Autor Tema: Windows/macOS/PC/spiritual discussion zone  (Pročitano 84511 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
Odg: Windows/macOS/PC/spiritual discussion zone
« Odgovor #210 poslato: 14.06.2017 16:54:59 »

Perspektive radi - to je grubo i broj svih Mac korisnika u svetu. Da. Taj shitty 32bit deo Microsoft sveta je iste velicine kao ceo Mac ekosistem.

Siguran sam da Microsoft zaradjuje tone para od tih 32bitnih korisnika. /sarcasm

Nije bas isto poredjenje, ali to je kao kada odes u hamburgeriju/pekaru/piceriju/poslasticarnicu "Bato" u mojoj ulici i prokomentarises da samo palacinki imaju vise vrsta nego broj jela u skupom japanskom restoranu u Beogradu.

Ja skroz kapiram zasto Microsoft neke stvari ne moze da uradi, apsolutno je jasno da nisu ni lenji ni nesposobni - sto sam vise puta rekao. Takav im je poslovni model, takav im je biznis. Ali bas zato sto prakticno nemaju konkurenciju - mogli bi maaaaalo da to poguraju. Mene nekako frustrira da u svetu u kom ljudi bacaju tone hrane i vode i energije - svi se nesto stede na novim tehnologijama. Ok je da firma kupuje nove stolice za celu zgradu svake godine (i baca sve stare, makar bile i citave), ali nedobog da jednom u deceniji kupe nove kompjutere i predju na noviji OS.
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #211 poslato: 15.06.2017 01:10:53 »
Perspektive radi - to je grubo i broj svih Mac korisnika u svetu. Da. Taj shitty 32bit deo Microsoft sveta je iste velicine kao ceo Mac ekosistem.

Siguran sam da Microsoft zaradjuje tone para od tih 32bitnih korisnika. /sarcasm

Nije bas isto poredjenje, ali to je kao kada odes u hamburgeriju/pekaru/piceriju/poslasticarnicu "Bato" u mojoj ulici i prokomentarises da samo palacinki imaju vise vrsta nego broj jela u skupom japanskom restoranu u Beogradu.

Nema potrebe za sarkazmom, Microsoft garantovano zaradjuje na tom 32bitnom korisniku vise nego na prosecnoj Windows instalaciji jer su to enterprise klijenti koji placaju punu cenu (a ne free upgrade ili 64bitni Win10 za par $ kao deo nove konfiguracije). 32bit nije za siromahe koji nemaju para da upgradeuju HW. 32bit je za one koji su voljni da plate vise da NE bi morali da menjaju stvari.

A sa restoranom si promasio poentu - nije uopste pitanje koliko ima stavki na meniju nego koliko ljudi ide u taj restoran. Poenta je da vise ljudi u Bato restoranu jede burek nego ljudi u japanskom restoranu jedu sushi, a pri cemu taj burek nije nista jeftiniji (naprotiv).
« Poslednja izmena: 15.06.2017 01:12:56 bear »

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #212 poslato: 15.06.2017 18:00:34 »

Poenta je da vise ljudi u Bato restoranu jede burek nego ljudi u japanskom restoranu jedu sushi, a pri cemu taj burek nije nista jeftiniji (naprotiv).

Ali jeste losijeg kvaliteta, which was the point I was trying to make.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #213 poslato: 15.06.2017 19:16:49 »

Poenta je da vise ljudi u Bato restoranu jede burek nego ljudi u japanskom restoranu jedu sushi, a pri cemu taj burek nije nista jeftiniji (naprotiv).

Zasto bi bio losijeg kvaliteta? Mozda burek nije toliko cool kao sushi, ali reci da je burek inherentno losijeg kvaliteta od sushija je IMHO malo ipak preterivanje.

64bit resava probleme koji su potpuno nevezani za "kvalitet" (kolicina dostupne memorije i sl). In fact, da su to neke skrnave daj-sta-das 32bit masine, ne bi one izdrzale tih 5-10+ godina i ne bi bilo uopste pitanje trebali ih zameniti ili samo upgradeovati softver. Ponovicu jos jednom - tih 70+ miliona masina nisu neki plastikaneri od 99$ u Ugandi za koje nema para ko da kupi novo, nego masine koje rade svoj posao i cija zamena je zesca komplikacija. Postojanje 32bitnog Win10-a je u tom kontekstu MNOGO bolja alternativa od drzanja tih masina na XP-u.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #214 poslato: 16.06.2017 01:05:02 »

Zasto bi bio losijeg kvaliteta? Mozda burek nije toliko cool kao sushi, ali reci da je burek inherentno losijeg kvaliteta od sushija je IMHO malo ipak preterivanje.

64bit resava probleme koji su potpuno nevezani za "kvalitet" (kolicina dostupne memorije i sl). In fact, da su to neke skrnave daj-sta-das 32bit masine, ne bi one izdrzale tih 5-10+ godina i ne bi bilo uopste pitanje trebali ih zameniti ili samo upgradeovati softver. Ponovicu jos jednom - tih 70+ miliona masina nisu neki plastikaneri od 99$ u Ugandi za koje nema para ko da kupi novo, nego masine koje rade svoj posao i cija zamena je zesca komplikacija. Postojanje 32bitnog Win10-a je u tom kontekstu MNOGO bolja alternativa od drzanja tih masina na XP-u.

Htedoh reci da to sto ima jednako, ili vise 32bitnih Windows racunara nego svih Mac racunara - sto si ti pomenuo iako nije imalo bas neke veze s temom - meni ne znaci puno, posto moglo bi da ih bude i deset puta vise meni je Mac i dalje veceg kvaliteta nego bilo koji Windows PC. Nisam govorio o 32bit vs 64bit - vec samo odgovarao na tvoj komentar o broju 32bitnih PC-jeva u odnosu na broj Mekova, jel.

Kao sto mi je sushi veceg kvaliteta, po pitanju "korisnickog iskustva" (tojest gastronomskog iskustva) od bureka, svakako. Takodje zahteva i sofisticiraniji ukus. Po mom misljenju tako je i sa Mac vs PC, ali oba su subjektivan osecaj.
« Poslednja izmena: 16.06.2017 01:09:02 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #215 poslato: 16.06.2017 02:26:22 »
Htedoh reci da to sto ima jednako, ili vise 32bitnih Windows racunara nego svih Mac racunara - sto si ti pomenuo iako nije imalo bas neke veze s temom - meni ne znaci puno, posto moglo bi da ih bude i deset puta vise meni je Mac i dalje veceg kvaliteta nego bilo koji Windows PC.

... a zasto je OK da neko kaze da je kriterijum "mojih 10%" trzista bitnija od "tvojih 10%" ? Kao kad je onaj rekao da nece da podrzi Mac jer nema (njemu) adekvatan HW odma' ispao satana, a ovde ti kazes "kupite nove racunare". Ni Apple-u ne smetaju 32bit aplikacije jer ne rade ili su "losijeg kvaliteta", nego hoce da se otarase abandonware-a iz store-a.

Citat
Kao sto mi je sushi veceg kvaliteta, po pitanju "korisnickog iskustva" (tojest gastronomskog iskustva) od bureka, svakako. Takodje zahteva i sofisticiraniji ukus. Po mom misljenju tako je i sa Mac vs PC, ali oba su subjektivan osecaj.

Izvini, ali... this is bullshit. Sushi je nama (zapadnom svetu) egzotican i sofisticiran jer ga ne vidjamo, i onaj koji i dodje do nas, je uglavom high-end. To kao sto u Americi misle da se u Evropi prave samo luksuzna kola jer su evropski automobili Mercedes i BMW. U "belom svetu" ima sasvim obicnih sushi mesta ("Bata") kao i u sushi fast food-ova (sada vec cak i u Evropi - vidi YO! Sushi), o tome da je neuporediva veca sansa da se razbolis od losheg sushija nego od bureka da ne govorimo. Tako da... Manimo se "nekvaliteta"... To sto se tebi jede skup sushi zbog dozivljaja, istancanog gastronomskog ukusa ne znaci da su oni sto HOCE kod Bate da uzmu najbolji burek u gradu u krivu ili da su sad oni nekako inferiorni.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #216 poslato: 16.06.2017 08:05:49 »
Htedoh reci da to sto ima jednako, ili vise 32bitnih Windows racunara nego svih Mac racunara - sto si ti pomenuo iako nije imalo bas neke veze s temom - meni ne znaci puno, posto moglo bi da ih bude i deset puta vise meni je Mac i dalje veceg kvaliteta nego bilo koji Windows PC.

... a zasto je OK da neko kaze da je kriterijum "mojih 10%" trzista bitnija od "tvojih 10%" ? Kao kad je onaj rekao da nece da podrzi Mac jer nema (njemu) adekvatan HW odma' ispao satana, a ovde ti kazes "kupite nove racunare". Ni Apple-u ne smetaju 32bit aplikacije jer ne rade ili su "losijeg kvaliteta", nego hoce da se otarase abandonware-a iz store-a.

Citat

Izvini, ali... this is bullshit. Sushi je nama (zapadnom svetu) egzotican i sofisticiran jer ga ne vidjamo, i onaj koji i dodje do nas, je uglavom high-end. To kao sto u Americi misle da se u Evropi prave samo luksuzna kola jer su evropski automobili Mercedes i BMW. U "belom svetu" ima sasvim obicnih sushi mesta ("Bata") kao i u sushi fast food-ova (sada vec cak i u Evropi - vidi YO! Sushi), o tome da je neuporediva veca sansa da se razbolis od losheg sushija nego od bureka da ne govorimo. Tako da... Manimo se "nekvaliteta"... To sto se tebi jede skup sushi zbog dozivljaja, istancanog gastronomskog ukusa ne znaci da su oni sto HOCE kod Bate da uzmu najbolji burek u gradu u krivu ili da su sad oni nekako inferiorni.

To je samo primer, zaista ne zelim da se raspravljam oko kvaliteta susija i bureka - nije poenta u tome, vec da najpopularnije stvari cesto nisu najbolje, naprotiv. Nikad me nije fascinirao udeo Androida na trzistu, kao ni Windowsa i to pokusavam da objasnim od pocetka.

Znam da ima obicnih Sushi mesta, ali mislim da ti je apsolutno jasno sta sam hteo da kazem. Sama cinjenica da Windows mora da radi posao za ogromnu kolicinu masina koje su iz proslog veka a macOS ne meni kao korisniku govori koji od ta dva operativna sistema bolje da koristim.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #217 poslato: 16.06.2017 14:03:59 »
To je samo primer, zaista ne zelim da se raspravljam oko kvaliteta susija i bureka - nije poenta u tome, vec da najpopularnije stvari cesto nisu najbolje, naprotiv. Nikad me nije fascinirao udeo Androida na trzistu, kao ni Windowsa i to pokusavam da objasnim od pocetka.

Znam da ima obicnih Sushi mesta, ali mislim da ti je apsolutno jasno sta sam hteo da kazem. Sama cinjenica da Windows mora da radi posao za ogromnu kolicinu masina koje su iz proslog veka a macOS ne meni kao korisniku govori koji od ta dva operativna sistema bolje da koristim.

Dobro, ovo mi zvuci kao elitizam. Win10 nije "manje kvalitetan" zato sto ima 32bit build-ove - sa aspekta Windowsa, to je samo jedna od procesorskih arhitektura, kao ARM. Fascinantno mi je kako su MS i PC tako neke inferiorne tehnologije za zardjali hardver, a onda sam Apple iza kulisa za mission-critical i cloud primene koristi Windows+Linux i PC-ove, a ne macOS i Mac-ove. To opet meni govori koji od ta dva (tri) operativna sistema bolje da koristim.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #218 poslato: 16.06.2017 19:12:47 »

Dobro, ovo mi zvuci kao elitizam. Win10 nije "manje kvalitetan" zato sto ima 32bit build-ove - sa aspekta Windowsa, to je samo jedna od procesorskih arhitektura, kao ARM. Fascinantno mi je kako su MS i PC tako neke inferiorne tehnologije za zardjali hardver, a onda sam Apple iza kulisa za mission-critical i cloud primene koristi Windows+Linux i PC-ove, a ne macOS i Mac-ove. To opet meni govori koji od ta dva (tri) operativna sistema bolje da koristim.

Warning: post may cause flames! :)

Pricam o sebi kao krajnjem korisniku i mojim artistickim potrebama. Moze Apple da koristi Android-Windows hibrid u pozadini for all I care, zasto bi to meni bilo sta znacilo? Apple koristi i kamione, na znaci da treba i njihovi korisnici. I nije elitizam, za moje potrebe je bolji. Nisam rekao da je Windows losiji sam po sebi zbog 32bitne podrske vec da Microsoft treba da gura tehnologiju napred sustinski a ne da samo povrsinski deluje moderno (it's a tablet and a laptop! It has a touch screen!) a da u pozadini ne podrzava USB-C, fura 32bitni Windows i pokusava da zadrzi sve stare ideje o kompjuterima sto duze, tako sto u njih polovicno implementira moderna resenja i pravi frankenstajn hibride. Zasto sjajni Surface Pro hardver nema pravi touch screen OS?

Naravno, da sam ja MS CEO verovatno bih radio isto. Niko lud ne bi odustao od velikog broja musterija, cak ni Apple. Ali ja ovo posmatram kao musterija i vidim da iz ovih ili onih razloga, MS na momente, koliko god menjali imidz, deluje isto kao MS od pre 20 godina: glomazna megakorporacija koja o korisnicima razmislja u ciframa od desetina miliona, brinuci jednako o bankama i postama i vodovodima i fabrikama - koliko i o artistima i kreativcima. To nije nikakav fokus.

Zato imamo situaciju da drag and drop na Windows tabletima radi tako sto nabadas one sitne checkmarkove prstom a da na iOS 11 radi kao da prevlacis stvari na svom stolu. To je meni svakako vaznije od toga da li 32bitnih Windows korisnika ima vise i da li i Apple koristi Windows na nekim serverima. Znam da se ne slazes, ali ti to gledas inzinjerski a ne kao krajnji korisnik. A cak i kada gledas kroz oci krajnjih korisnika (tvoja devojka, porodica, itd) komentar ti je da "nemaju problema". Ja se slazem da nemaju, ali to ne znaci da ne moze bolje.

« Poslednja izmena: 16.06.2017 19:30:55 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #219 poslato: 18.06.2017 00:13:50 »
Nisam rekao da je Windows losiji sam po sebi zbog 32bitne podrske vec da Microsoft treba da gura tehnologiju napred sustinski a ne da samo povrsinski deluje moderno (it's a tablet and a laptop! It has a touch screen!) a da u pozadini ne podrzava USB-C, fura 32bitni Windows i pokusava da zadrzi sve stare ideje o kompjuterima sto duze, tako sto u njih polovicno implementira moderna resenja i pravi frankenstajn hibride.

Mislim da se mimoilazimo u dve-tri stvari (osim sa 32bit, to mi nije jasno zasto si zapeo za to - jasno je da to nije default i da ne dotice obicne korisnike - ni ja se ne bunim da Apple koristi neku prehistorijsku tehnologiju u iPod-ima) :

a) da posmatras Microsoft kao Apple. Nema Microsoft sta da (ne) podrzava USB-C, ima drugih PC-jeva koji to rade. Je*iga, moraces da biras.

b) (flame warning) Apple kompromisi su ti nekako prihvatljivi, ali PC kompromisi nisu. Primera radi Microsoft je nazadan jer... USB, ali je OK da Mac Air ima jedan USB-C port. Bez magsafe-a. E pa za to vec ne treba da budes inzenjer da vidis da moze da bude nezgodno.

Generalno, meni je Apple nekako "showroom product" company. Ne zato sto sam inzenjer ili sta, nego jer na showroom/reklama potezu nema nista a planeti sto nije vise sexy... ali... uz cenu prakticnosti. Apple usability i robusnost (da, i to je odlika kvaliteta) mi je uvek nekako bio sekundaran u odnosu na fizicki dizajn. Primer - taj jedan USB-C konektor. Ili kako se puni Pencil. Ili kako se puni mighty mouse. Ili otkud bendgate. Ili antennagate. You need to be demoable. You don't need to be practical. To je moja impresija, znam da se ne slazemo, ali eto.

Citat
glomazna megakorporacija koja o korisnicima razmislja u ciframa od desetina miliona, brinuci jednako o bankama i postama i vodovodima i fabrikama - koliko i o artistima i kreativcima. To nije nikakav fokus.

IOvo je vec neki blagi bias tu - znam da ti zelis da interpretiras kako je Apple fokusiran na artiste i kreativce, ali, at the end of the day... Apple prodaje vise masina u vise industrija nego Microsoft. Prodaju i bankama i bolnicama i preduzetnicima i Peri i Miki i Lazi...

Ovo naglasavam zbog te percepcije. Sad zaboravi SVE STO ZNAS gde se Windows koristi. Zaboravi sta sam ja rekao gde se koristi. Zaboravi 32bit. Zaboravi da si ikada koristio Windows. I pusti Microsoft reklame za Windows i Surface u prosle dve godine... i voila - videces da je poruka da je Microsoft apsolutno i totalno fokusiran na artiste i kreativce. Od frizure u reklamama do imena Windowsa (CREATORS update, ferrichsake). Naravno sad ce ti reci da je to bullshit i da su to wannabejevi i da niko ne koristi windows, bla truc. Ono sto hocu da kazem je... Svi mi vidimo ono sto zelimo da vidimo. I ti i ja.

Citat
Zato imamo situaciju da drag and drop na Windows tabletima radi tako sto nabadas one sitne checkmarkove prstom a da na iOS 11 radi kao da prevlacis stvari na svom stolu.

Good news - creator's update vec ima u sebi touch-friendly UWP file manager sa ciljem evaluacije, koliko vidim lepo napreduje u insider ringovima.

Citat
To je meni svakako vaznije od toga da li 32bitnih Windows korisnika ima vise

...ali... ti si ih potegao - zasto TEBI smeta sto postoje ti 32bitni korisnici ako ih ti ne vidis i ne uticu na tebe? Zasto ta mrznja sa "kupite nov hardver! fuj 32bit!". Zasto ne moze "live and let live"?

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #220 poslato: 18.06.2017 08:11:50 »
Ovo mi se baš ne dopada. Ispada da je Surface laptop nemoguće popraviti. Sve je slepljeno i zaleđeno. Nemoguće ga je otvoriti, a ne uništiti.

https://www.theverge.com/2017/6/17/15824670/microsoft-surface-teardown-ifixit-impossible-repair
« Poslednja izmena: 18.06.2017 08:13:56 Relja »

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #221 poslato: 18.06.2017 13:27:59 »
Ovo mi se baš ne dopada. Ispada da je Surface laptop nemoguće popraviti. Sve je slepljeno i zaleđeno. Nemoguće ga je otvoriti, a ne uništiti.

Nije neko iznenadjenje - the more sexy, the less (self/user) repairable. Vazi i za Apple i za Microsoft vec godinama, mobile trendovi su uveli to u mainstream. Deal with it.

That said, i Microsoft i Apple imaju no-questions-asked garanciju i dodatne planove za slucaj kvarova. I meni je ispadao surface, cepao band i sve to i nikada nisam imao problema da mi to poprave/zamene. Ni Microsoft ni Apple nije za Pera-computers servise ili kucne carolije, nego za zvanicne servise. Deal with it #2.

Spoiler: ShowHide

WARNING: Pomenucu HP.

Da se ne vracamo sad na pricu zasto Surface Pro ima 1/10 repairability, a njegov klon HP 1012 G2 10/10 (i - gasp - USB-C).

« Poslednja izmena: 18.06.2017 13:38:44 bear »

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #222 poslato: 18.06.2017 14:40:53 »
Shvatam ja to, ali sam malo environmentalist tu. Ok što će oni meni da daju novi laptop ako se nešto pokvari, ali to mi je za tri nijanse previše potrošački. Šta biva sa tim laptopom koji je pokvaren? ako je toliko zajebano da se popravi, hoće samo da ga bace?

Samo kažem da mi se ne sviđa što je baš toliko nepopravljiv.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #223 poslato: 18.06.2017 17:49:51 »
Shvatam ja to, ali sam malo environmentalist tu. Ok što će oni meni da daju novi laptop ako se nešto pokvari, ali to mi je za tri nijanse previše potrošački. Šta biva sa tim laptopom koji je pokvaren? ako je toliko zajebano da se popravi, hoće samo da ga bace?

Samo kažem da mi se ne sviđa što je baš toliko nepopravljiv.

Jbg, trziste je odlucilo - we don't give* a sh!t. Dobro dosli u potrosacko drustvo.

*Naravno "svi se trude" i neko je uvek "najzeleniji" ali overall trend je (naravno?) negativan, ne bi imali ove sexy unibody non-replaceable battery zverke da nije tako.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #224 poslato: 18.06.2017 19:52:48 »

Mislim da se mimoilazimo u dve-tri stvari (osim sa 32bit, to mi nije jasno zasto si zapeo za to - jasno je da to nije default i da ne dotice obicne korisnike - ni ja se ne bunim da Apple koristi neku prehistorijsku tehnologiju u iPod-ima) :

a) da posmatras Microsoft kao Apple. Nema Microsoft sta da (ne) podrzava USB-C, ima drugih PC-jeva koji to rade. Je*iga, moraces da biras.

Nema tu izbora, je*iga. Microsoft Sutface linija je jedini PC koji bih kupio, i to sa velikim praznim prostorom nakon njega. Ne znam koliko se ti tu slazes, ali postoji drasticna razlika u kvalitetu izmedju Surface-a i ostalih PC-jeva. I ne, ne mislim na fensi reklame i hipsteraj vec na cinjenicu da Microsoft jedini vodi racuna o kvalitetu na pravi nacin. Na primer, Dell ce da ugura off the shelf 4K monitor u XPS, totalno mu *&(&^ battery life zbog toga, a Microsoft ce da uvede neku suludu rezoluciju na Surface da bi imao odnos 1:1 na svim uredjajima. Jedno je spec race tipa Android, drugo je promisljen, kvalitetan dizajn. Da ne kazem da je Microsoft jedan od retkih PC proizvodjaca koji zapravo brine da im je trackpad istih proporcija kao ekran. Takvih primera ima gomilu, ali jednostavno, za mene je jos od prvih i7ca specs u PC svetu postao manje bitan od dobrog dizajna. A dobar dizajn ne podrazumeva koliko fensi nesto izgleda, vec koliko paznje i perfekcionizma je ulozeno u osmisljavanje proizvoda.

Ima tu malo i toga sto ja jednostavno volim kada i softver i hardver pravi ista kompanija i sto je Surface najcistija vizija Windows-a 10, ali pored toga, MS je jednostavno napravio kompjuter koji je nedodirljiv (u PC svetu) po pitanju izrade, kvaliteta ekrana i inputa.

Zato me i nervira sto nisu vise fokusirani. Naravno da ne smeta meni licno sto postoji 32bitni Windows, ali onako laicki (mozda gresim) razmisljam koliko bi Windows bio bolji da ne moraju da prave i 32bitnu verizju i da se posvete novom. Mislim, ok, zapeo sam za 32bit, moguce da tu gresim. Ali je cinjenica da zbog kompatibilnosti i zaostavstine Windows 10 vuce za sobom okove koje inace ne bi imao.

b) (flame warning) Apple kompromisi su ti nekako prihvatljivi, ali PC kompromisi nisu. Primera radi Microsoft je nazadan jer... USB, ali je OK da Mac Air ima jedan USB-C port. Bez magsafe-a. E pa za to vec ne treba da budes inzenjer da vidis da moze da bude nezgodno.

Pa, nisu prihvatljivi. MacBook nije za mene, dobrim delom zbog portova. Razlika je u tome sto ako zelim vise portova, ja imam alternativu u Mac svetu (MacBook Pro) - dok u PC svetu NEMAM alternativu, zato sto je - kao sto sam rekao - Surface jedini PC koji bih kupio, a ne postoji Surface sa USB-C. I to sam naveo samo kao primer, nije smak sveta, kupio bih ga i bez USB-C, ali mogu da kritikujem sto ga nema.

Apple kompromisi mi nisu prihvatljiviji, samo sto me verovatno ne doticu toliko.

Generalno, meni je Apple nekako "showroom product" company. Ne zato sto sam inzenjer ili sta, nego jer na showroom/reklama potezu nema nista a planeti sto nije vise sexy... ali... uz cenu prakticnosti. Apple usability i robusnost (da, i to je odlika kvaliteta) mi je uvek nekako bio sekundaran u odnosu na fizicki dizajn.

Prilicno sam siguran da je MacBook jednako robustan kao i Surface. Ne znam otkud ti ideja da nije. Sto se tice usability-ja, meni je veci usability na Mac-u, jbg, imamo razlicite potrebe.

Primer - taj jedan USB-C konektor. Ili kako se puni Pencil.

Iskreno, Pencil je odlicno osmisljen, a to punjenje je tema za blogove tipa Verge koji su to silovali clickbait tekstovima mesecima. Da ima standardnu bateriju unutra (AAAA i slicno) balans tezine bi bio los kao na Ntrig, sto nije dobro za crtanje (Pencil bukvalno ima osecaj kao olovka u ruci). Ovo resenje mi omoguci da dopunim olovku (bukvalno je drzim 30 sekundi u iPadu i dobijem sat vremena crtanja) na frku, a kuci je utaknem u kabl sa adapterom. To kacenje za iPad nije namenjeno da je redovno tako punis, vec za prvu pomoc (sto je itekako korisno, mogu ti reci).

Evo, kazi ti meni, kako bi ti to resio a da nije wireless punjenje (sto verovatno jos ne mogu da urade inace verujem da bi) ili AAAA baterija koja remeti balans olovke?

Ili kako se puni mighty mouse. Ili otkud bendgate. Ili antennagate. You need to be demoable. You don't need to be practical. To je moja impresija, znam da se ne slazemo, ali eto.

Mightly mouse ne postoji vec jako dugo, ali ok, razumem sta si mislio. Dobro, tu mogu da se slozim. Sto se tice ovog ostalog - slozio bih se da i sve ostale kompanije nemaju svoj "gate". Od eksplodirajucih baterija do alcantare za koju neko misli da je dobar materijal za laptop. Zapravo, to sa alcantarom je odlican primer - kako to nije demoable i kako je to prakticno?

Ovo naglasavam zbog te percepcije. Sad zaboravi SVE STO ZNAS gde se Windows koristi. Zaboravi sta sam ja rekao gde se koristi. Zaboravi 32bit. Zaboravi da si ikada koristio Windows. I pusti Microsoft reklame za Windows i Surface u prosle dve godine... i voila - videces da je poruka da je Microsoft apsolutno i totalno fokusiran na artiste i kreativce. Od frizure u reklamama do imena Windowsa (CREATORS update, ferrichsake). Naravno sad ce ti reci da je to bullshit i da su to wannabejevi i da niko ne koristi windows, bla truc. Ono sto hocu da kazem je... Svi mi vidimo ono sto zelimo da vidimo. I ti i ja.

Apsolutno, samo moram da ti skrenem paznju - neces se verovatno sloziti - ali ti si tu mnogo, mnogo gori. Meni su Surface kompjuteri odlicni, Windows 10 je najbolji Windows ikad a novi Fluid design pokazuje kako Microsoft softver tim ipak ima ukusa. Cak i to sto im zameram, ja stalno ponavljam da mi je jasno da verovatno ne moze drugacije (samo me to ne zanima, to je njihov problem, ne moj). Ti s druge strane bez problema pravdas svaku Microsoftovu baljezgariju - od dva control panela do update-a, ali zato Apple otvoreno poistovecujes sa telemarketing-level prevarantima a njihove korisnike sa Kim Kardasian-ima i slicno.

Ti vidis mnogo vise ono sto zelis da vidis od mene, a to maskiras velikim tehnickim znanjem i bombardujes podacima svakog ko ti na to ukaze (najcesce irelevantnim, ali dovoljno slozenim da overwhelmuje najcesce mnogo manje potkovanog sagovornika).

Sto se tice Microsoftovog fokusa na artiste - jeste, dosta su se popravili po tom pitanju, bas zato i treba da idu do kraja.

Good news - creator's update vec ima u sebi touch-friendly UWP file manager sa ciljem evaluacije, koliko vidim lepo napreduje u insider ringovima.

To je dobra vest, ali izvini sto sam skeptican dok ne vidim. Microsoft - uz sve ono sto sam naveo kao dobro - jos uvek, posle toliko godina, ne zna da napravi dobar interfejs pa da im cela kompanija zavisi od toga. Bukvalno od Start menija nisu mrdnuli, a ono i sto jesu drugacije uradili - bolje da nisu. Tako da, eto, hajde da verujem da ce napraviti nesto dobro a ne neku ili 1) uzasno pojednostavljenu verziju Explorera sa krupnim ikonicama 2) hibridnu skarabudziju koju niko nece koristiti.

...ali... ti si ih potegao - zasto TEBI smeta sto postoje ti 32bitni korisnici ako ih ti ne vidis i ne uticu na tebe? Zasto ta mrznja sa "kupite nov hardver! fuj 32bit!". Zasto ne moze "live and let live"?

Kao sto rekoh gore - ne smeta mi direktno. Ali imam osecaj da bi Windows bio bolji - stabilniji, promisljeniji, kvalitetniji - da ga prave iskljucivo za hardver izasao u poslednjih 5-6 godina. Mozda gresim.
« Poslednja izmena: 19.06.2017 12:14:41 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames