima. Mislim da, zapravo, to nikog ne zanima osim HP-a i njihovih akcionara. HP sam ne bi umeo da osmisli dobar sat, po mom misljenju a na osnovu iskustva, ali ne sumnjam da imaju brojna tehnoloska resenja koja su u svim tim satovima. Ne razumem se, ali ako ti kazes da prave brojne tehnologije koji drugi koriste - sigurno je tako. Ali to je kao kada bih ja rekao da Corning ne bi umeo da osmisli dobar telefon a ti mi pominjes da i iPhone koristi njihovo staklo.

Obrnuto. Ti kazes da ti se svidja staklo na iPhone-u, a ja kazem da, uzgred, takva stakla pravi Corning, na sta ti krenes sa pricom kako Corning ne zna da pravi telefone i da su svi telefoni koji koriste Corning stakla jeftine kopije iPhonea bez ukusa. Tako je meni zvucalo.

Citat
I prestani da me vredjas - vec po ko zna koji put iznosis direktno ili indirektno vrednosne stavove o meni licno. Ni jednom ja nisam rekao da je luzerstvo bilo sta sto nije premium consumer brand. Postoje brojni dobri proizvodi koji nude puno toga za male pare. To da ja racunam samo skupocene premium uredjaje samo ti vidis, zbog nekog iracionalnog hejta prema Apple-u valjda. Te me poredis sa fanovima Kim Kardasian, te impliciras da sam neka snobina, to sve nema veze s zivotom i prestani sa argumentum ad hominem.

Guilty as charged, izvinjavam se na tome.

Relji se fizicki ne svidja Watch. Tebi se fizicki ne svidja Spectre. Meni se fizicki ne svidja MB(P). Mislim da sa ovim nemamo problem, sto ljudi sto cudi. Ali...

Dao bih jedan savet - pogledaj svoje postove, i proceni mogu li se oni shvatiti kao hejt. Ja sam spomenuo, vrlo jasno kao *BTW* da HP pravi *komponente*. Mozda to tebe ne zanima i mozda je to bitno samo meni, ne sporim, ali je meni to zvucalo kao cist "opet Atila sa nekim HP proizvodima" hejt/venting sa, izvini, ali stvarno percepiranom dozom "ja nosim stvari koje imaju ukusa" Kardashian-style snoberije.

Citat
...
ja znam da kupim sad neki taj HP sat, da to jednostavno ne bi bilo to. Ili bi bilo preglasno, ili ne bi bilo dovoljno pouzdano, ili bi tekst notifikacije bio previse sitan - ni ne znam sta bi zajebali, ali prosto znam da bi zajebali.
...
evo nama HP-a/Della/Lenova/Samsunga sa jos italijanskijom tkaninom na svojim laptopima - ali to nece biti to, posto oni jednostavno nemaju ideja i ukusa. They don't get it.
...
To je bas HP - potpuno promaseno. Ali potpuno promaseno! Pa to niko sa po' ukusa ne bi nosio.
...
[Ja] nikad ne bi nosio ni Gear ni HP smartwatch ni nesto sa $5 elektronike, zato sto to nema nikakvog ukusa.
...
sto se tice celebrity-a i slicno, vecina njih nosi skupe, mehanicke satove, ali ako nose smartwatch, 100% nose Apple Watch. Dude, ovde nema rasprave.
...

To je sve sto me je triggerovalo (bilo je jos par ali cini mi se da si ih izeditovao).

Van mreže carnifex

• Sarmofil
  • Dominator
  • Sarma prevails
« Odgovor #197 poslato: 09.06.2017 22:20:52 »
Microsoft poceo da koristi GIT za Windows dev repozitorije.
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time... like tears in rain... Time to die." Roy Batty, Blade Runner

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #198 poslato: 10.06.2017 09:08:27 »

Git gud.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #199 poslato: 10.06.2017 11:38:47 »

Šta to tačno znači? Mislim, ja koristim GitHub i sve to, ali šta ta vest znači za budućnost Windowsa?

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #200 poslato: 10.06.2017 17:26:32 »

Šta to tačno znači? Mislim, ja koristim GitHub i sve to, ali šta ta vest znači za budućnost Windowsa?

Nesto nesto Linux, nesto nesto open source, nesto nesto programeri. Ne znam, taj Github koriste i Google i Apple, a mislim i da ga Microsoft koristi vec neko vreme za razne stvari a sad i za Windows. Nemam pojma. Mislim da nece imati uticaja na krajnje korisnike, ali da je zanimljivo ljudima koji se time bave.

Za sta ti koristis Github?

« Poslednja izmena: 10.06.2017 17:29:08 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #201 poslato: 10.06.2017 17:30:03 »
In other news, od 2018. nove 32bitne aplikacije za macOS nece biti prihvacene a za koju godinu uopste nece ni raditi. To ce se i u Windows svetu destiti, tu negde oko 2079. Prvo Microsoft treba da prestane da pravi 32bitne operativne sisteme.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #202 poslato: 13.06.2017 19:26:37 »

To znaci da je Git postao de-fakto sistem za kontrolu sorseva i razvoja softvera, od malih do najvecih projekata, kako Open, tako i komercijalnih

Prim aut - Git != GitHub

Vest nema nikakvu prakticnu vrednost, vise je u pitanju "jos jedno iznenadjenje" koje a) ukazuje da eto Microsoft nije vise zacaureni evil empire koji koristi/forsira samo svoje stvari ili b) (za hejtere) da Microsoft propada jer eto mora da koristi (i) ne-MS tehnologije.

In other news, od 2018. nove 32bitne aplikacije za macOS nece biti prihvacene a za koju godinu uopste nece ni raditi. To ce se i u Windows svetu destiti, tu negde oko 2079. Prvo Microsoft treba da prestane da pravi 32bitne operativne sisteme.

Pretpostavljam da neki smatraju da bi bilo bolje da kazu "f*ck 70 million users (and the rest of the world that will be harassed by bots controlling those 70+ million machines)", ali eto.

Microsoft ce praviti 32bit OS varijante jako dugo, ne zato sto vole 32bit ili im niko nije javio da je vecina masina 64bit, nego zato sto ima shitton masina ciji hardver mora da se sertifikuje (banke, drzavne institucije, avio/auto industrije etc) a koje imaju 32bit sisteme jer nisu pravljeni da se menjaju na svake 2-3 godine. Dalje, Microsoftov OS se koristi se vise i u embedded svetu (Win10 IoT) gde je vecina masina 32bit. Ovo je direktna zamena za ATM-ove, masine sa izdavanje karata i slicne stvari za koje vas bas briga do momenta kada padne sistem ili ga neko uhakuje jer se ispostavi da je u pitanju Windows XP koji niko nije hteo da upgradeuje.

Ti, kao korisnik niti treba da znas sta je 32bit ili win32 niti treba da ga instaliras. Drugim recima, ako imas 32bitni OS, you f*cked up. Udjes u radnju (fizicki ili online, nebitno), kupis racunar, i on ce imati 64bitni OS, kraj price. 32bitne aplikacije se vec i sada izvrsavaju preko emulatora, samo na svu srecu niko nije primetio pa nema toliko kuknjave.

I za kraj, sa UWP-om sve to je nebitno - svaki hardver ce imati aplikaciju u formatu kojem mu odgovara, 32bit, 64bit, ARM, Intel, desktop, konzola, stagod, to i jeste poenta.

Van mreže neor

• Dominator
    • NEOR - naučna fantastika
« Odgovor #203 poslato: 13.06.2017 20:03:20 »
Microsoft ce praviti 32bit OS varijante jako dugo, ne zato sto vole 32bit ili im niko nije javio da je vecina masina 64bit, nego zato sto ima shitton masina ciji hardver mora da se sertifikuje (banke, drzavne institucije, avio/auto industrije etc) a koje imaju 32bit sisteme jer nisu pravljeni da se menjaju na svake 2-3 godine.
Osim toga još uvek postoje u upotrebi 16-bitni programi koji ne mogu da se pokrenu na 64-bitnom OS-u a mogu na 32-bitnom. Znam više firmi koje su tokom godina više puta menjale softver ali i dalje imaju i te stare programe kada im zatrebaju neki podaci od pre 20-30 godina a ne pada im na pamet da plaćaju nekome da te zastarele funkcionalnosti doda u nove programe (na primer pisati sada program koji obračunava plate po propisima iz 1980. bilo bi suludo).
Zlatno doba, Darvinov radio, Brzina mraka - http://www.neor.rs/arhiva/neor/

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #204 poslato: 13.06.2017 21:42:11 »
Osim toga još uvek postoje u upotrebi 16-bitni programi koji ne mogu da se pokrenu na 64-bitnom OS-u a mogu na 32-bitnom. Znam više firmi koje su tokom godina više puta menjale softver ali i dalje imaju i te stare programe kada im zatrebaju neki podaci od pre 20-30 godina a ne pada im na pamet da plaćaju nekome da te zastarele funkcionalnosti doda u nove programe (na primer pisati sada program koji obračunava plate po propisima iz 1980. bilo bi suludo).

Ne - ovo je sjajan primer pogresnog razloga (kuke i motike) - donekle i gde se slazem sa Ivanom da je MSFT popustljiv i da bi to trebao malo tretirati djonom.

Taj program je pisan 1980, za OS iz 1980. Nacin da se to resi je da se taj OS iz 1980 tera u nekoj virtuelnoj masini, pod strogo kontrolisanim parametrima, a ne da se OS iz 2017 tera da podrzava aplikacije iz 1980. Nuff said.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #205 poslato: 13.06.2017 23:24:46 »
Ne moze covek vise ni flame bait da postavi a da ne dobije smiren odgovor.

Elem, ok, dobro objasnjenje. Ali zasto ne bi Microsoft pravio Windows 10 ATM & SHIT verziju koja je 32bitna i Windows 10 Pro, za obicne korisnike, koji je iskljucivo 64bitni?

A sto se tice 70 miliona korisnika, neka kupe nov kompjuter bar jednom u 10 godina. Ili nek koriste Windows 8.
« Poslednja izmena: 13.06.2017 23:27:53 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže neor

• Dominator
    • NEOR - naučna fantastika
« Odgovor #206 poslato: 14.06.2017 07:56:52 »

Ne - ovo je sjajan primer pogresnog razloga (kuke i motike) - donekle i gde se slazem sa Ivanom da je MSFT popustljiv i da bi to trebao malo tretirati djonom.
Ali to se verovatno neće skoro dogoditi. Microsoft igra na kompatibilnost i to ga razlikuje od konkurencije. Ako bi od toga odustali, korisnici tih starih programa ne bi više imali razloga da kupuju baš Windows ni na novim računarima jer bi svakako narušili uniformnost i sebi otežali, poskupeli, administraciju i održavanje.
Zlatno doba, Darvinov radio, Brzina mraka - http://www.neor.rs/arhiva/neor/

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #207 poslato: 14.06.2017 13:20:27 »
Elem, ok, dobro objasnjenje. Ali zasto ne bi Microsoft pravio Windows 10 ATM & SHIT verziju koja je 32bitna i Windows 10 Pro, za obicne korisnike, koji je iskljucivo 64bitni?

Ovo prvo se zove Win10 IoT. A za obicne korisnike... razlog je tih 70+ miliona.

https://developer.microsoft.com/en-us/windows/iot

Citat
A sto se tice 70 miliona korisnika, neka kupe nov kompjuter bar jednom u 10 godina. Ili nek koriste Windows 8.

Perspektive radi - to je grubo i broj svih Mac korisnika u svetu. Da. Taj shitty 32bit deo Microsoft sveta je iste velicine kao ceo Mac ekosistem.

To uglavnom nisu privatni korisnici nego veliki sistemi, firme i institucije. Iz nekog razloga tamo je hardver uvek veliki problem, meni je uvek bilo neshvatljivo zasto su voljni ljudi placaju ogromne cifre za licence i odrzavanje umesto da za (mnogo manje para) upgradeuju hardver, ali eto, realnost je takva.

Spoiler: ShowHide

Warning: Atila ce da spomene HP

Jedan od razloga zasto HP u saradnji sa MSFT-om pokusava da prebaci te velike korisnike na DaaS (tj. mesecna pretplata i hardver se menja na 2 godine bez dodatnih troskova).

« Poslednja izmena: 14.06.2017 13:40:39 bear »

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #208 poslato: 14.06.2017 13:30:29 »

Ali to se verovatno neće skoro dogoditi. Microsoft igra na kompatibilnost i to ga razlikuje od konkurencije. Ako bi od toga odustali, korisnici tih starih programa ne bi više imali razloga da kupuju baš Windows ni na novim računarima jer bi svakako narušili uniformnost i sebi otežali, poskupeli, administraciju i održavanje.

Ne shvatam - to je mozda neki Microsoft iz doba Balmera. Koje konkurencije? Linux na desktopu je mrtav. Apple nije zainteresovan (plus je na dijametralno suprotnom kraju spektra po prakticno svim potrebnim parametrima). Ima jasna alternativa unutar MSFT ekosistema (virtuelna masina). U cemu je problem?

Da ne zalazim sad u to da ako ti *posao* zavisi od *redovne* upotrebe DOS / Windows 3 aplikacija, neka ti je Bog na pomoci - to vec nije pitanje kompatibilnosti.

Van mreže carnifex

• Sarmofil
  • Dominator
  • Sarma prevails
« Odgovor #209 poslato: 14.06.2017 16:38:03 »
To uglavnom nisu privatni korisnici nego veliki sistemi, firme i institucije. Iz nekog razloga tamo je hardver uvek veliki problem, meni je uvek bilo neshvatljivo zasto su voljni ljudi placaju ogromne cifre za licence i odrzavanje umesto da za (mnogo manje para) upgradeuju hardver, ali eto, realnost je takva.

Evo kao neko ko je radio u velikom sistemu mogu da kazem da je to, bar iz moga iskustva, zbog gomile legacy systema, loseg IT menadzmenta i tromosti velikih sistema.
Sada radim u maloj firmi i naravno prisvajanje novih tehnologija i zamena starih moze po potrebi da bude na mesecnom nivou.
Plus sam volumen/kolicina infrastrukture naravno igra ulogu.
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time... like tears in rain... Time to die." Roy Batty, Blade Runner