Autor Tema: Windows/macOS/PC/spiritual discussion zone  (Pročitano 66672 puta)

0 članova i 5 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
Odg: Windows/macOS/PC/spiritual discussion zone
« Odgovor #450 poslato: 24.07.2019 21:22:18 »
Evo jos jedan primer mog paralelnog svemira, pomenuo sam ovo na Discordu, ali evo i ovde posto je Csipa rekao kako macOS stagnira a Windows napreduje - ne znam, ja ne kapiram, meni ovaj Windows sve gori i gori. I kao sto cesto kazem - sam Microsoft sve vise gotivim - servise, hardver.... ali Windows, to kao da se trude da ga unazade.

https://www.theverge.com/2019/7/24/20708355/microsoft-windows-10-accidental-release-windows-insiders-start-menu

Meni ovo bas uzasno sve izgleda. A ajd kako izgleda, nego opet nesto menjaju start meni. Start Meni je jedino sto nisu trebali da menjaju od Windowsa 7 pa nadalje - i aj kao dodali su Live Tiles, to cak i licilo na nesto - sta je sad ovo?
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #451 poslato: 25.07.2019 15:02:55 »
Meni ovo deluje kao placeholder ikone. Mislim, što bi se toliko patili sa redizajnom office ikonica da izgledaju kick ass i onda ostave sve ostalo u nekom flat crnom fazonu. Mislim, pogledaj koliko OneNote štrči tu.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #452 poslato: 26.07.2019 06:02:19 »
Evo jos jedan primer mog paralelnog svemira, pomenuo sam ovo na Discordu, ali evo i ovde posto je Csipa rekao kako macOS stagnira a Windows napreduje - ne znam, ja ne kapiram, meni ovaj Windows sve gori i gori. I kao sto cesto kazem - sam Microsoft sve vise gotivim - servise, hardver.... ali Windows, to kao da se trude da ga unazade.

https://www.theverge.com/2019/7/24/20708355/microsoft-windows-10-accidental-release-windows-insiders-start-menu

Meni ovo bas uzasno sve izgleda. A ajd kako izgleda, nego opet nesto menjaju start meni. Start Meni je jedino sto nisu trebali da menjaju od Windowsa 7 pa nadalje - i aj kao dodali su Live Tiles, to cak i licilo na nesto - sta je sad ovo?

Cekaj, tebi je sada problem sto LEAKovani build DEV verzije ne izgleda awesome? Drago mi je da je kriterijum tako ostar. Da se ja pitam, Start meni ne bi postojao, ali to sam samo ja.

E sad, sve da je ovo odvratno i finalno i tera me da povracam, i onda bi mi se vise svidjalo u paketu sa Win gamingom, transformerima, notetaking-om, i7 procesorima koji guraju 12+ sati load-a, multi/eGPUovima, bukvalno na stotine premium modela (ziveo $noop Dogg dizajn), a ako si dev kao ja, mac ti izgleda kao parna lokomotiva. Lepo, impresivno, ali... Zastarelo. Nesto sto tako povremeno prikazes da bi mogao da kazes "vidi sto je lep", "ah sto su nekad pravili masine" i sl. Programeri su ranije koristili mac jer je to bio najbolji hardver, a macOS je bio dovoljno blizu linuxu. Danas... Najbolji hardver je u win premium segmentu ($ere mi se za Ive-ovski minimalisticki dizajn koji cini masine slabijima, podloznijim kvarovima i sl), a paradoksalno, Windows je blize Linuxu (i opremljeniji za 21 vek - svi main dev servisi su ili kod Googlea ili MSFT-a) nego macOS koji je, opet, ostao tamo gde je bio pre 5-10 godina. Opet, $ere mi se za ikone i neki lepi shortcut. Sad, mozemo da se prepiremo ko je tu relevantniji (i ne, dizajneri nisu "blize obicnom coveku" od developera, samo su specificni na drugaciji nacin).

I da ponovim - ikone i Start meni? Seriously, po tome procenjujemo naprednost/svrsishodnost platformi? Holy sh!t.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #453 poslato: 26.07.2019 08:34:12 »

Cekaj, tebi je sada problem sto LEAKovani build DEV verzije ne izgleda awesome? Drago mi je da je kriterijum tako ostar. Da se ja pitam, Start meni ne bi postojao, ali to sam samo ja.

E sad, sve da je ovo odvratno i finalno i tera me da povracam, i onda bi mi se vise svidjalo u paketu sa Win gamingom, transformerima, notetaking-om, i7 procesorima koji guraju 12+ sati load-a, multi/eGPUovima, bukvalno na stotine premium modela (ziveo $noop Dogg dizajn), a ako si dev kao ja, mac ti izgleda kao parna lokomotiva. Lepo, impresivno, ali... Zastarelo. Nesto sto tako povremeno prikazes da bi mogao da kazes "vidi sto je lep", "ah sto su nekad pravili masine" i sl. Programeri su ranije koristili mac jer je to bio najbolji hardver, a macOS je bio dovoljno blizu linuxu. Danas... Najbolji hardver je u win premium segmentu ($ere mi se za Ive-ovski minimalisticki dizajn koji cini masine slabijima, podloznijim kvarovima i sl), a paradoksalno, Windows je blize Linuxu (i opremljeniji za 21 vek - svi main dev servisi su ili kod Googlea ili MSFT-a) nego macOS koji je, opet, ostao tamo gde je bio pre 5-10 godina. Opet, $ere mi se za ikone i neki lepi shortcut. Sad, mozemo da se prepiremo ko je tu relevantniji (i ne, dizajneri nisu "blize obicnom coveku" od developera, samo su specificni na drugaciji nacin).

I da ponovim - ikone i Start meni? Seriously, po tome procenjujemo naprednost/svrsishodnost platformi? Holy sh!t.

Bas si uradio ozbiljnu zamenu tezi, ko prica o hardveru i “platformi”? Ja pricam o Windowsu. I nisu ikonice, naravno, to mi je samo detalj. Generalno mi je Windows skrnav kao proizvod. A tvoj odgovor na to: hardver je bolji na PC. Pa upravo me zato i nervira Windows, bas zato sto me odbija od raznih solidnih hardverskih resenja i pristupacnijih cena PC-a.

I transformeri? Seriously?
« Poslednja izmena: 26.07.2019 08:37:25 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #454 poslato: 27.07.2019 07:09:58 »
Kako god ih zoves. Transformeri, 2in1, whatever. Skoro svi premium (ne-desktop, ne-gaming) PCjevi su U toj kategoriji.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #455 poslato: 27.07.2019 14:06:33 »
Kako god ih zoves. Transformeri, 2in1, whatever. Skoro svi premium (ne-desktop, ne-gaming) PCjevi su U toj kategoriji.

Znam sta su, nego su mi gimmicky, zato komentar. Nisu ni dobri laptopi, ni dobri tableti. Jedini uspeli hibrid tu mi je Surface Pro (ako se to uopste racuna), sve ostalo mi je bezveze.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #456 poslato: 27.07.2019 19:15:50 »
Znaci sav taj PC high end ti je gimmicky? Surface Book, Spectre/Envy, Yoga... Ne razumem o kojim "solidnim hardverskim resenjima" pricas ako su ti to sve losi laptopovi. Ne-2-in-1 je kod svakoga lowest-end model (osim nekog ultrakonzervativnog biznis segmenta). Heck, iPad Pro je nastao upravo zbog uspesnosti tog "gimmicky" segmenta.

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #457 poslato: 27.07.2019 20:10:27 »
Da, ali iPad Pro je magičan. Unapologetically bendable.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #458 poslato: 27.07.2019 21:54:39 »
Znaci sav taj PC high end ti je gimmicky? Surface Book, Spectre/Envy, Yoga... Ne razumem o kojim "solidnim hardverskim resenjima" pricas ako su ti to sve losi laptopovi. Ne-2-in-1 je kod svakoga lowest-end model (osim nekog ultrakonzervativnog biznis segmenta). Heck, iPad Pro je nastao upravo zbog uspesnosti tog "gimmicky" segmenta.

High-end PC svet nije sinonim za 2-in-1 hibride.

Pod dobrim hardverom mislim gaming i workstation PCjeve i solidne laptope kao sto je Z Book. Ili na profesionalne tablete kao sto je Wacom Studio Pro. Ili, u krajnjem, na jeftine a solidne kompjutere. I, konacno, na mogucnost da sam sklopis PC. Ne znam kako si ti izjednacio “dobra hardverska resenja” sa hibridima. Hibrid je po definiciji kompromis. Sto bi nas kolega iz Amerike rekao “I really want a Prius - said no one ever.”

iPad Pro nije nastao zbog 2-in-1 hibrida sigurno. Ako je nesto uticalo na dodavanje keyboard covera na iPad, bio je to Surface Pro, a ne Yoge i slicne gluposti.

Surface Book mi deluje kao najlosiji Surface proizvod. Kad kazem hibridi, ne podrazumevam Surface Pro. Ako je to hibrid, onda mi je to izuzetak, posto je hardver odlican a dovoljno je lagan da bude pravi tablet.

Znam da se ti ne slazes, ali meni su bzvz, jbg. Ne znam da li se dobro prodaju, pa ne mogu da pricam o drugima.

Da, ali iPad Pro je magičan. Unapologetically bendable.

Nije magican, ali jeste najbolji tablet na trzistu, by far. I ima najbolji Stylus na trzistu. Obe stvari tvrdim kao neko ko vec deceniju zivi od stylusa i radi u industriji, ne neko ko prati clickbait YT klipove gde savijaju uredjaje.
« Poslednja izmena: 27.07.2019 22:15:27 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #459 poslato: 27.07.2019 23:56:32 »
Sada već vrdaš prebacujući stvar na terminologiju. Boring. Hibrid je šit jer je Prius hibrid. iPad nije šit i zato ne može biti hibrid. Ova logika je mindbending.

Koji je ovo bullshit argument sa hibridima? Jesi li svestan da BMW, Mercedes, Lexus imaju hibride? Da friggin FERARI ima hibrida? "I really want a Ferari - said no one ever". Koji BS argument sa Priusom. Dzizus.

Koji je dakle to high-end o kojem pričaš? Najprodavaniji premium PCjevi su uglavnom ta in-between verzija. Spectre sad već i nema verziju koja nije x360 osim egzotika tipa Folio.

ZBookovi su isto prešli u 2in1 form faktore - novi ZBookovi (koji nisu CPU refresh) su ZBook X2 i ZBook studio X360. Čak i oldschool ThinkPad i slicni imaju svoje 2in1 verzije.

Meni je svejedno kako ih zoveš, hibrid, transformer, detachable... Fakat je da su to najprodavaniji/najuspešniji PC uređaji današnjice u PC svetu.

Paralelni svemiri.
« Poslednja izmena: 28.07.2019 00:01:44 bear »

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #460 poslato: 28.07.2019 00:44:54 »

Meni je svejedno kako ih zoveš, hibrid, transformer, detachable... Fakat je da su to najprodavaniji/najuspešniji PC uređaji današnjice u PC svetu.

Paralelni svemiri.

Jesu bas stvarno najprodavaniji? Guglao sam najprodavaniji PC laptops i sva top mesta su klasicni laptopi, Acer, HP, Dell, itd. Mislim, ne deluje mi da su najprodavaniji, ali ok, mozda ne znam.

Cak i da jesu, meni su bezveze. Preglomazni su za tablete, a za laptop mi to deluje kao gimmick. Svakako nisu neki dokaz inovacije u PC svetu. Meni bar. Rekao bih da se krecemo u potpuno razlicitim krugovima, zato ti “paralelni svetovi”. Mislim da je razlika u tome sto ja prihvatam da ljudi imaju razlicite potrebe i ukuse i da je sve to subjektivno, a cini mi se da ti mislis da postoji neki objektivni dokaz superiornosti toga sta rade PC proizvodjaci u odnosu na Mac. Ej, zamisli, ima ljudi kojima je Mac bolji od tih Yogija i Spektara i ostalih transformera.
« Poslednja izmena: 28.07.2019 00:48:34 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #461 poslato: 28.07.2019 01:29:27 »
Cisto iz radoznalosti, sta si izguglao? Konkretno koji search/izvor? I pitanje je naravno bilo za premijum segment (da ne bude posle neki budjavi Chromebook ili 200$ Walmart plastikaner PC referenca).

Mislim da se ne razumemo. Upravo ZATO sto razliciti ljudi imaju razlicite potrebe i ukuse i subjektivnost PC ima tu fleksibilnost. Ne tera te niko motkom da koristis x360 uredjaj u tablet modu ili da moras da koristis touch ili pen. Poenta je da u PC svetu mozes da radis i jedno i drugo BEZ nekih odricanja (reality check - mislis li da bi HP ili bilo ko drugi pravio te 2in1-ove umesto da prave tablete, ili da je bitnije ljudima da im laptop bude 1mm tanji? Zasto je Android premium tablet segment efektivno mrtav dok prodaja touch/detachable/x360 PCa raste?). Meni je upravo Macdonalds Pro i bratija ludacka kosulja u tom smislu - imas jedan pristup (taze najbolji) i nema ti sad tu nesto da hoces nesto drugo. Nemoj ti meni touch-screen egpu developer machine learning anotacije gaming VR bla-truc. Dobio si najbolje i bolje bi ti bilo da si se svidi kako radi "or else".

Zato ne razumem tvoje argumente. Nekako ispada "prihvatam razne potrebe raznih ljudi dok se slazu sa mojim, ail ako su to napr tvoje potrebe, onda su besmislene, niche etc".
« Poslednja izmena: 28.07.2019 01:37:51 bear »

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #462 poslato: 28.07.2019 12:45:22 »
Cisto iz radoznalosti, sta si izguglao? Konkretno koji search/izvor? I pitanje je naravno bilo za premijum segment (da ne bude posle neki budjavi Chromebook ili 200$ Walmart plastikaner PC referenca).

Pa, bilo je dosta jeftinih opcija, da. Nisam se fokusirao na premium, mada, opet, afaik premium segment u PC svetu nije ni blizu popularan kao budget i srednja klasa opcije. A guglao sam bukvalno “top pc laptops in 2019” i pogledao 2-3 prva rezultata. Pazi, bio je po koji transformer na listi, u rangu oko 500 dolara.

Mislim da se ne razumemo. Upravo ZATO sto razliciti ljudi imaju razlicite potrebe i ukuse i subjektivnost PC ima tu fleksibilnost. Ne tera te niko motkom da koristis x360 uredjaj u tablet modu ili da moras da koristis touch ili pen. Poenta je da u PC svetu mozes da radis i jedno i drugo BEZ nekih odricanja (reality check - mislis li da bi HP ili bilo ko drugi pravio te 2in1-ove umesto da prave tablete, ili da je bitnije ljudima da im laptop bude 1mm tanji? Zasto je Android premium tablet segment efektivno mrtav dok prodaja touch/detachable/x360 PCa raste?). Meni je upravo Macdonalds Pro i bratija ludacka kosulja u tom smislu - imas jedan pristup (taze najbolji) i nema ti sad tu nesto da hoces nesto drugo. Nemoj ti meni touch-screen egpu developer machine learning anotacije gaming VR bla-truc. Dobio si najbolje i bolje bi ti bilo da si se svidi kako radi "or else".

Zato ne razumem tvoje argumente. Nekako ispada "prihvatam razne potrebe raznih ljudi dok se slazu sa mojim, ail ako su to napr tvoje potrebe, onda su besmislene, niche etc".

Atila, koliko si pametan covek, neverovatno mi je kakve trikove koristis u raspravama. Nigde ja nisam rekao da ako su tudje potrebe drugacije od mojih, da su besmislene i nemoj da mi meces reci u usta. Rekao sam da su meni (naglasak na meni) ti transformeri besmisleni - ali stalno ponavljam da je sve to stvar potreba i ukusa. Jedino sto ja tvrdim je da ne postoji neki objektivni dokaz superiornosti omiljene platforme u odnosu na druge - i smesno mi je kada vlasnici nekog kompjutera stavljaju svoje preference ispred drugih. Meni nista ne znaci sto je PC bolji za gaming, recimo, pa onda ne vidim kako je to argument u raspravi “meni je Windows bezveze”.

Stvari koje ja radim, moj posao, moj dnevni rad na kompjuteru, moje multimedijalne potrebe - mogu u potpunosti, po pitanju hardvera i softvera - da radim i na Windowsu i na macOS (cak neke stvari ne mogu na Windowsu, ali hajde da sad ne ulazimo u to - mogao bih da nadjem alternativno resenje, svakako). E sad, meni (pazi, meni) je sve to sto radim lakse i lepse na macOS. Od sitnica do krupnijih stvari.

I Apple, koji pravi kompjutere za ljude poput mene (znaci, oni prave odredjen tip kompjutera, pa ako ti to odgovara - izvolte) konstantno unapredjuje softver i hardver tako da su meni, i ljudima poput mene - ti kompjuteri i njihov softver sve bolji. Pazi, za to sto ja radim, kako radim, novi macOS je bas solidno bolji od prethodnog, a taj je bio bolji od onog pre. Obrnuto - Windows iz verzije u verziju ne donosi skoro nista sto je meni i mojim potrebama bolje. Dakle - meni. I mojim potrebama. Da, super je sto sad vise lici na Linux u nekim stvarima ili sta vec - I don’t care.

Evo, nije da bas nema unapredjenja koja cenim na Win, unapredili su screenshots ne tako davno, i dalje mi nije kao na Mac, ali bolji je - to je bilo unapredjenje koje mi je znacilo. A sto to nije validno? Ja pravim jako puno screenshots u svom poslu, to mi je kljucno. Sto je to manje bitno od eksternih GPU-ova? Zato sto tebi nije bitno? Po kom kriterijumu biramo mogucnosti i features koji se racunaju u napredovanje/stagnaciju platforme? Ja tacno mogu da zamislim kako prevrces ocima kada ti pricam u cemu je meni Mac bolji, i upravo to nipodastavanje mojih potreba je ono sto me nervira (za sam Apple me zabole, iskreno).

S tim na umu - kad ti kazes “Windows napreduje a macOS stagnira” to jednostavno nije tacno kao blanket statement. Kako moze da bude, kada za mene, moje potrebe, senzitivitete i ukus - Windows uopste ne napreduje (tj minimalno) dok macOS postaje sve bolji i mocniji?

Ako ti treba laptop i Mac ti ispunjava potrebe - onda si u svetu u kom, po meni, Windows itekako predstavlja odbojnu tacku. Meni je macOS ne samo udobniji i lepsi nego i logicniji i brzi. U okviru poslova koje radim i potreba koje imam. To je sve sto ja tvrdim. Ako hoces u TIM OKVIRIMA da raspravljas - onda mozemo da imamo diskusiju da li je bolji copy/paste na Mac-u ili da li multitasking bolje osmisljen i da li screenshoti bolje rade. Ali ti to nikad neces, ti samo kazes - “ma i da je interfejs u Windowsu za povracanje, opet bi mi bio bolji zbog mojih brojnih potreba”. A ja ti stalno odgovaram - fair enoguh, ali tvoje potrebe su tvoje, ali sta ako govorimo sa stanovista nekog kome su potrebe jednako ostvarive i u PC i u Mac svetu? E onda se svodi UPRAVO na to sta je komfornije i lepse - i u tom domenu je meni Windows bas los u odnosu na macOS. I tu ne da se Windows ne popravlja, nego ide nizbrdo, po meni - sto je bio razlog za onaj post iznad.

I, na kraju, na ovo se svodi: ne trigeruje mene sto ti kazes da Mac stagnira (I really don’t care, nisam Apple akcionar), vec sto ti kriterijume po kojima to meris toliko stavljas ispred mojih, da ti nije problem da pravis univerzalne, blanket tvrdnje kako PC napreduje a Mac ne.
« Poslednja izmena: 28.07.2019 15:33:07 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames