Autor Tema: Diverzitet likova u filmovima  (Pročitano 7379 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
Diverzitet likova u filmovima
« poslato: 30.05.2018 21:34:30 »

He also added "We were asured Ivan and everyone at his workplace loves Star Wars, meaning millions of others love it too. We don't understand how anything could have gone wrong.". He even quoted his source:

"We didn't count on the fact that a lot of our fans became bickering, cynical hardasses."

:D

Naravno, ako se novi proizvod ne prodaje kako je planirano, krivi su potrošači. Zato se i Plazma Slana ne prodaje dovoljno dobro. Jer su ljudi zatvorenog uma i cinici koji neće da priznaju da je podjednako dobra kao klasična plazma.

Što je najgore, verovatno će grešku da traže u marketing odeljenju, a ne u filmu. Pošto se podrazumeva da će ljudi manično da sjure u bioskop na bilo šta što ima natpis "Star Wars", mora da su oni u marketingu nešto zajebali. Sigurno nije film kriv.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
Odg: Diverzitet likova u filmovima
« Odgovor #1 poslato: 30.05.2018 21:38:34 »

He also added "We were asured Ivan and everyone at his workplace loves Star Wars, meaning millions of others love it too. We don't understand how anything could have gone wrong.". He even quoted his source:

"We didn't count on the fact that a lot of our fans became bickering, cynical hardasses."

:D

Naravno, ako se novi proizvod ne prodaje kako je planirano, krivi su potrošači. Zato se i Plazma Slana ne prodaje dovoljno dobro. Jer su ljudi zatvorenog uma i cinici koji neće da priznaju da je podjednako dobra kao klasična plazma.

Što je najgore, verovatno će grešku da traže u marketing odeljenju, a ne u filmu. Pošto se podrazumeva da će ljudi manično da sjure u bioskop na bilo šta što ima natpis "Star Wars", mora da su oni u marketingu nešto zajebali. Sigurno nije film kriv.

Mislim da bi im bila potpuno pogresna strategija da krive potrosace. Ako zele da zarade, a zele, ne smeju da krive potrosace. I ne treba da krive marketing.

JA krivim potrosace.
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #2 poslato: 30.05.2018 22:29:27 »
JA krivim potrosace.

Ali zašto? Hoćeš da kažeš da treba da budemo lojalni brendu? Kao neki navijači ili tako nešto? Razumeo bih tvoj stav da živimo u neko drugo vreme kada nije bilo toliko SF-a. Pa ono ajde. Treba više ovakvih filmova, a ne ovog drugog sranja. Ali filmska produkcija je prezasićena SF-om. Filmovi sa najvećim budžetima su svi skoro SF žanra. Od bezumne akcije do dubokomisaonih priča. Apsolutno ne vidim razlog da se mi sad nešto ujedinjujemo da spasimo SW ili šta već, jer ako nestane (što neće ni u milion godina), šta ćemo onda gledati?

Ako je dosadno, dosadno je. Nek se potrude bolje.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #3 poslato: 30.05.2018 23:58:17 »

Ej, da su bar pokusali slanu plazmu, ja bih prvi isao da gledam - JJ Star Trek mi je slana plazma. Ovaj Solo je vise obicna plazma pravljena u trecoj smeni, pa je greskom malo zagorela, pa je sada boostovana cveticima i fensi zelenim pakovanjem i sada se upustaju u duboku analizu zasto ljudi ne vole zagorel... pardon, 'pikantno resh' plazmu (ili cvetice).

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #4 poslato: 31.05.2018 02:19:02 »
JA krivim potrosace.

Ali zašto? Hoćeš da kažeš da treba da budemo lojalni brendu? Kao neki navijači ili tako nešto? Razumeo bih tvoj stav da živimo u neko drugo vreme kada nije bilo toliko SF-a. Pa ono ajde. Treba više ovakvih filmova, a ne ovog drugog sranja. Ali filmska produkcija je prezasićena SF-om. Filmovi sa najvećim budžetima su svi skoro SF žanra. Od bezumne akcije do dubokomisaonih priča. Apsolutno ne vidim razlog da se mi sad nešto ujedinjujemo da spasimo SW ili šta već, jer ako nestane (što neće ni u milion godina), šta ćemo onda gledati?

Ako je dosadno, dosadno je. Nek se potrude bolje.

E, ma mozda je ovaj film bas los - nemam pojma, nisam gledao.

Mene sta nervira kod te SF publike sto se sad kao zasitila SF filmova. Ja sam ceo zivot cekao da imamo ovo sto sad imamo, da svake godine ima par spektakularnih filmova tipa Star Wars, Hari Poter, Avengersi - pre samo 10 godina bih mislio da je ovo nemoguce. Ej, meni je bilo neverovatno samo da imamo par superheroja u istom filmu, a ne da imamo spektakl koji okuplja njih dvadeset, bas kao u stripovima. Isto sto bi mi pre 10 godina bilo neverovatno je da ce upravo tim ljudima sto vole te stvari "dosaditi" takvi filmovi. Zato kazem cinicne cepidlake - posto znam da ono sto ce doci nece biti mastovita, inovativna alternativa Star Warsu. Ne, doci ce samo jos vise svega drugog. Ono, bioskopi ce potpuno izumreti, zamenice ih neki Snapchat, stajaznam, nesto bezveze. I ok, tako je sa svakom generacijom - to sam i ocekivao - samo nisam ocekivao da taj konacni ekser zakucaju upravo stari "fanovi" zato sto su se "umorili".

Pored toga, potpuno nevezano za tvoj stav i Atilin i Zemin, stajaznam - postoji i jedna druga dimenzija svemu ovome koja mi zestoko ide na zivce a ne mogu bas lepo da je objasnim. I kasno je, pa cu sigurno malo previse jednostavno sve predstaviti: elem, ovo su sada prvi filmovi koji imaju i manjine i zene u relativno ravnopravnom odnosu. I da, naravno, to nekako trapavo rade, cesto i izvestaceno, ali je to - po meni - jako pozitivna stvar. Znas ono, vidjam male devojcice u redu za film i drago mi je da ce videti Ray, Jyn Erso, itd. Ali, naravno, NARAVNO - to je sada diglo tu svu "SJW" prasinu i toliko su ti desnicari postali glasni, da sam poceo da vidim taj termin vise nego Vucica i to se sada nekako spojilo sa "razocarenjem" i zasicenjem tih "fanova". Znas ono, Solo mozda ne prolazi dobro zato sto je objektivno smor i los film, ali na YT ako gledas, vlada jedno vrlo ustaljeno misljenje da se to desava ne zato sto je film los, nego zato sto ona Kathlneen Kennedy "gura SJW politiku" u filmove. Evo i ovde, pitaj Achosa da li misli da su novi SW filmovi "politicki". Svugde to vidjam, evo citam kako je sad odjednom Captain Marvel "politicki lik", kako su namerno toj ribi (u stripovima) odsekli kosu da bi propagirali neki muskobanjasti izgled i lezbejstvo i stajaznam.

Mislim, evo, pogledaj ti pa mi kazi kako je ovo SJW muskobanjasti lik, ne znam:

I uvek to upakuju, znas. Na primer, nedavno je bio Battlefield V trailer. Battlefield ti je serija u kojoj iskaces iz jednog aviona i uleces u drugi, samo da ti objasnim. I napravili trailer u kome se vidi zena borac u WWII. Ja nisam ni primetio. Ono, WWII i kao nesto tu pucaju, klasika. I bio neki zenski lik. Mos misliti. Kad ono, sutradan citam, dikla se frka, ej, neverovatna frka medju "fanovima" kako je to "ruganje drugom svetskom ratu" posto nije realisticno. Smeta im zena. I pola njih kuka zbog zene, a druga polovina kuka kako im je "trailer neozbiljan". Kao, nije to da ja ne volim crnce i imigrante, ne, nego se bas naprasno brinem za small business ownere, pa zato sad nosim "make America great" kapu. Ja znam da ces sada misliti da sam paranoican, ali ja zaista verujem da je ovaj napad na Marvel, Disney i ostalo zapravo, dobrim delom, deo i tih desnicarskih pokreta koji su postali pametniji i fleksibilniji od svih drugih i sada tako polako podmecu klipove i guraju svoje vrednosti. Holivud je oduvek imao tu crtu guranja odredjene politike napretka. Ono, od kako je Caplin napravio Velikog Diktatora ili Shatner poljubio prvu crnkinju na ekranu. I sada su to desnicari skonali i krenuli u ofanzivu. Puzajuci nacizam. "Ne, samo ti filmovi nisu dobri" vole da kazu. Dude, filmovi nikad nisu bili dobri. Holivud je proizvodio smece konstantno, vecina filmova su uvek bili losi. Mi pamtimo one dobre, ali Holivud je oduvek bio fabrika smeca sa par odlicnih izuzetaka koje pamtimo. Samo se sad uz svaki 10. komentar o tome da je radnja vec vidjena ili rezija losa provuce i komentar "a brate, realno, ima i previse crnaca u filmu, sto jes jes" (ne tako, suptilnije, ali to je sustina).

Opet, mozda ces reci da sam ja paranoican. I nema veze s tobom, kao sto rekoh. Ali ja to sve vise vidim.

Uglavnom, sve su to gluposti. Na kraju krajeva, ja tu vidim da jednostavno ljudi nisu spremni za ovoliko onoga sto ja volim. Krenulo je, taman je postalo suludo dobro (ej, Avengersi, svake godine SW film, novi serijal u Hari Poter univerzumu, novi ST filmovi - living the dream!) i kao "uf, previse je". A ja sam u fazonu - pa jedva da je pocelo!

Evo ti fudbal. Gari, ja bas mislim da ima previse sporta. Svake godine histerija oko svetskog prvenstva u fudbalu, u US histerija oko NFL playoffs i oko NBA-a, iz godine u godinu - brate, dosadno je. Previse. Non stop imas sport. I to ne zbirno, non stop imas samo fudbal. Stalno. Kako TO nikome ne dosadi vise? Kako za TO niko ne kaze da je politizovano (a sport definitivno to jeste).

Kao sto rekoh, sigurno sam neubedljivo sve ovo napisao. Kasno je i pospan sam. Ali nesto mi ozbiljno smrdi u svemu ovome.

A Plazma Slana ima najidiotskije ime ikad. Ne shvatam od kada se to pridevi koriste kao imenice. Vidim reklamu u kome jogurt zovu "gusti". Kaze klinac u reklami "mi zato uvek u kuci imamo gusti". Sta imate gusti? Gusti sta? Jel imate i "retki negde"? A kada kuci dodje "visoki" jel popije malo "zesceg" pred rucak? To nije Slana Plazma. To se zove Plazma Slana. Sto je debilizam. Nevezano za bilo sta, samo sam morao da kazem.
« Poslednja izmena: 31.05.2018 02:41:45 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #5 poslato: 31.05.2018 03:41:51 »
Ja ne doživljavam sebe kao nekog pritajenog desničara ali mislim da mi je Rogue One bio prvi (možda i jedini) film tog tipa gde mi je (rasno-etnička) stereotipizacija zapala za oko. Ono, token USA setup (meni) potpuno neuverljivo uklopljen u SF film.

Ono što meni smeta u toj priči (pretpostavljam da na to misliš pod tim pritajenim uglom) je kada kažeš "e ne svidja mi se to i to u filmu", kontra je "ali to može da  kaže samo neki sovinista/nacista jer je protagonista filma [insert pozitivni aspekti]"! Mislim to mi je kao da kažem "Stari trek (TOS) ima sjajne priče, ali je malo teatralan, glumački vrlo televizijski..." a tvoja reakcija na to bude "ali to je serija sa prvim interracial poljupcem! Ti si pritajeni rasista!". Shvataš? To što su neki od pozitivnih motiva politički nekako sada tera da svako neslaganje dozivljavas kao političku opoziciju, čak i najbanalnijem mass-entertainmentu.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #6 poslato: 31.05.2018 08:31:23 »

Ono što meni smeta u toj priči (pretpostavljam da na to misliš pod tim pritajenim uglom) je kada kažeš "e ne svidja mi se to i to u filmu", kontra je "ali to može da  kaže samo neki sovinista/nacista jer je protagonista filma [insert pozitivni aspekti]"!

Kazem ja, tesko mi je da objasnim, ali osecam jednostavno da ima nesto vise od samo "ne svidja mi se film" ili "mislim da je film los". Nemam bolji argument od 'osecaja', ali nije da pisem ovde naucni rad, samo vam kazem kako meni to izgleda.

Kada je izasao Batman v Superman, mnogima se nije svideo, ali ne secam se ni jednog videa koji kaze "Hajde da pokazemo DC-u sta mislimo o njihovom SJW filmu", "Batman v Superman mrzi muskarce" i generalno ne znam da je bilo poziva na bilo kakav bojkot. Wonder Woman, s druge strane.... SW filmovi, Marvel filmovi, itd. - kao da postoji neka agenda iza svega. Cak sam i od ljudi u svom okruzenju po prvi put poceo da cujem o nekakvoj politizaciji. Omiljen komentar mi je "Nemam nista protiv glavnog zenskog lika ali NACIN na koji su to uradili...." Na pitanje kakav je to "nacin" i koji bi bio dobar nacin da ubacis zenskog protagonistu ili nisam dobio odgovor.

Holivud ima dugu tradiciju ubacivanja likova iz nekih "ne filmskih" razloga. Od ugovora s glumcima, preko politicke propagande pa do samog Lukasa, koji je otvoreno rekao da su neki (cak vecina) od likova (ukljucujuci Reljinog favorita - Bobu Fetta) u filmu samo da bi se prodavale igracke. Odjednom je sad problem kada se ubaci crnac ili zena main character "namerno" (iako, opet, ne znam sta je nenamerno resenje - da se vrlo polako, suptilno, kroz 20 filmova postepeno uvode ne-belacke ne-muske uloge?). Desnicari su postali pametniji, suptilniji i embrace-ovali tehnologiju i pop kulturu, nesto sto ranije nikad nisu radili. Umesto da zvone crkvenim zvonima, danas koriste Twitch ili Instagram i ucestvuju u gaming diskusijama, koriste memee itd. Sta im je cilj? Po meni, slican kao i cilj Rusije na globalnom planu - a to je samo da prave nestabilnost i sire hejt - sto se gotovo organski uklapa u njihov karakter. Ne moraju oni da ciljano bilo sta rade, dovoljno je samo da sire FUD, bes, frustraciju, negativnost - i to itekako rade i u domenu filmova i pop kulture. Rezultat? Pa, nisam lud da tvrdim da su se Tramp i Bregzit desili zbog toga - but it did help.

Jos jednom, ovo ne znaci da su svi koji nesto kritikuju pod uticajem politicke agende. Relja gotovo sigurno nije. Mislim da je on samo u larval fazi pre nego sto zauzme svoj final form dzangrizavog starca :) Ili se, jednostavno, smorio onoga sto nas je nekad zabavljalo. Mozda je i u pravu, na kraju krajeva. Ali to ne menja cinjenicu da meni nesto smrdi u vezi sve ove kritike i da to nema puno veze s tobom, Reljom, ljudima poput vas.
« Poslednja izmena: 31.05.2018 08:36:49 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #7 poslato: 31.05.2018 10:53:43 »
Mene sta nervira kod te SF publike sto se sad kao zasitila SF filmova. Ja sam ceo zivot cekao da imamo ovo sto sad imamo, da svake godine ima par spektakularnih filmova tipa Star Wars, Hari Poter, Avengersi - pre samo 10 godina bih mislio da je ovo nemoguce.

I šta je sad tvoj strah ovde? Da će to sutra da nestane, osim ako slepo ne aplaudiramo na sve što izađe?

Ej, meni je bilo neverovatno samo da imamo par superheroja u istom filmu, a ne da imamo spektakl koji okuplja njih dvadeset, bas kao u stripovima. Isto sto bi mi pre 10 godina bilo neverovatno je da ce upravo tim ljudima sto vole te stvari "dosaditi" takvi filmovi.

To je potpuno normalno. Nije normalno da ti ne dosadi nešto što konzumiraš konstantno.

https://en.wikipedia.org/wiki/Habituation
"Habituation is a form of learning in which an organism decreases or ceases its responses to a stimulus after repeated or prolonged presentations."

Da, bear, znam da ovo nije baš 100% primenljivo na ovo o čemu pričamo, samo reko' da pomenem.

Zato kazem cinicne cepidlake - posto znam da ono sto ce doci nece biti mastovita, inovativna alternativa Star Warsu. Ne, doci ce samo jos vise svega drugog. Ono, bioskopi ce potpuno izumreti, zamenice ih neki Snapchat, stajaznam, nesto bezveze. I ok, tako je sa svakom generacijom - to sam i ocekivao - samo nisam ocekivao da taj konacni ekser zakucaju upravo stari "fanovi" zato sto su se "umorili".

Konačni ekser? Šta pričaš ti čoveče? Kao SF je na samrtnom krevetu, nema više, svake godine sve manje i sve manji budžeti sad smo mi našli da se bunimo kad svi treba da grebemo da spasimo SF.

Znas ono, vidjam male devojcice u redu za film i drago mi je da ce videti Ray, Jyn Erso, itd.

WRONG!

Wrong! Wrong! Wrong!. Ti Ivane nisi baš u kontaktu sa decom zar ne? Jasno mi je da onako sa strane kad gledaš sve to ima smisla, ali nisi video decu kad gledaju ove filmove i prepričavaju ih. I ne, youtube snimak devojčice koja se obukla kao wonder woman nije nikakav reprezentativni primer.

Vidiš, ti i publika slična tebi, ODUZELI ste današnjoj deci iskusvo dečijih filmova i junaka kojima mogu da se dive. You're force feeding them your nostagic shit. Poslednji film koji sam video namenjen deci je Spy Kids. Da, to sranje. Ovi filmovi (novi SW, Marvel, DC,...) su pravljeni za odraslu nedozrelu decu koja danas ima platu i platiće svaki film koji iole cilja na resurekciju osećanja koje su imali kad su gledali nešto kao dete i povešće sa sobom i dete da gleda. Radnje koje ovi filmovi imaju su pretrpane referencama iz originalnog materijala koji deca nikad nisu gledala/čitala, radnje su uozbiljene da bi odrasla deca imala validaciju da je ono na šta su se ložili kao deca zapravo duboka tema. Većina radnje im je totalno nejasna i jedino što mogu je da čekaju scene borbe. Jer to jedino u filmu razumeju. Za njih nije ostalo ništa čega će se sećati kad porastu. Da, znaće da su gledali SW ili Avengerse sa ćaletom, ali se neće sećati radnje ili nekih citata. Samo da je Hulk baš ono jak i da je Lokija lupao o pod jednom, što je bilo baš smešno.

Ajde objasni klinji radnju "Rogue One: A Star Wars Story"? Mislim, jebote. Prvo neki likovi na nekoj livati pričaju i devojčica pobegne, mamu joj ubiju a ćaleta odvedu. Onda skok kroz vreme, ćale je skroz ok sa onim likom koji je prilično jasno bio negativac na početku, a neki novi likovi nešto jure nju i nešto još pričaju. I onda tako razne stvari se dese u nekom gradu u pustinji, u nekom gradu i onda onaj zli u belom naredi da pucaju iz Zvezde Smrti na planetu i unište taj grad, a onda idu na naku planetu gde je kiša i tamo je ćale od ove koji je jako čudan, te je sa ovim zlim, te nije. I onda ga ubiju i uglavnom bude još borbe i na kraju jebeno svi zaginu, i glavni lik, devojka i onaj tip u nekoj eksploziji i završava se tako što Dart Vejder ubija sve redom i gleda kako brod odlazi.

Mislim to nije za decu. To je za tebe. Za mene definitino nije.

Objasni Captain America: Civil War? Treba debelo da si upoznat sa istorijom likova i političkom situacijom u tom univerzumu. Film se završi tako što se svi posvađani raziđu. Super za decu.

Nije normalno ložiti se sa 30+ godina na iste stvari, istim intenzitetom na šta si se ložio kao dete. U redu je gajiti dete u sebi u smislu oduševljenja, radosti, istraživanja novih stvari, ali biti zatvoren u tom loop-u opsesije svojim detinjstvom, to je nezrelo. I kao što kažem, oduzimamo deci njihovo detinjstvo, njihove heroje. Zamisli ti kad si bio mali da nisu pravili SW, Indiana Jones-a, nego remake Inspektora Kluzoa ili Kazablanke ili šta god su jebeno naši roditelji voleli kad smo bili mladi. I onda te vuku sa sobom da gledaš to jer je to ono najbolja stvar ikada.

Evo ti fudbal. Gari, ja bas mislim da ima previse sporta. Svake godine histerija oko svetskog prvenstva u fudbalu, u US histerija oko NFL playoffs i oko NBA-a, iz godine u godinu - brate, dosadno je.

EXACTLY! Eto sad znaš kako ti izgledaš. Like a soccer fan. Nikad dosta jebenih dlakavih likova koji trče po travi.
« Poslednja izmena: 31.05.2018 12:45:17 Relja »

Van mreže carnifex

• Sarmofil
  • Dominator
  • Sarma prevails
« Odgovor #8 poslato: 31.05.2018 12:15:48 »
A ako se izdepiliraju onda je ok? :D
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time... like tears in rain... Time to die." Roy Batty, Blade Runner

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #9 poslato: 31.05.2018 12:39:17 »
A ako se izdepiliraju onda je ok? :D

Makar bi unelo malo promene. Možda bih i odgledao jednu utakmicu :)

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #10 poslato: 31.05.2018 13:04:26 »
Odjednom je sad problem kada se ubaci crnac ili zena main character "namerno" (iako, opet, ne znam sta je nenamerno resenje - da se vrlo polako, suptilno, kroz 20 filmova postepeno uvode ne-belacke ne-muske uloge?).

Ja ne pricam o tome. Pricam o tome koliko mi je nerealno (immersion-breaking) da u nekoj galaksiji far-far away postoje iste etnicke grupe i da su ravnomerno raspodeljene. Japanac. Meksikanac. Afro-amerikanac. Englez (obavezno evil). I jos pride svi pricaju *sa etnicki konzistentnim akcentima*.

Hoces da vidis kako se to radi? Eto ST. U Star Treku to savrseno pase - u pitanju je posada sa cele Zemlje, i treba da bude i ovih i onih i da imaju akcente. Zato mogu Sisko i Dzejnvej da budu kapetani iako se "ne uklapaju" u taj white-male kalup (mislim da mi je jedini "stretch" u tom smislu bio Tuvok).

Zato nije u pitanju "kako sad da polako uvedu..." nego zasto silis pricu koja ima prilicno zabetonirani lore da nekako ubacis hip politicku agendu umesto da lepo smislis pricu gde to ima smisla, nedobog dodaje nesto filmu. Evo recimo Gravity - mislim da je tu ulogu igrao neki jarhead sixpack-white-dude da ne bi bilo tako dobro.

Sad, zasto meni to malo smeta sa tim "ima film za svakog - beli Tor, crni Tor, zena Tor, romski Tor etc"? Zato sto to dozivljavam vise kao segregaciju nego diverzitet. Belci gledaju belacke heroje sa drugim belcima. Latinosi ce gledati svoje latino heroje, Azijati gledaju... Pretpostavljam da je malo jos rano za neke muslimanske heroje, ali, you get the idea. Pop-culture i mainstream treba da sadrzi karaktere koji su teoretski prihvatljivi za *najsiru* populaciju, a ne da forsira izolovane subkulture u ime empowermenta. Da i ja i kinez sa drugog kraja sveta znamo kakva je referenca "Beam me up, Scotty", a ne da on gleda i razmislja jel' to isto sto i "Port me down, XiangWei!".

Citat
Desnicari su postali pametniji, suptilniji i embrace-ovali tehnologiju i pop kulturu, nesto sto ranije nikad nisu radili.

? Tehnologija, propaganda i masovnost/populizam preko opste (pop) kulture je oduvek bila odlika desnice. Ono, sad da ne spominjem '30s nemacku produkciju.

Citat
Umesto da zvone crkvenim zvonima

Mislim da imas zescu konflaciju pojma desnice - (politicki) konzervativizam ne iskljucuje tehnologiju (naprotiv).

Citat
danas koriste Twitch ili Instagram i ucestvuju u gaming diskusijama, koriste memee itd. Sta im je cilj? Po meni, slican kao i cilj Rusije na globalnom planu - a to je samo da prave nestabilnost i sire hejt - sto se gotovo organski uklapa u njihov karakter. Ne moraju oni da ciljano bilo sta rade, dovoljno je samo da sire FUD, bes, frustraciju, negativnost - i to itekako rade i u domenu filmova i pop kulture. Rezultat? Pa, nisam lud da tvrdim da su se Tramp i Bregzit desili zbog toga - but it did help.

Vidis, meni je ovo vec slucaj da svako vidi ono sto zeli da vidi (pogotovo sa raznim internet echo chamber-ovima). Sto se tice holivuda, oni su biznis, a ne moralni kompas. Ako ti zenski lead ili [insert SJW topic here] povecava broj ljudi koji ce da pogledaju i/ili preporuce film zbog raznih aktualnih tema, onda ce to da naprave.

I ja sam se zasitio superhero filmova (meni su oni nekako uvek spadali pod akcione a ne SF - osim par vrlo specificnih). Ono, pogledam na motanje ako bude na Netflixu ili u avionu ako mi je dosadno. Kolicina kreativnog rizika koji ti filmovi danas preuzimaju je minimalna - zato mislim da je, umesto price, glume i rezije "inovacija" presla na sekundarne motive (a la SJW) preko kojih se gradi viralnost -> komercijalni uspeh produkcije.

« Poslednja izmena: 31.05.2018 13:07:41 bear »

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #11 poslato: 31.05.2018 14:03:56 »
Omiljen komentar mi je "Nemam nista protiv glavnog zenskog lika ali NACIN na koji su to uradili...." Na pitanje kakav je to "nacin" i koji bi bio dobar nacin da ubacis zenskog protagonistu ili nisam dobio odgovor.

Ne znam kako ta osoba nije mogla da ti da primer, ali evo ja ću. Čitam na Quori pitanje (parafraziram):

"Svideo mi se Dunkirk (film), ali zar nisu mogli da ubace više ženskih vojnika? Znam da to ne bi bilo baš istorijski tačno, ali bi poboljšalo diverzitet"

Ne znam da li je lik trol, ali dobio je očekivane odgovore. Mislim, ako te toliko zabole za istorijsku tačnost, onda ubaci i robote i vanzemaljce.

Film je o istorijskoj bitci odigranoj u vreme kada su žene u vojsci, sa par izuzetaka, uglavnom bile medicinske sestre ili pomagale u logistici negde u pozadini. Definitivno nisu jurišale sa momcima. Neravnopravnost? Sure. Ali tako je bilo ONDA. A film je o tom vremenu. Ubacivanje žena je potpuno neprimerno i uništava imerziju. Ne zato što smo mi seksisti, nego zato što znamo da su ljudi tada bili seksisti. Tako da odgovorim: pravi način da ubaciš ženskog protagonistu je da je ubaciš na način koji ne remeti imerziju. Ako je jak ženski lik u tipično muškoj ulozi, ubaci likove koji je ne prihvataju, dok se ne dokaže. Jer tako će likovi reagovati. Čak i danas. Ako je budućnost, ubaci je u bilo kakvu ulogu.
« Poslednja izmena: 31.05.2018 14:33:24 Relja »

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #12 poslato: 31.05.2018 14:27:16 »
+1. Nije da nismo videli kako se to radi - Sarah Connor, Ellen Ripley ili Furiosa su sjajan primer kako se prave jaki zenski likovi sa dobrom pricom.

Cak i u sferi comic-book likova, koji je smisao ovoga, kako je ovo "poboljsanje" (da, ovo nije fan-art, vec izvesna She-Hulk)?

"The reason behind the character's creation had to do with the success of The Incredible Hulk (1977–82) and The Bionic Woman TV series. Marvel was afraid that the show's executives might suddenly introduce a female version of the Hulk, as had been done with The Six Million Dollar Man, so Marvel decided to publish their own version of such a character to make sure that if a similar one showed up in the TV series, Marvel would own the rights."

Ovo je sjajan primer kako je (na povrsini empowering) "proizvod" zloupotrebljen u profitno-korporativne svrhe.

Isto tako bi mi i Da-Hulk kojeg igra Semjuel L Dzekson koji se pretvara u ljubicastog rmpaliju potpuno suvisan, ma koliko "pomagao diverzifikaciji". Siguran sam da mogu da izmisle bolju pricu za njega.
« Poslednja izmena: 31.05.2018 14:29:55 bear »

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #13 poslato: 31.05.2018 15:13:53 »
Ja sam gotovo ubedjen da samuel l jackson glumi u hulku :D

Strava mi je sto se 'prilika' da ides u bitku i stavis glavu u torbu dozivljava kao privilegija koja je uskracena zenama.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #14 poslato: 31.05.2018 15:49:13 »

Isto tako bi mi i Da-Hulk kojeg igra Semjuel L Dzekson koji se pretvara u ljubicastog rmpaliju potpuno suvisan, ma koliko "pomagao diverzifikaciji". Siguran sam da mogu da izmisle bolju pricu za njega.

Ali naravno da je sve stvar u profitu. Kakve to veze ima? Profit je razlog za sve, nije filantropija i borba za jednakost.

Brkas babe i zabe, ne govorim ja ovde o motivaciji studija. Studio sve radi samo zbog zarade. I kada unajme fantasticnog scenaristu da napise odlican scenario i onda on kaze "pustili su me da napravim film kakav ja zelim" - to je zbog profita i samo zbog profita. Kada pompezno najave da Battlefield V nece imati loot boxeve - to je zbog profita (ili zbog izbegavanja pravnih komplikacija, sto se svodi na isto - svakako nije zato sto vole dobre igre).

Medjutim, kada "fanovi" primecuju kako je nesto "na silu", "samo zbog profita" ili zbog neke druge agende (koja nije 'napraviti sto bolji film/igru/seriju') za neke stvari, a za druge to uspesno ignorisu. Evo bas taj primer - kada EA najavi da ce Battlefield V imati single player kampanju - svi klicu, iako niko ne kaze "ali to je samo zbog profita". Kada kazu da nece imati loot boxove, svi klicu - niko ne kaze "ma da, to je samo zato da ne bi imali posle problema sa tuzbama". Ali zato, kada ubace zenu u prve redove, onda je odjednom "to je samo zbog SJW! Stavljaju profit ispred autenticnosti!".

To je meni kao kada bi sud u USA osudjivao iskljucivo kriminalce koji su crnci (ali jesu dokazani kriminalci). I onda to neko primeti i komentar bude "a sta, po tebi ne treba osuditi te ljude, a kriminalci su?".

Ja tvrdim da fanovi selektivno biraju da se dure iskljucivo na te takozvane SJW teme a ignorisu sve ostalo, da mi imamo ozbiljan problem ravnopravnosti polova i rasa koji treba resavati kako znamo i umemo (zato sto smo uspeli da #$%$# prethodnih 20 vekova i sad moramo na misice da popravljamo stvari). Ok, pogresio sam za desnicare i naciste - ocigledno su oduvek bili tech & pop culture svesni - ali ne menja moje misljenje da ti desnicarski krugovi stvaraju te internet echo chambere.

Strava mi je sto se 'prilika' da ides u bitku i stavis glavu u torbu dozivljava kao privilegija koja je uskracena zenama.

Jel stvarno ne razumes u cemu je problem?

Ne znam da li je lik trol, ali dobio je očekivane odgovore. Mislim, ako te toliko zabole za istorijsku tačnost, onda ubaci i robote i vanzemaljce.

Film je o istorijskoj bitci odigranoj u vreme kada su žene u vojsci, sa par izuzetaka, uglavnom bile medicinske sestre ili pomagale u logistici negde u pozadini. Definitivno nisu jurišale sa momcima. Neravnopravnost? Sure. Ali tako je bilo ONDA. A film je o tom vremenu. Ubacivanje žena je potpuno neprimerno i uništava imerziju. Ne zato što smo mi seksisti, nego zato što znamo da su ljudi tada bili seksisti. Tako da odgovorim: pravi način da ubaciš ženskog protagonistu je da je ubaciš na način koji ne remeti imerziju. Ako je jak ženski lik u tipično muškoj ulozi, ubaci likove koji je ne prihvataju, dok se ne dokaže. Jer tako će likovi reagovati. Čak i danas. Ako je budućnost, ubaci je u bilo kakvu ulogu.

Potpuno primenjivo na film o svemirskim carobnjacima koji koriste misticnu Silu da se bore protiv galakticke imperije.

I šta je sad tvoj strah ovde? Da će to sutra da nestane, osim ako slepo ne aplaudiramo na sve što izađe?

Ne, nije strah. Niti iko trazi da slepo aplaudiras na bilo sta. Ja samo tvrdim da vecina fanova vise prati trend nego sto zaista ima neki stav. A trend je 40% cisto hejtovanje zarad hejtovanja, 30% desnicarsko sirenje netrpeljivosti, 15% zamor i 15% iskreno negodovanje.

Opet, ne znaci da je Solo dobar film. Samo da ja ne verujem nista tome sto je zarada bila manja.
« Poslednja izmena: 31.05.2018 16:22:32 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames