Autor Tema: Blender Conference 2017  (Pročitano 7931 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
Odg: Blender Conference 2017
« Odgovor #15 poslato: 19.12.2017 17:22:43 »
Open Source je sjajan za ovakve stvari - zato i preporucujem ljudima koji freelanceuju u Srbiji (bilo softver, bilo dizajn) da ucestvuju u njima, bilo preko posla bilo kao hobi. Tako se moze stici na sjajna mesta i dosta poboljsati strucna vidljivost u odnosu na genericke elance sajtove, bez da se mora imati megakorporacija tipa Google na rezimeu (a kao bonus: nista ne kosta).

^ Seconded.

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #16 poslato: 20.12.2017 09:12:07 »
opensource.com?

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #17 poslato: 20.12.2017 14:53:55 »
Pretpostaviću da si ozbiljan sa pitanjem. Ne znaš šta je Open Source ili samo pitaš da li je opensource.com dobro polazište za traženje Open Source softvera?

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #18 poslato: 20.12.2017 15:11:43 »
Znam sta su open source programi, al sam nekako iz onog Bearovog posta skontao kao da ukazuje na neku platformu/grupu/skup/organizaciju koja se zove open source. Koja je kao common knowledge, al ja ne znam za nju :D
Mada sada mi se cini da je pre ipak mislio na open source programe. :D
Bear savetuje ukljuciti se u razvoj open source programa znaci?
Sto ti Relja zapravo radis, jel?

http://vignette.wikia.nocookie.net/looneytunes/images/8/8c/Strifebeaky.jpg/revision/latest?cb=20090704141819

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #19 poslato: 20.12.2017 17:15:37 »
Znam sta su open source programi, al sam nekako iz onog Bearovog posta skontao kao da ukazuje na neku platformu/grupu/skup/organizaciju koja se zove open source. Koja je kao common knowledge, al ja ne znam za nju :D
Mada sada mi se cini da je pre ipak mislio na open source programe. :D
Bear savetuje ukljuciti se u razvoj open source programa znaci?

Da, izvinjavam se sto sam krenuo odmah u duboku vodu... Dakle Open Source (sa sve velikim slovima) je pristup razvoju softverskih projekata gde se izvorni kod objavljuje (besplatno) da bi bio dostupan svima koji zele da to a) koriste i b) razvijaju sami. Dakle aplikacije moze da skine, menja i razvija bilo ko.

To je u kontrastu sa klasicnim poslovnim modelom gde programer/firma vrsi analizu trzista, napise program i krene u prodaju. Ovo je i problem u "ne dam moju ideju" i "kad to prodam Googleu bicu milijarder" Srbiji - ne shvataju da su brzina i vidljivost MNOGO vazniji od nekog .exe-a ili cak source-a. Kod Open Source-a je izvor prihoda indirektan (na primer konsalting) a istovremeno nacin kako da se okupi vise ljudi da radi na istom projektu bez da on bude necije formalno vlasnistvo.

Najpoznatiji primer je Linux kernel - koji je izvesni Finac iz hobija skockao u garazi. Danas je Linux kernel de fakto "opste vlasnistvo", ne postoji jedna firma koja ga kontrolise, vec sve firme (Red Hat, Google, Microsoft, Amazon, Intel, HP, NVidia younameit) imaju inzenjere koji ga razvijaju i dodaju opcije koje su potrebne njihovim respektivnim klijentima.

Blender je drugi primer - kada je krenuo, bio je komercijalni proizvod koji nije uspeo da generise dovoljno prihoda pored "velikih", pa su autori resili da ga pretvore u Open Source... i uspeli da taj bankrot pretvore u vrlo ziv i vrlo aktivan projekat koji koristi na hiljade dizajnera u razne svrhe.

Sustina je da posto ima puno ljudi sa vrlo razlicitm backgroundima koji istovremeno rade na necemu zajednickom, i to JAVNO, relativno je lako ukljuciti se u nesto - nauciti kako se programira, dizajnira, saradjuje sa drugima, i to nista ne kosta. Nuspojava toga su te vrlo zive i komunikativne grupe ljudi - umesto 10-100-1000$ download-a posle kojeg u najboljem slucaju dobijes pristup nekom support-u, ovde imas direktan pristup svima, od rockstar programera koji su pisali softver pa sve do drugih korisnika.

Ako je komercijalni softver "mesni narezak u supermarketu", onda je open source "rostilj u parku".

Ja sam svoje poslove u Nokiji, Microsoftu i HP-u dobio preko Open Source-a. Koristio sam Open Source aplikacije/biblioteke u projektima i "vracao" svoje patch-eve/dodatke u javnost, ucestvovao u diskusijama etc i onda bio poceo da bivam pozivan na konferencije da drzim predavanja, i jednog momenta doslo do "a zasto ti lepo ne dodjes da to radis kod nas" faze.

Ja naravno ovo pisem iz perspektive programera, ali ni dizajn nije previse daleko - svi ti projekti su u hronicnom manjku sto se tice UX/UI (i generalno artwork) dizajnera i brda profila koji nisu suvi programeri.
« Poslednja izmena: 20.12.2017 17:20:29 bear »

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #20 poslato: 20.12.2017 21:24:28 »
Strava, zvuci cool, thanx Bear :)

Van mreže Leka

• Dominator
« Odgovor #21 poslato: 24.02.2018 17:29:33 »
Kolega mi je gledao ovaj video a ja u prolazu vicem "Jaoo vidi Relju!" :D
Mozda malo kasnim na temu ali Relja svaka cast, odlicno predavanje, digao si predavajuci skill na lvl 1000, jako simpaticno i pristupacno da objasni o cemu pricas cak i nama koji se time ne bavimo. :) Zanima me jel vezbas prezentacije unapred, mislim na vremenski tajming ili tako nesto, na Ted-u vidim da svi se trude da sabiju u svoj vremenski okvir pretpostavljam da si ti ovde imao dovoljno vremena za sve pa je bilo opusteno?
Vuuuupuupuuupuu!!

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #22 poslato: 24.02.2018 22:37:47 »
Isprobao sam jednom ženi da izpredajem ovu temu pa sam skontao šta radi, šta ne radi, šta je dosadno ili preopširno i koje fore su glupe ili too much. Rifajnovao sam i to je to. Dobar deo toga skontaš dok praviš prezentaciju.