Autor Tema: Affinity  (Pročitano 5565 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
Affinity
« poslato: 21.12.2017 23:48:43 »
Za one kojima se Adobe smučio (kao meni), Affinity Photo i Affinity Designer su na popustu na Windows Store-u do 5. januara. Nije loše i da imamo posebnu temu za ovo.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
Odg: Affinity
« Odgovor #1 poslato: 22.12.2017 10:50:20 »
Ja gotivim Affinity i imam ga, iako nije dobar za crtanje. A sto ti se smucio Adobe?
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #2 poslato: 22.12.2017 12:36:40 »
Gledajući kojim suludim tempom napreduju besplatni open source programi kao Blender i Krita, suluda cena Adobe paketa je jednostavno bezobrazna u odnosu na skoro potpuno odsustvo inovacije u poslednjih 5 - 10 godina. Mislim, ovaj Affinity Photo je super, a košta oko $50. Photoshop košta nešto tipa $500-$600 za one time payment, ili mesečnu pretplatu, gde posle nekog vremena platiš mnogo više. Rade manje više istu stvar, osim naravno za digital painting.

Ali ja ne crtam, meni su After Effects i Premiere primarni. I stagniraju kao i sve ostalo u Adobe-u već godinama. Ako je išta novo, to su plug-inovi koje izbacuju druge firme kao Element3D na primer za apredan rad sa 3D objektima. Sa svim tim novcem, Adobe je mogao to da napravi i da bude integrisano u AE, ali ne. Mali tim ljudi je napravio fenomenalan plugin da nadomesti nedostatke AE-a. Jednostavno, upali su u onaj "we're too big to give a shit" reon koji mi se ne dopada.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #3 poslato: 24.12.2017 17:39:29 »
Gledajući kojim suludim tempom napreduju besplatni open source programi kao Blender i Krita, suluda cena Adobe paketa je jednostavno bezobrazna u odnosu na skoro potpuno odsustvo inovacije u poslednjih 5 - 10 godina. Mislim, ovaj Affinity Photo je super, a košta oko $50. Photoshop košta nešto tipa $500-$600 za one time payment, ili mesečnu pretplatu, gde posle nekog vremena platiš mnogo više. Rade manje više istu stvar, osim naravno za digital painting.

Ali ja ne crtam, meni su After Effects i Premiere primarni. I stagniraju kao i sve ostalo u Adobe-u već godinama. Ako je išta novo, to su plug-inovi koje izbacuju druge firme kao Element3D na primer za apredan rad sa 3D objektima. Sa svim tim novcem, Adobe je mogao to da napravi i da bude integrisano u AE, ali ne. Mali tim ljudi je napravio fenomenalan plugin da nadomesti nedostatke AE-a. Jednostavno, upali su u onaj "we're too big to give a shit" reon koji mi se ne dopada.

Da, makes sense.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #4 poslato: 25.12.2017 14:16:22 »
Za one kojima se Adobe smučio (kao meni), Affinity Photo i Affinity Designer su na popustu na Windows Store-u do 5. januara. Nije loše i da imamo posebnu temu za ovo.

Komparacija postaje jos smesnija kada pogledas sta Adobe nudi za te pare. U toj "lite" kategoriji do 50-tak $ su PS / Premiere Elements. Nedavno sam imao prilike da ih koristim (i to verziju iz 2016) jer nista drugo nisam imao pri ruci... Jesus. DZI-ZUS. Nije ono "malo slabije" ili "jednostavnije", ne radi se uopste o tome. Adobe je jos uvek u 1999. Za "Veliki" PS ne znam, ali entry/prosumer segment je putpuno prolupao. Ono, ne da mi ne vredi 50$ nego ih ne bi koristio sve da Adobe placa meni.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #5 poslato: 25.12.2017 17:28:13 »

Komparacija postaje jos smesnija kada pogledas sta Adobe nudi za te pare. U toj "lite" kategoriji do 50-tak $ su PS / Premiere Elements. Nedavno sam imao prilike da ih koristim (i to verziju iz 2016) jer nista drugo nisam imao pri ruci... Jesus. DZI-ZUS. Nije ono "malo slabije" ili "jednostavnije", ne radi se uopste o tome. Adobe je jos uvek u 1999. Za "Veliki" PS ne znam, ali entry/prosumer segment je putpuno prolupao. Ono, ne da mi ne vredi 50$ nego ih ne bi koristio sve da Adobe placa meni.

Slazem se - i nisu samo tu zaglavljeni u proslosti. Znam da vas ovde iPad ne zanima, ali treba reci da i Affinity Photo i Clip Studio Paint (takodje odlican, pro-level program za ilustraciju koji je ispod $50) postoje u FULL, KOMPLETNOJ verziji za iPad Pro, sve sa interfejsom optimizovanim za touch screen. Jos jednom, nije rec o nekim "light verzijama" - apsolutno svi desktop features su preneseni u potpunosti. Uskoro stize i Affinity Designer na iPad, opet, u skroz full varijanti.

Poredjenja radi - Adobe za iPad ima softver koji je malo ispred Instagram filtera. Bez zezanja, ono sta oni nude je vise kao softver za rekreaciju. Sad, ako Affinity tim, koji ima, ako se ne varam, manje od 10ak ljudi, moze da napravi gotovo full Photoshop replacement za 50 dolara, portuje ga na Windows, potom na iPad - kako Adobe ne moze to da uradi, nikom nije jasno. Zar se oni ne brinu da ce za koju godinu da izgube veliki deo trzista? Ne zbog iPada, koliko generalno zbog fleksibilnosti. Ne bi me cudilo da sledece godine Affinity prebaci svoj iPad UI na Surface, a ovi ce jos da se ceskaju po glavi.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #6 poslato: 25.12.2017 18:00:40 »
Sad, ako Affinity tim, koji ima, ako se ne varam, manje od 10ak ljudi, moze da napravi gotovo full Photoshop replacement za 50 dolara, portuje ga na Windows, potom na iPad - kako Adobe ne moze to da uradi, nikom nije jasno.

Onaj deo koji mi je jasan iz vremena kada sam radio sa njima (plugin za Sprout) bilo je jasno da je vecina firme tamo ne-inzenjerska. 90% su sales/legal/marketing. PS codebase je uzasno, uzasno star, i uzasno, uzasno krpez. Od ovih sto jesu developeri, vecina su matorci. Ne good kind matorci (iskusni project manageri i arhitekte) nego bad kind matorci (ako neko ode u penziju i treba da zaposlis mladjeg od sebe, dobro se postaraj da je neko ko ne talasa previse i nece praviti probleme). Dodati tome da su im najglasniji klijenti inertni dizajneri koji zele svoj 1999 Photoshop na 1999 Windowsu "samo brze i na novom hardveru"... Deadly combo za inovaciju.

Ja sam ubedjen da su oni dinosauri koji cekaju svoj meteor. Ne znam hoce li to biti Affinity, ali ne vidim u kojoj konstelaciji bi Adobe mogao da postane ponovo relevantan na duge staze - jednostavno im to nije u DNK, koliko god neki novi CEO sanjao.

Citat
Zar se oni ne brinu da ce za koju godinu da izgube veliki deo trzista? Ne zbog iPada, koliko generalno zbog fleksibilnosti. Ne bi me cudilo da sledece godine Affinity prebaci svoj iPad UI na Surface, a ovi ce jos da se ceskaju po glavi.

Pazljivi posmatrac ce primetiti da na https://affinity.serif.com/en-gb/photo/ mozda stranica krece sa iMac-om, ali ako krene da se skroluje, sledeci racunar na kojem prikazuju primer je Surface Studio :) Mozda nije pod reflektorima, ali se cini da su definitivno svesni potencijala. (plus, ako je ovo u store-u, znaci da ima UWP verzija, sto opet znaci da imaju pristupa svim modernim UI djakonijama)

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #7 poslato: 25.12.2017 22:28:02 »
kako Adobe ne moze to da uradi, nikom nije jasno. Zar se oni ne brinu da ce za koju godinu da izgube veliki deo trzista? Ne zbog iPada, koliko generalno zbog fleksibilnosti.

To se i ja pitam, ali kontam da Adobe ima još dosta bezbednih godina pred sobom, jer je debelo integrisan u workflow gomile ljudi. Onaj VideoHive gde sam ja prodavao motion graphics templejte ima 45.000 AE fajlova za prodaju. Gde god odeš na netu su PSD fajlovi kao templejti, i tutorijali za Photoshop. Samo ono... kako ne razmišljaju malo dalje unapred? Ako je ovo što je Bear rekao istina o strukturi ljudi tamo, kontam da će još nekoliko godina da muzu pare, a onda će ono da bane neka vest tipa "Dizni kupio Adobe, obustavlja razvoj softvera, trebao im samo PDF" ili tako neko korporativno sranje. Mada realnije mi je da će jednostavno da ih pregaze ovakvi kao Affinity. Nisu artisti baš tolike ovce, prešaltaće se na nešto novo. Vidim da i AE + Premiere combo gubi popularnost polako. Na primer, ja koristim DaVinci Resolve za kolor korekciju i montažu videa. Ima sad gomila affordable ili free + paid pro version softvera koji je itekako napredan i ljudi masovno koriste.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #8 poslato: 26.12.2017 08:21:56 »
Mene jos nesto nervira kod Adobe - a to je sto je pretplata na ovim prostorima suluda. Ne samo kod nas, nego i u Hrvatskoj, a prilicno sam siguran i u celom regionu. Dakle, ovde ne prodaju pretplatu direktno, nego preko preprodavaca - sto bi bilo ok samo po sebi - da cena nije bukvalno 5 puta veca. Ali bukvalno. Za samo Photoshop, neki Nemac plati oko 9 eura mesecno, mi ovde placamo 45.

Ruku na srce, meni je Photoshop zaista trenutno najbolji za ono sto radim. Unapredili su dosta stvari za crtanje, Kyle Webster je nedavno poceo da radi za njih i sada je ceo asortiman njegovih cetkica free za Photoshop korisnike, itd. Ali, s druge strane, Clip Studio Paint, koji sam na popustu platio 25 eura, radi vecinu tih stvari. Affinity Photo radi vecinu ostalih stvari.

Sto kaze Relja, mislim da cemo se jos dugo oslanjati na Adobe, ali da ce se desiti promene na koje oni jednostavno nece biti spremni i da ce otici u zaborav, ako nesto drasticno ne promene (ako je to moguce uopste).

Evo jos jedne dobre alternative. Ova je samo za Mac, ali mozete samo da pogledate kako predivno dizajniran i mocan program mozete da nadjete za 50 dolara:

http://www.pixelmator.com/pro/

Pazljivi posmatrac ce primetiti da na https://affinity.serif.com/en-gb/photo/ mozda stranica krece sa iMac-om, ali ako krene da se skroluje, sledeci racunar na kojem prikazuju primer je Surface Studio :) Mozda nije pod reflektorima, ali se cini da su definitivno svesni potencijala. (plus, ako je ovo u store-u, znaci da ima UWP verzija, sto opet znaci da imaju pristupa svim modernim UI djakonijama)

Naravno da su zainteresovani za Surface, a Surface Studio sjajno izgleda na reklamama. I treba da su zainteresovani - mislim da podrzavaju i Surface Dial. Ok, ruku na srce, sve ostale slike su Mac i svi prozori prikazani su macOS ;) Ali kapiram sta kazes.
« Poslednja izmena: 26.12.2017 08:29:36 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #9 poslato: 26.12.2017 10:32:37 »
Ja sam u nekom trenutku razmišljanja mislio da su možda tako tromi zbog kompatibilnosti. Gomila studija zavisi od njih, ne mogu da talasaju previše pa da stari projekti ne rade i sl. A onda sam se setio da je Adobe najgori što se kompatibilnosti tiče. AE čak nema opciju da snimiš projekat u ranije verzije. Snima samo jednu verziju unazad. CS6 može da snimi CS6 i CS5.5. CS5.5 samo u 5.5 i 5. Tako, ako hoćeš da pošalješ projekat nekome ko ima CS5 a ti koristiš CC, moraš da imaš instalirane sve verzije unazad do CS5.5 i u svakoj da otvoriš i snimiš u verziju ranije. I kid you not. Google it.

AI makar snima unazad, ali neće da otvori noviji fajl, čak i ako nisi koristio ništa od novijih opcija

Sa takvom kurcoboljom za kompatibilnost, imali su slobodu da eksperimentišu koliko hoće.

Pazi sad Blender. Uzmi neki antikvitet, recimo 2.5 verziju. Bez problema će otvoriti fajl urađen juče u najnovijoj 2.79 verziji. Samo neće raditi opcije uvedene nakon verzije 2.5 ili će raditi malo drugačije. Free software. I to nije samo gomila pixela. Komplikovane 3D scene da modelima, teksturama, kostima, rigovima, materijalima, video editingom, kompozitingom.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #10 poslato: 26.12.2017 11:53:50 »
kako Adobe ne moze to da uradi, nikom nije jasno. Zar se oni ne brinu da ce za koju godinu da izgube veliki deo trzista? Ne zbog iPada, koliko generalno zbog fleksibilnosti.

To se i ja pitam, ali kontam da Adobe ima još dosta bezbednih godina pred sobom, jer je debelo integrisan u workflow gomile ljudi. Onaj VideoHive gde sam ja prodavao motion graphics templejte ima 45.000 AE fajlova za prodaju. Gde god odeš na netu su PSD fajlovi kao templejti, i tutorijali za Photoshop. Samo ono... kako ne razmišljaju malo dalje unapred?

Nece nista menjati sve dok cena deonica izgleda ovako (a kada ne bude izgledalo tako, onda ce svakako biti kasno). Vadi ih jedino sto je softverska inertnost (paradoksalno) mnogo veca od hardverske.