Autor Tema: Bear vs Ivan rasprave o interfejsima (VR, Touch, Pen)  (Pročitano 8851 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže bear

• Dominator
Odg: Bear vs Ivan rasprave o interfejsima (VR, Touch, Pen)
« Odgovor #30 poslato: 09.09.2017 12:37:53 »
I evo primera za nase paralelne svemire - danas sam bio na Amazon Alexa seminaru. Nije Apple ni Microsoft ni HP event, svi su developeri. I evo kako izgledaju stolovi - ima svasta. HP, ASUS, Dell, Microsoft, Apple... PC vs Mac je bio oko 2:1. Pre tri-cetiri godine je bilo 4:1 za Mac.

Ovo kazem ne zato sto je eto Mac sh!t ili stajaznam, nego da razni ljudi ocito imaju razne prioritete. Siguran sam bi da na nekoj iOS/design/webdev heavy konferenciji bilo vise Mac-ova, a na nekoj enterprise konferenciji vise PC-ova. Hocu da kazem da, koliko god ja navodno patoloski bio u PC kampu i van Apple ekosistema, ima nezanemarljiv broj ljudi slicne patologije ili neuroza.
« Poslednja izmena: 09.09.2017 12:49:57 bear »

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #31 poslato: 09.09.2017 15:09:54 »
I evo primera za nase paralelne svemire - danas sam bio na Amazon Alexa seminaru. Nije Apple ni Microsoft ni HP event, svi su developeri. I evo kako izgledaju stolovi - ima svasta. HP, ASUS, Dell, Microsoft, Apple... PC vs Mac je bio oko 2:1.

Znaci, sabrao si 4 proizvodjaca i njihovih kompjutera zajedno ima duplo vise nego Apple-ovih? Impresivno, zaista.

Ovo kazem ne zato sto je eto Mac sh!t ili stajaznam, nego da razni ljudi ocito imaju razne prioritete. Siguran sam bi da na nekoj iOS/design/webdev heavy konferenciji bilo vise Mac-ova, a na nekoj enterprise konferenciji vise PC-ova. Hocu da kazem da, koliko god ja navodno patoloski bio u PC kampu i van Apple ekosistema, ima nezanemarljiv broj ljudi slicne patologije ili neuroza.

Ne kapiram, ja u skoro svakom postu ponavljam "Apple nije za svakog, za nekoga je definitivno bolji PC". Pored toga, sta je bolje nije uvek odlucujuci faktor - koliko tih brojcano nadmocnih PC-ja kosta kao Macbook? Mozda ljudi samo nece da potrose toliko para, ne znaci da bi im ti kompjuteri bili prvi izbor da je cena ista. Zapravo, kladim se da aktuelni MacBook-ovi kostaju koliko i ti PC laptopi, da bi bilo vise Apple kompjutera nego non-Apple, od svih 4-5 proizvodjaca koje si nabrojao (BTW nikad mi nije bilo jasno to sabiranje - ako hoces da poredis, prebroj koliko je bilo Microsoft a koliko Apple hardvera u tom paralelnom svemiru, pa mi to javi).

Jednostavno, takvo je trziste da premium kompjuteri kostaju vise, a jeftiniji kompjuteri su se priblizili u kvalitetu. Nije da je Apple postao losiji, PC je postao bolji nego sto je bio.

U svakom slucaju, to i dalje ne menja neke moje stavove: Windows update smara, Ntrig bi mogao biti bolji, trackpadi na PC laptopima bi mogli biti bolji, crapware koji vecina non-MS proizvodjaca gura na kompjutere sucks, etc. Iz istih razloga ja ne navodim cinjenicu da se iPad prodaje mnogo bolje nego Surface ili Spectre - posto to ne znaci samo po sebi puno kada poredimo mogucnosti i kvalitet.

Siguran sam da je to Apple vizija - jasno je da su low-end macOS zrtvovali za to.

Znam da se neces sloziti, ali macOS nije zrtvovan. iOS ne sumnjivo dobija vise paznje, ali isto tako bih rekao da Microsoft services dobija vise paznje nego Windows ovih dana. Ti volis da pominjes kako je Mac tim rasformiran, ali tu uvek zaboravis da pomenes to da ni iPhone tim ne postoji. Naravno da postoje ljudi koji rade na iPhone-u, kao sto postoje i ljudi koji rade na Mac-u, ali ne postoje velike divizije nego Apple shiftuje ljude. Touchbar, sta god mislio o njemu, su pravili ljudi koji su prvenstveno radili na iOS-u i Apple Watch-u, i to dve godine. A nije kao da je MacBook Pro ili MacBook sklepan od vec koriscenih delova, ili da macOS niko ne programira svake godine. Svake godine macOS dobije (kolicinski) jednako unapredjenja kao bilo koji Windows Creators Update. Novi hardver izlazi redovno, Apple poprilicno menja taj hardver izmedju generacija (jednakim tempom kao i pre 10 godina) - sta tacno je zrtvovano?
« Poslednja izmena: 09.09.2017 15:12:13 Ivan »
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #32 poslato: 09.09.2017 17:06:00 »
I evo primera za nase paralelne svemire - danas sam bio na Amazon Alexa seminaru. Nije Apple ni Microsoft ni HP event, svi su developeri. I evo kako izgledaju stolovi - ima svasta. HP, ASUS, Dell, Microsoft, Apple... PC vs Mac je bio oko 2:1.

Znaci, sabrao si 4 proizvodjaca i njihovih kompjutera zajedno ima duplo vise nego Apple-ovih? Impresivno, zaista.

... ? Pricamo o ekosistemima. Poenta je da cak i u premium, pro segmentu nije dominantan.

Citat
Ne kapiram, ja u skoro svakom postu ponavljam "Apple nije za svakog, za nekoga je definitivno bolji PC".

Onda se slazemo i ceo ovaj thread je suvisan.

Citat
Pored toga, sta je bolje nije uvek odlucujuci faktor - koliko tih brojcano nadmocnih PC-ja kosta kao Macbook? Mozda ljudi samo nece da potrose toliko para, ne znaci da bi im ti kompjuteri bili prvi izbor da je cena ista.

Jednostavno, takvo je trziste da premium kompjuteri kostaju vise, a jeftiniji kompjuteri su se priblizili u kvalitetu. Nije da je Apple postao losiji, PC je postao bolji nego sto je bio.

Koliko vidim, ovo su sve ultrabookovi i vrh ponude. XPS, Zenbook, Thinkpad, etc. Nisu ekonomodeli. To je upravo ono sto ti govorim. Apple vise ne vlada ni unutar premium segmenta, vremena kada je PC bio "poor man's Mac" su prosla.

Citat
U svakom slucaju, to i dalje ne menja neke moje stavove: Windows update smara, Ntrig bi mogao biti bolji, trackpadi na PC laptopima bi mogli biti bolji, crapware koji vecina non-MS proizvodjaca gura na kompjutere sucks, etc. Iz istih razloga ja ne navodim cinjenicu da se iPad prodaje mnogo bolje nego Surface ili Spectre - posto to ne znaci samo po sebi puno kada poredimo mogucnosti i kvalitet.

Pa sad i ti tako malo nasumicno uporedjujes. Kakve veze ima 7" iPad mini sa Surface-om ili Win10 convertibleovima? Sad bih ja isto tako mogao da lupam i kazem da je Apple tek cetvrti-peti na spisku proizvodjaca racunara, tu negde na nivou Acera ili Asusa. I naravno nejasna mi je ta zelja za megdanom. Ono, APPLE VS [FIRMA]. Ono, MANO A MANO, uredjaj na uredjaj, kada je jasno da su ti ekosistemi razlicite interne strukture (kao i Android vs iOS prica).

Citat
Svake godine macOS dobije (kolicinski) jednako unapredjenja kao bilo koji Windows Creators Update. Novi hardver izlazi redovno, Apple poprilicno menja taj hardver izmedju generacija (jednakim tempom kao i pre 10 godina) - sta tacno je zrtvovano?

Najkrace receno, ne slazemo se. Ti poredis touch bar sa kompletnom VR/holographic platformom, eGPUovima, nezavisnost od CPU arhitekture, svih touch poboljsanja, etc. Znam da ti to klasifikujes kao "meni to nije bitno pa stoga to nista ne vredi, pa stoga nista i nista su nista, crva nije ni bilo". Ej. Pa to je cak i naziv ove teme. Kao sto rekoh, ne slazemo se. Zato ja smatram da je Mac oldschool platforma koja se tako krpi da bi odrzala paznju profesionalaca, dok Windows istrazuje sustinski nove stvari, a ti upravo obratno. No biggie - samo nervira taj "GRESIS!!!! HOCES VISE SHVATITI DA SAM U PRAVU I DA MOZES DA IMAS RAZLICITO MISLJENJE SAMO AKO SE I JA SLAZEM SA ISTIM!!!". Tako da, ono, jasno mi je da gazim neki zivac za ugrozenost Apple master race-a, ali... I don't care.
« Poslednja izmena: 09.09.2017 17:09:19 bear »

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #33 poslato: 09.09.2017 20:36:32 »

Najkrace receno, ne slazemo se. Ti poredis touch bar sa kompletnom VR/holographic platformom, eGPUovima, nezavisnost od CPU arhitekture, svih touch poboljsanja, etc. Znam da ti to klasifikujes kao "meni to nije bitno pa stoga to nista ne vredi, pa stoga nista i nista su nista, crva nije ni bilo". Ej. Pa to je cak i naziv ove teme. Kao sto rekoh, ne slazemo se. Zato ja smatram da je Mac oldschool platforma koja se tako krpi da bi odrzala paznju profesionalaca, dok Windows istrazuje sustinski nove stvari, a ti upravo obratno. No biggie - samo nervira taj "GRESIS!!!! HOCES VISE SHVATITI DA SAM U PRAVU I DA MOZES DA IMAS RAZLICITO MISLJENJE SAMO AKO SE I JA SLAZEM SA ISTIM!!!". Tako da, ono, jasno mi je da gazim neki zivac za ugrozenost Apple master race-a, ali... I don't care.

Mac definitivno kasni sto se tice VR i eGPU-ova i tu je svakako losiji u odnosu na Windows, ali to ne znaci da je zapusten. Mozda su samo sporiji? Apple generalno kasno ulazi u trku. Microsoft je poprilicno kasnio sa shvatanjem vaznosti Interneta svojevremeno, ali to nije bio indikator da su Windows zapustili - samo da su pogresno procenili.

Sto se tice nezavisnosti od CPU arhitekture, opet, ne bih rekao da je tu zapustenost Mac-a u pitanju.

Mislim da se slazemo da Apple buducnost vidi u nekom novom OS-u, nekom derivatu iOS-a, pre nego u macOS. Ono gde se necemo sloziti je upravo razlicita filozofija u odnosu na MS. Apple ima dva operativna sistema i jedan je konzervativniji, drugi radikalniji - ali ni jedan nije "zapusten". Microsoft nema dva operativna sistema i naravno da mora da Windows gura ka CPU nezavisnosti, touchu i stajaznam. Sta drugo da rade? Da nemaju uopste touch-based OS? Ili OS koji radi na ARM procesorima? Pretvaranje Windowsa u OS koji radi i na PC-u, i na Xboxu, i na tabletima - i sutra na nekom holographic cudu - je mozda dobra odluka, mozda losa - ali Microsoft svakako nema tu izbora.

Apple takodje zeli mobilne platforme, touch, holographic stuff, jedino sto Apple ima dva OS-a, pa je odlucio da sve to gura u novijem od ta dva. Dakle, Apple tu IMA izbor, i napravio ga je - ali to ne znaci da je prvi OS zapustio.

Ili - ako tvrdis da jeste - onda je Microsoft jednako zapustio Windows na klasicnim desktop/laptop uredjajima. Skoro sve te sustinske inovacije se nalaze na uredjajima koji NISU klasicni desktop ili laptop racunari: touch, VR, holographic stuff - nista to nije klasican PC.

Jedino sto Apple sve to "novo" zove iOS, ali to je maltene ista platforma. Na neki nacin macOS ni ne treba gledati odvojeno od iOS-a. Dele core tehnologije, APIje, hardverska resenja, novi file sistem, cloud servise, itd. Nekada se iOS i zvao OS X, ne znam da li se secas kada je Stiv Dzobs otkrio prvi iPhone i rekao ono "iPhone runs OS X" i svi su tapsali.

Dakle, svodi se na to da Microsoft ima svoju platformu i na desktop racunarima se to zove Windows 10, na tabletima se zove Windows 10 Tablet Mode, na VR-u se zove Windows Mixed Reality. Apple isto ima svoju platformu i na desktop racunarima se to zove macOS, na tabletima se to zove iOS, a holographic stuff se zove ARKit. Ako gledas Windows na desktop racunarima, inovacije i napredak je maltene identican kao na Mac-u. U tom smislu, ja ne smatram da je Apple "zapustio" Mac, niti da je Microsoft "zapustio" desktop PC - vec da smo tu usli u poznu fazu gde vise ne mozes previse da pravis inovacije. Oh sure, MS ce da napravi Surface Studio, Apple da napravi Touchbar i 18-core AIO desktop sa fensi hladjenjem, ali to nisu te sustinske promene. Medjutim, niko tu nista nije zapustio, jednostavno, tu vise nema toliko sta da se izmislja - inovacija je u drugom svetu - mobilnom, virtualnom, integrisanom u kuce, kola, stajaznam. Jos jednom - jedino sto to Apple zove drugim imenima, a Microsoft koristi "Windows" svuda. Mislim, realno, Xbox-ov OS se zove Windows 10, ali on je jednako Windows koliko je iOS isto sto i macOS - dele core tehnologije, bilioteke, stagod (ne razumem se, ali shvatas na sta mislim) i to je to. MS sutra ako napravi neki holodek, verovatno ce tvrditi da je OS koji ga tera Windows - i svi ce biti "u jeeee, kako je Windows inovativan" - ali realno, to ce jednako biti Windows koliko je iOS - macOS.

Zato ja smatram da je Mac oldschool platforma

Jednako koliko je klasicni Windows 10 Desktop oldschool platforma.

Windows istrazuje sustinski nove stvari, a ti upravo obratno.

Nadam se da sam sad objasnio da ne tvrdim ja obratno, vec samo da MS sve to gura u jedan OS pod jednim brendom pa svaka inovacija moze da se pripise CELOM Windowsu, ali realno, u desktop/classic laptop sferi Windows nije imao nista vise inovacija u odnosu na macOS, zapravo, rekao bih da je cak imao manje.

No biggie - samo nervira taj "GRESIS!!!! HOCES VISE SHVATITI DA SAM U PRAVU I DA MOZES DA IMAS RAZLICITO MISLJENJE SAMO AKO SE I JA SLAZEM SA ISTIM!!!".

Pa ja bas nekako vidim obrnuto. Ti si taj koji je pokusavao da nekako objasni kako je moje misljenje pogresno. Ali dobro - for the record - ne mislim da sam nuzno u pravu. Mislim samo da vrlo cesto pricamo o razlicitim stvarima, a da si obicno ti taj koji se nadoveze na jedno sa necim sto s tim nema veze, a ja upadnem u zamku. Ja napisem "Pencil je najbolji stylus" - ti dodjes i pricas o ekosistemu. Ja napisem "iOS ima najbolji multitasking na tabletu" ti dodjes i pricas o tome kako je prakticno da tablet bude i laptop u isto vreme. Itd. itd.

Tako da, ono, jasno mi je da gazim neki zivac za ugrozenost Apple master race-a, ali... I don't care.

Odmah da ti kazem - to je stari fazon raspravljanja koji srpski politicari obozavaju. To kao "zasto ste nervozni gospodine" (sto odmah imputira da je druga osoba zaista nervozna i da ima nesto da krije). Tako ti kazes "jasno mi je da gazim zivac" - ej, ako sam nesto siguran, to je da smo u najmanju ruku jednako bili emotivni i jednako imali zgazene zivce u ovoj raspravi, tako da nemoj sada da predstavljas to kao da je mene pogodila neka realnost pa reagujem iracionalno.

Dalje, mislim da ako je neko "master race" to je PC master race. Vatreno napadaju sve ostalo - konzole, Chromebooks, Mac-ove, itd. PC je uvek najbolji - znamo da je najbolja platforma za igranje, najbolja platforma za ozbiljan rad, najbolja multimedijalna platforma, najbolja platforma za couch surfing, najinovativnija platforma, itd.  Ne znam ko tu sebe vidi kao master rasu, ja uglavnom vidim PC fanove da ulecu u diskusije tvrdeci da su superiorniji.... u svemu.
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames